Material Proiect de Activitate Didactica - Model(1)

download Material Proiect de Activitate Didactica - Model(1)

of 11

Transcript of Material Proiect de Activitate Didactica - Model(1)

(pag 1 si 2 - FORMULARUL STANDARD PENTRU PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA )

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICScoala / Facultatea: Clasa / Anul: Disciplina: Unitatea de nvtare: Subiectul: Tipul lectiei: Competente specifice: Obiective operationale: la sfritul activitii de seminar, studenii vor fi capabili:

Strategia didactic: Forma de organizare: Metode si procedee: Mijloace didactice:

Bibliografie:

1

Momentele activiti i

Ob. o p Activitatea profesorului e r a .

Continut Activitatea studenilor Metode si procedee

Resurse Mijloace didactice Temporale Evaluare Observatii

1. Moment organizatoric 2.Captarea atentiei 3.Reactualizarea cunostintelor anterioare 4. Anuntarea subiectului si a obiective-lor 5.Prezentarea continutului si dirijarea nvtrii 6. Fixarea i consolidarea cunotinelor -

\

2

7.Evaluare si tema pt. acas

(model

orientativ de completare a unui proiect de activitate didactica )PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Facultatea: Anul: Disciplina: Teoria i metodologia curriculum-ului Unitatea de nvtare: Curriculum educaional- perspectiv structural Subiectul: Operaionalizarea obiectivelor educaionale Tipul lectiei: consolidare de cunotine Competente specifice: - cunoaterea locului i rolului finalitilor i obiectivelor educaionale n ansamblul structural al curriculum-ului; - cunoaterea relaiei funcionale care se stabilete ntre componentele structurale ale curriculum-ului, cu prioritatea finalitilor i a obiectivelor.; - contientizarea utilitii i importanei stabilirii de obiective educaionale. Obiective operationale: la sfritul activitii de seminar, studenii vor fi capabili: 1. s defineasc termenii de operaionalizare, obiectiv operaional, utiliznd termenii de specialitate, corect; 2. s grupeze diferite comportamente (activiti) date n funcie de domeniul crora li se adreseaz (cognitiv, afectiv-atitudinal, psihomotor); 3. s clasifice activiti (comportamente) date n funcie de categoriile taxonomice ale domeniului cognitiv, afectiv-atitudinal, psihomotor; 4. s recunoasc domeniul i categoria taxonomic ale unor obiective operaionale date, pentru cel puin 20 din acestea; 5. s identifice avantajele i dezavantajele demersului de operaionalizare a obiectivelor, prezentnd cel puin trei argumente pentru fiecare categorie; 6. s formuleze obiective operaionale n baza procedurilor lui R.F. Mager i G. de Landsheere, respectnd condiiile de elaborare ale acestora, n totalitate; 7. s argumenteze necesitatea demersului de operaionalizare pentru procesul didactic, preciznd cel puin trei argumente Strategia didactic: inductiv, bazat pe exercitiu Forma de organizare: activitate frontal, pe grupe, individual Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, jocul didactic, reflecia Mijloace didactice: puzzle, cri de joc, fie, texte support, retroproiector, scheme

Bibliografie: Barna, A. (coord.), 2004, ndrumar pentru activitile practic-aplicative la disciplinele pedagogice, Galai, Editura Fundaiei Universitare Dunrea de Jos

3

De Landsheere, V., De Landsheere, G., 1979, Definirea obiectivelor educaiei, Bucureti, E.D.P. Kirk, J., Kirk, L., 1997, Training games for the learning organization, New York, McGraw-Hill Companies Niculescu, R.M., 2003, Teoria i managementul curriculum-ului, Braov, Editura Universitii Transilvania din Braov

4

Momentele activiti i

Ob. o p e r a .

Activitatea profesorului

Activitatea studenilor

Continut

Metode si procedee

Mijloace didactice

Evaluare Observatii

1. Moment organizatoric 2.Captarea atentiei + 3.Reactualizarea cunostintelor anterioare

- Se asigur climatul optim necesar desfsurrii activitii. - Se pregtesc materialele necesare. - Se impart studenii n grupe de cte 4 i li se ofer cte un grup de piese gen puzzle; - Se solicit studenilor descoperirea sarcinii i rezolvarea puzzle-ului; - Grupul care termin primul este declarat ctigtor; (puzzle-ul solicit refacerea schemei tipurilor finalitilor i obiectivelor educaionale i relaionarea acestora cu intervalele de timp colar corespunztor 1; corespondena funciilor educaiei cu explicaiile acestora - 2); - Se adreseaz o serie de ntrebri: - Explicai carcterul finalist al educaiei. - Ce sunt finalitile educaionale? - Ce sunt obiectivele educaionale? - Care este relaia care se stabilete ntre tipurile de finaliti / obiective? - Explicai funciile obiectivelor educaionale.

- Se pregtesc de activitate. - descoper sarcina i rezolv puzzle-ul - jocul didactic - piese de Observare puzzle sistematic

Finalitile educaiei Funciile obiectivelor educaionale - rspund la ntrebri -conversatia de verificare Notarea rspunsurilor

5

4. Anuntarea subiectului si a obiective-lor 5.Prezentarea O.2 continutului si dirijarea nvtrii

- Se anunt titlul seminarului si se scrie pe tabl: Operaionalizarea obiectivelor - Se precizeaz obiectivele operationale. (vezi preambul) - Se prezint clasificarea obiectivelor educaionale pe domenii (cognitiv, afectiv-atitudinal, psihomotor) i categorii taxonomice, cu exemplificarea acestora succint. - Se mpart studenii n echipe de cte trei i se va juca jocul Domenii (gruparea unor activiti, modificri comportamentale n funcie de domeniul corespunztor) anexa 1 Ex. 6 luni de cltorii internaionale l-au determinat pe Jeff s fie deschis ctre a ncerca noi tipuri de mncare.; Dup urmarea unui curs de George a fost capabil s le explice colegilor si schimbrile majore care s-au produs n legea taxelor. Urmnd instruciunile din manual Jill poate opera cu noul scanner al departamentului. - Dup ncheierea jocului are loc o discuie pornind de la urmtoarele ntrebri: - Care este/ sunt domeniile n care nregistrm cele mai frecvente modificri de comportament? De ce depinde acest lucru? n coal, pe ce aspect se pune accent /trebuie s se pun accent? Putem proiecta

-

scriu titlul ascult cu atentie

- Obiective operaionale

- i actualizeaz cunotinele

Domenii i categorii taxonomice ale obiectivelor - rezolv sarcinile impuse de educaionale joc

- jocul didactic

- scheme - retroproiector

- joc de cri

Evaluare global si Individual -conversaia - rspund la ntrebri

6

modificri n sens de finaliti cu referire la orice domeniu la orice disciplin? (de exemplu educaie fizic) O.3. - n aceleai grupe de cte trei, se va juca jocul Top this (Clasific) n care li se solicit s recunoasc categoriile taxonomice ale domeniilor n care se ncadreaz comportamente diverse. (anexa 2) -Ex.: Laura l-a informat pe furnizor n legtur cu programul de livrare al depozitului. (cunoatere) Lana a parafrazat instruciunile date de eful ei colegilor ei. (comprehensiune) Nancy a proiectat un amplu program de training pentru departamentul pe care l conduce (sintez), etc. -Jocul se desfoar n stilul jocului de cri Rzboi, ctigtor fiind cel care are cartea cu categoria taxonomic superioar. - Are loc o discuie cu privire la taxonomiile domeniilor, pe baza ntrebrilor: - Evaluarea este o capacitate care poate fi solicitat indiferent de vrst? Pn la cel nivel cognitiv/ afectiv/ ajung n general profesorii cu elevii lor? Este normal/ anormal?, etc. - Se realizeaz o analiz critic a programei colare a specialitii n - rezolv sarcina impus de joc Domenii i categorii taxonomice ale obiectivelor educaionale - jocul didactic - joc de cri

- rspund la ntrebri

-conversaia

- observ i analizeaz critic programa colar

-exerciiul

-programa colar 7

O.1.

O.4. O.6.

care se pregtesc studenii cu privire la ponderea obiectivelor n funcie de domeniul crora li se adreseaz. - Se explic procesul de operaionalizare a obiectivelor ca proces de deducere, concretizare a obiectivelor mai generale din program. -Se prezint cele dou tehnici de operaionalizare R.F.Mager i G.de Landsheere, cu exemplificare. Se va operaionaliza un obiectiv de referin din programa unei discipline de specialitate. - Se realizeaz o serie de exerciii pentru ca studenii s poat fi capabili s construiasc ei nii obiective operaionale: recunoaterea pe o fi cu obiective date a condiiilor de elaborare a acestora, precum i a domeniului i a categoriei taxonomice crora le aparin (anexa 3) identificarea, pe aceeai fi, a regulilor de baz ce trebuie respectate atunci cnd se realizeaz un demers de operaionalizare (tipuri de verbe utilizate ce descriu comportamente observabile i msurabile, referina la activitatea de nvare a elevului, singularitatea aciunii ntr-un obiectiv, varietatea prin implicarea mai multor categorii taxonomice, numrul optim de obiective pentro o lecie, etc.); elaborare de obiective operaionale (individual) pornind de la o tem

-explicaia

- urmresc cu atenie explicaiile i exemplele date

-explicaia - scheme - retroproiector Operaionalizare- definire, tehnici Observare sistematic -exerciiul - fie

- recunosc condiiile de elaborare, domeniul i categoria taxonomic aferent - descoper regulile de elaborare a obiectivelor, pun ntrebri, cer clarificri

-conversaia

construiesc operaionale

obiective -exerciiul -programa 8

6. Fixarea i consolidarea cunotinelor

O.5.

dat, sau de la un obiectiv de referin din programa colar (li se va oferi ca sprijin o list de verbe ce pot fi utilizate- anexa 4). - Frontal, se corecteaz, completeaz obiectivele construite. - n echipe de cte patru / cinci studeni se analizeaz avantajele i dezavantajele demersului de operaionalizare. - Se prezint aceste avantaje i limite, se fac corecturi, completri, aprecieri.

colar - corecteaz greeli eventualele

- identific i analizeaz avantajele i dezavantajele operaionalizrii

Avantaje / limite ale operaionaliz rii 7.Evaluare si tema pt. acas - Se fac aprecieri globale si - noteaz tema pentru acas individuale; Tem: elaborarea a 10 obiective operaionale

9

Anexa 3

Clasificai obiectivele educaionale cuprinse n lista de mai jos pe domenii i categorii taxonomice: s alctuiasc propoziii cu cuvintele noi gsite n text, fr greeal; s construiasc grafice folosind datele din tabele, cu maxim dou greeli admise; s elaboreze rezumatul leciei pe baza planului dezvoltat de idei, cu maxim trei greeli de exprimare; s rezolve problemele cu ajutorul formulelor, corect; s deosebeasc faptele bune de cele rele din textul dat, corect; s foloseasc aparatura din laborator n realizarea experimentelor, corect; s elaboreze o compunere pe baza unui plan, cu maxim dou greeli de exprimare; s respecte regulile n timpul jocului de fotbal, n totalitate; s comenteze un text filosofic folosind argumentaia filosofic; s precizeze cel puin trei modaliti de combatere a polurii aerului din cele nvate; s cnte la un instrument muzical cu uurin; s practice cooperarea n activitile de grup; s execute corect complexul de exerciii pentru influenarea selectiv a organismului imitnd cadrul didactic; s accepte rspunderea propriei snti i a protejrii sntii altora; s interpreteze corect graficul X, conform celor nvate; s descopere funcionalitatea unei maini dup zgomotul produs de maina respectiv din cel mult trei ncercri; s comenteze textul literar n baza opiniilor proprii, cu maxim cinci greeli de exprimare; s manifeste plcere n activitatea X; s identifice pe hart corect cel puin ase pasuri i trectori din zece date; s execute schia aparatului Y n desen, cu cel mult trei greeli admise; s realizeze corect o machet simpl a instalaiei Z, utiliznd materialele din dotarea laboratorului; s rezolve problema dat n dou moduri, corect; s identifice corect instrumentele necesare efecturii angrenajului X, din cele existente n laborator; s execute micri de pilire a materialului Y imitnd cadrul didactic, fr greeal; s enumere corect etapele de urmat n construirea aparatului Z; s stabileasc asemnri i deosebiri ntre fenomenele X i Y, gsind cel puin cinci pentru fiecare categorie; s defineasc corect fenomenul Z, folosind termenii de specialitate nvai; s expun teorema Y n cuvinte proprii, fr greeal;

10

Anexa 5 OBIECTIVE OPRAIONALE - LISTA DE VERBE DOMENIUL Cognitiv CATEGORIA TAXONOMIC 1. Cunoaterea 2. Comprehensiunea (nelegerea) VERBE a defini, a distinge, a identifica, a recunoate, a aminti, a dobndi, a percepe a traduce, a transforma, a exprima n cuvinte proprii, a ilustra, a pregti, a reprezenta, a schimba, a redefini, a interpreta, a reorganiza, a rearanja, a explica, a demonstra, a estima, a induce, a determina, a extinde, a 3. Aplicarea extrapola, a completa, a stabili, a interpola a aplica, a generaliza, a stabili legturi, a alege, a dezvolta, a organiza, a utiliza, a se servi de, a transfera, a 4. Analiza restructura, a clasifica a distinge, a detecta, a identifica, a clasifica, a recunoate, a diferenia, a discrimina, a categorisi, a deduce, a 5. Sinteza analiza, a compara, a contrasta, a deduce, a analiza a scrie, a povesti, a relata, a produce, a constitui, a transmite, a crea, a modifica, a documenta, a propune, a 6. Evaluarea planifica, a proiecta, a specifica, a elabora, a construi a judeca, a rgumenta, a valida, a evalua, a decide, a considera, a standardiza

11