Poiect Didactic Dirigentie CLASA A V A

download Poiect Didactic Dirigentie CLASA A V A

of 3

description

Programul de activitate al elevului eficient

Transcript of Poiect Didactic Dirigentie CLASA A V A

PROIECT DIDACTIC

Disciplina : Consiliere si orientareClasa : a V - a BTema activitatii : Programul de activitate al elevului eficientObiectivul referential : dezvoltarea unor deprinderi de invatare eficientaObiective operationale :Cognitive : Sa identifice strategii adecvate stilului propriu de invatare Sa isi analizeze propriile deprinderi de organizare a timplui si locului de munca Sa evidentieze modalitati corecte de organizare a timpului, locului de munca si odihnei Sa elaboreze un program saptamanal de planificare a activitatilorAfective: Sa-si dezvolte o atitudine responsabila fata de activitatea de invatare proprie Sa-si dezvolte motivatia pentru invatareMijloace si materiale didactice : chestionare , fise de lucru, markere,flip-chart Metode si procedee: chestionarul , problematizarea , dezbaterea , exercitiul de autoevaluare , lucrul pe grupeTimpul: 50 de minuteTipul activitatii : dezbatere problematizata

Desfasurarea activitatii

1. Moment organizatoric ( 3 minute)Captarea atentiei elevilor ; prezentarea specificului activitatii (lectie deschisa); anuntarea titlului si obiectivelor lectiei.2. Conexiunea cu informatiile prezentate in activitatile anterioare (10 min)Analiza stilului de munca identificat printr-un chestionar aplicat anterior (stilul normativ ; reglator ; spontan)3. Prezentarea materialului stimul si dirijarea invatarii (20 min) se aplica chestionarul O.L.T. se realizeaza o dezbatare pe marginea raspunsului la intrebari se foloseste metoda problematizarii, scotand in evidenta deprinderile corecte de invatare4. Asigurarea feed-back-ului (10 min)-in echipe de cate 4 elevii sunt rugati sa extraga din materialul anterior deprinderile corecte ce privesc locul de munca , timpul de lucru si odihna sub forma unui poster.Locul de munca : -necesitatea unui singur loc de studiu-camera trebuie sa fie aerisita -masa de lucru sa fie bine iluminata-ordinea de la locul de munca favorizeaza ordinea din ganduriTimpul de lucru:-necesitatea unei bune organizari a timpului-orele optime pentru studiu sunt 9- 12 si 15-19-necesitatea stabilirii unor prioritati- necesitatea unor pauze scurte intre reprizele de invatare

Odihna:-respectarea perioadei de somn necesare organismului (7 10 ore)-relaxarea este necesara si trebuie realizata mai ales prin exercitii in aer liber-relaxarea se poate realiza si prin imaginarea unor lucruri placute5. Evaluarea activitatii ( 5 min)Exercitiul CCC (Ce am stiut / Ce am invatat / Ce doresc sa mai aflu?)6. Stabilirea obligatiilor viitoare ale elevilor ( 2min )Realizarea programului pentru o zi de lucru.

Profesor, Frone Alina

Bibliografie:S.Marinescu, R.Dinescu- Invitatie la educatie Edit.Carmis, Pitesti 2003E.Asandulesei ,I.Nechifor Ghidul practic al dirigintelui Edit.Taida , Iasi 2005