Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei

13
COLEGIUL DOBROGEA CASTELU COLEGIUL DOBROGEA CASTELU CATEDRA DE ŞTIINŢE UMANISTE CATEDRA DE ŞTIINŢE UMANISTE Proiect de lecţie Proiect de lecţie Disciplina/Modul:Economie aplicată Disciplina/Modul:Economie aplicată Clasa: a XII a A Specializarea: Tehnician în turism Titlul lecţiei: INSTRUMENTE UTILIZATE ÎN STUDIEREA PIEŢEI Tipul lecţiei: transmitere de noi cunoştiinţe DATA: 26 noiembrie 2015 Profesor: Gheonea Elena Laura UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ÎNTREPRINZĂTORUL ŞI FIRMA ÎNFIINȚAREA SI GESTIONAREA FIRMEI COMPETENŢE SPECIFICE: 2.2. Utilizarea instrumentelor de studiere a pieței pentru identificarea domeniului de activitate și pentru estimarea parametrilor de optimizare a activității COMPETENTE SPECIFICE DERIVATE La finalul lecţiei elevii vor fi capabili să identifice principalele categorii de instrumente utilizate în studierea pieţei. Obiectivul este considerat îndeplinit dacă elevii rezolvă corect aplicaţiile din fişa de lucru STRATEGII DIDACTICE: a) Metode şi procedee: explicația, lucrul în echipă b) Mijloace de învăţământ: fișa de documentare, fișa de lucru, manual, tablă , FORME DE ORGANIZARE: pe grupe BIBLIOGRAFIE: Elena Bălan, Mariana Iatagan- Economie aplicată- manual pentru clasa a XII a, editura Humanitas

description

plan

Transcript of Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei

Page 1: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei

COLEGIUL DOBROGEA CASTELUCOLEGIUL DOBROGEA CASTELUCATEDRA DE ŞTIINŢE UMANISTECATEDRA DE ŞTIINŢE UMANISTE

Proiect de lecţieProiect de lecţieDisciplina/Modul:Economie aplicatăDisciplina/Modul:Economie aplicatăClasa: a XII a ASpecializarea: Tehnician în turismTitlul lecţiei: INSTRUMENTE UTILIZATE ÎN STUDIEREA PIEȚEITipul lecţiei: transmitere de noi cunoştiinţeDATA: 26 noiembrie 2015Profesor: Gheonea Elena LauraUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ÎNTREPRINZĂTORUL ŞI FIRMA ÎNFIINȚAREA SI GESTIONAREA FIRMEICOMPETENŢE SPECIFICE:2.2. Utilizarea instrumentelor de studiere a pieței pentru identificarea domeniului de activitate și pentru estimarea parametrilor de optimizare a activității

COMPETENTE SPECIFICE DERIVATELa finalul lecţiei elevii vor fi capabili să identifice principalele categorii de instrumente utilizate în studierea pieței. Obiectivul este considerat îndeplinit dacă elevii rezolvă corect aplicaţiile din fişa de lucruSTRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: explicaţia, lucrul în echipăb) Mijloace de învăţământ: fișa de documentare, fişa de lucru, manual, tablă ,

FORME DE ORGANIZARE: pe grupeBIBLIOGRAFIE:Elena Bălan, Mariana Iatagan- Economie aplicată- manual pentru clasa a XII a, editura Humanitas

Page 2: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei

Scenariu didactic

Nr crt

Eveniment organizatoric

Timp alocat

Detalierea etapelor şi a conţinuturilor

Dominante vizualeActivitatea elevului

EvaluareaForme Instrument

e

1 Moment organizatoric

2 min

Verifică prezența elevilor și crează un climat propice desfășurării lecției

2 Reactualizarea cunoştiinţelor

5 min

Conversaţie din analiza swot Precizează conținutul economic al noțiunii de analiza swot și identifică principalele sale elemente componete

Evaluare continua

Probă orală

3 Comunicarea subiectului lecţiei

3 min

Prezintă subiectul lecţiei Sunt atenți și își notează Evaluare continuă

Probă orală

4 Însușirea noului conținut 15 min

Împarte elevii pe grupe de 4 și distribuie fişele de documentare.

Studiază fişa de documentare şi stabilesc modul de rezolvare a exerciţiilor din fişa de lucru

Evaluare continuă (formativă)

Observare sistematicăProbă orală

10 min

Distribuie fişele de lucru Complează fişa de lucru

10 min

Comunicarea rezolvării fişelor de lucru

Comunică modul în care au rezolvat exercițiile din fișele de lucru

5 Conexiunea inversă 5min

Conversaţia pe marginea intregului conţinut

Precizează care sunt principalele categorii de instrumente utilizate în cercetarea pieței

Evaluare continuă

Probă orală

Page 3: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei

FIȘA DE DOCUMENTARE

INSTRUMENTE UTILIZATE ÎN STUDIEREA PIEȚEI

Cercetarea de piață constă în procesul de investigare a pieței în scopul de a studia perspectivele vânzării unui produs care să conducă la obținerea de profit.

În funcție de obiectivul urmărit, studiile pot fi: de conjunctură- răspunde la întrebarea dacă piața este sau nu

favorabilă de piață- adâncește cunoașterea pieței și a mijloacelor de cucerire a ei de distribuție de prospectare- servește la alegerea pieței sau a produsului

În activitatea firmelor din țara noastră se utilizează în principal studiile de conjunctură, de prospectare și de piață.

Aspectele de interes pentru studiile de piață se referă la : consum- studiat ca volum și structură concurență- informații despre existență, pondere, spații neacoperite preț- fixarea unui preț care să ofere produsului competitivitate și să

asigure realizarea unui profitStudierea pieței se poate realiza prin metode directe și indirecte

cercetarea directă- cea mai importantă metodă de studiere directă a pieței este chestionarul. Pe lângă acest instrument, în cercetarea directă se mai folosesc: observarea structurată și nestructurată, înregistrarea de imagini, interviul, metoda anchetelor. Aceste instrumente se aplică asupra unui eșantion.

cercetarea indirectă- Aceasta cuprinde: analiza vânzărilor, analiza produsului, studiile demografice, cele de distribuție, de promovare, de motivație, de creativitate și de previziune

Principalele obiective care trebuie urmărite la întocmirea unui studiu de piață sunt:

orientarea producției către acele sortimente care dispun de un nivel tehnic ridicat

identificarea permanentă de noi piețe de desfacere coordonarea producției cu consumul intern, cu importul și exportul alegerea celor mai avantajoase forme de cooperare economică tehnică

și comercială1. CHESTIONARUL

Chestionarul este o succesiune logică de întrebări (cele mai multe cu răspunsuri multiple) utilizat în culegerea datelor necesare unei cercetări.

Cerințe de în elaborare

Page 4: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei

Să răspundă obiectivelor cercetării Să fie inteligibil pentru cel chestionat Să nu fie prea lung (pentru a menține viu interesul respondentului)

Structura unui chestionar O formulă scurtă de adresare Câteva întrebări de introducere Întrebări filtru pentru separarea celor interesați de produs de ceilalți Întrebări de conținut Întrebări de control (de verificare a sincerității celor chestionați) Un set de întrebări de clasificare cu referire la respondenți

(caracteristici de vârstă, sex, domiciliu, venituri, studii, profesie)2. INTERVIUL

Interviul se desfășoară pe baza unei grile de interviu. Caracteristic este faptul că subiectul intervievat poate răspunde liber, exprimă ceea ce gândește. Aceasta reprezintă un avantaj. Dezavantajul este reprezentat de faptul că aceste răspunsuri sunt greu de cuantificat. Operatorul de interviu pune în mod prioritar întrebări deschise, la care nu există variante de răspuns.

3. OBSERVAREA STRUCTURATĂEste o metodă care se bazează pe o grilă de observație (instrument în care

sunt trecute în formă organizată tipurile de comportament care trebuie observate) .Presupune o cunoaștere prealabilă a fenomenului cercetat, cunoaștere care permite elaborarea grilei de observație

4. OBSERVAREA NESTRUCTURATĂEste o tehnică utilizată în studiul pieței, atunci când nu se cunosc date asupra

fenomenului cercetat, fapt care face imposibilă utilizarea unui instrument dinainte pregătit pentru înregistrarea informațiilor.

Direcțiile în care se derulează studiile de piață vizează: cercetarea ofertei prospectarea cererii, analiza comportamentului consumatorului

Fişa de lucruTitlul lectiei :INSTRUMENTE UTILIZATE ÎN CERCETAREA PIEȚEI

Page 5: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei

Timp de lucru : 20 min.Loc de desfasurare : Sala de clasa.Momentul folosirii : Munca pe grupe a elevilor . Sarcina de lucru : Completaţi spaţiile libere :

1. Cercetarea de piață constă în procesul de _______________________________ în scopul de

____________________________________________________ care _____________________

_____________________________________________________________________________.

2. În funcție de obiectivul urmărit, studiile pot fi: __________________________,

__________________________________, ______________________, ___________________.

3. În activitatea firmelor din țara noastră se utilizează în principal:

_________________________, ______________________________și ___________________.

4. Studiul de______________________ răspunde la întrebarea dacă piața este sau nu favorabilă

5. Studiul_____________________adâncește cunoașterea pieței și a mijloacelor de cucerire a ei

6. Studiul ___________________________- servește la alegerea pieței sau a produsului

7. Aspectele de interes pentru studiile de piață se referă la : __________________- studiat ca

__________________________________, ______________________- informații despre

existență, pondere, spații neacoperite, ______________________- fixarea unui preț care să ofere

produsului ____________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

8. Studierea pieței se poate realiza prin metode ___________________ și ________________.

9. Cea mai importantă metodă de studiere directă a pieței este ______________________.

10. În cercetarea directă se mai folosesc: _____________________________________________

______________________________________________________________________________

_____________________________________

11. Cercetarea indirectă cuprinde: __________________________________________________

______________________________________________________________________________

_________________________________________________

12. Principalele obiective care trebuie urmărite la întocmirea unui studiu de piață sunt: ________

_________________ către acele sortimente care dispun de _____________________________;

_____________________________________________________________________________;

_____________________________________________________________________________;

Page 6: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei

______________________________________________________________________________

__________________________________.

13. ______________________este o succesiune _________________________________ (cele

mai multe cu răspunsuri multiple) utilizat în ______________________________ unei cercetări.

14. Cerințe de în elaborare sunt: să răspundă ____________________________,

_________________________________________, ____________________________________

(pentru a menține viu interesul respondentului)

15. Structura unui chestionar poate fi următoarea: _____________________________________;

câteva ______________________________________; ____________________________

pentru separarea celor interesați de produs de ceilalți; __________________________________;

________________________________ (de verificare a sincerității celor chestionați); ________

_________________________ (caracteristici de vârstă, sex, domiciliu, venituri, studii, profesie)

16. Interviul se desfășoară pe baza _______________________________.

17. Caracteristic este faptul că subiectul intervievat poate răspunde ______________,

_____________________________. Aceasta reprezintă un avantaj. Dezavantajul este

reprezentat de faptul că ____________________________________________. Operatorul de

interviu pune în mod ______________________________, la care nu există variante de răspuns.

18. ____________________________________ este o metodă care se bazează pe o grilă de

observație (instrument în care sunt trecute în formă organizată tipurile de comportament care

trebuie observate). Presupune o ________________________________________________,

cunoaștere care permite elaborarea grilei de observație

19. ___________________________________ este o tehnică utilizată în studiul pieței, atunci

când _________________________________________, fapt care face imposibilă ___________

______________________________________________________

20. Direcțiile în care se derulează studiile de piață vizează: _____________________________,

____________________________________, ____________________________________

REZOLVARE FIȘA DE LUCRU

Page 7: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei

1. Cercetarea de piață constă în procesul de investigare a pieței în scopul de a studia perspectivele vânzării unui produs care să conducă la obținerea de profit.

2. În funcție de obiectivul urmărit, studiile pot fi: de conjunctură, de piață, de distribuție, de prospectare

3. În activitatea firmelor din țara noastră se utilizează în principal: studiile de conjunctură, de prospectare și de piață.

4. Studiul de conjunctură răspunde la întrebarea dacă piața este sau nu favorabilă5. Studiul de piață adâncește cunoașterea pieței și a mijloacelor de cucerire a ei6. Studiul de prospectare- servește la alegerea pieței sau a produsului7. Aspectele de interes pentru studiile de piață se referă la : consum- studiat ca

volum și structură, concurență- informații despre existență, pondere, spații neacoperite, preț- fixarea unui preț care să ofere produsului competitivitate și să asigure realizarea unui profit

8. Studierea pieței se poate realiza prin metode directe și indirecte.9. Cea mai importantă metodă de studiere directă a pieței este chestionarul.10.În cercetarea directă se mai folosesc: observarea structurată și nestructurată,

înregistrarea de imagini, interviul, metoda anchetelor.11.Cercetarea indirectă cuprinde: analiza vânzărilor, analiza produsului, studiile

demografice, cele de distribuție, de promovare, de motivație, de creativitate și de previziune

12.Principalele obiective care trebuie urmărite la întocmirea unui studiu de piață sunt: orientarea producției către acele sortimente care dispun de un nivel tehnic ridicat; identificarea permanentă de noi piețe de desfacere; coordonarea producției cu consumul intern, cu importul și exportul; alegerea celor mai avantajoase forme de cooperare economică tehnică și comercială.

13.Chestionarul este o succesiune logică de întrebări (cele mai multe cu răspunsuri multiple) utilizat în culegerea datelor necesare unei cercetări.

14.Cerințe de în elaborare sunt: să răspundă obiectivelor cercetării, să fie inteligibil pentru cel chestionat, să nu fie prea lung (pentru a menține viu interesul respondentului)

15.Structura unui chestionar poate fi următoarea: o formulă scurtă de adresare; câteva întrebări de introducere; întrebări filtru pentru separarea celor interesați de produs de ceilalți; întrebări de conținut; întrebări de control (de verificare a sincerității celor chestionați); un set de întrebări de clasificare cu referire la respondenți (caracteristici de vârstă, sex, domiciliu, venituri, studii, profesie)

16.Interviul se desfășoară pe baza unei grile de interviu. 17.Caracteristic este faptul că subiectul intervievat poate răspunde liber, exprimă

ceea ce gândește. Aceasta reprezintă un avantaj. Dezavantajul este reprezentat

Page 8: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei

de faptul că aceste răspunsuri sunt greu de cuantificat. Operatorul de interviu pune în mod prioritar întrebări deschise, la care nu există variante de răspuns.

18.Observarea structurată este o metodă care se bazează pe o grilă de observație (instrument în care sunt trecute în formă organizată tipurile de comportament care trebuie observate). Presupune o cunoaștere prealabilă a fenomenului cercetat, cunoaștere care permite elaborarea grilei de observație

19.Observarea nestructurată este o tehnică utilizată în studiul pieței, atunci când nu se cunosc date asupra fenomenului cercetat, fapt care face imposibilă utilizarea unui instrument dinainte pregătit pentru înregistrarea informațiilor.

20.Direcțiile în care se derulează studiile de piață vizează: cercetarea ofertei prospectarea cererii, analiza comportamentului consumatorului