1
PROIECT DE LECIE
Instituia de nvmnt: Colegiul Naional IULIA HADEU - Bucureti
Data: 24 Martie 2015
Clasa: a IX-a A
Disciplina: Religie Ortodox Unitatea de nvare: CRETINUL I PROBLEMELE LUI ACTUALE Tema: MASS-MEDIA N VIAA TINERILOR Tipul leciei: Mixt Student: SAVA ANDREEA TATIANA MARIA
Scopul leciei : Dezvoltarea spiritului critic i a puterii de discernmnt. Competene derivate: La sfritul leciei elevii vor dovedi urmatoarele competene: C 1 s defineasc mass-media, C 2 s selecteze informaiile, C 3 s contientizeze influena mass-media, C 4 dezvoltarea spiritului critic (importana evalurii mesajului), C 5 s i dezvolte cultura general. Resurse:
1.Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a IX-a - Planificarea calendaristic orientativ, clasa a IX-a -Proiectarea unitii de nvare.
2.Temporale: - Numrul de lecii:1; - Durata: 40 de minute
3.Bibliografice: Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al B.O.R., Bucureti, 1982; Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999. Cuco, Constantin (coord.), Psihopedagogie pentru examene de definitivare i grade didactice, Editura Polirom, Iai, 1998. Mihai, Coman (coord.), Manual de jurnalism, Ediia a III a revzut i adugit, Editura Polirom, Iai, 2009. Corneliu, Muha, Religie clasa a IX a, Ediia a II a revizuit, Editura Sfnta Mina, Iai, 2012. Strategia didactic
Metode: Conversaia, argumentarea, expunerea, explicaia, problematizarea, dezbaterea, textul biblic. Mijloace: Power Point, textul biblic, manualul, fia de lucru, tabla, articole din ziar, imagini de pe internet. Forme de organizare a activitii elevilor: Activitate frontal i individual.
2
SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
crt.
Momentul
Leciei Timp C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i
mijloace de
nvmnt
Evaluare/
Forme de
organizare
1.
Moment
Organizatoric
2 min.
-Salutul.
-Rugciunea: Tatl Nostru. - Notarea absenelor. - Pregtirea pentru nceperea orei. Am rugat un elev s mpart fie cu exerciii: exprimri pleonastice n mass-media i exerciii ncurc limba.
- Rspunsul la salut - Rostirea rugciunii - Elevul de serviciu indic absenii. -Pregtirea pentru nceperea orei.
Conversaia
Activitate
frontal
2.
Verificarea
cunotinelor din lecia
precedent Pericolul
drogurilor
5 min
Se verific principalele noiuni dobndite n lecia cu tema : Pericolul Drogurilor.
1.Este adevrat sau fals urmtoarea afirmaie : Consumul drogurilor pcat mpotriva trupului i a vieii ? 2. Cum trebuie s fie cel care este curios ncerce ? 3. De ce sunt tinerii tentai sa ncerce ? 4. Pe ce plan ne afecteaz i cum ne afecteaz drogurile ? 5. Cum ne ajutm aproapele care se afla n pericol dup ce s-a drogat ?
6. Cum trebuie s ne comportm cu o persoan drogat ?
Elevii ridica mna s rspund iar cel/cea care este indicat/ profesor rspunde la ntrebare.Dac raspunsul este incomplet ceilali au posibilitatea s l completeze. 1.Afirmaia este adevrat. 2.Trebuie s fie contient de pericolul la care se expune.
3.Influena anturajului, lipsa valorilor sau exemplul negativ al falselor valori.
4.Pe plan trupesc i psihologic are efect ca: pierderea memoriei, lipsa
puterii, halucinaii iar pe plan social i sufletesc pierderea libertii dat de Dumnezeu.
5.Trebuie s anunm familia, cadrele medicale sau s summ la centrele speciale.
6.Trebuie s avem grij c n acele momente persoana drogat poate fi violent.
Metode:
-Exerciiul -Explicaia Problematizarea
-Mijloace de
nvmnt: Adresarea unor
ntrebri relevante care
s-i fac s contientizeze pericolul la
care se expun.
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
3. Pregtirea pentru lecia
nou
3 min Profesorul propune elevilor o activitate care s i trezeasc din somn pentru c este ultima lor or i o activitate care s le trezeasc interesul pentru or. Profesorul a pregtit pentru fiecare elev n parte fie cu exerciii de dicie i n timp ce profesoara trece absenele doi elevi au mprit colegilor fiele cu exerciii de dicie. mpreun cu profesoara i doar sub ndrumarea ei, elevii rostesc corect exerciiile de dicie.
Elevii rostesc exerciiul indicat i l repet n cazul n care au greit. Elevii au fost ncntai, receptivi i dornici s ncerce acest tip de exerciii. Din cauza faptului c timpul acordat orei este de 40 de
minute doar civa elevi au participat la aceste exerciii, urmnd ca i
Expunerea
Exerciii de dicie
Activitate
frontal i individual
Aprecieri
verbale
3
ceilali s repete cu creionul n gur, 10 minute pe zi pentru ca exerciiile s dea rezultate.
Fie de lucru
4.
Anunarea competenelor
leciei.
2 min
Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei noi : Mass-media n viaa tinerilor. Pentru nceput vom definii termenul de mass-media, precizm care poate fiinfluena mass-media i n funcie de ce factori ne afecteaz mai mult sau mai puin. Explicm i exemplificm de ce este important evaluarea obiectiv a informailor transmise prin mass-media, aflm care sunt funciile mass-media , nvm s recunoatem informaiile false i s le deosebim de cele adevrate.
Elevii noteaz data i titlul leciei n caiet i ascult explicaiile profesorului, n cazul n care au neclariti i curioziti (n limita timpului disponibil profesoara le rspunde) ridic mna i o ntreab pe profesoar.
Expunerea
Prezentarea
Conversaia
Activitate
frontal
5.
Comunicarea
nsuirea noilor
cunotine
3 min
5 min
C3
C5
Def. Mass-media este o denumire general a tuturor mijloacelor de informare n mas. Profesorul i ntreab : este correct s spunem mijloace mass- media ? De ce ?
Def. Informarea n mas se adreseaz unui numr foarte mare de privitori. Aceste mijloace sunt variate: televizor, radio, pres scris , reele de internet etc. Dezvoltarea acestor mijloace a dus la rspndirea la scar larg a informaiei. Power Point-Slide 2- Etimologia cuvntului; Slide 3- Relaia dintre: stat, mass-media, asociaii, partide, sistem intermediar, popor. Slide 3- Funciile mediilor de informare. Cu ajutorul mijloacelor de informare idei, valori, credine etc. sunt transmise cu uurin dar sunt i principalele mijloace de manipulare i dezinformare. Astzi informaia nseamn putere i bani.
Pentru a nelege de ce este important s selectm i s verificm informaiile pe care le primim: Slide 6. 2. Vizionarea programelor fr ochi critic este bun, dar fr limit de timp? 3. Ci dintre voi verific informaiile livrate de mass-media? 4. Este bine ca toate informaiile transmise de aceste surse s fie acceptate ca atare?
La fel cum un om alege s fac bine sau ru, n funcie de interese, tot aa i instrumentele de informare pot fi folosite n scop bun sau negative n funcie de interesele financiare ale patronului, n scopuri politice sau satisfac interesele ascunse ale
angajatului. Slide 7, 8, 9.
Incidentul tragic de la Charlie Hebdo a strnit controverse i a fost organizat un mar al solidaritii. n urma acestor atentate Frana a considerat c tolerana religioas este foarte mic i trebuie s se introduc ore de religie n coal.
Elevii ascult cu atenie i i noteaz definiia. Elevii rspund la ntrebarea 1: Nu este corect pentru c este pleonasm.
2. Nu este bun pentru c se arat foarte multe fapte negative, nu au ca
efec sensibilizarea populaiei i adoptarea unei atitudini cretine, dar din nefericire ele pot fi crezute ca
fiind modele bune de urmat.
3. Nu verificm informaiile. 4.Nu este bine pentru c nu toate informaiile sunt adevrate i nu toate au scop pozitiv.
5. Nu tim ce religie au.
Definirea
Argumentarea
Expunerea
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
4
5.
Comunicarea
nsuirea noilor
cunotine
5 min
2 min
C4
C 3
5. Ce religie au francezii?
Religiozitatea n Frana s-a diminuat de la an la an; n anii 90 peste 80% erau catolici. Astzi, 31% dintre francezi se declar atei, iar 80% cred n Dumnezeu ca for, ca energie supranatural nedefinit. Slide 10, 11
Rezult de aici c mass-media este cea mai bun cale de manipulare a indivizilor, prin prezentarea repetat a unor principia i opinii. 6. Dar cum este informaia transmis, n unele cazuri? Prin urmare, cnd este vorba de informaii importante pentru noi este de preferat s le verificm din mai multe surse. A manipula nseamn a influena audiena prin diverse mijloace s gndeasc i s acioneze aa cum i dorete o persoan sau o instituie. Este o aciune prin care se obine un rezultat. Rezultatul este influenarea fr constrngeri prin sugerarea unor comportamente.
Zvonul este o afirmaie prezentat ca fiind adevrat i nu exist posibilitatea s i se verifice corectitudinea. Intoxicarea const n bombardarea cu informaii false pentru a pregtii telespectatorul s nu accepte o informaie adevrat. Dezinformarea este aciunea de a informa greit i se face intenionat. Profesoara definete termenul a constrnge- a sili pe cineva s fac ceva, a obliga, a fora. 7. n funcie de ce factori are mass- media o influen mai mare sau mai mic asupra noastr? 8. Ce prere avei: vrsta, genul, venitul, timpulpetrecut n faa televizorului (timpul de expunere la factorul de influen) conteaz? 9. De ce?
6. Greit Fals Manipuleaz
Elevii ascult ateni i i noteaz definiiile. Un elev ntreab: Ce nseamn s constrngi? Elevul exclam: aaa, acum am neles. 7. Eu cred c este important cultura. - Spiritul critic.
-Cultura general. 8. Da, conteaz. 9.Pentru c suntem diferii. - Pentru c aceti factori se leag unul de cellalt.
Definirea
Problematizarea
Adresarea
ntrebrilor Expunerea
Activitate
frontal i individual
Aprecieri
verbale
5
Nr.
crt.
Momentul
Leciei Timp C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i
mijloace
Evaluare
6. Fixarea i sistematizarea
cunotinelor
3 min
C3
C4
Se adreseaz urmtoarele cerine: -Dai exemple de emisiuni care promoveaz pseudo-valori n raport cu nvtura cretin? -3 lucruri pozitive i 3 lucruri negative despre mass-media? -Ce reprezint mass- media? -Ce este manipularea?
-Care este diferena dintre manipulare i zvon?
-Elevii rspund la solicitrile profesoarei:
- Emisiunile tabloid, magazin care
promoveaz destrblarea i consumul de alcool. Trei lucruri
pozitive: informeaz, educ, te ajut s socializezi. Trei lucruri negative: manipuleaz, promoveaz non-valori, ne influeneaz negativ modul de a gndii.
-Mass- media reprezint totalitatea mijloacelor de informare.
-Manipularea este o aciune prin care se obine un rezultat. -Manipularea este aciunea de a determina pe cineva s gndeasc cum vrei tu, iar zvonul este o form i o modalitate prin care se realizeaz manipularea.
Adresarea
ntrebrilor
Conversaia
Problematizarea
Aprecieri
verbale
Activitate
frontal
7. Aprecierea,
asocierea i generalizarea
1 min
5 min
C4
C5
Pentru a nelege ct mai bine c vizionarea programelor Tv fr ochi critic i fr limit de timp nu este bun, am ales s prezint un studio fcut de UNICEF i de Ministreul Tineretului i Sportului cu numele: Cte ore stau adolescenii romni la TV i calculator? Am vizionat o parte dintr-un documentar despre: Sindromul lumii rele- Violena mass-media i cultivarea fricii.
Elevii au contientizat ct de importan este timpul lor i au fost uimii s vad ct timp pierd. Elevii s-au uitat cu interes la
documentar i au fost ateni la explicaii.
Expunerea
Activitate
frontala
8. Aprecierea
activitii elevilor
1 min Se fac aprecieri generale i individuale privind att pregtirea elevilor pentru lecie, ct i implicarea lor n perioada noilor cunotine. Se noteaz elevii care s-au remarcat n mod deosebit.
Explicaia Activitate
frontala
9. Precizarea i explicarea
temei
1 min S utilizeze documentarul i s scoat ideile principale. Elevii noteaz n caiet tema pentru acas.
Explicaia.
10. ncheierea
activitii
2 min -Salutul
-Rugciunea: Tatl Nostru.
-Salutul
-Rugciunea
Meditaia religioas
Activitate
frontala
6
Oglinda tablei
Def. Mass-media este definiia dat tuturor mijloacelor de informare n mas.
Mijloace de informare: Televiziunea, radioul, presa tiprit, site-uri online etc.
Cuvinte noi
Informare n mas: se adreseaz unui numr mare de privitori, cititori, asculttori.
Satir: scriere n versuri sau n prozcu ajutorul creia sunt criticate defectele morale ale oamneilor sau aspectele
negative ale societii, cu intenii moralizatoare.
A constrnge: a sili pe cineva s fac un lucru pe care nu l-ar face de bunvoie, a fora, a obliga.
Top Related