Mancam Sanatos Proiect Didactic

4
Proiect didactic Disciplina Consiliere şi Orientare Clasa a VII-a Tema „Mâncăm sănătos?” Modul Calitatea stilului de viaţă Submodul Calitatea vieţii şi stilul de viaţă Durata 1 oră Profesor Novac Andrei-Stefan Competenţe generale Exersarea abilităţii de management al unui stil de viaţă de calitate. Competenţe specifice Componentele calităţii vieţii. Campanii de promovare a stilului de viaţă în şcoală şi comunitate Obiective operaţionale O1. Să se familiarizeze cu regulile de bază ale unei alimentaţii sănătoase O2. Să identifice efectele nocive ale supraalimentaţiei şi subalimentaţiei O3. Să definească noţiunea de „junk-food” şi să descrie efectele acesteia asupra organismului O4. Să analizeze propriile obiceiuri alimentare în scopul identificării distribuţiei şi structurii meselor. O5. Să identifice modalităţi prin care se poate realiza un echilibru între consum şi aportul caloric. Forme de organizare a activităţii frontală individuală în grup Metode didactice conversaţia dezbaterea jocul didactic exerciţiul expunerea Resurse didactice

Transcript of Mancam Sanatos Proiect Didactic

Proiect didactic

Proiect didacticDisciplinaConsiliere i Orientare

Clasaa VII-a

Tema Mncm sntos?

ModulCalitatea stilului de via

SubmodulCalitatea vieii i stilul de via

Durata1 or

Profesor Novac Andrei-StefanCompetene generale Exersarea abilitii de management al unui stil de via de calitate.Competene specifice Componentele calitii vieii. Campanii de promovare a stilului de via n coal i comunitateObiective operaionaleO1. S se familiarizeze cu regulile de baz ale unei alimentaii sntoase

O2. S identifice efectele nocive ale supraalimentaiei i subalimentaiei

O3. S defineasc noiunea de junk-food i s descrie efectele acesteia asupra organismului

O4. S analizeze propriile obiceiuri alimentare n scopul identificrii distribuiei i structurii meselor.

O5. S identifice modaliti prin care se poate realiza un echilibru ntre consum i aportul caloric.Forme de organizare a activitii

frontal

individual n grupMetode didactice conversaia dezbaterea

jocul didactic exerciiul

expunerea

Resurse didactice

Mncm sntos? joc didactic Junk-food. Efecte nocive i soluii prezentare PowerPointBibliografie

1. Ministerul Sntii Publice: http://www.ms.ro/2. School food trust: www.schoolfoodtrust.org.uk3. European Association for the Study of Obesity:

http://www.easoobesity.org/working_groups_childhood_3.htmDesfurarea activitii

ObiectivTimp (min)ActivitateMetode didactice i forme de organizare a activitii

2Organizarea clasei

Anunarea temei i a obiectivelorExpunereaActivitate frontal

O2

O35Captarea ateniei

Profesorul supune dezbaterii aspecte legat de alimentaia sntoas.

Clasa va fi mprit n 3 grupe de elevi, fiecare grup trebuie s completeze pe o coal de hrtie cel puin 3 efecte nocive ale subalimentaiei -1, supraalimentaiei -2, junk-food - 3).

Fiecare grup lipete pe tabl coala de hrtie realizat, iar un reprezentant al grupei va prezenta coninutul acesteia.Expunerea

Conversaia

Dezbaterea

Activitate pe grupeActivitate frontal

O2O310Prezentare

Prezentarea Powerpoint Junk-food. Efecte nocive i soluii va fi susinut de elevi ai clasei.Expunerea

Activitate frontal

O110Analiza prezentrii:

mpreun cu elevii formuleaz reguli de baz ale unui comportament alimentar sntos.Regulile enunate vor fi scrise pe o coal mare de hrtie.Conversaia

Dezbaterea

Activitate frontal

O1

O2

O3Dezbatere

Profesorul propune spre dezbatere urmtoarea moiune: Alimentele de tip fast-food trebuie s fie interzise n coli

Elevii sunt mprii n 3 grupe: tabra pro, tabra contra i evaluatorii. Fiecare tabr are dreptul la 3 intervenii prin care s susin, respectiv s infirme moiunea. Evaluatorii vor stabili care este tabra ctigtoare.Dezbaterea

Activitate frontal

Activitate pe grupe

O4O513Joc didactic Mnnc sntos?Simularea regimului alimentar propriuJocul didacticActivitate individual

O1

O4O510EvaluareElevii vor analiza propriul regim alimentar i vor formula metode de corecie. Profesorul va sintetiza metodele propuse.ConversaiaActivitate frontal