Mono Co Tile Donate

7
PROIECT DE LECTIE DATA: CLASA: a IX a PROFESOR: ARIA CURICULARA: Matematica si stiintele naturii DISCIPLINA: Biologie SUBIECTUL: ANGIOSPERME MONOCOTILEDONATE TIPUL LECTIEI: Comunicare si insusire de noi cunostinte Numar de ore alocate: 1 ora OBIECTIVE OPERATIONALE: Sa defineasca angiospermele. Sa cunoasca clasificarea angiospermelor. Sa identifice angiospermele monocotiledonate. Sa recunoasca si sa deosebeasca dupa alcatuire si dupa aspect angiospermele monocotiledonate. STRATEGIA DIDACTICA: METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia MIJLOACE DE INVATAMANT:manualul,fisa de lucru, ppt. MODUL DE PREZENTARE AL CONTINUTULUI: secvential FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe. FORMA DE EVALUARE: continua, orala, aprecieri verbale, scrisa. BIBLIOGRAFIE: Lazăr, V., Căprărin, D., 2008, Metode didactice utilizate în predarea bologiei, Editura Arves, Craiova; Lazăr, V., Nicolae, M., 2007, Lecţia – forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves, Craiova; Ţibea, F., 2009, Biologie – manual pentru clasa a IX-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti. 1

description

MONOCOTILEDONATE

Transcript of Mono Co Tile Donate

Page 1: Mono Co Tile Donate

PROIECT DE LECTIEDATA:CLASA: a IX aPROFESOR: ARIA CURICULARA: Matematica si stiintele naturiiDISCIPLINA: BiologieSUBIECTUL: ANGIOSPERME MONOCOTILEDONATETIPUL LECTIEI: Comunicare si insusire de noi cunostinteNumar de ore alocate: 1 oraOBIECTIVE OPERATIONALE:

Sa defineasca angiospermele. Sa cunoasca clasificarea angiospermelor. Sa identifice angiospermele monocotiledonate. Sa recunoasca si sa deosebeasca dupa alcatuire si dupa aspect angiospermele monocotiledonate.

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia

MIJLOACE DE INVATAMANT:manualul,fisa de lucru, ppt.

MODUL DE PREZENTARE AL CONTINUTULUI: secvential

FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe.

FORMA DE EVALUARE: continua, orala, aprecieri verbale, scrisa.

BIBLIOGRAFIE: Lazăr, V., Căprărin, D., 2008, Metode didactice utilizate în predarea bologiei, Editura Arves, Craiova;Lazăr, V., Nicolae, M., 2007, Lecţia – forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves, Craiova;Ţibea, F., 2009, Biologie – manual pentru clasa a IX-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti.

DURATA:50 MIN.

DESFASURAREA LECTIEI

1

Page 2: Mono Co Tile Donate

Continutul informational Strategia didactica

Momentele lectiei

O.O Activitatea profesorului Activitateaelevului

Metode si Mijloace de Forma deProcedee invatare organizare

Evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8

1. Moment organizatoric

…se pregatesc materialele pentru inceperea orei……se verifica prezenta elevilor la ora…

…se pregatesc pentru inceperea orei……raspund prezentei conversatia

Frontalaindividuala

orala

2. Captarea si orientarea atentiei

- Ce am avut de pregatit pentru astazi?

Angiosperme dicotiledonate.Asculta,gandesc, raspund

conversatiaFrontalaindividuala

orala

3. Reactualizarea cunostintelorinsusite anterior

Care sunt angiospermele dicotiledonate studiate?

Ce se formeaza din flori?

Exemple de pomi fructiferi.Cum sunt frunzele angiospermelor dicotiledonate?Care este importanta economica?

Pomii fructiferi, arbustii macesul si trandafirul si capsunul.Din flori se formeaza fructul.Mar, par, prun,cires…

Au petiol si nervuri.

Valoare economica

conversatia Frontalaindividuala

orala

4.Anuntarea temei si a obiectivelor

…ANGIOSPERME …Angiosperme

monocotiledonate…Se noteaza pe tabla titlul lectiei si schita lectiei…

Asculta,gandesc,noteaza, conversatia Fise de lucru

Manual

Frontalaindividuala

orala

5.Desfasurarea …Definitia Asculta,gandesc,noteaza, conversatia Fise de lucru Frontala orala

2

Page 3: Mono Co Tile Donate

lectiei OO1

OO2

OO3

OO4

angiospermelor monocotiledonate… Realizez schema logica ANGIOSPERME MONOCOTILEDONATEANEXA 1Clasificare:monocotiledonate Exemple de angiosperme monocotiledonate.Caracteristici de recunoastere si de deosebire dupa alcatuire.

Manualindividuala

6.Asigurarea conexiuniiinverse( feed-back)

Urmaresc activitatea elevilor.

Asculta,gandesc,noteaza,rețin.

conversatia Fise de lucru (ANEXA 2)Manual

Frontalaindividuala

orala

7. Incheierea lectiei

…se fac aprecieri verbale colective,individuale referitoare la modul de desfasurare a lectiei……se noteaza elevii activi…

Asculta,gandesc, rețin. Conversatiaexplicatia

Fise de lucruManual

Frontalaindividuala

Aprecieri verbale

3

Page 4: Mono Co Tile Donate

ANEXA 1 SCHITA TABLEI ANGIOSPERMECLASA ANGIOSPERME MONOCOTILEDONATE

Plantele care au semintele inchise in fructe se numesc angiosperme.Angiosperme: Clasa monocotiledonate.Sunt cele mai raspandite si sunt foarte variate:

4

Page 5: Mono Co Tile Donate

ANEXA 1 SCHITA TABLEI ANGIOSPERMECLASA ANGIOSPERME DICOTILEDONATE

Plantele care au semintele inchise in fructe se numesc angiosperme.Clasificare: Angiosperme monocotiledonate si angiosperme dicotiledonate.Angiosperme: Clasa Dicotiledonate.Sunt cele mai raspandite si sunt foarte variate:

POMII FRUCTIFERI: MAR, PAR GUTUI, PIERSIC,CIRES, PRUN, CAIS.ARBUSTI: MACESUL SI TRANDAFIRUL

PLANTE IERBOASE: FRAGUL SI CAPSUNUL.POMII FRUCTIFERIRADACINA: ramuroasa adanc infipta in pamantTULPINA:lemnoasa alcatuita din trunchi care difera de la o specie la alta si din coroana care este bine ramificata.FRUNZELE: ne ajută şi mai mult să recunoaştem pomii fructiferi. FLOAREA: Când sunt înfloriţi, nu putem să confundăm pomii fructiferi între ei Toate aceste flori au însă aceeaşi alcătuire. Se deosebesc ca formă, culoare, forma ovarului şi numărul de ovule.Floarea de măr are cinci sepale, cinci petale alb-roz şi un receptacul în formă de păhărel. Ginceceul are ovarul adăpostit în receptacul şi este format din cinci cămăruţe, fiecare cu câte două ovule.Polenizarea este făcută de insecteFructul se formează în urma fecundaţiei, când floarea suferă numeroase transformări. Curând începe să se formeze fructul. Pereţii ovarului se întăresc şi formează cinci cămăruţe cu înveliş tare care închid fiecare câte două seminţe maronii. Acesta (cotorul) este fructul adevărat căci el provine din ovar. Totodată pereţii receptacului se îngroaşă, ei acumulează astfel substanţele hrănitoare. Receptaculul devine fructul fals, partea cărnoasă a mărului, care îmbrăca şi protejează fructul adevărat.

5