MEM - 21 Ianuarie 2015
-
Upload
mirlescu-kathy -
Category
Documents
-
view
3 -
download
2
description
Transcript of MEM - 21 Ianuarie 2015
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ: C. T. E. Tc. „Gh. Mârzescu”, IașiClasa: Pregătitoare BData: 21 ianuarie 2015Propunător: Mirlescu EcaterinaAria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturiiDisciplina: Matematică şi explorarea mediuluiUnitatea tematică: IarnaSubiectul: Numerele naturale de la 0 la 10 Forma de realizare: lecţie integratăTipul lecţiei: Consolidare Discipline integrate: Comunicare în limba română, Muzică și mișcare și Arte vizuale și abilități practiceCompetenţe specifice :
1.1. Recunoașterea numerelor în concentrul 0 - 10;
1.3. Sesizarea magnitudinii unui număr în concentrul 0 - 10, folosind poziționarea pe axa numerelor;
5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat;Competenţe integrate:
Comunicare in limba romana 1.2 Recunoasterea unor detalii dintr-un mesaj scurt rostit clar si rar; Muzica si miscare
2.1 Cantarea in colectiv,asociind miscarea sugerata de text; Arte vizuale si abilitati practice 2.2 Manifestarea libera a ideilor si trairilor personale apeland la forme simple de exprimare specifice artelor.
Obiective operaţionale:Cognitive :
OC 1 – să identifice numarul elementelor intr-o multime; OC2 – să numere în concentrul 0-9; OC3 – sa formeze scara numerica; OC4 – să ordoneze numerele date, crescător sau descrescător; OC5 – să descompuna numerele date;
1
OC6 – să compare numerele date. OC7 – Sa rezolve probleme simple in care intervin operatii de adunare sau scadere .
Psiho-motorii: OM1 – să-şi coordoneze mişcările pentru a stabili corespondenţe, pentru a scrie cifrele la tablă şi pe caiete; OM2 – să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de învăţător;
Afective: OA1: vor manifesta interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate; OA2: vor manifesta interes pentru decodificarea mesajului scris cu ajutorul unui sistem de simboluri.
Strategii didactice: Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, analiza. Mijloace de învăţământ: auxiliar, fişe, planşe didactice, jetoane, cifre. Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.
Resurse: umane: 15 elevi; temporale: 30 minute + 15 minute activitate recreativă;
Bibliografie:● ştiinţifice:
1. Aron Ioan, Herescu I. Gheorghe, ,,Aritmetica pentru învăţători”, Bucureşti. Editura Didactică şi Pedagogică, 1977, pp. 286 - 291;2. Dumitriu Constanţa (coordinator), Dănilă Ioan, Sinteze didactice, File pentru ,, Caietul metodistului”, Bacău, Casa Corpului Didactic ,,Grigore
Tabacaru” 1991 – 1992;3. Neacşu Ioan, Metodica predării matematicii, Bucureşti, E.D.P., 19984. Metodica predării matematicii la clasele I – IV, manual pentru liceele pedagogice, clasele XI – XII, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică,
1998;5. Arginescu Florica Ancuţa, Culegere de exerciţii şi probleme pentru clasa I, Piteşti, Editura ,,Carmins”, 2000.6. Ioan Dănilă, Elena Ţarălungă, Lecţia în evenimente, ghid de proiectare didactică, Editura ,,Egal”, 2002.
● oficiale: 7. Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, 1998;8. Stoica Adrian (coordonator), ,,Evaluarea în învăţământul primar”. Descriptori de performanţă”, Bucureşti, 1988
SCENARIUL DIDACTICNr. Momentele Ob. Conținut instructiv - educativ Timp Strategii didactice Evaluare
2
Crt. lecției Op.Metode şi procedee didactice
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare
1.Moment
organizatoricSe pregateste clasa pentru activitate. 5 min. conversatia Calculator Frontală
2.Captarea atenţiei
O1
O2
Se deschide cutia cu sarcini – surpriza trimisa de Zana Iarna pentru ora de matematica (sarcini de lucru si recompense)
5 min.
exerciţiul
explicaţia
Jetoane cu cifre
Frontală
individuală
Observarea sistematică a
elevilor
3.Reactualizarea cunoştinţelor
însuşite
O1O2
Informează elevii că vor participa la jocul didactic: ,,Ghiceşte şi potriveşte”. Anexa 1
exerciţiul
explicaţiaGhicitori Frontală
Aprecieri verbale
4.Anunţarea temei şi a
obiectivelor
Comunică în limbaj accesibil elevilor obiectivele lecţiei.Enunţă titlul lecţiei de azi: Numeraţia 0-9
5.
Dirijarea invatarii
O1 O2O3O4O5O6
Se impart copiilor seturi de jetoane 0-9Voi citi urmatoarea urmatoarea poezie:Aproape de 0 e …Omul are(cati ) ochi.Capra avea (cati ) iezi.Punguţa cu (cati)baniLa o mână sunt(cate)degete.Alba ca Zapada şi cei (cati)pitici.Fiecare raspuns va fi marcat prin ridicarea jetonului cu cifra corespunzatoareSe propune desfasurarea lectiei sub forma de concurs pastrand aceleasi echipe ca si la prima activitate;Joc :,,Cine stie ,castiga!’’Sarcina 1*Stelutele galbene - Realizati scara numerica 0-9 – crescator.
Explicaţia
Exercitiul oral
conversatia
Poezie
jetoane cu cifre
Frontala
Aprecieri verbale
3
*Stelutele albastre - Realizati scara numerica 0-9- descrescator Cei care rezolva corect primesc recompense (elemente caracteristice iernii) Sarcina 2- Haideţi să descompunem impreuna ! Fiecare echipa are câte o fişă si trebuie să descompună numerele date folosindu-se de bulgarasii de zapada (buline albe).-fişă de lucru – anexa 2)Sarcina 3Joc: “Executa comanda!”Se aleg 10 elevi din cele doua echipe cărora li se dau cartonase cu numere de la 0 la 9. Acestora li se cere sa execute comenzi: Aşezaţi-vă în ordinea crescătoare a numerelor ! Numerele fără soţ, un pas în faţă ! Numere mai mari decât 4, un pas înainte ! Vecinii numărului 9, mâna sus ! Grupaţi-vă pentru a forma numarul 8 ! Pentru fiecare comanda executata corect primesc recompense Ajutati de calculator elevii se vor misca pe muzica- ,,Cantecul numerelor’’
Joc didactic
Exercitiul
Joc didactic
Jetoane cu cifre si
buline albe
Fisa de lucru
Jetoane cu cifre 0-9
Pe echipe
Pe echipe
Frontal
Observarea sistematica
Aprecieri verbale
6. Obţinerea performanţei şi
conexiunea
O1
O 2
Sarcina 4Fiecare echipă are pe masă cosulete cu buline albe si colorate si cosulet cu
5 min. ExplicatiaExercitiul
Problematizarea
Buline colorate si
albe,braduti
Pe echipe Aprecieri verbale
4
inversă (feed-back-ul)
O3
O4
O6
O7
bomboane.Fiecare echipă va trebui să rezolve sarcinile propuse . Zana IARNA vă roagă să mai rezolveati si următoarele exerciţii:1. Aşează pe masă 6 buline roşii. Dacă mai adăugăm una galbena, câte buline vom avea?2. ADINA are 2 braduti, iar colega de bancă îi mai oferă unul. Câti braduti are Adina?3.Cezar are 5 bomboane. El ofera colegei sale Bianca una. Cu cate bomboane a mai ramas Cezar?Sarcina 5Se imparte o fisa pe care elevii o vor completa.
Exercitiul scris
jetoane, coşuleţe,
bomboane
Fisa de evaluare
Individual Observarea sistematica
7.Evaluarea
activitatii 4’Se fac aprecieri privind contributia elevilor pe parcursul lectiei
4 min. RecompenseAprecieri globale
8.Activitate recreativa
Elevii vor realiza un colaj cu tema ,,IARNA’’ folosindu-se fiecare de recompensele obtinute pe parcursul desfasurarii activitatii
Elemente caracteristice
iernii
5
Anexa 1
Una mică şi-alta mare
Care-i cifra asta oare?
(unu)
Este simplu de făcut
După unu e trecut
Seamănă cu un răţoi
Sigur ştiţi, e cifra ...
(doi)
E un opt pe jumătate
Cifra iezilor din carte
După doi el se aşază
Care-i cifra asta oare?
(trei)
De-l primeşti din întâmplare
Este o ruşine mare
Chiar de nu poţi sta pe el
Zici că e un scăunel....
(patru)
Câte degete am
La o mână sau picioare
Sigur ştie fiecare
Care-i cifra asta oare?
(cinci)
E un nouă răsturnat
Şi de şapte e urmat
E o mică ghicitoare
Care-i cifra asta oare?
(şase)
Câţi pitici sunt în poveste
Câte zile-n săptămână
După şase poposeşte
Sigur ştiţi ce cifră este.
(şapte)
Zici că-i o clepsidră mare
Aşezată în picioare
După şapte ea soseşte
Haide spune, se numeşte ...
(opt)
E un şase ridicat
Şi e mult mai căutat
Să apară-n cataloage
Care-i cifra asta oare?
(nouă)
Nota cea mai căutată
Şi de toţi invidiată
Când apare-n cataloage
Care-i cifra asta oare?
(zece)
6
Anexa 2
Nume _______________________________ Data: ______________
Fişă de lucru
Anexa 2
Nume _______________________________ Data: ______________
Fişă de lucru
7