miorita proiect

download miorita proiect

of 11

Transcript of miorita proiect

PROIECT DIDACTIC Disciplina: LIMBA I LITERATURA ROMN Clasa: a VIII-a Unitatea de nvare: Opera epic n versuri. Titlul leciei: Mioria balad popular Tipul leciei: de nsuire a unei noiuni de teorie literar Durata : 50 Competene generale:

Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverseCompetene specifice: 1.5 aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat 2.1. nlnuirea clar a ideilor ntr-un mesaj oral; 2.1 construirea unui discurs oral pe o tem dat 3.1 dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date 3.3 identificarea valorilor etice i culturale ntr-un text, exprimndu-i impresiile i preferinele 4.4 redactarea unor texte imaginative i reflexive n scopuri i n contexte variate

Obiective operaionale: La sfritul activitii didactice elevii vor fi capabili: O1 s identifice trsturile operei populare O2 s identifice trsturile operei epice; O3 - s compare textul cu alte texte populare studiate; O4 s fac referiri la durata aciunii i la spaiul n care aceasta se petrece; O5 s povesteasc textul pe momentele subiectului; O6 s identifice motivele prezente n text; O7 s identifice modurile de expunere prezente n text; O8 s fac referiri la numrul personajelor; O9 s clasifice personajele; O10 s argumenteze c opera este ca specie literar balad popular;; Metode i procedee: conversaia, problematizarea, brainstorming, explozia stelar, diagrama Venn, cadranul, ciorchinele Mijloace de nvmnt: manualul, fie de lucru, power point, manualul de limba romn, Ed. Humanitas, Forme de organizare: activitate frontal, pe grupe, munc independent, individual Forme de evaluare: evaluare oral pe parcursul leciei, pe baz de fie

Bibliografie:Limba romn. Manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2004, p. 222- 233 Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Ed. Dacia Educaional, Cluj-Napoca, 2002 Balade populare romneti, Editura Regis Group, Iai, 2009 Ionescu, Miron, Radu, Ioan, Didactica modern, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2004 Jinga, Ioan, Istrate, Elena, Manual de pedagogie, Ed. All, 2006 Moise, C, Concepte didactice fundamentale, Ed. Ankarom, Iai, 1996 Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu, Ed. Paralela 45, Piteti, 2004

1

SECVENE DIDACTICE I OBIECTIVE OPERAIONALE EVOCAREA (10 min) Moment organizatoric

CONINUTURI

FORME DE ORGANIZARE

METODE I PROCEDEE DIDACTICE

RESURSE MATERIA LE

EVALUARE (itemi de evaluare)

Dup organizarea clasei, se verific tema leciei precedente cantitativ i calitativ. Se fac aprecieri n legtur cu modul n care elevii au rezolvat sarcinile primite . Elevii vor asculta o balad interpretat de Tudor Gheorghe (Ciobanul care i-a pierdut oile) i vor nota trei termeni prezeni n aceasta, motivndu-i alegerea. Pe videoproiector este prezentat lucrarea plastic Cioban, de N. Grigorescu. Se va completa un rebus pentru descoperirea titlului leciei. Se anun titlul leciei i se enumer obiectivele.

Frontal

Conversaia

Caietele de teme Suport muzical Ascultai cntecul i alegei trei cuvinte care v atrag atenia. Argumentai alegerea fcut. Completai rebusul

Captarea ateniei Actualizarea cunotinelor Anunarea titlului leciei REALIZAREA SENSULUI (30 min) Dirijarea activitii i asigurarea feedbackului O1 O2 O3 O4

Frontal Frontal

Conversaia Brainstorming Problematizarea

Caietele Imagini Fie de lucru Power Point

Frontal Se prezint un material power point legat de aciunea operei. Elevii sunt mprii pe grupe i primesc fie de lucru pentru identificarea trsturilor baladei populare fcnd trimitere la aciune, narator, moduri de expunere, personaje, timp i spaiu, conflict etc. Elevii lucreaz n echip, apoi Pe grupe Fie de lucru Conversaia Problematizarea

Completai tabelul de mai jos, avnd ca text suport opera literar Mioria i argumentai-v rspunsurile. Grupa nr. 1Enumerai trsturile creaiei populare. Dai alte titluri de opere populare studiate care ntrunesc aceste trsturi. Enumerai trsturile operei epice. Precizai cum este aciunea. Grupa nr. 2 Momentele subiectului. Motivele literare. Moduri de expunere Grupa nr. 3

2

O5 O6 O7 O8, O9 REFLECIA Asigurarea reteniei 10 min O10 Asigurarea transferului

rspund cerinelor de pe fie. n urma rspunsurilor se va completa un cadran care s conin trsturile baladei n general i trsturile specifice baladei Mioria. Se fac analogii cu alte texte studiate (populare sau culte) Se sintetizeaz trsturile baladei prin completarea unui ciorchine. Li se comunic elevilor tema pentru acas:

Metoda cadranelor Pe grupe Frontal Pe grupe Ciorchinele

Structura textului. Elemente de prozodie. Compoziia.Viziunea.Elemente reale.Elemente fabuloase Grupa nr. 4 Precizai care este timpul de desfurare a aciunii. Specificai unde se petrece aciunea.Enumerai personajele i clasificai-le. Precizai cum sunt pretezentate personajele. Dai exemple de alte opere epice n care s ntlnii aceeai situaie. Completai ciorchinele cu trsturile baladei populare Realizai o cpmpunere n care s argumentai c opera literar Mioria este balad popular.

Frontal

3

A1 2 3 4 5 6

ANEXA 1

B

Identificai cuvntul de pe coloana A-B, rspunznd la ntrebrile de mai jos: 1. Figur de stil prin care se exagereaz n mod voit nsuirile unei fiine sau caracteristicile unui obiect, fenomen, pentru a impresiona. 2. Specie a genului liric, n versuri, n care se exprim, n mod direct, sentimente de dor, de jale, de dragoste, de revolt sau de tristee; 3. Titlul unei poezii lirice n care se slvete natura i iubirea, poezie studiat mpreun anul acesta. 4. Specie a genului epic de mare ntindere. 5. Sentiment specific romnesc 6. Aceeai rim la trei sau mai multe versuri.

4

Grupa nr. 1 1. Completai tabelul de mai jos, avnd ca text suport opera literar Mioria i argumentai-v rspunsurile: Enumerai trsturile creaiei populare. Dai alte titluri de opere populare studiate care ntrunesc aceste trsturi. Enumerai trsturile operei epice. Precizai cum este aciunea.

5

Grupa nr. 2 Completai tabelul de mai jos, avnd ca text suport opera literar Mioria: Nr. crt 1. Momentul subiectului Idei principale Motivele literare Moduri de expunere Versuri Observaii (figuri de stil, imagini artistice etc.)

2.

3.

4.

5.

6

Grupa nr. 3 Completai tabelul de mai jos, avnd ca text suport opera literar Mioria: Structura textului. Elemente de prozodie Compoziia Transmiterea gndurilor i a sentimentelor (viziunea) Elemente reale Elemente fabuloase

7

Grupa nr. 4 Completai tabelul de mai jos, avnd ca text suport opera literar Mioria: Precizai care este timpul de desfurare a aciunii Specificai unde se petrece aciunea Enumerai personajele i clasificai-le Precizai cum sunt pretezentate personajele Versuri

8

Anexa nr. 2 Completai cadranele: Trsturile baladei populare Elemente specifice baladei Mioria

9

Anexa nr. 3 Completai ciorchinele cu trsturile baladei populare:

pstoreti

DEFINIIE

SE INSPIR DIN

BALADA

CLASIFICARE

CARACTERISTICILE BALADEI

10

Schema leciei: (schem de argumentare) Introducere: Definiia baladei: Specie a epicii populare n versuri , cu o aciune simpl, inspirat din tradiiile istorice sau populare, balada prezint o ntmplare neobinuit la care particip un numr mic de personaje prezentate n antitez i n care realul se mpletete cu fabulosul. Cuprins: Argumentarea trsturilor: - specie a epicii populare: caracter oral, anonim, colectiv, sincretic, tradiional; - prezint o ntmplare neobinuit inspirat din existena noastr pastoral, din tradiii; - are la baz unul din miturile fundamentale ale poporului romn; - structura: n versuri; - compoziia: 3 pri, 6 motive; - specie epic: ideile i sentimentele sunt transmise n mod indirect prin intermediul aciunii i al personajelor (partea epic), direct n partea liric, direct i indirect n partea dramatic; - aciunea: narator obiectiv / subiectiv (dativul etic) - numr mic de personaje (pricipale/ secundare; pozitive/ negative; liniare/ complexe) prezentate n antitez; - naraiunea (la pers. a III-a, I); alte moduri de expunere: dialogul i descrierea; - se pune accent pe aciune, dar i pe trsturile eroului; - predomin epicul Elemente particulare, specifice: - pluralitatea vocilor coexistena celor trei genuri (naratorul, eul liric n ipostaza de ciobna, mioria, micua); - absena deznodmntului (opera rmne perpetuu deschis interpretrilor); - personaje reale i fabuloase; - alegoria moarte-nunt; - legendarul; - elemente de prozodie; - se canta rareori se recita; - functie etic-moral(izator)-educativ. ncheiere: Concluzionarea: pentru faptul c prezint caracteristicile prezentate (se enumer), Mioria este balad popular.

11