MASS-MEDIA ÎN VIAȚA TINERILOR

6
  1  PROIECT DE LECŢI E  Instituţia de învăţământ: Colegiul Naţional „IULIA HAȘDEU” - Bucureşti  Data: 24 Martie 2015 Clasa: a I X-a A Disciplina: Religie Ortodoxă Unitatea de învăţare: CREȘTINUL ȘI PROBLEMELE LUI ACTUALE  Tema: MASS-MEDIA ÎN VIAȚA TINERILOR  Tipul lecţiei:  Mixtă Student: SAVA ANDREEA TATIANA MARIA Scopul lecţiei : Dezvoltarea spiritului critic și a puterii de discernământ.  Competenţe derivate: La sfârşitul lecţiei elevii vor dovedi urmatoarele competenţe:  C 1   să definească mass -media, C 2   să selecteze informațiile,  C 3   să conștientizeze influența mass-media, C 4   dezvoltarea spiritului critic (importanța evaluării mesajului),  C 5   să își dezvolte cultura generală. Resurse: 1.Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IX-a - Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IX-a -Proiectarea unității de învățare.  2.Temporale: - Numărul de lecţii:1;  - Durata: 40 de minute 3.Bibliografice: Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al B.O.R., Bucureşti, 1982;  Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999. Cucoș, Constantin (coord.), Psihopedagogie pentru examene de definitivare și grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.  Mihai, Coman (coord.), Manual de jurnalism, Ediția a III a revăzută și adăugită, Editura Polirom, Iași, 2009.  Corneliu, Muha, Religie clasa a IX a, Ediția a II a revizuită, Editura Sfânta Mina, Iași, 2012. Strategia didactică  Metode: Conversaţia, argumentarea, expunerea, explicaţia, problematizarea , dezbatere a, textul biblic. Mijloace:  Power Point, textul biblic, manualul, fişa de lucru, tabla,  articole din ziar, imagini de pe internet. Forme de organizare a activității elevilor:  Activitate frontală și individuală. 

description

PROIECT DE LECŢIE

Transcript of MASS-MEDIA ÎN VIAȚA TINERILOR

  • 1

    PROIECT DE LECIE

    Instituia de nvmnt: Colegiul Naional IULIA HADEU - Bucureti

    Data: 24 Martie 2015

    Clasa: a IX-a A

    Disciplina: Religie Ortodox Unitatea de nvare: CRETINUL I PROBLEMELE LUI ACTUALE Tema: MASS-MEDIA N VIAA TINERILOR Tipul leciei: Mixt Student: SAVA ANDREEA TATIANA MARIA

    Scopul leciei : Dezvoltarea spiritului critic i a puterii de discernmnt. Competene derivate: La sfritul leciei elevii vor dovedi urmatoarele competene: C 1 s defineasc mass-media, C 2 s selecteze informaiile, C 3 s contientizeze influena mass-media, C 4 dezvoltarea spiritului critic (importana evalurii mesajului), C 5 s i dezvolte cultura general. Resurse:

    1.Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a IX-a - Planificarea calendaristic orientativ, clasa a IX-a -Proiectarea unitii de nvare.

    2.Temporale: - Numrul de lecii:1; - Durata: 40 de minute

    3.Bibliografice: Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al B.O.R., Bucureti, 1982; Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999. Cuco, Constantin (coord.), Psihopedagogie pentru examene de definitivare i grade didactice, Editura Polirom, Iai, 1998. Mihai, Coman (coord.), Manual de jurnalism, Ediia a III a revzut i adugit, Editura Polirom, Iai, 2009. Corneliu, Muha, Religie clasa a IX a, Ediia a II a revizuit, Editura Sfnta Mina, Iai, 2012. Strategia didactic

    Metode: Conversaia, argumentarea, expunerea, explicaia, problematizarea, dezbaterea, textul biblic. Mijloace: Power Point, textul biblic, manualul, fia de lucru, tabla, articole din ziar, imagini de pe internet. Forme de organizare a activitii elevilor: Activitate frontal i individual.

  • 2

    SCENARIUL DIDACTIC

    Nr.

    crt.

    Momentul

    Leciei Timp C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i

    mijloace de

    nvmnt

    Evaluare/

    Forme de

    organizare

    1.

    Moment

    Organizatoric

    2 min.

    -Salutul.

    -Rugciunea: Tatl Nostru. - Notarea absenelor. - Pregtirea pentru nceperea orei. Am rugat un elev s mpart fie cu exerciii: exprimri pleonastice n mass-media i exerciii ncurc limba.

    - Rspunsul la salut - Rostirea rugciunii - Elevul de serviciu indic absenii. -Pregtirea pentru nceperea orei.

    Conversaia

    Activitate

    frontal

    2.

    Verificarea

    cunotinelor din lecia

    precedent Pericolul

    drogurilor

    5 min

    Se verific principalele noiuni dobndite n lecia cu tema : Pericolul Drogurilor.

    1.Este adevrat sau fals urmtoarea afirmaie : Consumul drogurilor pcat mpotriva trupului i a vieii ? 2. Cum trebuie s fie cel care este curios ncerce ? 3. De ce sunt tinerii tentai sa ncerce ? 4. Pe ce plan ne afecteaz i cum ne afecteaz drogurile ? 5. Cum ne ajutm aproapele care se afla n pericol dup ce s-a drogat ?

    6. Cum trebuie s ne comportm cu o persoan drogat ?

    Elevii ridica mna s rspund iar cel/cea care este indicat/ profesor rspunde la ntrebare.Dac raspunsul este incomplet ceilali au posibilitatea s l completeze. 1.Afirmaia este adevrat. 2.Trebuie s fie contient de pericolul la care se expune.

    3.Influena anturajului, lipsa valorilor sau exemplul negativ al falselor valori.

    4.Pe plan trupesc i psihologic are efect ca: pierderea memoriei, lipsa

    puterii, halucinaii iar pe plan social i sufletesc pierderea libertii dat de Dumnezeu.

    5.Trebuie s anunm familia, cadrele medicale sau s summ la centrele speciale.

    6.Trebuie s avem grij c n acele momente persoana drogat poate fi violent.

    Metode:

    -Exerciiul -Explicaia Problematizarea

    -Mijloace de

    nvmnt: Adresarea unor

    ntrebri relevante care

    s-i fac s contientizeze pericolul la

    care se expun.

    Aprecieri

    verbale

    Activitate

    frontal

    3. Pregtirea pentru lecia

    nou

    3 min Profesorul propune elevilor o activitate care s i trezeasc din somn pentru c este ultima lor or i o activitate care s le trezeasc interesul pentru or. Profesorul a pregtit pentru fiecare elev n parte fie cu exerciii de dicie i n timp ce profesoara trece absenele doi elevi au mprit colegilor fiele cu exerciii de dicie. mpreun cu profesoara i doar sub ndrumarea ei, elevii rostesc corect exerciiile de dicie.

    Elevii rostesc exerciiul indicat i l repet n cazul n care au greit. Elevii au fost ncntai, receptivi i dornici s ncerce acest tip de exerciii. Din cauza faptului c timpul acordat orei este de 40 de

    minute doar civa elevi au participat la aceste exerciii, urmnd ca i

    Expunerea

    Exerciii de dicie

    Activitate

    frontal i individual

    Aprecieri

    verbale

  • 3

    ceilali s repete cu creionul n gur, 10 minute pe zi pentru ca exerciiile s dea rezultate.

    Fie de lucru

    4.

    Anunarea competenelor

    leciei.

    2 min

    Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei noi : Mass-media n viaa tinerilor. Pentru nceput vom definii termenul de mass-media, precizm care poate fiinfluena mass-media i n funcie de ce factori ne afecteaz mai mult sau mai puin. Explicm i exemplificm de ce este important evaluarea obiectiv a informailor transmise prin mass-media, aflm care sunt funciile mass-media , nvm s recunoatem informaiile false i s le deosebim de cele adevrate.

    Elevii noteaz data i titlul leciei n caiet i ascult explicaiile profesorului, n cazul n care au neclariti i curioziti (n limita timpului disponibil profesoara le rspunde) ridic mna i o ntreab pe profesoar.

    Expunerea

    Prezentarea

    Conversaia

    Activitate

    frontal

    5.

    Comunicarea

    nsuirea noilor

    cunotine

    3 min

    5 min

    C3

    C5

    Def. Mass-media este o denumire general a tuturor mijloacelor de informare n mas. Profesorul i ntreab : este correct s spunem mijloace mass- media ? De ce ?

    Def. Informarea n mas se adreseaz unui numr foarte mare de privitori. Aceste mijloace sunt variate: televizor, radio, pres scris , reele de internet etc. Dezvoltarea acestor mijloace a dus la rspndirea la scar larg a informaiei. Power Point-Slide 2- Etimologia cuvntului; Slide 3- Relaia dintre: stat, mass-media, asociaii, partide, sistem intermediar, popor. Slide 3- Funciile mediilor de informare. Cu ajutorul mijloacelor de informare idei, valori, credine etc. sunt transmise cu uurin dar sunt i principalele mijloace de manipulare i dezinformare. Astzi informaia nseamn putere i bani.

    Pentru a nelege de ce este important s selectm i s verificm informaiile pe care le primim: Slide 6. 2. Vizionarea programelor fr ochi critic este bun, dar fr limit de timp? 3. Ci dintre voi verific informaiile livrate de mass-media? 4. Este bine ca toate informaiile transmise de aceste surse s fie acceptate ca atare?

    La fel cum un om alege s fac bine sau ru, n funcie de interese, tot aa i instrumentele de informare pot fi folosite n scop bun sau negative n funcie de interesele financiare ale patronului, n scopuri politice sau satisfac interesele ascunse ale

    angajatului. Slide 7, 8, 9.

    Incidentul tragic de la Charlie Hebdo a strnit controverse i a fost organizat un mar al solidaritii. n urma acestor atentate Frana a considerat c tolerana religioas este foarte mic i trebuie s se introduc ore de religie n coal.

    Elevii ascult cu atenie i i noteaz definiia. Elevii rspund la ntrebarea 1: Nu este corect pentru c este pleonasm.

    2. Nu este bun pentru c se arat foarte multe fapte negative, nu au ca

    efec sensibilizarea populaiei i adoptarea unei atitudini cretine, dar din nefericire ele pot fi crezute ca

    fiind modele bune de urmat.

    3. Nu verificm informaiile. 4.Nu este bine pentru c nu toate informaiile sunt adevrate i nu toate au scop pozitiv.

    5. Nu tim ce religie au.

    Definirea

    Argumentarea

    Expunerea

    Aprecieri

    verbale

    Activitate

    frontal

  • 4

    5.

    Comunicarea

    nsuirea noilor

    cunotine

    5 min

    2 min

    C4

    C 3

    5. Ce religie au francezii?

    Religiozitatea n Frana s-a diminuat de la an la an; n anii 90 peste 80% erau catolici. Astzi, 31% dintre francezi se declar atei, iar 80% cred n Dumnezeu ca for, ca energie supranatural nedefinit. Slide 10, 11

    Rezult de aici c mass-media este cea mai bun cale de manipulare a indivizilor, prin prezentarea repetat a unor principia i opinii. 6. Dar cum este informaia transmis, n unele cazuri? Prin urmare, cnd este vorba de informaii importante pentru noi este de preferat s le verificm din mai multe surse. A manipula nseamn a influena audiena prin diverse mijloace s gndeasc i s acioneze aa cum i dorete o persoan sau o instituie. Este o aciune prin care se obine un rezultat. Rezultatul este influenarea fr constrngeri prin sugerarea unor comportamente.

    Zvonul este o afirmaie prezentat ca fiind adevrat i nu exist posibilitatea s i se verifice corectitudinea. Intoxicarea const n bombardarea cu informaii false pentru a pregtii telespectatorul s nu accepte o informaie adevrat. Dezinformarea este aciunea de a informa greit i se face intenionat. Profesoara definete termenul a constrnge- a sili pe cineva s fac ceva, a obliga, a fora. 7. n funcie de ce factori are mass- media o influen mai mare sau mai mic asupra noastr? 8. Ce prere avei: vrsta, genul, venitul, timpulpetrecut n faa televizorului (timpul de expunere la factorul de influen) conteaz? 9. De ce?

    6. Greit Fals Manipuleaz

    Elevii ascult ateni i i noteaz definiiile. Un elev ntreab: Ce nseamn s constrngi? Elevul exclam: aaa, acum am neles. 7. Eu cred c este important cultura. - Spiritul critic.

    -Cultura general. 8. Da, conteaz. 9.Pentru c suntem diferii. - Pentru c aceti factori se leag unul de cellalt.

    Definirea

    Problematizarea

    Adresarea

    ntrebrilor Expunerea

    Activitate

    frontal i individual

    Aprecieri

    verbale

  • 5

    Nr.

    crt.

    Momentul

    Leciei Timp C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i

    mijloace

    Evaluare

    6. Fixarea i sistematizarea

    cunotinelor

    3 min

    C3

    C4

    Se adreseaz urmtoarele cerine: -Dai exemple de emisiuni care promoveaz pseudo-valori n raport cu nvtura cretin? -3 lucruri pozitive i 3 lucruri negative despre mass-media? -Ce reprezint mass- media? -Ce este manipularea?

    -Care este diferena dintre manipulare i zvon?

    -Elevii rspund la solicitrile profesoarei:

    - Emisiunile tabloid, magazin care

    promoveaz destrblarea i consumul de alcool. Trei lucruri

    pozitive: informeaz, educ, te ajut s socializezi. Trei lucruri negative: manipuleaz, promoveaz non-valori, ne influeneaz negativ modul de a gndii.

    -Mass- media reprezint totalitatea mijloacelor de informare.

    -Manipularea este o aciune prin care se obine un rezultat. -Manipularea este aciunea de a determina pe cineva s gndeasc cum vrei tu, iar zvonul este o form i o modalitate prin care se realizeaz manipularea.

    Adresarea

    ntrebrilor

    Conversaia

    Problematizarea

    Aprecieri

    verbale

    Activitate

    frontal

    7. Aprecierea,

    asocierea i generalizarea

    1 min

    5 min

    C4

    C5

    Pentru a nelege ct mai bine c vizionarea programelor Tv fr ochi critic i fr limit de timp nu este bun, am ales s prezint un studio fcut de UNICEF i de Ministreul Tineretului i Sportului cu numele: Cte ore stau adolescenii romni la TV i calculator? Am vizionat o parte dintr-un documentar despre: Sindromul lumii rele- Violena mass-media i cultivarea fricii.

    Elevii au contientizat ct de importan este timpul lor i au fost uimii s vad ct timp pierd. Elevii s-au uitat cu interes la

    documentar i au fost ateni la explicaii.

    Expunerea

    Activitate

    frontala

    8. Aprecierea

    activitii elevilor

    1 min Se fac aprecieri generale i individuale privind att pregtirea elevilor pentru lecie, ct i implicarea lor n perioada noilor cunotine. Se noteaz elevii care s-au remarcat n mod deosebit.

    Explicaia Activitate

    frontala

    9. Precizarea i explicarea

    temei

    1 min S utilizeze documentarul i s scoat ideile principale. Elevii noteaz n caiet tema pentru acas.

    Explicaia.

    10. ncheierea

    activitii

    2 min -Salutul

    -Rugciunea: Tatl Nostru.

    -Salutul

    -Rugciunea

    Meditaia religioas

    Activitate

    frontala

  • 6

    Oglinda tablei

    Def. Mass-media este definiia dat tuturor mijloacelor de informare n mas.

    Mijloace de informare: Televiziunea, radioul, presa tiprit, site-uri online etc.

    Cuvinte noi

    Informare n mas: se adreseaz unui numr mare de privitori, cititori, asculttori.

    Satir: scriere n versuri sau n prozcu ajutorul creia sunt criticate defectele morale ale oamneilor sau aspectele

    negative ale societii, cu intenii moralizatoare.

    A constrnge: a sili pe cineva s fac un lucru pe care nu l-ar face de bunvoie, a fora, a obliga.