Meserii

23
Şcoala Gimnazială Nemţişor Clasa Pregătitoare „Albinuţele” Cadru didactic Alucăi Maria Proiect didactic Clasa: Pregătitoare Data: 29..04.2013 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică : ,,Vreau să am o meserie” Forma de realizare: lecţie integrată Subietul lecţiei: ,,Ce stim despre meserii?” Conţinuturi: Comunicarea orală – dialoguri pe teme familiare (despre meserii) Citirea literelor, silabelor, cuvintelor. Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe Domenii integrate: Comunicare în limba română Dezvoltare personală Matematică şi explorarea mediului

description

meserii

Transcript of Meserii

Page 1: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

Proiect didacticClasa: Pregătitoare

Data: 29..04.2013

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică : ,,Vreau să am o meserie”

Forma de realizare: lecţie integrată

Subietul lecţiei: ,,Ce stim despre meserii?”

Conţinuturi:

Comunicarea orală – dialoguri pe teme familiare (despre meserii) Citirea literelor, silabelor, cuvintelor.

Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

Domenii integrate:

Comunicare în limba română

Dezvoltare personală

Matematică şi explorarea mediului

Arte vizuale şi lucru manual

Muzică şi mişcare

Page 2: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

Competenţe specifice

Comunicare în limba română:

1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar si rar

1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar si rar

1.4. Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial si final în cuvinte clar articulate

3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar

2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală

Competenţe integrate

Dezvoltare personală:

2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară

3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară

Matematica si explorarea mediului:

1.1.Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;

1.2.Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte

3.2. Manifestarea curiozităţii pentru obsrvarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul

apropiat, în scopul identificării unor regularitaţi

Arte vizuale si lucru manual:

2.3.Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct

Obiective operaţionale:

a. Cognitive :

să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp) să formuleze răspunsuri la ghicitori să asocieze numele profesiei cu litera corespunzătoare sunetului iniţial din cuvânt

Page 3: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

să formuleze enunţuri corecte din punct de vedere gramatical să rezolve sarcinile fişei

b. Motrice:

să manuiasca materialul intuitiv să realizeze un puzzle din piesele primite

c. Afective:

să colaboreze în rezolvarea sarcinilor să manifeste spirit de competiţieResurse:I. Metodologice

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, metoda „Ciorchinele”, munca in perechi;

b) Mijloace de învăţământ : panoul „Întâlnirea de dimineaţă”, „căsuţa cu surprize”, jetoane cu imagini reprezentând meserii,

ghicitori despre meserii, litere, fişe de lucru, carioci, piese pentru puzzle, lipici ;

c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual

II. Temporale: 50 minute

III. Umane: 14 elevi

IV. Forme şi tehnici de evaluare : obesrvarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare reciprocă, stimulente

V. Bibliografice:

Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la scolarii mici - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar.

MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică si explorarea mediului, Arte vizuale si lucru manual, Dezvoltare personala, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;

Page 4: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

EvenimentulDidactic

Compet.specifice

Conţinutul ştiinţific Strategia didactică Evaluare Metode Mijloace Forme

deorganizare

1.Moment organizatoric

DP – 2.23.1

MEM -1.1;1.2;3.2

DLC – 1.1

Creez climatul optim desfăşurării activităţilor propuse. Elevii sunt invitaţi să se aşeze pe covoraş pentru întâlnirea de dimineaţă. Dirijez o conversaţie pe următoarele teme : ●Salutul

Haideti să ne adunăm,Un semicerc să formăm.

Invitatii-i salutăm: Bună dimineaţa!Un gând bun noi le urăm: Bine aţi venit!

●PrezenţaDupă ce ne-am adunatSi frumos ne-am salutatColegii ne-am întâlnitOare cine n-a venit?”

●Repere temporale (anotimpul, ziua dinsăptămână, data, luna, anul)●Calendarul naturii – prezentat de meteorologul de serviciu●Mesajul zilei: De eşti harnic şi munceşti, Tu, in viaţă, reuşeşti!”

Conversaţia

Exercitiul

Problemati-zarea

panoul „Intalnirea

de dimineaţă”

mesajul zilei

FrontalAprecieri verbale

2.Captarea atenţiei MEM -1.1

DLC – 1.1

În căsuţa cu surprize copiii găsesc materialele necesare desfăşurării activităţilor din ziua respectivă:-plicuri numerotate , având mesaje diferite:1.MESERIE2.BANI3.HĂRNICIE4.RĂSPLATĂ- o scrisoare de la d-nul director al şcolii prin care sunt invitaţi să participe la un concurs: „Suntem harnici, pricepuţi, la muncă neîntrecuţi!”

Conversaţia căsuta cu surprize

plicuri numerotate

scrisoarea

FrontalObservarea comportamen - tului verbal şi nonverbal

3.Anunţarea temei MEM -1.1 Astăzi vom acepta provocarea si vom participa la concurs. Deschizând plicurile în ordinea în care sunt numerotate vom rezolva sarcinile concursului.

ExplicaţiaFrontal

Observarea focalizării şi menţinerii

Page 5: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

atenţiei

4.Dirijarea învăţării prin anuntarea

selectiva a obiectivelor

DLC – 1.1; 1.3; 1.4

Primul plic : MESERIE– reactualizarea cunoştinţelor despre meserii- intuiesc, după mesajul scris pe plic şi după materialele descoperite, tema abordată Proba nr.1: jocul „Ghiceşte si potriveşte!” Prezint copiilor succesiunea regulilor :

1. Descifrarea ghicitorilor 2. Alegerea jetoanele ce reprezintă profesia descoperită prin intermediul ghicitorii 3.Aşezarea imaginii la panou, facând asocierea cu litera corespunzătoare sunetului iniţial si grupa potrivită. Copiii vor fi solicitaţi să observe criteriul după care am alcătuit piramida meseriilor:-meserii care oferă servicii oamenilor-meserii care asigură hrana oamenilor- meserii care asigură educaţia oamenilor- meserii care asigură asistenţa medicală Voi solicita copiii să alcatuiască propoziţii folosind cuvântul „MESERIE”.

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiu de identificare

Piramida meseriilor

imagini cu meserii

ghicitori

panou

FrontalObservarea măsurii în care sunt înţelese şi respectate regulile

5. Obţinerea performanţei

AV/LM-2.3

DLC – 1.4; 3.1

Pentru urmatoarea probă ,copiii vor merge la mese. Grupaţi în perechi vor rezolva sarcinile unei fişe.Proba nr. 2 - Fişă de lucruSarcinile fişei: 1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe câte silabe are cuvăntul

Conversaţia

Explicaţia

Exercitiul

Problemati-zarea

fişe

puzzle

carioci

lipici

În perechiAprecieri verbale

Page 6: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

6. Asigurarea feed-backului

DLC – 1.1;

DP – 2.2

Dupa rezolvarea sarcinilor, copiii vor expune fişele, pentru a putea fi vizualizate de colegi. Vor explica, în perechi, modul cum au rezolvat sarcinile fişei. Are loc o scurtă conversaţie despre importanţa fiecărei meserii.Concluzie: Este bine ca fiecare om să se pregăteasca pentru o meserie care il va ajuta să ducă o viaţă decentă.

Conversaţia

Explicaţia

Evaluarea reciprocă

7. Incheierea activităţii

MM-3.1

Se vor face aprecieri generale si individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul orei.Vor audia cantecul „Sunt atatea meserii”, prezentat pe calculator.

Conversaţiacalculator

Frontal

Individual

Aprecieri verbale

Stimulente

ANEXE: fişe, ghicitori despre meserii, piramida meseriilor

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

Page 7: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

Î N V Ă Ţ Ă T O A R E

Doamna este............................................................................................

cre-tă ta-blă sti-lou cărţi

D O C T O R I Ţ Ă

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

Page 8: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

Doamna este............................................................................................

ste-tos-cop se-rin-gă am-bu-lan-ţă fa-şă

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul

Page 9: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

M U Z I C I A N

Domnul este............................................................................................

vi-oa-ră pi-an a-cor-de-on trom-pe-tă

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

Page 10: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

P I C T O R

Domnul este............................................................................................

a-cua-re-le pen-su-le şe-va-let cre-ioa-ne

M E C A N I C

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

Page 11: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

Domnul este............................................................................................

roa-tă u-lei şu-ru-buri pa-tent

C O F E T A R

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

Page 12: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

Domnul este............................................................................................

ca-nă mi-xer a-ra-gaz cân-tar

C R O I T O R E A S Ă

1. Rezolvaţi puzzle-lul prin lipirea bucăţelelor primite. 2. Ordonaţi silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scrieţi în cerculeţul din dreapta cifra corespunzătoare numărului de litere din cuvântul descoperit. 3. Uniţi cuvântul cu imaginea corespunzătoare. 4. Scrieţi în căsuţă atatea liniuţe orizontale câte silabe are cuvăntul.

Page 13: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

Doamna este............................................................................................

ac me-tru foar-fe-că a-ţă

Ieri te-a fotografiat,Filmul l-a developat,Azi zâmbeşte pe hârtieChipul din fotografie. (FOTOGRAFUL)

De vrei să mănânci ceva,Doar la el poţi comandaŞi-ţi va aduce îndatăComanda şi nota de plată. (OSPĂTARUL)

Poartă pistol şi baston,Hoţii îi prinde uşor.Girofarul îl porneşteAtunci când o urgenţă este. (POLIŢISTUL)

El ştie că să vopseascăCu pensulă şi cu pistol,După gustul tuturorMeseria-i de ....... (VOPSITOR)

Lângă baltă-l poţi vedea,Peşte mult să prindă-ar vrea:Şalău, ştiucă, somn, homar.Meseria-i de........... (PESCAR)

Cu aromă-mbietoare,Pâinea rumenă apare.Din cuptorul dogoritCine-o scoate mulţumit? (BRUTARUL)

Ciorbe, supe, sărmăluţe,Sosuri bune, chifteluţePregăteşte iscusitCăci e meşter la gătit. (BUCĂTARUL)

Te învăţa să citeşti,Să scrii şi să socoteşti,Munca să o preţuieştiDe vrei bun şi drept să creşti. (ÎNVĂŢĂTOAREA)

Ea lucrează cu cei miciAvând o grupă de pitici.Este o bună povestitoare,Meseria-i de ........... (EDUCATOARE)

Te consultă şi-ţi prescriePotrivită doctorie.Cum să nu fii bucurosCând te face sănătos?! (MEDICUL)

Page 14: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria

PIRAMIDA MESERIILOR

M

P

PB

OFV

B

SERVICII

HRANĂ

EDUCAŢIE

SĂNĂTATE

Page 15: Meserii

Şcoala Gimnazială NemţişorClasa Pregătitoare „Albinuţele”Cadru didactic Alucăi Maria