Mijloace de Imb Voc

5
PROIECT DIDACTIC Profesor : Rosca Daniela Disciplina: Limba şi literatura română Clasa a VI-a Subiect: Mijloace interne de imbogatire a vocabularului Tipul lecţiei: de dobandire de noi cunostinte Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: Să enumere mijloacele de imbogatire a vocabularului Sa defineasca derivarea, prefixul,sufixul, derivarea parasintetica Sa defineasca schimbarea valorii gramaticale Sa defineasca compunerea si procedeele prin care se realizeaza Sa aplice notiunile invatate Metode: explicatia, observaţia, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire,brainstormingul, exercitiul Resurse: manualul şcolar; planşa didactica; capacităţile receptive ale elevilor; fisa Organizarea activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală. Strategie de evaluare: observarea sistematică a elevilor Bibliografie: I.Popa – Limba romana, Ed. Niculescu, 2000, Bucuresti Ramona Radulescu – Limba romana gramatica si exercitii, Ed. Aula, Brasov,2008 I.Ghita – Culegere de exercitii lexicale, gramaticale si stilistice, Ed. Didactica si pedagogica, Bucuresti, 1971 V.Goia – Didactica limbii si literaturii romane, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2008 Desfăşurarea lecţiei Etapele Lecţiei Conţinut, sarcini de predare - învăţare - evaluare Strategii , metode 1.Moment organizato ric 5min 2.Actualiz area cunostinte lor dobandite anterior si veirficare -stabilirea disciplinei, pregatirea pentru lectie, notarea absentilor -profesorul adreseaza cateva intrebari cu scop recapitulativ elevilor: Ce este vocabularul? Care sunt compartimentele sale? -se verifica tema Conversaţia

Transcript of Mijloace de Imb Voc

Page 1: Mijloace de Imb Voc

PROIECT DIDACTICProfesor : Rosca DanielaDisciplina: Limba şi literatura românăClasa a VI-aSubiect: Mijloace interne de imbogatire a vocabularului Tipul lecţiei: de dobandire de noi cunostinte

Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: Să enumere mijloacele de imbogatire a vocabularului Sa defineasca derivarea, prefixul,sufixul, derivarea parasintetica Sa defineasca schimbarea valorii gramaticale Sa defineasca compunerea si procedeele prin care se realizeaza Sa aplice notiunile invatate

Metode: explicatia, observaţia, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire,brainstormingul, exercitiulResurse: manualul şcolar; planşa didactica; capacităţile receptive ale elevilor; fisa Organizarea activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.Strategie de evaluare: observarea sistematică a elevilor

Bibliografie: I.Popa – Limba romana, Ed. Niculescu, 2000, Bucuresti Ramona Radulescu – Limba romana gramatica si exercitii, Ed. Aula, Brasov,2008 I.Ghita – Culegere de exercitii lexicale, gramaticale si stilistice, Ed. Didactica si pedagogica,

Bucuresti, 1971 V.Goia – Didactica limbii si literaturii romane, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2008

Desfăşurarea lecţiei

EtapeleLecţiei

Conţinut, sarcini de predare - învăţare - evaluare Strategii, metode

1.Moment organizatoric 5min

2.Actualizarea cunostintelor dobandite anterior si veirficarea temei8min

3. Anuntarea obiectivelor lectiei2min

4.Prezentarea continutului 20 min

-stabilirea disciplinei, pregatirea pentru lectie, notarea absentilor

-profesorul adreseaza cateva intrebari cu scop recapitulativ elevilor:Ce este vocabularul? Care sunt compartimentele sale?-se verifica tema

-sunt enumerate obiectivele operationale si este notat titlul pe tabla.

-profesorul face prezentarea celor trei mijloace interne de imbogatire a vocabularului la tabla:

Procedeele interne de imbogatire a vocabularului sunt:1.*DERIVAREA – este procedeul intern de imbogatire a vocabularului cu ajutorul prefixelor si/sau al sufixelor prin alaturarea unui sunet sau grup de sunete.

Conversaţia

Explicaţia

Page 2: Mijloace de Imb Voc

a) derivarea cu prefixe- prefixele = sunt sunete sau grupuri de sunete care se adauga inaintea cuvantului de baza.Ex: strabun, necinste, debloca, dezorientat,regasi, contraindicat, superfin, consatean,înfrunzi etc. b) derivarea cu sufixe - sufixele = sunt sunete sau grupuri de sunete care se adauga la sfarsitul cuvantului de bazaEx: taranime, fierar, omenie, tocator, ardelean, bucatar, juramant, lemnos, nevoias, fratesc, strainatate, dulceata etc. Obs: derivarea cu prefixe si sufixe se numeste derivare parasinteticala: împădurit = îm + pădur + itObs: - derivarea cu sufixe diminutivale( arata insusirile denumite de obiecte mai mici ca de obicei): fluturas, baietel, bolnavioara,casuta,mamica etc. -derivarea cu sufixe augmentative (arata insusirile denumite de obiecte mai mari ca de obicei) : casoaie, baietandru, maturoi etc. 2.*COMPUNEREA- este mijlocul intern de îmbogăţire a vocabularului care constă în unirea ori alăturarea a două sau mai multe cuvinte pentru a forma un cuvant nou.Compunerea se poate realiza prin: contopire (unire sau sudare), alăturare, elemente de compunere, abreviere1. Compunerea prin contopire se realizează între cuvinte întregi (existente şi independent în limbă), care se scriu împreună şi se comportă ca un singur cuvântEx: dreptunghi (drept+unghi), dacoromân (daco + român), altcineva (alt + cineva), untdelemn(unt+de+lemn)2. Compunerea prin alăturare se realizează tot între cuvinte întregi, existente şi independent în limbă, dar acestea se scriu cu cratimă sau în cuvinte separate.Ex: floare-de-colţ, dis-de-dimineaţă, gura-cască, pierde-vară, proces-verbal, Albă-ca-Zăpada, galben-auriu, tic-tac!, trosc-pleosc!,Băile Herculane, Delta Dunării, Gara de Nord, cincizeci şi doi, de pe, ca să, ci şi etc3. Compunerea cu elemente de compunere se realizează între cuvinte întregi,independente în limbă şi elemente de compunere care nu există independent în limbăEx: electomotor, aeronava,autobiografie4. Compunerea prin abreviere (prescurtarea unor cuvinte întregi) se realizează prin: - reuniunea unor fragmente de cuvânt : Centrofarm; Agrosem; - alăturarea literelor iniţiale: O.N.U., C.F.R. ; - reunirea unor fragmente de cuvânt şi a unor litere iniţiale: TAROM- reunirea unor litere initiale si a unor cuvinte intregi: F.C. Brasov

3.*SCHIMBAREA VALORII GRAMATICALE sau CONVERSIUNEA este un mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului care constă în formarea unui cuvânt nou prin trecerea de la o parte de vorbire la alta. 1. Substantivul îşi poate schimba valoarea morfologică în: a) adverb: Toamna se coc fructele. Am sosit acasa seara. b) adjectiv: "Zoe, fii bărbată!" 2. Adjectivul îşi poate schimba valoarea morfologică în: a) substantiv - prin articulare cu articol hotărât, nehotărât sau demonstrativ: Frumosul din natură este impresionant. El este un binevoitor. b) adverb - când determină un verb (nu un verb copulativ personal): El scrie frumos. Este frumos să-i ajuţi pe ceilalţi.

Explicatia

Observatia

Conversaţia

Page 3: Mijloace de Imb Voc

5.Asigurarea retentiei si a transferului15 min

6. Tema

3. Pronumele personal îşi poate schimba valoarea morfologică în substantiv - pronumele personal de persoana I, singular, în nominativ poate deveni substantiv prin articulare cu articol hotărât: Fiecare îşi are eul său. 4. Numeralul îşi poate schimba valoarea morfologică în substantiv, prin articulare: Am luat un zece la istorie. Treiul n-a fost trecut în catalog. 5 Verbul îşi poate schimba valoarea morfologică în: a) substantiv Mersul pe jos este sănătos. b) adjectiv - din participiu şi gerunziu; Poezia recitată era foarte lungă. Se vedeau coşurile fumegânde. c) adverb - din participiu; Vorbeşte răstit. 6. Adverbul poate deveni: a) substantiv - prin articulare sau alăturarea unui adjectiv : Binele făcut aduce alt bine. b) adjectiv : Tata era un bărbat bine. 7. Unele interjecţii pot deveni substantive: Are un of.

-pentru fiecare procedeu in parte se propun exercitii de recunoastere, de formare a cuvintelor, de identificare. (vezi Anexa)

Un exercitiu din manual

Exercitiul

*Cele trei procedee se vor studia pe parcursul a 3 ore.

ANEXA 1 (DERIVAREA)

1. Arata prin ce mijloace s-au format cuvintele: gradinar,egiptean,parere,pielita,puternic,omenesc,renastere,pocnet,realist,impune,impresie,lovitura,combate,ideal,numeros,neajuns,impiedica,frumusete,marime,locuitor.

2. Formati cuvinte cu urmatoarele sufixe:-ar,-tor,-uta,-ca,-este,-os,-as,-ean,-ism,-atate,-is,-et.

3. Formati cuvinte cu urmatoarele prefixe:a-,in-,im-,pro-,des-,dis-,con-,pre-,stra-,re-,trans-

ANEXA 2 (Compunerea)

1. Precizati modelul de compunere:Ciubotica-cucului, traista-ciobanului,gura-casca,miazazi,Fat-Frumos,Cluj-Napoca,Mihai Viteazul, Baba-Cloanta, Delta Dunarii, Liceul pedagogic, Viata romaneasca, Crucea rosie, CFR, Ramnicu-Sarat, prim-ministru,apa de parfum, bunastare,binefacator, sus-numit, romano-bulgar, orisine, careva, totodata, cumva, altfel, de la, deoarece, asadar, albastru-inchis, proces – verbal, autoturism, caine-lup, urs-polar, du-te-vino, untdelemn, douasute,asta-vara, devreme,niciodata, fotografie, atotstiutor.

ANEXA 3 (Conversiunea)1. Alcatuiti propozitii in care cuvintele urmatoare sa fie folosite dupa cerinta:Frumos – substantiv, adverb, adjectivAlb - substantiv, adverb, adjectiv,verbZece – numeral, substantivFoc – substantiv, adverbCules- verb, substantivAscuns – verb, adverb, adjectiv, substantiv