Partic i Piu

6
Proiect didactic Data: 09.12.2014 Locul :Scoala Gimnaziala nr.6 ‘Nicolae Titulescu’ Constanta Clasa: a-VI-a Propunator:Ragalie Gabriela Disciplina: Limba si literatura romana Subiectul lectiei: Modul participiu Tipul de lectie:Dobandirea de noi cunostinte Competente specifice: -intelegerea semnificatiei generale a unui mesaj oral -asigurarea coerentei ideilor exprimate intr-un mesaj oral -cooperare in interactiunile de grup Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa: O1-sa identifice verbele la participiu O2-sa explice formarea verbelor la participiu O3-sa identifice functiile sintactice si valorile verbului la participiu O4-sa resolve correct sarcinile de lucru individuale si din cadul echipei Forme de organizare: activitatea frontala,individuala,in grupuri mici. Tipuri de interactiuni:profesor-elev,elev-profesor, elev- elev Metode:explicatia,conversatia,exercitii Mijloace:fise de lucru,tabla Bibliografie:Manual clasa a-VI-a ,ed. All , Anca Serban,Sergiu Serban.

description

part

Transcript of Partic i Piu

Page 1: Partic i Piu

Proiect didactic

Data: 09.12.2014Locul :Scoala Gimnaziala nr.6 ‘Nicolae Titulescu’ ConstantaClasa: a-VI-aPropunator:Ragalie GabrielaDisciplina: Limba si literatura romanaSubiectul lectiei: Modul participiuTipul de lectie:Dobandirea de noi cunostinteCompetente specifice:-intelegerea semnificatiei generale a unui mesaj oral-asigurarea coerentei ideilor exprimate intr-un mesaj oral-cooperare in interactiunile de grupObiective operationale:La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:O1-sa identifice verbele la participiuO2-sa explice formarea verbelor la participiuO3-sa identifice functiile sintactice si valorile verbului la participiuO4-sa resolve correct sarcinile de lucru individuale si din cadul echipeiForme de organizare: activitatea frontala,individuala,in grupuri mici.Tipuri de interactiuni:profesor-elev,elev-profesor, elev-elevMetode:explicatia,conversatia,exercitiiMijloace:fise de lucru,tablaBibliografie:Manual clasa a-VI-a ,ed. All , Anca Serban,Sergiu Serban.

Page 2: Partic i Piu

Nr.crt

Etapele lectiei Desfasurarea lectiei Metode Mij-loace

1 Moment organizatoric

Oraganizarea clasei si a climatului necesar bunei desfasurari a lectiei

2 Verificarea temei

Se verifica tema pentru acasa a elevilor si se fac aprecieri asupra modului in care acestia au rezolvat tema

Conversatia tabla

3 Captarea atentiei

Un elev este rugat sa scrie pe tabla cateva propozitii,subliniindu-se anumite cuvinte:,,Bradul impodobit este simbolul Craciunului.’’“Vorbeste deschis cu toata clasa.”“Am citit toata cartea.”Se cere elevilor sa identifice ce parti de vorbire sunt cuvintele subliniate.

Conversatia tabla

4 Anuntarea temei si a obiectivelor

“Astazi vom vorbi despre verbele la modul participiu.Le vom identifica si vom explica formarea lor si valorile gramaticale.”Se scrie titlul lectiei pe tabla.

conversatia tabla

5 Desfasurarea lectiei

Pornind de la exemplele de pe tabla se formuleaza niste intrebari iar cu ajutorul raspunsurilor elevilor se explica cum se formeaza verbele la participiu si se identifica terminatiile acestora.In continuare se da verbul a citi ; elevii sunt ugati sa conjuge acest verb la:-perfect compus-conjunctiv perfect-conditional optativSe face observatia ca verbele la participiu ajuta la formarea altor timpuri.Se dau exemple:“Cuvintele spuse m-au impresionat.”1.Ce parte de vorbire este “spuse”2.Dar ca parte de propozitie?

Explicatia

Page 3: Partic i Piu

3.Se acorda in gen ,numar si caz cu substantivul?Prin intermediul raspunsurilor oferite de catre elevi se face observatia ca verbul al participiu care se acorda in gen,numar si caz cu substantivul determinat are functia de atribut adjectival si are valoare adjectivala.Se da exemplul:“Campia este inverzita”1.Ce este “inverzita” ca parte de vorbire?Prin raspunsurile elevilor se ca evidential faptul ca un verb la participiu poate ajuta la formarea predicatului nominal,fiind un nume predicative si are valoare verbala.“Vorbeste ragusit .”“Ce este “ragusit” ca parte de propozitie si ca parte de vorbire?Observatie:Atunci cand un verb la participiu ca parte de vorbire este un adverb si are functia de CCM are valoare adverbiala.Se dau exemplele:“Covorul batut de mama straluceste de curatenie.”“Batutul covoarelor este interzis in orele de liniste.”Observatie: Un participiu articulat devine substantiv!Cum facem diferenta dintre un verb la participiu si un adjective?Ca la matematica ,facem proba: daca un adjective se poate inlocui cu un verb la un mod personal atunci este verb la participiu.

Exercitii

Conversatia

6 Asigurarea retentiei si a transferului

Se da elevilor cate o fisa de lucru ,pe care o vor rezolva in echipe de cate 2,dupa ce vor primi explicatiile profesorului.

Exercitii Fise de lucru

7 Asigurarea feed-back-ului

Se anunta tema pentru acasa:La alegere:-o compunere despre sarbatoare Craciunului sau o scrisoare catre Mos Craciun care sa contina verbe la participiu.

Page 4: Partic i Piu

FISA DE LUCRU

1.Identificati in text verbele la modul participiu si specificati functia sintactica si valoare gramaticala.

Profesorul vorbi raspicat, explicand cu mult calm tot ce aveau de facut.Era ascultat cu mare atentie de catre elevii care au inteles ca textul primit era pentru rezolvat acasa.

2.Treceti urmatoarele verbe la modul participiu si construiti enunturi cu acestea:

a culege a alegea ajungea intoarce a prinde a cantaa lovia facea daruia coacea fierbea rupe a sparge

3.Adauga dupa urmatoarele substantive participial cu valoare adjectivala a verbelor indicate la capat de rand:

drumuri……………( a umbla)carte………………..(a citi)scopul………………(a atinge)cadouri………………(a primi)

Page 5: Partic i Piu