POMPIERUL1

7
PROIECT DIDACTIC DATA: 08.04.2015 GRĂDINIŢA: GPN STREJESTII DE SUS GRUPA: MICA-MARE EDUCATOARE: ANCUTA ILEANA,SNOP ALINA CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate de cunoaştere a mediului SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: INTALNIRE CU POMPIERUL MIJLOC DE REALIZARE: observare OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare; să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 – să numească însuşirile focului (formă, culoare), observând flacăra de la lumânare şi de la spirtieră; O 2 – să identifice caracteristicile focului (căldura, lumina, mişcarea flăcării, fumul emanat), observând flacăra lumânării; O 3 – să descrie arderea diferitelor materiale: arderea chibritului (lemn), a hârtiei, a textilelor, topirea zahărului, observând experimentele realizate; O 4 să enumere cel puţin două întrebuinţări ale focului; O 5 să enumere efectele distrugătoare ale focului prin povestirea unor întâmplări sau a imaginilor prezentate. 1

description

PROIECT DE ACTIVITATE SAPTAMANA ALTFEL

Transcript of POMPIERUL1

Page 1: POMPIERUL1

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.04.2015GRĂDINIŢA: GPN STREJESTII DE SUSGRUPA: MICA-MAREEDUCATOARE: ANCUTA ILEANA,SNOP ALINACATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate de cunoaştere a mediului SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: INTALNIRE CU POMPIERULMIJLOC DE REALIZARE: observareOBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare; să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1– să numească însuşirile focului (formă, culoare), observând flacăra de la lumânare şi de la spirtieră;O2– să identifice caracteristicile focului (căldura, lumina, mişcarea flăcării, fumul emanat), observând flacăra lumânării; O3– să descrie arderea diferitelor materiale: arderea chibritului (lemn), a hârtiei, a textilelor, topirea zahărului, observând

experimentele realizate;O4– să enumere cel puţin două întrebuinţări ale focului;O5– să enumere efectele distrugătoare ale focului prin povestirea unor întâmplări sau a imaginilor prezentate.BIBLIOGRAFIE: M.E.C., Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Bucureşti, 2005;

Varzare, E., Taiban, M., Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea vorbirii - metodică, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti,1970.

1

Page 2: POMPIERUL1

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

OB. OP.

ACTIVITĂŢI DE

ÎNVĂŢARECONŢINUTURI

METODE ŞI

PROCEDEE

MIJLOACE DE

ÎNVĂŢĂMÂNT

EVALUARE

O1

- exerciţii de dialog provocat

- exerciţii de observare spontană

Copiii sunt aşezaţi pe scăunele în semicerc.„Pentru că nu demult a fost 1 mai şi a fost declarată zi

liberă sunt sigură că mulţi dintre voi aţi fost cu familia şi/ sau cu prietenii în natură, „la iarbă verde” cum se spune. Aş dori să povestiţi, pe rând, ce aţi făcut la pădure?”

(…ne-am plimbat, am stat pe pături, am făcut mici şi grătare …)

„De ce aţi avut nevoie pentru a face micii?”(…de carne, ulei …)„Şi pentru a-i prăji?”(…de foc)„În continuare la activitatea de cunoaşterea mediului vom

observa şi vom vorbi despre foc. Urmăriţi ceea ce fac, apoi spuneţi acţiunea efectuată.”

(…aţi dat foc la un chibrit, apoi aţi aprins lumânarea şi lampa de spirt…)

„Cum folosim chibritul şi de ce se aprinde?”(…un băţ de chibrit se freacă cu partea mai îngroşată de

cutia chibriturilor şi prin încălzire, acesta ia foc)„După ce ne dăm seama că lumânarea s-a aprins?”(…partea unde am aprins, a luat foc şi s-a format flacăra)„După ce recunoaşteţi flacăra? Observaţi dacă are aceeaşi

-conversaţia

-observaţia-conversaţia-explicaţia

-chibrituri-lumânare-spirtieră

Răspunsurile copiilor la întrebările adresate

Enumerarea însuşirilor focului în urma observărilor efectuate

2

Page 3: POMPIERUL1

O1

O2

- exerciţii de observare dirijată

- exerciţii de observare dirijată

- exerciţii de ascultare

culoare pe toată suprafaţa ei? Ce culoare are în partea de jos, la mijloc şi sus?”

(…jos albastru apoi roşu-portocaliu şi sus galben)„Ce formă are? Redaţi în aer forma flăcării.”(…alungită la ambele capete ale flăcării)„Observaţi şi spuneţi ce se întâmplă dacă mişcăm uşor

hârtia lângă flacără?”(…se mişcă şi flacăra)„De ce se mişcă flacăra? Ce s-ar întâmpla dacă am mişca

mai puternic hârtia?”(…se mişcă aerul; flacăra se poate stinge dacă mişcăm mai

puternic hârtia)„Să vină un copil să apropie mâna de flacără. Ce simţi

când apropii mâna?”(…căldură)„Ce s-ar întâmpla dacă punem mâna pe flacără?”(…ne-am arde şi se poate stinge flacăra)Sting flacăra. „Ce observaţi după stingerea flăcării?”(…iese fum)„Ce se întâmplă cu fumul după puţin timp sau dacă suflăm

în el?”(…se ridică, se risipeşte şi dispare)„Acum, să ne amintim ce am învăţat până acum: când se

aprinde lumânarea se formează o flacără care are forma alungită la ambele capete şi diferite culori (albastră, maro, roşie, galbenă), flacăra risipeşte lumină, iar când se mişcă aerul se mişcă şi acesta. Flacăra emană căldură şi dacă se stinge se observă fumul care după puţin timp dispare.”

Aprind un băţ de chibrit şi îl las să ardă până la jumătate, apoi îl sting.

„Ce culoare are chibritul ars?”(…negru)

-observaţia-conversaţia-explicaţia

-expunerea

-hârtie-lumânare aprinsă-spirtieră

Identificarea corectă a caracteristicilor focului: căldură, lumină, fum, mişcarea flăcării

Observarea comporta-mentului copiilor

3

Page 4: POMPIERUL1

O3

- exerciţii de observare dirijată

- exerciţii de observare sistematică

- exerciţii de ascultare

- exerciţii de

„Priviţi cum pot cu acest chibrit ars să scriu pe o foaie de hârtie! Iar dacă se fărâmiţează chibritul ars ce se obţine?”

(…cenuşă)Aprind o bucată de hârtie.„De ce credeţi că flacăra de la hârtie e mai mare ca cea de

la chibrit?”(…arde mai uşor şi e mai mare ca şi chibritul…)Ard un fir de aţă de bumbac.„Ce s-a întâmplat?”(…firul se rupe şi arde) Pun zahăr într-o eprubetă şi o aşez deasupra flăcării. Torn

apoi zahărul dintr-o eprubetă în alta.„Ce s-a întâmpla cu zahărul?”(…s-a topit)„De ce a avut nevoie zahărul ca să se topească?”(…de căldura focului)Acopăr, cu un borcan, o lumânare aprinsă.„Ce credeţi că se va întâmpla cu flacăra?”(…se va stinge)„De ce credeţi că se stinge?”(…nu mai are oxigen)„Să ne mai amintim puţin ce am învăţat astăzi: dacă dăm

foc unor lemne, ele ard până se transformă în cenuşă; dacă punem zahăr într-un vas pe foc, acesta se topeşte şi devine lichid. Apa pusă la foc fierbe, iar atât timp cât focul nu are aer se stinge.”

„În continuare, vă rog, să vă gândiţi la foloasele focului. Unde se întrebuinţează focul?”

(…la bucătărie – pentru, încălzitul locuinţelor, la sudură, topirea metalelor)

„Pentru a se încălzi pământul se face foc? De unde primeşte căldură?”

-experimen-tul-observaţia-conversaţia-explicaţia

-experimen-tul-observaţia-conversaţia-explicaţia

-expunerea

-chibrituri-hârtie

-fire de bumbac-zahăr-eprubete-spirtieră-borcan

Observarea arderii chibritului

Observarea arderii hârtiei

Observarea arderii firului textil

Observarea topirii zahărului

Observarea flăcării în lipsa oxigenului

Observarea comporta-mentului copiilor

4

Page 5: POMPIERUL1

O4

O5

dialog provocat

- exerciţii de exprimare orală

(…de la soare)„Ce mai primeşte Pământul de la soare?”(…lumină)Sinteza finală: Despre ce aţi învăţat în această activitate?

Gândiţi-vă dacă de la foc avem doar foloase? Ce lucruri rele se pot întâmpla din cauza focului mai ales a celui nesupravegheat?”

(…incendii)„Cunoaşteţi vreo întâmplare în care un copil a aprins

neatent focul şi de aceia s-a întâmplat o nenorocire?(…….)„Trebuie să reţineţi că niciodată nu trebuie să aprindeţi

focul fără voia adulţilor şi cu mare atenţie, aşadar: NU VĂ JUCAŢI CU FOCUL!”

Fac aprecieri asupra modului de comportare şi participarea copiilor la activitatea desfăşurată.

-conversaţia-observaţia

-observaţia-conversaţia

-imagini cu efectele distrugătoare ale focului

Răspunsurile copiilor

Enumerarea efectelor distrugătoare ale focului

5