Proiec didactic5 Adjectivul

download Proiec didactic5 Adjectivul

of 18

description

lectie sustinuta la inspectia pentru gradul I

Transcript of Proiec didactic5 Adjectivul

  • 1.

    coala GimnazialDimitrie Ghica Comneti, judeul Bacu

    PROIECT DIDACTIC

    Profesor: Vrreanu Teofana-Lavinia Disciplina: Limba i literatura roman Clasa: a V-a

    Data: 13 martie 2014

    Subiectul leciei: Adjectivul Tipul leciei: mixt ( formare de priceperi i deprinderi, consolidare, comunicare)

    Competene generale: Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat; Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse; Competene specifice:

    2. 3. - alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical; 3. 4. - sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate.

    VALORI I ATITUDINI:

    Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural.

    Obiectivele operaionale:

    A. Cognitive:

    Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor ti:

    OC1: de identificare

    OC1. 1- s recunoasc adjectivele din textele date;

    OC1. 2s identifice tipurile de adjective n contextele date;

    Nivel minimal: numirea adjectivelor;

  • 2.

    Nivel mediu: identificarea adjectivelor i precizarea felului celor nvate;

    Nivel maximal: indicarea unui argument care s demonstreze felul adjectivelor identificare.

    OC2: de analiz/descriere

    OC2. 1. s deosebeasc adjectivele variabile de cele invariabile;

    OC2. 2. s analizeze sintactic i morfologic adjectivele din contextele date.

    Nivel minimal: deosebirea adjectivelor variabile de cele invariabile;

    Nivel mediu: identificarea formelor flexionare ale adjectivelor;

    Nivel maximal: analiza morfosintactic a adjectivelor identificate.

    OC3: de creaie

    OC3. 1. s creeze enunuri n care s includ adjectivul, respectnd anumite cerine;

    OC3. 2. s indice diferite valori stilistice pe care le pot avea adjectivele.

    Nivel minimal: realizarea de enunuri respectnd acordul adjectivelor cu substantivul;

    Nivel mediu: s alctuiasc enunuri n care adjectivele s ndeplineasc funciile nvate (atribut adjectival, nume predicativ).

    Nivel maximal: s construiasc enunuri n care adjectivul are valoare stilistic de epitet, epitet personificator, epitet cromatic, epitet

    n inversiune.

    B. Afective: Elevii:

    OA1. (+): vor aprecia rolul adjectivului n comunicare; OA2. (): vor lua atitudine fa de nclcarea normelor de exprimare oral i scris.

    C. Motrice Pe parcursul leciei, elevii vor deveni capabili: OM1. (+): s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes vizat de profesori; OM2. (): s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul leciei.

    RESURSE:

    A. BIBLIOGRAFICE

  • 3.

    A. 1. OFICIALE: Curriculum Naional , Programele colare pentru clasele a V-a a VIII-a, Aria curricular Limba i comunicare,

    Bucureti, 2005, . 18-22.

    A. 2. METODICE: Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Iai, Editura Polirom, 1999, .24-

    66, 67-85.

    A. 3. DIDACTICE: Crian, Alexandru; Dobra, Sofia, Smihaian, Florentina, Manual pentru clasa a V-a, Bucureti, Editura

    Humanitas, 2005, . 136-141;

    Ioni, Florin (coord.), Caietul inteligent, Bucureti, Editura Art, 2012, pp. 100-104.

    A. 4. TIINIFICE Bejan, Dumitru , Gramatica limbii romne. Compendiu, Cluj, Editura Echinox, 1995;

    Dnil, Ioan, Limba romnalgoritmii analizei gramaticale, Bacu, Editura Egal, 2001, . 25-31;

    Dobra,Sofia, Limba romn n gimnaziu, Bucureti, Editura Humanitas Educaional, 2004;

    Trofin, Eliza-Mara (coord.), Gramatic. Fie de lucru, Piteti, Editura Paralela 45- Educaional, 2012, pp. 76-87.

    B. METODOLOGICE: a) METODE I PROCEDEE: ice breaking, prezentare power point, lucrul pe echipe, metoda Bingo!, cubul, analiza

    gramatical, conversaia euristic i catihetic. b) MIJLOACE DE NVMNT: flip-chart, fie de lucru, fia de evaluare, culegeri, videoproiectorul, computerul. c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

    C. TEMPORALE: 50 de minute

    Locul leciei n modul: Unitatea 6 - lecia a VI-a (din 6): Determinanii substantivului

    1. Lecia I: Adjective propriu-zise i adjective provenite din verbe la participiu; 2. Lecia a II-a: Adjective variabile (forme flexionare) i invariabile; 3. Lecia a III-a: Acordul cu substantivul n gen, numr, caz; 4. Lecia a IV-a: Funcii sintactice: atribut, nume predicativ;

  • 4.

    5. Lecia a V-a: Topica adjectivului;

    6. Lecia a VI-a: Adjectivul. Consolidare.

    D. UMANE: Colectivul este format din 17 de elevi, de 10-11 ani din care:

    Nivel minimal: 3 elevi

    Nivel mediu: 10 elevi

    Nivel maximal: 5 elevi

    Evaluarea

    Se distribuie elevilor fie de lucru i fie de evaluare care vor fi completate pe parcursul demersului didactic i care vor urmri

    implicarea elevilor i modul de aplicare a cunotinelor, ct i folosirea tehnicilor de lucru specifice.

    Adjectivul

    Suport informativ

    Adjectivul este partea de vorbire care exprim nsuirea unui obiect. El se folosete pentru a descrie sau pentru a exprima o prere despre cineva sau despre ceva. Adjectivul determin un substantiv sau un substitut al acestuia (pronume sau numeral). Clasificarea adjectivelor

    Adjectivele sunt: - propriu-zise

    - provenite din alte pri de vorbire

    Adjectivele sunt: - variabile - cnd i modific forma n vorbire. - invariabile - cnd nu i modific forma n vorbire

    Acordul adjectivului

  • 5.

    Adjectivul se acord n gen, numr i caz cu substantivul determinat. Funcia sintactic - Atribut adjectival

    - Nume predicativ

    Topica adjectivului

    Adjectivul poate sta nainte sau dup substantivul determinat. Cnd adjectivul st naintea substantivului, preia de la acesta articolul hotrt.

  • 6.

    SCENARIUL DIDACTIC

    Nr

    Cr

    t

    Evenimentele

    Leciei / Timpul

    Obiectiv

    e Activitatea profesorului Activitatea elevilor

    Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt Forme de

    organizare Evaluare

    1. Captarea ateniei (1 minut)

    OM1.

    OA1.

    Momentul de captare a ateniei se va realiza sub forma unui

    joc.

    Profesorul i elevii se prezint spunndu-i prenumele i caracterizndu-se cu un adjectiv care ncepe cu aceeai liter cu care ncepe prenumele, motivndu-i alegerea.

    Ataeaz prenumelui un

    adjectiv potrivit

    Ice breaking

    Frontal

    Individual

    Frontal

    Chestionarea

    oral

    2. Enunarea temei i a obiectivelor (2 minute)

    OM1.

    Anun tema leciei pe care o voi discuta n aceast or: Adjectivul.

    Prezint obiectivele leciei care sunt special formulate pentru

    elevi.

    Urmresc cu atenie i noteaz n caiete

    Explicaia Conversaia

    Plane cu obiective

    Flipchart

    Caietele elevilor

    Frontal Observarea sistematic a elevului

  • 7.

    4. Prezentarea

    coninutului nvrii (2 minute)

    OM. 1

    OA. 1

    Profesorul detaliaz obiectivele i

    propune elevilor planul de lucru

    rezultat din detalierea acestora:

    Elevii primesc cte o fi cu exerciii pe care le vor lucra att oral, ct i n scris. Li se prezint elevilor resursele

    (bibliografice, metodice) i se

    face prezena.

    Elevii se pregtesc pentru a lucra

    exerciiile individual, frontal

    sau n perechi

    Exerciiul

    Fie de lucru Caietele

    elevilor

    Pe grupe,

    individual

    Observarea

    comporta-

    mentelor

    elevilor

    3. Actualizarea

    cunotinelor nvate anterior

    (2+3 minute)

    OC1. 2

    OC2. 1

    OC2. 2

    OM. 1

    Verific tema pentru acas, apoi elevii vor extrage biletele i vor rspunde la urmtoarele ntrebri: 1) Ce este adjectivul?

    2) Cum putem clasifica

    adjectivul?

    3) Precizeaz tipul adjectivului din enunul: Copiii istei nva bine.

    4) Indic numrul de forme flexionare pentru adjectivul

    asculttor. 5) Ofer trei exemple de adjective invariabile.

    6) Indic numrul, genul, i cazul pentru adjectivele din

    enunul: Venea amurgul cu suave unde de rcoare. 7) Precizeaz funcia sintactic pe care o are adjectivul n enunul: Luna este argintie. 8) Precizeaz alte funcii sintactice pe care le pot avea

    adjectivele.

    Elevii rspund pe rnd la ntrebri

    Jocul didactic

    Coul cu bilete explicaia conversaia

    Explicaia Conversaia

    Jocul didactic

    Frontal

    Analiza

    rspunsurilor elevilor

    Chestionare

    oral

  • 8.

    5.

    Dirijarea

    nvrii (15 minute)

    OC1. 1

    OM1

    OC1. 1

    OC1. 2

    OC2. 1

    Ex. 1.

    Gsete n horoscopul alturat adjectivele prin care sunt

    descrise caracteristicile zodiei.

    Petii 19 februarie 20 martie

    Este ovitor, nehotrt n actele lui. Este un tip milos i darnic. Este sincer i afectuos, dar uneori are un

    comportament agresiv.

    Cteodat este lene i mincinos. n munca lui, este ingenios. n relaiile cu ceilali, este timid. Ex. 2.

    Completeaz spaiile libere cu adjectivele potrivite din

    coloana din stnga:

    Civa norierau pe cerul primvratic. O dat cu primele raze de soare,

    ..copii ncep. lor jocuri. Veselia.vrstei i face s uite de sfaturileale prinilor.

    Ex. 3

    Identific adjectivele din textul de mai jos i stabilete genul i numrul acestora: Printre ramuri, am vzut un ghem de blni de culoarea flcrii, cu coada stufoas lipit pe spinare i cu un cpor minuscul.

    Elevii citesc textele

    i rezolv cerinele.

    Elevii vor realiza

    cerinele exerciiilor

    Exerciiul

    Exerciiul

    Bingo!

    Analiza

    gramatical

    Fie de lucru

    Tabla

    Caietele

    Frontal

    Pe grupe

    Analiza

    rspun-surilor

    elevilor

  • 9.

    OC2. 2

    OC1. 2

    OC3. 1

    Ex. 4

    Completeaz tabelul de mai jos cu formele potrivite ale

    urmtoarelor adjective: simplu, adnc, cuminte, crem, detept, roz, nou, blnd.

    Ex. 5

    Formeaz adjective cu prefixele i sufixele indicate: ne- ; str- ; -cios ; -ui.

    Ex. 6

    Alctuiete propoziii n care adjectivul luminos s aib funcie sintactic de: Atribut adjectival

    Nume predicativ

    Pe parcursul acestui moment

    profesorul sau chiar elevii atrag

    atenia asupra ndeplinirii obiectivelor prezentate la

    nceput.

    Problema-

    tizarea

    Analiza

    gramatical

    Exerciiul

    Fie de lucru

    Tabla

    Portofoliu

    Frontal

    Individual

    6. Obinerea performanelor (8 minute)

    OC3. 1

    OM1

    OA2

    Prin metoda Cubul elevii au de

    rezolvat, pe grupe, o serie de

    exerciii. (Anexa 2) Grupa 1: Descrie Arat felul urmtoarelor adjective: bej, cuminte, kaki,

    verde, strlucitor. Grupa 2: Compar Rescrie textul de mai jos

    trecnd adjectivele naintea

    Elevii rezolv cerinele n colaborare, apoi le

    comunic profesorului.

    Exerciiul

    Fie de lucru

    Pe grupe

    Analiza

    rspunsurilor elevilor

  • 10.

    substantivelor determinate. Ce

    observi?

    n rocile din epoci ndeprtate, cercettorii au descoperit scheletele uriae ale unor dinozauri. Animalele enorme

    au devenit eroi imaginari ai

    unor filme S.F.

    Grupa 3: Asociaz Completeaz spaiile libere cu adjective potrivite, fcnd acordul cu substantivul.

    Eu oaspetele. L-am tratat cu lapte.. i, pentru c era .. L-am botezat Arpagic. Adj: important, cald, mic Grupa 4: Analizeaz Identific funcia sintactic a adjectivului i explic de ce ai ajuns la aceast concluzie: Luna este argintie.

    Grupa 5: Aplic Formeaz cu ajutorul sufixelor adjective de la substantivele de

    mai jos: bab, ciolan, femeie, viin, sptmn. Grupa 6: Argumenteaz Indic genul, numrul i cazul adjectivelor subliniate:

    n curtea larg, cocoii frumoi se nfruntau mereu.

    Cubul

    Exerciiul creativ

    Fie de lucru

    Pe grupe

    Analiza

    rspunsurilor

    7. Feedbackul

    (3 minute)

    OM2

    OA1

    OC3. 2

    Li se cere elevilor s precizeze valorile stilistice pe care le au

    adjectivele n textul: (Anexa 3) Ardeau ca nite facle vii, n vrf de firave tulpini.

    Elevii vor pricepe

    valoarea de epitet a

    adjectivului.

    Exerciiul Fie de lucru Frontal Analiza rspun-surilor elevilor

  • 11.

    i nlau rznd zglobii Obrazul rou dintre spini. I-am adunat cu mini avare, am rtcit n seara blnd, umplndu-mi braele de floare nvpiat i plpnd. (Magda Isanos, Macii)

    8. Evaluarea

    performanei (1+8+1 minute)

    OC1. 1

    OC3. 1

    OA1

    OA2

    OM2

    Li se cere elevilor s rezolve exerciiile propuse n fia de evaluare. Explic elevilor ce au de fcut. (Anexa 4)

    Elevii vor ndeplini sarcina de lucru

    Exerciiul Caietele Frontal Evaluare final

    9. Retenia (1 minut)

    OC1. 2

    OC2. 1

    OM1

    Se face o recapitulare oral, sintetic, a tuturor informaiilor consolidate n lecie.

    Elevii rspund la ntrebri

    Munc independent

    Frontal

    10. Transferul

    (3 minute)

    OC2. 2

    OA1.

    OM1.

    A. Intern

    A1. Retroactiv

    Elevii vor avea de rezolvat ca

    tem ex. 1 i 2 de la pag. 101, din Caietul inteligent. A2. Proiectiv

    Elevii vor avea de alctuit o descriere de 6-8 rnduri n care s foloseasc trei adjective cu valoare de epitet, trei adjective

    ntr-o enumeraie. B. Extern

    Elevii sunt ndrumai s identifice i n alte texte studiate la clas valorile stilistice ale adjectivului, de

    exemplu n poezia Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri.

    Elevii i noteaz tema pentru acas.

    Expunerea Frontal

  • 12.

    Axa leciei

    C E A P D O F E R T

    OM1 OM1 OC1. 2 OM1 OC1. 1 OC3. 1 OC3. 2 OC1. 1 OC1. 2 OC2. 2

    OA1 OC2. 1 OA1 OC1. 2 OM1 OA1 OC3. 1 OC2. 1 OA1

    OC2. 2 OC2. 1 OA2 OM2 OA1 OM1 OM1

    OM1 OC2. 2 OA2

    OC3. 1 OM2

    OM1

  • 13.

    SINTEZA PROIECTULUI DIDACTIC

    O S I E

    OBIECTIVE SARCINI DIDACTICE INSTRUMENTAR EVALUARE OC1 - s identifice adjectivele din textele date.

    S1OC1 - numirea adjectivelor din

    textele date.

    S1OC2 - identificarea adjectivelor

    i precizarea felurilor nvate. S3OC3 - identificarea unui

    argument care s demonstreze felul adjectivelor identificate.

    Metode i procedee: ,,Spargerea gheii, analiza gramatical (sintactic i morfologic), gndii - lucrai n perechi comunicai, jocul didactic, exerciiul, conversaia, Bingo!, cubul.

    Evaluare formativ oral I1OC1 - numii adjectivele din textele date.

    I2OC2 - identificai adjectivele i precizai felul lor. I3OC3 - indicai un argument care s demonstreze felul adjectivelor identificate.

    OC2 - s analizeze/descrie sintactic i morfologic adjectivele din contextele date.

    S1OC2 - deosebirea adjectivelor

    variabile de cele invariabile.

    S2OC2 - identificarea formelor

    flexionare ale adjectivelor.

    S3OC3 - analiza morfosintactic a adjectivelor identificate

    Catehetic, expunerea, munca independent. Mijloace de nvmnt: Caietele elevilor, manual, fie de lucru, fie de evaluare, dicionare explicative.

    Evaluarea format oral sau scris I1OC2 - deosebii adjectivele variabile de cele invariabile;

    I2OC2 - identificai formele flexionare ale adjectivelor;

    I3OC2 - analizai morfosintactic adjectivele identificate.

    OC3 - s creeze enunuri n care s includ adjectivele respectnd anumite cerine.

    S1OC3 - realizarea de enunuri respectnd acordul adjectivului cu substantivul;

    S2OC3 - alctuirea de anunuri n care adjectivele s ndeplineasc funciile sintactice nvate; S3OC3 - s construiasc enunuri n care adjectivul s aib valoarea stilistic de epitet personificator, epitet cromatic, epitet n inversiune.

    I1OC3 - realizai enunuri respectnd acordul adjectivului cu substantivul.

    I2OC3 - construii enunuri n care adjectivul s aib valoare stilistic de epitet personificator, epitet

    cromatic, epitet n inversiune.

  • 14.

    ANEXA 1 - FI DE LUCRU

    I. Gsete n horoscopul alturat adjectivele prin care sunt descrise caracteristicile zodiei. Trebuie apoi s treci textul la plural:

    II. Completeaz spaiile libere cu adjectivele potrivite din coloana din stnga:

    III. Identific adjectivele din textul de mai jos i stabilete genul i numrul acestora: Printre ramuri, am vzut un ghem de blni de culoarea flcrii, cu coada stufoas lipit pe spinare i cu un cpor minuscul.

    IV. Completeaz tabelul de mai jos cu formele potrivite ale urmtoarelor adjective: simplu, adnc, cuminte, crem, detept, roz, nou, blnd.

    SINGULAR PLURAL TOTAL FORME

    MASCULIN FEMININ MASCULIN FEMININ

    V. Formeaz adjective cu prefixele i sufixele indicate : ne-. ..-ui

    str-.. ..................-cios

    VI. Alctuiete propoziii n care adjectivul luminos s aib funcie sintactic de:

    Atribut adjectival.

    Nume predicativ..

    Petii 19 februarie 20 martie

    Este ovitor, nehotrt n actele lui. Este un tip milos i darnic. Este sincer i afectuos, dar uneori are un comportament agresiv. Cteodat este lene i mincinos. n munca lui, este ingenios. n relaiile cu ceilali, este timid.

    Civa norierau pe cerul primvratic. O dat cu primele

    raze de soare, ..copii ncep..lor jocuri.

    Veselia.vrstei i face s uite de sfaturile..ale

    prinilor.

    zglobiu, hazliu

    cenuiu, grijuliu

    propriu

  • 15.

    ANEXA 2 - FIA CUBUL

    Arat felul

    urmtoarelor

    adjective:

    - bej - cuminte - kaki - verde - strlucitor

    Rescrie textul de mai jos

    trecnd adjectivele

    naintea substantivelor

    determinate. Ce observi?

    n rocile din epoci

    ndeprtate, cercettorii au

    descoperit scheletele uriae

    ale unor dinozauri.

    Animalele enorme au devenit

    eroi imaginari ai unor filme

    S.F.

    Completeaz spaiile libere cu

    adjective potrivite, fcnd acordul cu

    substantivul.

    Eu oaspetele.

    L-am tratat cu lapte..

    i, pentru c era ..

    L-am botezat Arpagic.

    Adj: important, cald, mic

    Indic genul, numrul i cazul

    adjectivelor subliniate:

    n curtea larg, cocoii frumoi se

    nfruntau mereu.

    Formeaz cu ajutorul

    sufixelor adjective de la

    substantivele de mai jos:

    bab ciolan femeie viin sptmn

    Identific funcia sintactic

    a adjectivului i explic de

    ce ai ajuns la aceast

    concluzie:

    Luna este argintie.

    DESCRIE COMPAR

    ASOCIAZ

    ANALIZEAZ

    APLIC

    ARGUMENTEAZ

  • 16.

    ANEXA 3 - FI DE LUCRU

    Precizai valorile stilistice pe care le au adjectivele subliniate n textul:

    Ardeau ca nite facle vii, n vrf de firave tulpini.

    i nlau rznd zglobii

    Obrazul rou dintre spini.

    I-am adunat cu mini avare,

    am rtcit n seara blnd,

    umplndu-mi braele de floare

    nvpiat i plpnd. (Magda Isanos, Macii)

  • 17.

    ANEXA 4

    Numele

    TEST DE EVALUARE

    Se d textul:

    Strada era pustie i lumea prea adormit, fiindc lmpile de prin case erau stinse sau ascunse n

    mari globuri de sticl mat. Strada avea un aspect bizar. Nicio cas nu era foarte nalt. Mrimea

    neobinuit a ferestrelor fcea din strada bucuretean o caricatur n moloz a unei strzi italice.

    1. Identific i rescrie 4 adjective din text.

    2. Scrie din text un adjectiv propriu-zis cu 4 forme flexionare i un adjectiv 3 forme flexionare.

    3. Atat cum s-au format adjectivele bucuretean i neobinuit.

    4. Arat ce funcia sintactic are adjectivul pustie; scrie cuvntul pe care l determin.

    5. Analizeaz morfologic i sintactic adjectivele (prea) adormit i (aspect) bizar.

    Astzi m-am simit:

    Vesel Trist Nu tiu (mi-e indiferent)

    Cel mai mult mi-a plcut c ___________________________________________________ Cel mai mult nu mi-a plcut s ___________________________________________________ Recomand profesorului s ___________________________________________________

  • 18.