plandemixtadreptateaviii_ii

download plandemixtadreptateaviii_ii

of 6

Transcript of plandemixtadreptateaviii_ii

  • 8/6/2019 plandemixtadreptateaviii_ii

    1/6

    Plan de lecie

    Unitatea de nvmnt: coala Nr. 14 Alexandru Davila Piteti

    Clasa: a VIII - a

    Data: 15 martie 2007

    Timp: 50 de minute

    Profesor: Oprescu Ana MariaLocul de desfurare: Sala de clas

    Obiectul: Cultur civic

    Aria curricular: Om i societate

    Subiectul: Dreptatea

    Titlul leciei: Egalitatea anselor i egalitatea n faa legii

    Tipul leciei: MixtMotivaia: Necesitatea leciei rezid n cunoaterea conceptelor democratice

    i n manifestarea iniiativei n rezolvarea unor probleme ale grupurilor din

    care fac copiii parte i ale comunitii locale. Se urmrete o cunoatere a

    valorilor fundamentale ale democraiei i ale drepturilor omului i o aplicare

    a acestora.

    Condiii prealabile: Elevii au dobndit cunotine eseniale despre valorile

    fundamentale ale dreptii i ale drepturilor omului n clasele anterioare. Ei

    au luat deja, contact cu diverse valori fundamentale ale democraiei n

    societate.

    Scopul leciei: Cunoaterea valorilor fundamentale ale democraiei i ale

    drepturilor omului.

    Obiective operaionale:

    1

  • 8/6/2019 plandemixtadreptateaviii_ii

    2/6

    O1 : cunoatere: s numeasc dreptatea ca valoare de baz a

    statului democratic.

    O2 : nelegere: s argumenteze rolul dreptii n luarea i

    punerea n practic a deciziilor politice i n realizarea justiiei.

    O3 : aplicare: s foloseasc conceptele de egalitate,

    discriminare, judectoreasc pentru explicarea punerii n practic

    a legii.

    O4 : analiz: s separe conceptele legate de activitate

    instituional de cele legate de aciune social: instituiile fac

    legi care servesc individul. Nu ne facem dreptate singuri.O5 : sintez: s argumenteze necesitatea tratamentului egal

    pentru exploatarea calitilor tuturor indivizilor.

    O6 : evaluare: s aprecieze valoarea dreptii i a egalitatii

    anselor i a egalitii n faa legii pentru dezvoltarea social

    O7: aplicare: s aprecieze elaborarea i aplicarea legilor n

    Romnia.Metode i procedee: explicaia, conversaia euristic, studiul de caz.

    Material didactic: schema leciei, tabla, creta.

    Bibliografie: Manualul de Cultur civic, Internet: www.dadalos.org

    Andrei Miroiu ,,Teorii ale dreptii,, Cristian Ionescu ,,Drept constituional

    i instituii politice,,.

    Mod de lucru: IndividualEvaluarea: Pe parcursul leciei.

    2

  • 8/6/2019 plandemixtadreptateaviii_ii

    3/6

    Demers didactic

    Nr. Momente

    le leciei

    O

    b

    Activitatea profesorului Activitatea

    elevilor

    Metode

    1. Moment

    organizat

    oric

    Profesorul asigur ordinea i linitea pentru

    nceperea orei. Se strig catalogul. Se pun absenii.

    Elevii scot

    pe bnci

    crile i

    caietele.2. Reactuali

    zarea

    cunotin

    eloranterioare

    O1

    O2

    Profesorul pune ntrebri din lecia precedent

    Egalitate i dreptate:

    Exist anumite cauze ale inegalitii sociale ?

    Ce este concurena ?Ce este egalitatea economic ?

    Ce susinea comunismul ?

    Dar egalitatea politic ?

    Se d textul (dup Platon - Republica)

    Se rezolv exerciiul 1 pagina 64.

    Se corecteaz tema cantitativ i calitativ.

    Elevii

    rspund la

    ntrebri.

    convers

    aia

    euristic

    3. Captarea

    ateniei

    Captarea ateniei se realizeaz prin prezentarea

    datelor generale.

    Se face apel la cunotinele anterioare ale

    elevilor.

    Se vorbete despre diferenele dintre oameni.

    Se vorbete despre asigurarea condiilor

    necesare dezvoltrii fiecrei persoane.

    Elevii

    ascult cu

    interes i

    i spun

    prerile

    despre

    tema pus

    n discuie.

    convers

    aia

    euristic

    4. Anunarea temei i

    a

    obiective

    lor

    Profesorul anun tema: DreptateaProfesorul scrie pe tabl titlul leciei noi:

    Egalitatea anselor i egalitatea n faa legii

    Eleviiascult i

    scriu pe

    caiete

    titlul

    leciei noi.

    Nr. Momente O Activitatea profesorului Activitatea Metode

    3

  • 8/6/2019 plandemixtadreptateaviii_ii

    4/6

    le leciei b elevilor 5. Dirijarea

    nvrii

    O3

    O4

    O5

    Profesorul ntreab elevii ce tiu ei despre tema

    pus n discuie.

    Se ajunge la conceptul central i se d definiia.

    Egalitatea anselor ofer tuturor posibilitatea de a-i

    exploata calitile.

    ntr-o societate dreapt, toi oamenii ar trebui s

    beneficieze de:

    Asisten specializat la natere

    Locuin personal i protejat

    Alimentaie adecvat

    Asisten medical

    Educaie corespunttoareUn loc de munc

    Protecie social

    Btrnee demn

    Discriminarea este o atitudine de antipatie i ostilitate

    fa de menbrii unui grup, n legtur cu care avem prejudeci.

    Prejudecile sunt idei sau opinii nefondate, referitoare la

    persoane, grupuri, evenimente care nu sunt cunoscute temeinic, la

    care s-a ajuns fie generaliznd o experien unic, fie prelund

    afirmaiile altora.

    Antisemitism - Concepie, atitudine de ur mpotriva

    evreilor i de ngrdire a drepturilor lor.

    Xenofobe - Ur fa de strini i fa de tot ce este

    strin.

    Rassm - Concepie social-politic antitiinific i

    reacionar care susine ideea nefondat a inegalitii biologice i

    intelectuale a raselor, precum i caracterul determinant, n istorie,

    al particularitilor rasiale ale oamenilor, al luptei dintre rase.

    Stereotp - fix, neschimbat, banal, comun, standard,

    ablo-nard.

    Cele mai importante micri pentru egalitate i-au

    propus:

    Desfiinarea sclaviei i a servituii

    nlturarea privilegiilor nejustificate

    Elevii

    ascult cu

    mult

    interes i

    i spun

    prerea.

    conversaiaeuristic

    expunerea

    Nr. Momente O Activitatea profesorului Activitatea Metode4

  • 8/6/2019 plandemixtadreptateaviii_ii

    5/6

    le leciei b elevilor 5. Dirijarea

    nvrii

    O6

    O7

    Asigurarea egalitii n faa legii

    Drepturi egale pentru femei, ca i pentru brbai

    Eliminarea discriminrilor

    Statul de drept este acela n care suntasigurate domnia legii, garantarea drepturilor i

    libertilor fundamentale ale oamenilor. El nu poate

    exista dect ntr-o societate democratic.

    Egalitatea n faa legii presupune

    tratamentul nedifereniat al oricrei persoane care

    cade sub incidena legii.

    Se discut cazul Romniei.

    Concluzii. Egalitatea anselor i egalitatea

    n faa legii sunt n sprijinul principiului de egalitate

    ntre ceteni. Instituiile trebuie s corecteze

    abaterile de la prevederile legale. Ceteanul trebuie

    s semnaleze abaterile.

    Elevii

    ascult cu

    mult interes

    i i spun

    prerea.

    studiul decaz

    6. Fixarea

    cunotin

    elor

    O5

    O6

    Se fac cteva exerciii:

    Se d textul: Povestea Alexandrei

    Credei c acesta este un caz de

    discriminare ? Argumentai

    De ce credei c a fost preferatfratele Alexandrei de ctre director ?

    Ce ar putea face Alexandra n

    aceast situaie ?

    Elevii

    rspund la

    ntrebri.

    conversaia

    euristic

    7. Tema

    pentru

    acas

    Se d tema pentru acas: Exemplificai

    cazuri de discriminri gsite n pres sau

    din propria experien.

    Elevii

    noteaz

    tema pentru

    acas.

    Dreptatea

    Se d textul (dup Platon - Republica):

    Se povestea c Gyges era pstor n slujba regelui Lydiei. ntmplndu-se s vin o

    ploaie mare i un cutremur, pmntul s-a crpat i s-a cscat o prpastie sub locul n care5

  • 8/6/2019 plandemixtadreptateaviii_ii

    6/6

    se afla. Pstorul a cobort i a vzut acolo un inel. l lu i observ c dac rsucea inelul

    se fcea nevzut. La adunarea obinuit a pstorilor, cnd i se trimiteau produsele regelui,

    orndui s fie printre solii trimii la rege i, ajungnd acolo i lu domnia.

    Dac ar exista dou inele i dac pe primul l-ar avea omul drept i pe cellalt

    omul nedrept, se poate crede c nimeni nu s-ar dovedi stan de piatr pentru ca s in

    calea dreptii i s aib tria de a se nfrna de la bunul altuia fr s se ating de el.

    Nimeni nu este drept de bun voie ci doar silit ?

    Este profitabil nedreptatea ?

    Ce te-ar determina s nu ncalci legea ?

    Egalitatea anselor

    Se d textul Povestea Alexandrei:

    Alexandra Dumitru are 19 ani i este absolventa unei coli comerciale. Ea

    povestete:

    ntr-o diminea am citit n ziar, la rubrica de publicitate, c magazinul

    ,,Universal,, angajeaz tnr vnztor la raionul de produse electrotehnice. M-am

    prezentat la interviu. Directorul magazinului mi-a spus s revin peste dou zile, iar la data

    respectiv m-a amnat din nou. Lucrurile s-au repetat n acelai mod de dou ori, fapt

    care m-a determinat s cred c amnrile directorului au scopul de a m descuraja.

    Suprat, am discutat cu fratele meu care mi-a sugerat c directorul prefer un brbat pe

    postul respectiv. Ne-am hotrt s verificm aceast bnuial i am stabilit ca el s se

    prezinte i s solicite postul anunat. Discuia cu directorul a avut loc imediat, i fratelui

    meu i s-a spus c poate ncepe lucrul chiar n ziua urmtoare.

    Credei c acesta este un caz de discriminare ? Argumentai

    De ce credeei c a fost preferat fratele Alexandrei de ctre director ?

    Ce ar putea face Alexandra n aceast situaie ?

    6