Practica Spate

4
Nr . cr t. Etapele lecției Obiective operațion ale Elemente esențiale de conținut Strategii didactice Dura ta Metode Mijloa ce Forma de organiz are 1 Moment organizator ic Se pregătesc materialele necesare, se stabilește liniștea în clasă și cere elevilor să se pregătească pentru ora de „consiliere și orientare”. Frontal 3 min 2 Exerciții de încălzire (spargere a gheții) O4, O8 Participanții sunt așezați în cerc, în jurul unei mese pe care se află o cutie, înăuntrul căreia este o oglindă, elevii neștiind acest lucru. Sunt rugați ca pe rând să se uite în aceasta și să rețină două calități pe care le-au sesizat. La final, după ce toți s-au uitat în cutie, sunt rugați să prezinte ce au văzut. ’’Cutia calitățil or’’ Cutie, oglind ă Frontal 5 min 3 Stabilirea regulilor grupului Profesorul reamintește regulile de desfășurarea a activității orei de curs: păstrarea liniștii, Conversaț ie Frontal 2 min

description

proiect didactic

Transcript of Practica Spate

Nr. crt.

Etapele lecției Obiective operaționale

Elemente esențiale de conținut Strategii didactice DurataMetode Mijloace Forma de

organizare

1 Moment organizatoric

Se pregătesc materialele necesare, se stabilește liniştea în clasă şi cere elevilor să se pregătească pentru ora de „consiliere şi orientare”.

Frontal 3 min

2 Exerciţii de încălzire (spargere a gheții)

O4, O8 Participanții sunt așezați în cerc, în jurul unei mese pe care se află o cutie, înăuntrul căreia este o oglindă, elevii neștiind acest lucru. Sunt rugați ca pe rând să se uite în aceasta și să rețină două calități pe care le-au sesizat. La final, după ce toți s-au uitat în cutie, sunt rugați să prezinte ce au văzut.

’’Cutia calităților’’

Cutie, oglindă

Frontal 5 min

3 Stabilirea regulilor grupului

Profesorul reamintește regulile de desfășurarea a activității orei de curs: păstrarea liniștii, respectare celui care vorbește, cererea permisunii de a vorbi, participarea activă la ora. Acestea sunt necesare pentru menținerea unui climat educațional liniștit și se stabilesc de comun acord consecințele nerespectării lor.

Conversație Frontal 2 min

4 Împărţirea clasei în grupuri mici

Elevii vor fi împărțiți în 4 grupuri. Pentru a forma grupurile, aceștia vor extrage din „Cutia cu Supereroi” câte un cartonaș pe care sunt ilustrați 4 personaje reprezentative din povești: Superman (putere), Mica Sirenă (curaj), Mickey Mouse (optimism), Bambi (ginășie).

Conversație – „Cutia cu Supereroi”

Bilete ilustrate

Frontal , pe echipe

3 min

5 Activitatea în grupuri mici

O1, O2, O3, O4, O5, O7

Fiecare elev se va caracteriza prin 3 trăsături fizice definitorii și 3 trăsături de personalitate pe care le

Joc didactic – Ghici cine

fișe Frontal, pe echipe

25 min

vor nota pe un cartonaș. Acesta va fi pus în cutia echipei. Se va citi pe rând, de către reprezentanții echipelor câte un cartonaș, urmând ca cei din echipa acestuia să ghicească persoana care l-a scris, preocedeul repetându-se până ce toate cartonașele au fos extrase. După ce toate cartonașele au fost alese, liderii, aleși de către copii, vor prezenta în fața clasei răspunsurile grupului, urmând ca cei ce se recunosc în descriere să se afirme. Echipa care a avut cele mai multe răspunsuri corecte este câștigătoare, urmând să fie recompensată. După o discuție pe baza celor observate, elevii își vor lipi pe spate o coală cu două coloane ce definesc calitățile și defectele. Își vor alege apoi câte un coleg ce le va fi corespondent și își vor scrie unul altuia 3 calități și 3 defecte. După ce toși au terminat de scris, se vor confrunta foile.

sunt?

6 Prezentarea rezultatelor activităţii grupului

O3, O5 Pornind de la cele observate, se va purta o discuție pe tema autocunoașterii și a caracteristicilor direct observabile. Se cere elevilor să justifice de ce este important să ne cunoaștem atât calitățile cât și defectele personale.

Turul galeriei Frontal, individual

5 min

7 Sumarizarea O6 La finalul exercițiului, se va menționa faptul că imaginea de sine este o reprezentare mentală a propriei persoane, care ne ajută să ne reglăm comportamentul în societate și ne cunoaștem abilitățile, emoțiile, valorile, cunoștințele etc. Totodată e important să avem o imagine de sine realistă și să ne dezvoltăm o atitudine pozitivă față de sine, cât și față de ceilalți, ca persoane unice și valoroase.

Explicație Frontal 4 min

8 Evaluarea activităţii de către participanţi

Se va face o evaluare orală a activității, urmând ca apoi fiecare elev să deseneze un simbol ales de ei în unul dintre cadranele desenate pe tablă: Mi-a plăcut/ Nu mi-a plăcut.

Dezbatere Carioca Frontal, individual

3 min