Model Si Teorie Etape Plan
description
Transcript of Model Si Teorie Etape Plan
PROIECT DE LECTIE - MODEL
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:PROPUNĂTOR:DATA:CLASA:ARIA CURRICULARĂ:OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT:TEMA LECŢIEI:TIPUL LECŢIEI:
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ/COMPETENTE SPECIFICE:
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
STRATEGIA DIDACTICĂ:Metode:
Mijloace:
Forme de rganizare:
EVALUARE:
BIBLIOGRAFIE:
Secvenţele lecţiei
Doz
are
Ob
. op
. Conţinutul ştiinţific al lecţiei Strategia didactică ObservaţiiMetode Mijloace Forme de
organizareC/F G I
1.Moment organizatoric
2.Captarea atentiei
3.Reactualizarea ideilor ancora
4.Prezentarea noilor elemente de continut
5.Dirijarea invatarii
6.Obtinerea performantelor
7.Asigurarea conexiunii inverse
8.Evaluarea performantelor
9.Intensificarea retentiei si transferul
10.Incheierea activitatii
Etapele lectiei MIXTE:
Moment organizatoric – asigurarea climatului optim pentru desfasurarea lectiei………………………………..
Captarea atentiei – se refera la starnirea interesului pentru invatare, prin precizarea importantei subiectului (temei) ce urmeaza a fi abordat, in asa fel incat, dorinta elevului de a se implica in mod active sa fie declansata;
Anuntarea temei si a obiectivelor – prin aceasta etapa se incearca constientizarea elevului in legatura cu ceea ce se asteapta de la el dupa finalizarea secventei de invatare.
Reactualizarea ideilor ancora – impune aducerea in prim plan a acelor cunostinte ale elevilor care pot fi utile intelegerii noului continut.
Prezentarea noilor elemente de continut – vizeaza acele informatii de care elevii au nevoie pentru a realiza performantele prevazute de obiectivele operationale enuntate.
Dirijarea invatarii – consta in canalizarea operatiilor mintale ale elevilor astfel incat sa se ajunga la rezultatele dorite, in cel mai scurt timp si prin eliminarea incercarilor si erorilor.
Obtinerea performantelor – implica o scurta consolidare (fixare, aprofundare) a cunostintelor transmise in etapa anterioara.
Asigurarea conexiunii inverse – constituie pentru elev confirmarea faptului ca a invatat un anumit continut. Acest fapt este trait ca o recompensa de catre elev, sporindu-i motivatia pentru invatare.Pentru profesor, conexiunea inversa reprezinta indicatorul ce-i permite trecerea la urmatoarele elemente de continut.
Evaluarea performantelor – imbraca forma exercitiului de apreciere cu care se incheie instruirea ce a vizat o tema sau un capitol.
Intensificarea retentiei si transferul – presupune pastrarea in memorie a celor invatate si utilizarea lor ulterioara in situatii variate.
Incheierea activitatii
Etapele lectiei DE FIXARE A CUNOSTINTELOR SI DE FORMARE A PRICEPERILOR SI DEPRINDERILOR
Organizarea clasei de elevi
Anuntarea subiectului si a obiectivelor
Verificarea cunostintelor teoretice necesare derularii activitatii desfasurate de elevi
Explicarea si demonstrarea modului de efectuare a activitatii independente
Munca independenta sau efectuarea de catre elevi (sub supravegherea cadrului didactic) a activitatii respective
Analiza activitatii
Tema pentru acasa
Etapele lectiei de VERIFICARE SI APRECIERE A CUNOSTINTELOR, PRICEPERILOR SI DEPRINDERILOR (LECTIA DE EVALUARE)
Anuntarea subiectului si a obiectivelor lectiei
Verificarea (evaluarea) cunostintelor, priceperilor si deprinderilor
Aprecierea si notarea rezultatelor
Etapele lectiei de RECAPITULARE SI SISTEMATIZARE A CUNOSTINTELOR, PRICEPERILOR SI DEPRINDERILOR
Anuntarea temei, a planului de recapitulare si a bibliografiei
Recapitularea si sistematizarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor conform planului
Aprecieri si recomandari
Tema pentru acasa.
Toate aceste etape (momente) ale lectiei evidentiaza rolul orientativ si flexibil al oricarei structuri de lectie, atat in proiectare, cat si in realizarea sa efectiva!