Plan Lectie Leg SP Structura Atomului

11
PROIECT DIDACTIC Numele şi prenumele: Daniela Şterbeţ Data - Şcoala - Liceul de Creativitate şi Inventică “Prometeu” Disciplina - chimie Clasa - a VII- a E Tema - “Legătura dintre structura atomului şi poziţia elementului în SP” Tipul lecţiei - lecţie de fixare a cunoştinţelor Durata: 45 minute Obiectivul general - fixarea şi consolidarea algoritmilor de modelare a schemelor electronice ale atomilor, consolidarea corelaţiei SP – structura atomului Obiective operaţionale: A. Cognitive: O 1 – să enunţe condiţia de neutralitate a atomului; O 2 – să indice semnificaţia numărului atomic; O 3 – să enunţe modul de repartizare a aelectronilor pe nivele energetice; O 4 – să indice legătura dintre structura atomului şi SP O 5 – să identifice în SP elementele metalice şi nemetalice; O 6 –să identifice un element în SP, pe baza numărului grupei, a perioadei şi a numărului de ordine; B. Afectiv-motivaţionale: O 7 – să descopere importanţa utilizării sistemului periodic O 8 – să câştige încrederea în sine prin rezolvarea individuală a unor sarcini; 1

Transcript of Plan Lectie Leg SP Structura Atomului

Page 1: Plan Lectie Leg SP Structura Atomului

PROIECT DIDACTIC

Numele şi prenumele: Daniela ŞterbeţData - Şcoala - Liceul de Creativitate şi Inventică “Prometeu”Disciplina - chimieClasa - a VII- a ETema - “Legătura dintre structura atomului şi poziţia elementului în SP”Tipul lecţiei - lecţie de fixare a cunoştinţelorDurata: 45 minuteObiectivul general - fixarea şi consolidarea algoritmilor de modelare a schemelor electronice ale atomilor, consolidarea corelaţiei SP – structura atomuluiObiective operaţionale: A. Cognitive:

O1 – să enunţe condiţia de neutralitate a atomului;O2 – să indice semnificaţia numărului atomic;O3 – să enunţe modul de repartizare a aelectronilor pe nivele energetice;O4 – să indice legătura dintre structura atomului şi SPO5 – să identifice în SP elementele metalice şi nemetalice; O6 –să identifice un element în SP, pe baza numărului grupei, a perioadei şi a numărului de ordine;

B. Afectiv-motivaţionale:O7 – să descopere importanţa utilizării sistemului periodicO8– să câştige încrederea în sine prin rezolvarea individuală a unor sarcini;O9 – să stabilească relaţii de colaborare cu colegii.

C. Psihomotorii:O10 – să deducă informaţii despre structura atomului cunoscând numărul atomic şi masa atomică relativă;O11 – să deducă poziţia unui element în SP cunoscând structura atomului;O12 – să prezinte informaţiile în limbaj chimic adecvat O13 – să deducă structura atomului cunoscând numărul perioadei şi al subgrupei principale;O14 – să modeleze scheme electronice ale atomilor;O15 – să identifice elementele pe baza schemelor electronice ale atomilor lor

Metode folosite: conversaţia, jocul didactic, activitatea individuală şi de grup, problematizarea, testulMaterial didactic folosit: sistemul periodic al elementelor, fişe de lucru

1

Page 2: Plan Lectie Leg SP Structura Atomului

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentelelecţiei

Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea elevului

1. Moment organizatoric

Salută elevii, solicită prezentarea situaţiei despre elevii care absentează, organizează clasa pentru desfăşurarea lecţiei.

Prezintă absenţii, se pregătesc pentru începerea lecţiei.

2. Anunţarea obiectivelor

O7, O8 Precizează că lecţia are drept scop consolidarea cunoştinţelor acumulate la tema structura atomului, mai ales în ceea ce priveşte scrierea schemelor electronice ale atomilor şi stabilirea legăturii dintre structura atomului şi poziţia elementelor în sistemul periodic.

3. Actualizarea cunoştinţelor

O1 O2, O3, O4 O12,

Lansează câteva întrebări ce constituie suportul teoretic pentru rezolvarea temei de acasă:1. Care este condiţia de neutralitate a atomului?2. Cum se stabileşte numărul de electroni ai unui

atom?3. Cum se repartizează electronii în învelişul

electronic?4. Ce legătură este între nr. de nivele electronice

al unui atom şi poziţia sa în SP?5. Cum se poate determina grupa în care este

plasat un element cunoscând structura atomilor săi?

Solicită prezentarea eventualelor nereuşite în rezolvarea temei pentru acasă.

Răspund întrebărilor adresate de profesor.

Anunţă exerciţiile sau sarcinile nerezolvate.

2

Page 3: Plan Lectie Leg SP Structura Atomului

4. Prezentarea sarcinilor şi a situaţiilor de învăţare.

O8, O9, Precizează că răspunsul la neclarităţile lor îl vor afla lucrând astăzi mai întâi în grupuri la completarea unei fişe şi apoi la tablă pentru rezolvarea sarcinilor propuse.

5. Dirijarea învăţării

O9, O10, O11, O14,

O7, O8, O12,O13,O14

O5, O6.

O7, O8

Repartizează fişele de lucru în grup şi stabileşte ca timp de lucru 9 minute. Precizează că nu se permite folosirea sistemului periodic.Invită la tablă câte un reprezentant din primele două grupe ce au finalizat sarcina.Evaluează împreună cu clasa răspunsurile prezentate.Propune spre rezolvare la tablă exerciţiile: Modelaţi schemele electronice ale atomilor pentru elementele plasate în SP în:a) subgrupa a VI-a principală, perioada a doua?b) subgrupa a II-a principală, perioada a treia?c) subgrupa a VIII-a principală, perioada a

treia?d) subgrupa a V-a principală, perioada a doua?Antrenează elevii în corectarea eventualelor greşeli făcute la tablă.Solicită precizarea caracterului chimic al acestor elemente: metal sau nemetal, după identificarea lor.Revine la tema de acasă solicitând elevii care nu au rezolvat-o în întregime să răspundă acum la neclarităţile avute.

Colaborează în grup la completarea celor trei scheme.

Câte un elev din grupurile care rezolvă primele varianta 1, respectiv 2 afişează la tablă fişa cu răspunsul.

Rezolvă la tablă şi în bănci sarcinile propuse, elevii din clasă compară rezolvările lor cu răspunsurile de la tablă.

Indică caracterul metalic sau nemetalic al elementelor identificate.

Îşi completează răspunsurile din tema pentru acasă.

3

Page 4: Plan Lectie Leg SP Structura Atomului

6. Evaluarea formativă a progresului realizat

O5, O6, O7, O8, O10, O13, O14

În finalul lecţiei propune evaluarea cunoştinţelor printr-un minitest de 10 minute pe două variante – anexa 2 - pe care îl dictează.

Rezolvă testul şi predau foile profesorului.

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului

O11, O14, O15

Anunţă tema pentru acasă – culegerea de exerciţii, pag. 10, ex. 7.10, 7.12

Îşi notează tema în caiete.

4

Page 5: Plan Lectie Leg SP Structura Atomului

Anexa 1 fişa 1 Nr. atomic Nr. de ordine sarcina nucleară

schema electronică nr. de protoni

nr. de electroni

nr. de neutroni nr. de nivele electronice nr. de electroni exteriori perioada grupa

Nr. atomic Nr. de ordine sarcina nucleară

schema electronică nr. de protoni

nr. de electroni

nr. de neutroni nr. de nivele electronice nr. de electroni exteriori perioada grupa

Nr. atomic Nr. de ordine sarcina nucleară

schema electronică nr. de protoni

nr. de electroni

nr. de neutroni nr. de nivele electronice nr. de electroni exteriori perioada grupa

19

F 9

31

P15

40

Ca 20

5

Page 6: Plan Lectie Leg SP Structura Atomului

fişa 2 Nr. atomic Nr. de ordine sarcina nucleară

schema electronică nr. de protoni

nr. de electroni

nr. de neutroni nr. de nivele electronice nr. de electroni exteriori perioada grupa

Nr. atomic Nr. de ordine sarcina nucleară

schema electronică nr. de protoni

nr. de electroni

nr. de neutroni nr. de nivele electronice nr. de electroni exteriori perioada grupa

Nr. atomic Nr. de ordine sarcina nucleară

schema electronică nr. de protoni

nr. de electroni

nr. de neutroni nr. de nivele electronice nr. de electroni exteriori perioada grupa

16

O 8

35

Cl17

39

K19

6

Page 7: Plan Lectie Leg SP Structura Atomului

Anexa 2 – Test

1. Caracterizaţi elementele Varianta 1 - cu numărul de ordine 11 Varianta 2 – cu numărul de ordine 15, precizând:

a) nr. de nucleoni;b) sarcina nucleară;c) schema electronică;d) poziţia în SP;e) caracterul chimic: metal/ nemetal.

2.Reprezentaţi schemele electronice ale atomilor elementelor:Varianta 1 – a) din perioada a doua, subgrupa a III-a principală;

b) din perioada a treia, subgrupa VIII-a principală;Varianta 2 a) din perioada treia, subgrupa a IV-a principală;

b) din perioada a doua, subgrupa a V-a principală.

7