Pd 01.Limbasiliteraturaromana Clasa2 002

download Pd 01.Limbasiliteraturaromana Clasa2 002

of 5

description

Pd 01.Limbasiliteraturaromana Clasa2 002

Transcript of Pd 01.Limbasiliteraturaromana Clasa2 002

proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

coala: cu clasele I-VIII Singureni, jud. GiurgiuClasa: a II-aData: 24 aprilie 2007

nvtor: Dedu AurelAria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romnUnitatea de nvare: Copilria

Subiectul leciei: Grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, u

Tipul leciei: consolidare de priceperi i deprinderi

Scopul leciei: consolidarea deprinderii de a pronuna i de a scrie corect cuvinte care conin grupurile de sunete nvateObiective operaionale:O1 s citeasc corect, curent, contient i expresiv texte dateO2 s identifice ntr-un text cuvintele care conin grupurile de sunete nvateO3 s despart corect n silabe cuvintele dateO4 s alctuiasc enunuri cu ajutorul cuvintelor dateO5 s completeze un text lacunar cu cuvinte care conin grupuri de suneteO6 s completeze cuvinte date cu grupurile de sunete nvateO7 s scrie dup dictare un text ce conine cuvinte cu grupurile de suneteMetode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, munca independent, jocul didactic, brainstormingulMaterial didactic: ghicitori, fie de lucru, fie de evaluare, jetoaneForma de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie:- Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, Ion erdean, E.D.P., 1988- Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Silvia Nu, Aramis, 2000

- Texte literare pentru nvmntul primar, Vasile Molan, Marcela Pene, 1994SCENARIUL

ACTIVITII DIDACTICEI. MOMENT ORGANIZATORIC

Se asigur linitea i se verific dac elevii au asupra lor cele necesare orei.

Colectivul clasei este mprit n patru echipe, pe grupe de nivel, fiecare echip fiind format din 4-5 elevi, astfel:

G1: grupa de nivel sczut

G2: grupa de nivel mediu

G3, G4: grupe de nivel ridicatLa nceputul activitii, fiecare echip are pe mas foi imprimate, instrumente de scris, jetoane, fie de lucru.II. VERIFICAREA TEMEIFrontal, se verific tema scris, cantitativ i calitativ. Se fac aprecieri verbale.

III. CAPTAREA ATENIEICte un elev, de la fiecare echip, citete cte o ghicitoare (anexa 1). Ceilali elevi, de la toate echipele, ncearc s dea rspunsul corect. Cel care rspunde corect, scrie cuvntul/cuvintele la tabl (iarna; ziua i noaptea; iepurele; ou).[Sub ndrumarea nvtorului, elevii vor observa c aceste cuvinte conin grupurile de sunete nvate n leciile anterioare.]IV. ENUNAREA OBIECTIVELORnvtorul anun obiectivele activitii, n form accesibil elevilor. V. ACTIVITATEA PROPRIU-ZIS

Sarcina 1

Pe fia individual de lucru, elevii grupelor G1 i G2 vor transcrie cuvintele de la tabl i vor sublinia grupurile de sunete; elevii grupelor G3 i G4 vor transcrie cuvintele i le vor despri n silabe.[nvtorul verific individual corectitudinea rezolvrii sarcinii.]Sarcina 2Fiecare grup are pe mas cte un text (toate grupele au acelai text anexa 1). n cadrul fiecrei echipe, un elev citete textul, cu voce sczut, doar pentru colegii de grup, acetia urmnd s descopere cuvintele care conin grupurile de sunete nvate.n continuare, fiecare echip va avea cte o sarcin diferit, astfel:

elevii din grupa G1 vor scrie pe fi cuvintele descoperite; elevii din grupa G2 vor scrie pe fi cuvintele descoperite i vor sublinia grupurile de sunete nvate; elevii din grupele G3 i G4 vor scrie pe fi cuvintele descoperite, iar apoi le vor despri n silabe.Fiecare echip va prezenta rezultatele proprii, ceilali urmnd, sub supravegherea atent a nvtorului, s compare, s corecteze sau s completeze, dup caz.Sarcina 3Individual, membrii echipelor vor alctui fiecare cte o propoziie cu ajutorul unui singur cuvnt dintre cele descoperite n cadrul sarcinii precedente. Membrii fiecrei echipe n parte au libertatea de a-i alege cte un cuvnt, de comun acord cu ceilali colegi de echip.n continuare, se va citi cte un enun, format cu ajutorul aceluiai cuvnt, de la fiecare echip n parte, putndu-se astfel realiza diverse comparaii de form sau de fond. Se vor corecta eventualele greeli de formulare.Sarcina 4Sarcina vizeaz completarea unui text lacunar cu cuvinte potrivite, care s conin grupurile de sunete nvate (anexa 1). Pe fiecare fi colectiv sunt cte cinci enunuri, urmnd ca fiecare elev al echipei s completeze o singur propoziie. Apoi se citesc frontal textele complete, enunndu-se, de fiecare dat, grupul de sunete din cuvntul care a fost folosit. Dac va fi cazul, se vor face corectrile de rigoare.VI. OBINEREA PERFORMANEI

Sarcina 5Pe fia individual de evaluare, fiecare elev va avea de completat cuvinte lacunare date cu grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, u (anexa 1).Sarcina 6Pe aceeai fi de evaluare elevii vor scrie dup dictare un scurt text intitulat La joac, text ce va cuprinde cuvinte care conin grupurile de sunete nvate.VII. REALIZAREA FEEDBACK-ULUISarcina 7Fiecare echip are un anumit numr de jetoane pe mas. Sarcina de lucru este aceea de a ordona cuvintele scrise pe jetoane (unele dintre ele conin grupuri de sunete nvate) pentru a obine cte un proverb (anexa 1).VIII. NCHEIEREA ACTIVITII

Se realizeaz evaluarea reciproc i autoevaluarea prestaiei elevilor pe parcursul leciei, nvtorul fcnd aprecierile i recomandrile ce se cuvin.Elevii i noteaz tema pentru acas.ANEXA 1

I. Ghicitori1.

3.Alb plapum i moale

Stau pe-al ierbilor covor,S-a ntins pe deal, pe vale

Speriai de umbra lor.Iar cnd vine primvara

De-i pericol, uti, spre zare,Se topete plpumioara.

Ca o umbr zburtoare.

(Iarna)

(Iepurele)2.

4.Dou fete-mi poart salb:

Am un copac cu dousprezece ramuri,Una-i neagr, alta-i alb.

Pe fiecare ramur sunt cte patru cuiburi,Nencetat se tot alung

n fiecare cuib sunt cte apte (ou).i nu pot s se ajung.

(Anul)

(Ziua i noaptea)II. Textul de la Sarcina 2DimineaaDimineaa, soarele mngie cu razele sale calde florile din grdina casei. Roua de pe ele dispare, ncetul cu ncetul. Cteva gze mici sar prin iarb. Cucul din salcm anun ora nou.III. Textul de la Sarcina 4CadoulMihai i Elena au plecat spre _______. Pe drum s-au ntlnit cu colega lor, _______. Cele _______ fete vorbesc despre pdure. Cu o zi nainte, ele au cules flori din _______. Azi le vor oferi _______ nvtoare.IV. Cuvintele de la Sarcina 5m__r, nu__le, vo__, t__m, zi__, ncu__.V. Cuvintele de la Sarcina 7Paza bun trece primejdia rea.Ziua bun de diminea se cunoate.

Toamna se numr bobocii.

Graba stric treaba.PAGE 5