Muntii Carpati
description
Transcript of Muntii Carpati
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a IV-a INVATATOR: KERTESZ IOANDISCIPLINA: Geografia Romaniei UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înfăţişarea pământului românesc:MunţiiSUBIECTUL: Munţii CarpaţiOBIECTIV FUNDAMENTAL:- sa realizeze caracterizarea generala a Muntilor CarpatiTIPUL LECTIEI: transmitere de cunoştinţeOBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.1. localizarea elementelor spaţiului geografic; 3.1. observarea dirijata/nedirijata a elementelor mediului geografic;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să recunoască munţii în imaginile prezentate; O2 - să denumeasca grupele principale ale munţilor Carpaţi; O3 - să caracterizeze munţii Carpaţi; O4 - să localizeze pe hartă grupele munţilor Carpaţi; O5 - să facă unele conexiuni între cunoştinţele despre munţi şi flora, fauna specifice munţilor din ţara noastră; O6 - să rezolve fişa de lucru;
STRATEGII DIDACTICE * METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, problematizarea, munca cu harta, învăţarea prin descoperire,metoda ciorchinelui * MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, caiet, fişă de lucru, hartă, indicator, proiector, calculator, cd. cu harta României, forme de relief şi cu aspecte ale munţilor Carpaţi, prezentări PPT., imagini, vederi.
BLIOGRAFIE: Manual de geografie, clasa IV-a Geografia României, (carte+cd.)- edu.soft
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţieiOb. Op. Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare
I. Moment
organizatoric
Anunţ elevii să se pregătescă pentru lecţia de geografie. Ordonez şi distribui materialele necesare desfăşurării lecţiei; pregătesc calculatorul şi proiectorul pentru prezentare.
Elevii se pregătesc pentru lecţie.
-hartă-indicator-calculator-manual-proiector-cd.
frontală
II.Reactualizarea
structurilor învăţate anterior
- Ce aţi pregatit pt azi la geografie? -Puteţi spune în ce oraş locuim noi?-În ce zonă a ţării ne aflăm? -Aţi fost în excursie prin ţară. Aţi observat pe parcurs, formele de relief. Ştiţi cum se numesc formele de relief întâlnite?
Elevii răspund.
Câmpie, zonă joasă.
Formele de relief se numesc: câmpii, podişuri, dealuri, munţi.
Conversaţia
Problematizarea- manualul frontală Evaluare
orală
III.Captarea atenţiei
O1 -Să ne imaginăm că suntem în excursie. Eu am pregătit o serie de imagini cu aspecte din ţara noastră; împreună vom privi imaginile şi vom spune ce formă de relief recunoaştem în fiecare.
Elevii privesc imaginile şi numesc zonele, formele de relief.
Învăţarea prin descoperire.
Conversaţia
Imagini pe calculator
frontală Evaluare orală
-Din ce imagini aţi văzut, care este cea mai înaltă formă de relief?
IV.Anunţarea temei si a
obiectivelor
-Astăzi la geografie vom învăţa despre Munţii Carpaţi,ii vom recuoaste,denumi,ii vom localiza si vom vorbi despre cei mai importanti dintre ei.
Elevii ascultă.Noteaza titlul in caiete.
frontală
V.PredareaÎnvăţarea
cunoştinţelor
O1
O2 O4
O5
-Deschideţi cărţile şi observaţi imaginile, apoi spuneţi ce forme de relief recunoaşteţi. Ca să vă fie mai uşor, vă voi arăta pe hartă grupele principale ale Munţilor Carpaţi, apoi cele mai înalte vârfuri de munţi din ţara noastră.
-Acum vom privi imagini din Munţii Carpaţi care străbat România, vom recunoaşte şi vom denumi cei mai importanţi şi mai cunoscuţi munţi.Prezint imagini cu ajutorul calculatorului şi proiectorului; numesc principalele grupe de munţi şi subliniez caracteristicile fiecărei grupe. Apoi, vom căuta pe hartă şi vom identifica aceşti munţi şi grupa din care fac parte.
Elevii studiază imaginile din carte; citesc denumirile scrise sub ele; numesc un munte cunoscut, cu ajutorul hărţii şi manualului.
Elevii privesc imaginile cu atenţie, asculţă explicaţiile care însoţesc prezentarea, apoi localizează pe hartă şi denumesc grupele principale ale Munţilor Carpaţi.
Conversaţia
0bservaţia
Explicaţia
Problematizarea
Exerciţiul
Lucrul cu harta
Învăţarea prin descoperire
-hartă-calculator-manual-proiector-cd.
FrontalăEvaluare orală
-Vom privi acum împreună imagini care ne vor arăta flora şi fauna din Munţii Carpaţi; veţi afla care dintre plantele, florile sau animalele ce trăiesc în munţi sunt ocrotite prin lege.
Elevii ascultă explicaţiile şi privesc prezentarea.
VI.Asigurarea retenţiei şi a transferului
Dupa prezentarea imaginilor si discutarea lor,se scrie schita lectiei pe tabla si in caiete→ ciorchinele.(anexa 1)
Realizeaza la tabla ciorchinele.
ciorchinelui frontala
VII.Evaluare
O2
O6
Împart fişele de lucru.(anexa 2)-Avem de rezolvat o fişă care va arăta ce aţi reţinut din lecţia de astăzi.Voi verifica modul de rezolvare al fişei, voi ajuta copiii care întâmpină greutăţi.
Elevii rezolvă fişa Conversaţia
Problematizarea
Explicaţia
Exerciţiul
Fişă de lucru
Munca individua-lă
Evaluarescrisă
VII.Incheierea activitatii
Fac aprecieri asupra comportării pe parcursul lecţiei, a rezolvării fişei.
Elevii sunt atenti Conversaţia Frontală
AŞEZARE
FORMARE
ÎNĂLŢIMI MARI
BOGĂŢII
FLORA SI FAUNA
GRUPE PRINCIPALE
DATA: NUMELE:
Fişă de lucru – Munţii Carpaţi
Scrie denumirea celor 3 grupe principale ale Munţilor Carpaţi:1.2.3.
Arată şi scrie pe hartă cele 3 grupe principale ale munţilor Carpaţi (sau scrie cifra corespunzătoare).