Pro i Ect Didactic Cons i Lie Real Cool

10
PROIECT DIDACTIC clasa a XI – a TEMA ACTIVITĂŢII: Consumul de alcool la tineri – motive, efecte, influenţa grupului OBIECTIVE: O1. Să identifice motivele care îi determină pe tineri să consume alcool O2. Să enumere efectele de scurtă şi de lungă durată ale consumului de alcool O3. Să înţeleagă rolul pe care îl are influenţa grupului, anturajului în decizia de a consuma alcool STRATEGII DIDACTICE: METODE DIDACTICE: expunerea, explicaţia didactică, conversaţia, exemplificarea, exerciţii, brainstorming, dezbatere, studiu de caz, joc de rol MIJLOACE şi MATERIALE: fişe de lucru, foi flip – chart, markere DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII 1. Exerciţiu introductiv de relaxare Le împart elevilor fişa “Cum te simţi azi?”. Elevii vor avea sarcina să aleagă o imagine care corespunde stării lor de spirit în momentul respectiv şi să argumenteze alegerea făcută. 1

Transcript of Pro i Ect Didactic Cons i Lie Real Cool

Page 1: Pro i Ect Didactic Cons i Lie Real Cool

PROIECT DIDACTICclasa a XI – a

TEMA ACTIVITĂŢII: Consumul de alcool la tineri – motive, efecte, influenţa grupului

OBIECTIVE:

O1. Să identifice motivele care îi determină pe tineri să consume alcool O2. Să enumere efectele de scurtă şi de lungă durată ale consumului de alcool O3. Să înţeleagă rolul pe care îl are influenţa grupului, anturajului în decizia de a consuma alcool STRATEGII DIDACTICE: METODE DIDACTICE: expunerea, explicaţia didactică, conversaţia, exemplificarea, exerciţii, brainstorming, dezbatere, studiu de caz,

joc de rol

MIJLOACE şi MATERIALE: fişe de lucru, foi flip – chart, markere

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

1. Exerciţiu introductiv de relaxare

Le împart elevilor fişa “Cum te simţi azi?”. Elevii vor avea sarcina să aleagă o imagine care corespunde stării lor de spirit în momentul respectiv şi să argumenteze alegerea făcută.

2. Captarea atenţiei

Se va folosi aceeaşi fişă “Cum te simţi azi?”. Elevii vor avea sarcina să aleagă o imagine care ar corespunde stării de spirit după ce un tânăr ar consuma alcool. Discutăm alegererile făcute şi motivul acestora, punând în evidenţă că alcoolul îşi creează senzaţii plăcute pe moment.

3. Anunţarea temei

1

Page 2: Pro i Ect Didactic Cons i Lie Real Cool

Le spun elevilor că astăzi, la alegerea lor vom dicuta despre alcool, despre motivele care îi determină pe tineri să consume alcool, despre efectele de scurtă şi de lungă durată ale consumului de alcool şi despre rolul pe care îl are influenţa grupului, anturajului în decizia de a consuma alcool.

4.Realizarea conţinutului Organizarea clasei de elevi în grupe

Elevii sunt împărţiţi în 4 grupe printr-o metodă care să facă alegerea cât mai întâmplătoare (elevii spun pe rând cifre de la 1 la 4 şi apoi formează grupele elevii care au acelaşi număr).

Prin metoda brainstorming elevii vor răspunde la întrebarea “La ce vă gândiţi când auziţi cuvântul alcool - băuturi alcoolice?”

Voi prezenta elevilor câteva noţiuni informative despre băuturile alcoolice.Material informativ

Băuturile alcoolice sunt substanţe chimice care afectează activitatea mentală, emoţională şi comportamentală. Deoarece băuturile alcoolice sunt atât de comune în cultura noastră, uităm că alcoolul este un drog cu efecte similare drogurilor interzise. Alcoolul acţionează asupra sistemului nervos

Consumul de alcool este un comportament format prin învăţare socială.

Exerciţii pe grupe

Exerciţiul nr. 1O1. Să identifice motivele care îi determină pe tineri să consume alcool Materiale: Fişa de lucru „Motivele consumului de alcool”Metode folosite: explicaţia didactică, dezbaterea, conversaţiaDesfăşurarea activităţii: 1. Explic elevilor că tinerii recurg la consumul de alcool din diferite motive şi că prin următorul exerciţiu

vom identifica aceste motive

2

Page 3: Pro i Ect Didactic Cons i Lie Real Cool

2. Împart elevilor fişa de lucru „Motivele consumului de alcool”. Fiecare grup format la începutul activităţii va avea sarcina să identifice motivele pentru care tinerii consumă alcool, completând fişa de lucru. Încurajez formularea motivelor în forma expresiilor prin care tinerii îşi justifică consumul de alcool.

3. Realizez o listă comună pe o foaie de flip – chart cu motivele identificate de elevi Discuţii: ► În ce măsură motivele identificate sunt întemeiate pentru a recurge la consumul de droguri? ► Dacă nu sunt amintite de către elevi, fac referire la următoarele motive pentru care elevii recurg la consumul de alcool:

„Şi prietenii mei o fac!”, „Dacă nu beau, ceilalţi vor râde de mine!”, „Astfel mă simt bărbat cu adevărat!”, „Voi fi puternic şi mai interesant1”, „Am o grămadă de probleme pe care nu ştiu cum să le rezolv!”

De urmărit: Elevii: ● Să identifice motivele invocate de tineri pentru consumul de alcool ● Să conştientizeze faptul că rezolvarea problemelor nu se realizează prin consumul de alcool

Exerciţiul nr. 2 O2. Să enumere efectele de scurtă şi de lungă durată ale consumului de alcool Materiale: foi de flip – chart, markere

Metode folosite: dezbaterea, conversaţiaDesfăşurarea activităţii: 1. Lansez întrebarea: Care credeţi că sunt efectele de scurtă şi de lungă durată ale consumului de alcool ?

2. Două grupe au sarcina să identifice efectele de scurtă durată ale consumului de alcool şi celelalte grupe au sarcina să identifice efectele de lungă durată ale consumului de alcool. 3. Un elev, liderul grupului, desemnat de toţi ceilalţi membrii ai grupului va contabiliza răspunsurile tuturor pe o foaie de flip – chart. 4. Fiecare lider va prezenta răspunsurile grupului care îl reprezintă Discuţii: ► Se discută rolul pe care îl au efectele de scurtă durată în alegerea consumului de alcool. De urmărit: Elevii: ● Să identifice efectele de scurtă şi de lungă durată ale consumului de alcool ● Să conştientizeze faptul că efectele de scurtă durată sunt delizorii în alegerea consumului de alcool.

3

Page 4: Pro i Ect Didactic Cons i Lie Real Cool

Exerciţiul nr. 3 O3. Să înţeleagă rolul pe care îl are influenţa grupului, anturajului în decizia de a consuma alcool Materiale: foi mici cu diverse cazuri Metoda folosită: expunere verbală, studiu de caz, conversaţie, problematizarea, joc de rol Desfăşurarea activităţii: 1. Definesc influenţa ca „puterea sau dominarea exercitată de prietenii tări în ceea ce priveşte deciziile pe care le iei”. 2. Fiecărei grupe i se dă căte o foaie cu un caz. 3. Elevii au sarcina să studieze acest caz şi să analizeze influenţa grupului în decizia de a consuma alcool 4. Unii elevi care doresc vor pune în scenă un caz Discuţii: ► Se discută cum a influenţat grupul actorul principal să consume alcool ► Se discută decizia pe care ar lua fiecare dintre elevi dacă ar fi pus în aceeaşi situaţie

De urmărit: Elevii: ● Să identifice rolul pe care îl are influenţa grupului, anturajului în decizia de a consuma alcool ● Să îşi formeze abilitatea de a spune „Nu” grupului în decizia de a nu consuma alcool

5. Realizarea transferului

Se poartă o scurtă conversaţie cu elevii pentru a conştientiza importanţa cunoaşterii efectelor consumului de droguri, motivele consumului şi importanţa de a spune „Nu” influenţei grupului în decizia de a consuma alcool.

6. Încheierea activităţii

Se fac aprecieri asupra realizării activităţii. Se fac recomandări pentru viitor. Se mulţumeşte elevilor pentru participare la oră.

4

Page 5: Pro i Ect Didactic Cons i Lie Real Cool

FIŞĂ DE LUCRU

MOTIVELE CONSUMULUI DE ALCOOL

1.………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2.………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

3………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

4………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

5……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………......

6………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

5

Page 6: Pro i Ect Didactic Cons i Lie Real Cool

7………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

8………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

9………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

10……………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………..

CAZUL NR. 1.

Ion este un elev nou venit în şcoală. În drum spre casă, Ion stă de vorbă cu Liviu şi cu Tudor, doi dintre cei mai cunoscuţi băieţi din şcoală. Aceştia îl invită pe Ion la Liviu acasă. După ce au ajuns acasă cei doi băieţi îi oferă lui Ion să bea vodcă. Ei îl asigură că nimeni nu va afla şi că se vor distra bine. Ion fiind nou în şcoală vrea să se împrietenească cu cei doi băieţi. Astfel Ion consumă şi el vodcă alături de cei doi băieţi până se îmbată.

A procedat bine Ion?Tu ce ai fi făcut dacă ai fi fost în locul lui Ion?

CAZUL NR. 2.

Titel se duce cu prietenii la un bar. Acolo este locul unde copiii îşi pierd vremea şi se amuză. El are 15 ani şi consideră că este „tare” dacă merge acolo. Prietenii lui comandă bere şi încep să o soarbă cu poftă. Titel ştie că nu e bine şi se abţine totuşi.

6

Page 7: Pro i Ect Didactic Cons i Lie Real Cool

A procedat bine Titel, ştiind că astfel va fi exclus din grupul de prieteni?Tu ce ai fi făcut dacă ai fi fost în locul lui Titel?

CAZUL NR. 1.

Ion este un elev nou venit în şcoală. În drum spre casă, Ion stă de vorbă cu Liviu şi cu Tudor, doi dintre cei mai cunoscuţi băieţi din şcoală. Aceştia îl invită pe Ion la Liviu acasă. După ce au ajuns acasă cei doi băieţi îi oferă lui Ion să bea vodcă. Ei îl asigură că nimeni nu va afla şi că se vor distra bine. Ion fiind nou în şcoală vrea să se împrietenească cu cei doi băieţi. Astfel Ion consumă şi el vodcă alături de cei doi băieţi până se îmbată.

A procedat bine Ion?Tu ce ai fi făcut dacă ai fi fost în locul lui Ion?

CAZUL NR. 2.

Titel se duce cu prietenii la un bar. Acolo este locul unde copiii îşi pierd vremea şi se amuză. El are 15 ani şi consideră că este „tare” dacă merge acolo. Prietenii lui comandă bere şi încep să o soarbă cu poftă. Titel ştie că nu e bine şi se abţine totuşi.

A procedat bine Titel, ştiind că astfel va fi exclus din grupul de prieteni?Tu ce ai fi făcut dacă ai fi fost în locul lui Titel?

7