Practica Pedagogica - Proiect de Lectie 1

8

Click here to load reader

Transcript of Practica Pedagogica - Proiect de Lectie 1

Page 1: Practica Pedagogica - Proiect de Lectie 1

Proiect de lecție 1

Date generale: Data: 25.11.2012 Școala: nr 2 Gherla Clasa: a v-a Disciplina: Educație muzicală

Subiectul de lecție: Măsura de Propunător: Gabriela Munteanu Tipul de lecție: Combinată (predare-învățare și formare de deprinderi și priceperi)

Obiective operaționale: - la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: - să explice semnificația cifrelor din măsură. - să tacteze măsura. - să intoneze un cântec (Cioca

Boca) în măsura de . - să recunoască vizual măsura dintr-o partitură. - să recunoască auditiv din audiția

Fluture, fluture din măsura de .

Metode didactice: Conversația, explicația, exercițiul, învățarea prin descoperire, învățarea unui cântec după auz, audiția, observarea, demonstrarea. Mijloace didactice: aparatură audio, normal, cântecul Cioca Boca, diapazon, audiția.

(B) Desfășurarea lecției

Page 2: Practica Pedagogica - Proiect de Lectie 1

Evenimentele lecției

Activitățile Profesorului Activitățile Elevilor Metode didactice

Mijloace didactice

Evaluare Observații

Captarea atenției Propune executarea unor exerciții de cultură vocală:

S S SS S S S S

La la la la la la la la la------

Urmăresc demon-strarea apoi execută exercițiile controlân-du-și respirația șiemisia.

Exercițiul și demonstra-rea.

Instrument(diapazon)

-practică-colectivă-colectivă practică

Reactualizarea cunoștinșelor

Reactualizează cunoștințele referitoare la duratele referitoare la pătrime și optime.( reia un cântec știut deja )

- intonează cântecul Poc ciocanul.- precizează că în cântec sunt durate de pătrime;-explică durata de pătrime și o notează( =1timp, = 1 timp)

Conversația (explicația).

-antifeed-backoralăpracticăscrisă

Dirijarea învățării(prezentarea ma-terialului stimul)(predare-învățare)

-cere scandarea versurilor, împăr-țirea în silabe, identificarea silabelor accentuate.-cere adăugarea de pătrimi deasupra fiecărei silabe.-explică faptul că se vor trasa bare înaintea fiecărui accent.-explică barele care delimitează

-scandează versul: Poc-cio-ca-nul greu lo-veș-te.-notează versurile în silabe, descoperă sila-bele accentuate și notează accentele.-trasează barele de

Conversația

- explică

Page 3: Practica Pedagogica - Proiect de Lectie 1

duratele, se numesc barele de măsură.-câte durate avem într-o măsură?-ce durate sunt în fiecare măsură?-profesorul scrie pe tablă .-explică semnificația cifrelor din măsură.-demonstrează tactarea măsurii de două timp și scrie pe tablă schema tactării.

măsură înaintea accentului.-două.-pătrimi.-elevii descoperă titlul lecției.-2-doi-nr.ul duratelor 4-unitatea de timpi (pătrimea)

-schema o exersează

-învățarea prin desco-perire.

-demonstrarea și exer-cițiul.

-feed-back

-feed-back practică.

Fixarea cunoștințelor

Propune intonarea cântecului Cioca Boca

Cioca Boca Cioca Boca Bat ciocanele mereuCioca Boca Cioca BocaȘi îndoaie fierul greu.-învață cântecul prin metoda învățării după auz

-învățarea unui cântec după auz

-cântecul Cioca Boca

-feed-back practic, colectiv.

Transferul de cunoștințe

Profesorul propune o audiție cu sarcina: determinați măsura fragmentului muzical audiat.

-observă succesiunea accentelor și observă

măsura de .

-audiția și observarea

-aparatură audio (fragmentul muzical audiat,

-feed-back

Page 4: Practica Pedagogica - Proiect de Lectie 1

compozito-rul, ...)

(C).Planul tablei

Măsura de

= 1 timp

Page 5: Practica Pedagogica - Proiect de Lectie 1

= 1 timp

2 4 Poc– cio – ca – nul greu

2 – numărul timpilor din măsură4 – unitatea de timp Bara de măsură

24

Tactarea măsurii

Anexă Audiție Fluturaș, fluturaș

Page 6: Practica Pedagogica - Proiect de Lectie 1

( I. Șerfezi, E. Albuțiu: Muzica- Manualpentru clasa a X-a, Edit. Didactica și pedagogică, București, 1967, p.40 )