poluarea

6
PROIECT DE LECŢIE Data: 25.04.2012 Clasa: a I X-a A Disciplina: Biologie Propunător: Etegan Marilena-Gabriela, anul III Biologie Unitatea şcolară: Liceul Teoretic „Henri Coandă” Unitatea de învăţare:Omul perturba echilibrele naturale Titlul: Poluarea asezarilor umane Tipul lecţiei: dobândire de competenţe Scopul lecţiei: însuşirea de către elevi a importanţei şi modului de desfăşurare a diviziunii mitotice. Competenţe specifice: Culegerea de date din surse variate de informare/documentare despre organizarea lumii vii. Identificarea structurilor biologice microscopice în vederea caracterizării lor. 3.1 Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor. 4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare. 5.3 Argumentarea importanţei teoretice şi practice a noţiunilor de biodiversitate şi genetică. Competenţe derivate: -să identifice pe desene, mulaje, preparate microscopice diferite faze ale mitozei; -să caracterizeze diferite faze ale mitozei; - să reprezinte grafic fazele diviziunii mitotice; - să compare fazele mitozei sub aspectul dinamicii numărului de cromatide; - să argumenteze importanţa acestui tip de diviziune.

Transcript of poluarea

Page 1: poluarea

PROIECT DE LECŢIE

Data: 25.04.2012

Clasa: a I X-a A

Disciplina: Biologie

Propunător: Etegan Marilena-Gabriela, anul III Biologie

Unitatea şcolară: Liceul Teoretic „Henri Coandă”

Unitatea de învăţare:Omul perturba echilibrele naturale

Titlul: Poluarea asezarilor umane

Tipul lecţiei: dobândire de competenţe

Scopul lecţiei: însuşirea de către elevi a importanţei şi modului de desfăşurare a diviziunii mitotice.

Competenţe specifice:

• Culegerea de date din surse variate de informare/documentare despre organizarea lumii vii.• Identificarea structurilor biologice microscopice în vederea caracterizării lor.3.1 Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor.4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.5.3 Argumentarea importanţei teoretice şi practice a noţiunilor de biodiversitate şi genetică. Competenţe derivate:

-să identifice pe desene, mulaje, preparate microscopice diferite faze ale mitozei;

-să caracterizeze diferite faze ale mitozei;

- să reprezinte grafic fazele diviziunii mitotice;

- să compare fazele mitozei sub aspectul dinamicii numărului de cromatide;

- să argumenteze importanţa acestui tip de diviziune.

Activităţi de învăţare:

- identificarea pe desene, mulaje, preparate microscopice diferitelor faze ale mitozei;

- caracterizarea fazelor mitozei;

- reprezentarea grafică a fazelor diviziunii mitotice;

- compararea fazelor mitozei sub aspectul dinamicii numărului de cromatide;

- argumentarea importanţei acestui tip de diviziune

• Demersul didactic:

Page 2: poluarea

• Resurse procedurale: observaţia, conversaţia, modelarea, problematizarea.• Resurse materiale: manual, planşe, mulaje cu diviziunea mitotică, preparate microscopice.• Forma de organizare a activităţii: frontal.Evaluare: formativa pe tot parcursul lecţiei, prin chestionare orală şi observare sistematică.

Locul desfasurarii :laboratorul de biologie

Desfăşurarea lecţiei

Nr.crt.

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp

1. Organizarea colectivului de elevi

-Verific daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei(tabla stearsa,creta,burete)-Notez absentii-Solicit pregatirea celor necesare lectiei

-Elevul de serviciu anunta absentii-Elevii isi pregatesc cartile si caietele

1minut

1 minut

2. Verificarea cunostintelor

-Verificarea o fac frontal punand intrebari legate de lectiile anterioare, insistând pe elementele care îmi vor fi necesare în predare:

Ce credeti ca este poluarea?

In ce consta poluarea?

Elevii raspund:

-Poluarea este rezultatul activitatilor umane,mai ales in industrie,agriculatura si transporturi.-Poluarea consta in impurificarea mediului cu diferite substante(poluanti).

5 minute

3. Captarea atenţiei

Anunţ titlul lecţiei şi competenţele

Ce fel de poluanti cunoasteti?

Unde actioneaza poluarea?Azi vom studia în cadrul diviziunii cariochinetice, Poluarea asezarilor umane.-Scriu titlul lecţiei pe tablă.

Elevii răspund:-Dioxid de sulf,Dioxid de carbon,gunoaie.-In atmosfera,apa si sol.

Elevii notează

2 minute

1 minut

4. Dirijarea lecţiei - Definesc poluarea: poluarea este rezultatul activitatilor umane,mai ales in industrie,agricultura, transporturi,avand ca principal efect degradarea mediului

Elevii notează.

Page 3: poluarea

Fixare parţială

Fixare parţială

Fixare parţială

inconjurator.-Le explic ca poluarea actioneaza in atmosfera,apa si sol. Poluarea aerului.-Le explic că poluarea aerului se produce prin emisia unor gaze si pulberi solide fine in atmosfer cum ar fi arderea combustibililor casnici,industriali sau pentru motoarele masinilor de transport.Pentru aceasta le arăt, frontal, o planşă cu nucleul în interfază şi îi solicit să caracterizeze nucleul.-Le arăt cateva imagini cu diferite tipuri de poluare a aerului-Ii rog sa-mi dea exemple de substante poluante care actioneaza in atmosfera?-Le dau exemple de cateva masuri impotriva poluarii atmosferice. -Realizez pe tabla o schema a acestui tip de poluare notand pricipalele idei. Poluarea apei.-Ii rog sa-mi explice pentru ce este necesara apa.-Le explic ca scaderea calitatii apei se datoreaza:apelor reziduale industriale,menajere,diferitelor substante folosite in agricultura.-Ii intreb daca stiu ce consecinte are poluarea asupra apei?-Apoi ii rog ca impreuna sa dam cateva exemple de masuri impotriva poluarii apei.-Realizez pe tabla o schema a acestui tip de poluare notand pricipalele idei.

Elevii notează.

Elevii raspund:dioxid de carbon,dioxid de sulf,oxizi,hidrocarburi poluante.

Elevii noteaza.

Elevii raspund:-Poluarea apelor duce la diminuarea productiei de biomasa,uneori afectand pana la disparitia unor organism.-Construirea de baraje,epurarea apelor reziduale,construirea de baraje,de zone de protectie a apelor.

Page 4: poluarea

Poluarea solului.-Ii rog sa-mi explice rolul solului in viata omului.-Le explic ca poluarea solului este strans legata de cea a aerului si apei-Ii rog ca impreuna sa dam exemple de poluanti care actioneaza asupra solului.-Ii rog sa dam impreuna exemple de masuri impotriva poluarii solului.-Realizez pe tabla o schema a acestui tip de poluare notand pricipalele idei.

Elevii notează

Elevii răspund: -Pesticide si ingrasaminte chimice pe baza de azot si fosfor.-Constructia de zone de depozitare a gunoaielor,diminuarea eroziunii solului prin plantarea arborilor.

5. Evaluare La sfarsitul lectiei le pun un mic filmulet cu diferite tipuri de surse de poluare si ii rog sa le identifice.