Mihaela Hatos.doc

7
Proiect didactic Data Institutia: Profesor: Propunător: Adelina Besleaga Clasa: a I -a Disciplina: Religie Subiectul lecţiei: „ Iubirea de aproapele şi faptele bune Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare Scopul lecţiei: formarea comportamentului moral relogios aîn familie , şcoală şi societate Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: 01 - să explice cum îl iubim noi pe Dumnezeua 02 - să explice importanţa faptelor bune atât din viaţa de zi cu zi, cât şi pentru mântuirea noastră; 03 - să enumere faptele bune prin care ne manifestăm iubirea faţă de aproapele; 04 - să prezinte modalităţi prin care îi arătăm lui Dumnezeu şi aproapelui că îl iubim; Strategia didactică 1. Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura, demonstraţia cu substitute. 2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură şi Carte de poveşti religioase şi 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală. Resurse: Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982. Pograma şcolară pentru disciplina Religie, clasa a I-a; Planse cu faptele bune Ed. Sfantul Mina Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999. Pilde şi Povestiri creştin ortodoxe” Editura Aramis1998

Transcript of Mihaela Hatos.doc

Proiect didactic

DataInstitutia: Profesor: Propuntor: Adelina BesleagaClasa: a I -a Disciplina: Religie

Subiectul leciei: Iubirea de aproapele i faptele bune Tipul leciei: consolidare i sistematizare

Scopul leciei: formarea comportamentului moral relogios an familie , coal i societate

Obiective operaionale:La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

01 - s explice cum l iubim noi pe Dumnezeua

02 - s explice importana faptelor bune att din viaa de zi cu zi, ct i pentru mntuirea noastr;

03 - s enumere faptele bune prin care ne manifestm iubirea fa de aproapele;

04 - s prezinte modaliti prin care i artm lui Dumnezeu i aproapelui c l iubim;

Strategia didactic1. Metode i procedee: expunerea, conversaia, explicaia, exerciiul, lectura, demonstraia cu substitute.

2. Mijloace de nvmnt: Sfnta Scriptur i Carte de poveti religioase i

3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal.

Resurse:

Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti 1982.

Pograma colar pentru disciplina Religie, clasa a I-a; Planse cu faptele bune Ed. Sfantul Mina

Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom", lai, 1999.

Pilde i Povestiri cretin ortodoxe Editura Aramis1998

ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodi

ca predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba lulia, 2000.

Scenariul didacticNr. crt.Etapele LecieiOb. op.Timp Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetodei procedeeMijloacede nv-mntForme de organi-zareEvaluare

12345678910

1.Momentul organiza-toric1' - Profesorul salut elevii

- Rostete rugciunea cu elevii Doamne...

- Noteaz absenele

- Realizeaz managementul clasei pentru nceperea leciei

- Salut

- Rostesc rugciunea

- Se pregtesc pentru nce-perea leciei;Activitate frontal

2.Reactuali-zarea

cunotin-elorinsuite5' Se reactualizeaz cunotinele dobndite despre Iubirea de Dumnezeu :

De ce l iubim noi pe Dumnezeu?

Ce se ntmpl cu sufletul nostru cnd l iubim pe Dumnezeu?

Cum vorbim noi cu Dumnezeu?

Voi v rugai acas, la scoal ?

Putem s i artm lui Dumnezeu noi iubirea noastr?Elevii rspund:

Noi l iubim pe Dumnezeu pentru ca el ne-a creat i ne ocrotete

Noi vorbim cu Dumnezeu prin rugciune

Da putem prin fapte bune Conversaia

Activitate frontalAprecieri verbale

3.Pregtirea elevilor pentrureceptarea noilorcunotine2'- Profesorul prezint elevilor cteva plane cu faptele bune.

- V rog s privii aceste plane i s -mi spunei ce fapte fac copiii din imagini- Elevii ascult cu atenie.

Elevii rspund

Merg la biseric , se roag , se iart dac au greit , se spovedesc etcLectura dupa imagini

conver-

saiaPlanse Sf Mina

Activitate frontal

Aprecieri verbale

4.Anunareatitlului i aobiectivelorleciei2'- Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei: Iubirea de aproapele i faptele bune

- Se precizeaz obiectivele leciei;- Elevii noteaz data n caiete.Explica-iaActivitate frontal

5.Comunicarea /nsuireanoilor cunotineO2

O2

22'- Se citete expresiv povestirea rsplata buntii.

Un om trecnd pe o strad , a vzut n faa unei biserici un btrn srman , un ceretor , ce tria din mila credincioilor. De btrn s-a apropiat o feti care i-a ntins civa bnui . Impresionat de gestul ei , trectorul a ntrebat-o pe feti :

- Spune-mi de ce i-ai dat btrnului bnuii ti?

- tii , domnule , tatl meu a murit , iar mama mea , dei muncete mult , nu prea are bani , aa c o ducem destul de greu . De asear mama mi-a spus c , atunci cnd faci un bine , Dumnezeu te rspltete negreit. Aa c azi , am luat bnuii acetia pe care i-am strns i i-am dat btrnului din faa bisericii. El are cu siguran mai mult nevoie de ei , iar Dumnezeu , fiindc am fcut un bine , se va ndura de mine. Cucerit de buntatea fetei , omul a ntrebat-o ce i dorete ea cel mai mult.

- O, a spus fata , ai vrea un cojocel , c vine iarna i va fi foarte frig . Anul trecut am rtcit ru de tot , fiindc nu am umblat bine mbrcat , dar Dumnezeu mi-a ajutat i m-a nsntoit . Mama a vrut s-mi cumpere un cojocel , dar e tare scump i nu poate.

- Ei , uite c se poate , i-a spus omul . Vino cu mine! Ajuni n faa unui magazin mare , ce se afla pe drum , omul i-a cumprat fetei un cojocel clduros i tare frumos . Fetia nu tia cum s-i mulumeasc strinului ce se ndurase de ea.

- Vezi , i-a mai spus omul , mama ta a avut dreptate. Dumnezeu todeauna te rspltete pentru binele fcut. Tu l-ai ajutat pe btrn , iar Domnul mi-a dat mie ocazia s te ntlnesc tocmai n acel ceas . Eu te-am ajutat acum pe tine, i , fii sigur , Dumnezeu mi va ajuta i mie mai trziu , fiidc atunci cnd ne ajutm unii pe ceilali , i Dumnezeu ne ajut pe noi . Cu ct suntem mai buni i avem mai mult grij unul de altul , cu att Dumnezeu ne vede credina i ne ferete de rele.

Se cere elevilor s formuleze mesajul moral al acestei povestiri

Observaie :Profesorul va interveni , dac este cazul , cu ntrebri pentru formularea mesajului moral al povestirii.- Elevii ascult cu atenie

Elevii ascult cu atenie.

Elevii formuleaz mesajul moral:

Dumnezeu todeauna te rspltete pentru binele fcut

Oamenii care fac fapte bune sunt exem -plu pentru ceilaliExpune-rea

Povesti -reaActivitate frontal

6.Fixarea i sistemati-zarea cunotine-lorO3

0410 Se cere elevilor s prezinte o situaie cnd au fcut o fapt bun i apoi

vndu-i pe ei , alii au fcut la felConcluzie: Oamenii care fac fapte bune i pot determina i pe ali s fac la fel

Fapta bun este rspltit

Se solicit elevilor s precizeze ce fapte bune mai pot svri oamenii fa de semenii lor

Se citete povestirea moral Comori adunate pentru a vedea care este cea mai mare rsplat pentru svrirea faptelor bune

Se cere elevilor s formuleze mesajul moral transmis de aceast povestire .

Observaie : Profesorul intervine cu ntrebri suplimentare pentru a prezenta mesajul transmis de povestire .

Se cere elevilor s deschid caietele tip i s identifice din imagini modalitile de a ajuta pe aproapele nostru

Observaie:Profesorul i conduce pe elevi prin ntrebri pentru a ajunge la concluzia

Ajutndu-l pe aproapele nostru devenim oameni mai buni i ne pstrm sufletul curat. Se propune elevilor memorarea urmtoarelor versuri din poezia ndemn de Demostene Botez

Cnd te duci seara la culcare,

S-i pui o mn sub obraz

i s te-ntrebi cu ngrijorare

Ce-am fcut eu oare azi?

O zi petrecut fr fapte

Care s-i fi rmas n minte

n viaa ta e ca o noapte

Sau ca un basm fr cuvinte

Se recit apoi dou cte dou versuri pn se nva poezia.

Se rostete i pe grupe i individual

Se cere elevilor s mediteze seara la faptele bune pe care le-au fcut

Elevii prezint diverse situaii

- Elevii ascult ndemnele date

Elevii enumer ce fapte bune au fcut ei

Elevii ascult cu atenie

Elevii ajutai de profesor formuleaz mesajul religios

Faptele bune ne ajut s intrm n rai

Elevii rspund solicitrii profesorului ...

ne jucm cu cel bolnav oferim scaunul la btrni , ....

Elevii ascult cu atenie

Elevii repet versurile mpreun cu profesorul

Conver-

saia

Cartea de pilde religioase

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

i n grup

Aprecieri verbale

7.Aprecierea activitii elevului1 Se fac aprecieri generale i individuale , privind pregrirea elevilor pentru lecie , ct i implicarea lor n predarea noilor cunotine . Se noteaz elevii care au participat la lecie Elevii ascult aprecierile fcute de profesorConver-

saia

Activitate frontal

8.Precizarea i explicare temei1 Se anun elevilor tema pentru acas: Repetai poezia ndemn de Demostene Botez i gndii-v la faptele bune svrite de voi la sfritul unei zile. Elevii ascult cu atenie indicaiile date de profesorExplica-iaActivitate frontal

9.ncheierea activitii1- Rugciunea

- Salutul.

- Rugciunea

- Salutul.