Plan - Comunicarea Asertiva

6
 PROIECT DIDACTIC Diriginte : Gheorghe Cǎtǎlina Clasa a X-a E  Locaţia: Grup Şcolar “Nichita Stǎnescu”, Bucureşti, sector 3 An şcolar 2007/2008; semestrul I  Tipul lecţiei:  Dirigenţie Titlul lecţiei: “Comunicarea asertivă  Obiective :  Însuşirea paşilor necesari pentru a comunica asertiv  Aplicarea acestor paşi în relaţiile cotidiene Cuvinte-cheie: asertivitate a simţi a reacţiona  Materiale necesare:  flipchart marker  Fişe de lucru  Pixuri/ creioane Timp de lucru: 50 minute Sugestii metodologice:  Brainstorming  Expunere  Joc de rol  Fişe de lucru  Activitate în echipe  Analiza 1

Transcript of Plan - Comunicarea Asertiva

5/11/2018 Plan - Comunicarea Asertiva - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/plan-comunicarea-asertiva 1/6

PROIECT DIDACTIC

Diriginte: Gheorghe Cǎtǎlina

Clasa a X-a E 

Locaţia: Grup Şcolar “Nichita Stǎnescu”, Bucureşti, sector 3

An şcolar 2007/2008; semestrul I 

Tipul lecţiei: Dirigenţie

Titlul lecţiei: “Comunicarea asertivă” 

Obiective:

 Însuşirea paşilor necesari pentru a comunica asertiv•  Aplicarea acestor paşi în relaţiile cotidiene

Cuvinte-cheie:

• asertivitate

• a simţi

• a reacţiona

 Materiale necesare:

•  flipchart • marker 

•  Fişe de lucru

•  Pixuri/ creioane

Timp de lucru: 50 minute

Sugestii metodologice:

•  Brainstorming 

•  Expunere

•  Joc de rol 

•  Fişe de lucru

•  Activitate în echipe

•  Analiza

1

5/11/2018 Plan - Comunicarea Asertiva - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/plan-comunicarea-asertiva 2/6

 Secven ţele lecţiei 

A. Captarea atenţiei (2 minut):- elevele-moderator anunţǎ obiectivele care vor fi urmǎrite pe parcursul lecţiei:

•  Însuşirea paşilor necesari pentru a comunica asertiv•  Aplicarea acestor paşi în relaţiile cotidiene

B. Desfăşurarea activităţilorActivitatea 1 (10 minute)1.1. Elevele-moderator cer colegilor să definească ASERTIVITATEA;1.2.Pe măsură ce aceştia formulează variante de răspuns, acestea sunt notate pe flipchart.1.3.Ulterior, se revine la fiecare definiţie oferitǎ de colegi, stabilind legitimitatea acestora.

1.4.Elevele-moderator oferă definiţia completă a ASERTIVITĂŢII:

  Asertivitatea reprezintă o atitudine şi o modalitate de acţiune în acele situaţii în cartrebuie să ne exprimăm sentimentele,  să ne revendicăm drepturile şi să spunem “nu” atunccând nu suntem dispuşi să facem un anumit lucru.

La baza comportamentului asertiv trebuie să stea convingerea persoanei că are dreptu să ceară ceea ce doreşte , respectându-şi propriile drepturi, aşa cum ea însăşi face în cazucelor din jur.

  Comportamentul asertiv reprezintă calea de mijloc între două extreme: agresivitea

supunerea.

Conduita non-asertivă sau submisivă  presupune desconsiderarea propriilor drepturi supunerea exagerată faţă de dorinţele şi nevoilor celorlalţi. În consecinţă,  persoana nu-şexprimă sentimentele şi dorinţele – de care ceilalţi nu au cum să ia cunoştinţă altfel – şi  sculpabilizează atunci când încearcă să ceară ceva

Activitatea 2 (28 minute)2.1. (3 minute) Elevele-moderator le propun colegilor un test psihologic, pentru a-

verifica gradul de asertivitate (le împart chestionarele din anexa 1)2.2.  (7 minute) În acest interval, elevele-moderator solicită participarea câtorva dintre colegii di

echipa dramatică a liceului, şi nu numai, în vederea regizării ad-hoc a trei scenete care să ilustrezatitudinea asertivă, respectiv non-asertivă, pornind de la o situaţie pe care să o interpreteze diferenţiatO adolescentă cu prietenul ei, o întâlnesc pe o colegă comună de clasă. Aceasta din urmă facaprecieri ironice referitoare la activitatea extraşcolară în care a fost implicată prima adolescentă(cor, dansuri sau teatru), găsind numai slăbiciunile prestaţiei colegei sale. În cele trei cazuri, prietenbăiatului va reacţiona diferit, după cum urmează:a) Atitudine agresivă: Înfuriată, prietena băiatului va face referire, la rândul ei, la un aspect oarecarlegat de colega ei, insultând-o de-a dreptul.

2

5/11/2018 Plan - Comunicarea Asertiva - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/plan-comunicarea-asertiva 3/6

  b) Atitudine pasivă: Ruşinată, prietena băiatului îşi însuşeşte criticile, simţindu-se lipsită total dtalent. Îi dă dreptate colegei, cu timiditate.c) Atitudine asertivă: Îi răspunde, sigură pe ea, că indiferent cum a perceput-o cealaltă ea a fosmulţumită de cum a realizat activitatea (interpretarea muzicală, motrică sau dramatică) şi este convinsde calitatea prestaţiei întrucât a muncit mult, coordonată de un profesor dăruit. Ştie totuşi cîntotdeauna e loc de mai bine!2.3. (2 minute) Între timp, colegii din clasă au terminat de completat chestionarele, iar elevele

moderator le citesc cheia testului:Scor:

 peste 55 puncte: eşti o persoană foarte asertivă; între 46-55: eşti o persoană aproape de a deveni asertivă; mai ai de lucru la situaţiile l

care ai obţinut punctaj scăzut; între 36-45: asertivitatea ta este la nivel mediu; între 26-35: ai nevoie să-ţi îmbunătăţeşti abilităţile de comunicare asertivă;  sub 26: lipsa de asertivitate poate fi o sursă de stress.

2.4. (10 minute) Elevii clasei sunt împărţiţi în trei echipe de lucru. Fiecare echipă este solicitată sobserve atitudinile actorilor din câte o scenetă şi să le noteze pe o foaie de flipchart.

2.5. (6 minute) Liderul fiecărei echipe de lucru este chemat să afişeze coala pe care s-a notat şi sexpună punctul de vedere al echipei.

Activitatea 3 (5 minute)3.1. Elevele-moderator acordă atenţie observaţiilor notate despre sceneta cu caracter asertiformulând câteva postulate ale comportamentului asertiv, pe care le notează pe o foaie de flipchart:

să spui “nu” sau “nu ştiu” sau “nu sunt de acord cu...” sau “nu mă interesează” făr

a te simţi stânjenit, fără a te gândi că îi deranjezi pe ceilalţi, făcând-o fără să le atac

demnitatea;

să ai încredere în tine, în propriile valori şi priorităţi;

să comunici opiniile, experienţele şi sentimentele personale cu ceilalţi;

să faci complimente şi să ştii să le accepţi;

să le spui celorlalţi cum doreşti să fii tratat;

să te respecţi pentru ceea ce eşti şi pentru ceea ce faci;

să decizi care sunt priorităţile tale;

să pretinzi să fii luat în serios şi ascultat;

să-ţi asumi greşeala fără să te autoflagelezi.

să te accepţi/ să te iubeşti aşa cum eşti.

3.2. Elevele-moderator le cer părerea colegilor privitor la consecinţele comportamentelor non-asertivexemplificate de celelalte două echipe dramatice, pe termen lung. Împreună, evidenţiază efectele une

3

5/11/2018 Plan - Comunicarea Asertiva - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/plan-comunicarea-asertiva 4/6

atitudini agresive: propriul sentiment de vinovăţie şi ruşine, îndepărtarea celorlalţi; efectele uneatitudini pasive: scăderea progresivă a stimei de sine, accentuarea tensiunilor interioare care duc ldepresie, afectarea stării de sănătate, relaţii defectuoase cu cei din jur din pricina lipsei de respect di partea celorlalţi.

C. (5 minute) Feed-back-ul

Elevele-moderator le solicită părerea colegilor privind tipul de atitudine preferată dei: agresiv, pasiv sau asertiv, cerându-le argumente.

În încheierea lecţiei, le oferă colegilor un set de sugestii pentru a-i ajuta să devinasertivi(anexa 2).

Elevele-moderator le solicită atât colegilor cât şi oaspeţilor câteva impresii asuprlecţiei, pe care să le noteze pe postit-uri.

4

5/11/2018 Plan - Comunicarea Asertiva - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/plan-comunicarea-asertiva 5/6

ANEXA 1

Citeşte cu atenţie situaţiile prezentate mai jos şi, în funcţie de cât de confortabil te simţi îfiecare caz, acordă-ţi următorul punctaj: 1.inconfortabil; 2.rezonabil; 3.foarte confortabil:

1) Vorbeşti tare şi pui întrebări în clasă.

2) Atunci când te întrerupe cineva, îţi exprimi dezacordul.

3) Îţi exprimi opiniile în faţa unor persoane cu autoritate.

4) Intri sau ieşi dintr-o încăpere plină cu oameni.

5) Vorbeşti în faţa unui grup.

6) Menţii contactul vizual în timpul unei conversaţii.

7)  Îţi foloseşti autoritatea fără să te comporţi nepoliticos sau violent.

8) Soliciţi din nou când nu ai primit ceea ce ai cerut.

9) Deşi cineva aşteaptă să te scuzi, nu o faci pentru că simţi că tu ai dreptate.

10) Ceri să ţi se înapoieze ceva ce ai împrumutat, fără să te scuzi.11) Primeşti un compliment şi spui ceva prin care eşti de acord.

12) Accepţi o respingere.

13) Nu ai obţinut o aprobare de la o persoană importantă pentru tine.

14) Discuţi deschis cu o persoană care te critică.

15) Îi spui cuiva că ceea ce a făcut te deranjează.

16) Refuzi să faci ce ţi se cere atunci când nu doreşti.

17) Refuzi o cerere de întâlnire cu cineva.18) Îţi exprimi nemulţumirea când crezi că cineva încearcă să te convingă de ceva cu care t

nu eşti de acord.

19) Îţi exprimi supărarea când te deranjează ceva.

20) Contrazici pe cineva.

21) Răspunzi cu umor atunci când cineva încearcă să te pună la punct.

5

5/11/2018 Plan - Comunicarea Asertiva - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/plan-comunicarea-asertiva 6/6

22) Faci glume pe seama greşelilor pe care le-ai făcut.

ANEXA 2

Ce poţi face pentru a deveni asertiv?

 Dezvoltă-ţi stima de sine

Câştigă respectul celorlalţi

 Îmbunătăţeşte-ţi abilitatea de comunicare

 Exprimă-te ferm şi direct, fără ezitări sau scuze

 Fii rezonabil în cererile pe care le ai

 Învaţă să spui”NU” la cerinţele celorlalţi, nerezonabile pentru tine  Fii onest atunci când oferi sau primeşti feed-back 

 Recunoaşte şi respectă depturile celor din jurul tău

 Foloseşte un ton adevcat al vocii

 Fii atent cu postura corpului tău

Menţine contactul vizual cu interlocutorii

 Foloseşte pronumele “EU” atunci când vorbeşti despre tine

 Încurajează-i pe ceilalţi să-ţi vorbească direct şi clar 

6