proiect didactic vreau sa fiu sanatos

12
UNITATEA: GRADINITA P.P. CUPLATA CU CRESA NR. 2 LOCALITATEA ROMAN, JUDETUL NEAMT PROPUNATOARE: NIVEL: II CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE PENTRU SOCIETATE FORMA DE ACTIVITATE: EDUCATIE PENTRU PROTECTIE PERSONALA MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC TIPUL DE ACTIVITATE: INTER/TRANSDISCIPLINARA, DE CONSOLIDARE SI SISTEMATIZARE A CUNOSTINTELOR Obiectiv fundamental: Educarea in spiritual respectului fata de propria sanatate, in spiritual protejarii mediului inconjurator si al cunoasterii factorilor de mediu cu care interactioneaza si care pot influenta starea de sanatate. Obiective operationale: la sfarsitul activitatii, prescolarii vor fi capabili: A. Cognitive: OC 1 : sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrarii in viata sociala, precum si reguli de securitate personala; OC 2 : sa cunoasca si sa aplice reguli referitoare la igiena personala; OC 3 : sa cunoasca sis a aplice reguli privind protectia vietii proprii si a celor din jur, a mediului inconjurator; OC 4 : sa cunoasca factorii de influenta a starii de sanatate. B. Motrice: OM 1 : sa-si dirijeze efortul oculo-motor spre centrul de interes vizat de educatoare; OM 2 : sa foileteza materialul in conditii de igiena si securitate; 1

description

Vreau sa fiu sanatos

Transcript of proiect didactic vreau sa fiu sanatos

Page 1: proiect didactic vreau sa fiu sanatos

UNITATEA: GRADINITA P.P. CUPLATA CU CRESA NR. 2 LOCALITATEA ROMAN, JUDETUL NEAMTPROPUNATOARE:

NIVEL: IICATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE PENTRU SOCIETATEFORMA DE ACTIVITATE: EDUCATIE PENTRU PROTECTIE PERSONALAMIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC

TIPUL DE ACTIVITATE: INTER/TRANSDISCIPLINARA, DE CONSOLIDARE SI SISTEMATIZARE A CUNOSTINTELOR

Obiectiv fundamental: Educarea in spiritual respectului fata de propria sanatate, in spiritual protejarii mediului inconjurator si al cunoasterii factorilor de mediu cu care interactioneaza si care pot influenta starea de sanatate.Obiective operationale: la sfarsitul activitatii, prescolarii vor fi capabili:

A. Cognitive:OC1: sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrarii in viata sociala, precum si reguli de securitate personala;OC2: sa cunoasca si sa aplice reguli referitoare la igiena personala;OC3: sa cunoasca sis a aplice reguli privind protectia vietii proprii si a celor din jur, a mediului inconjurator;OC4: sa cunoasca factorii de influenta a starii de sanatate.B. Motrice:OM1: sa-si dirijeze efortul oculo-motor spre centrul de interes vizat de educatoare;OM2: sa foileteza materialul in conditii de igiena si securitate;OM3: sa-si reprime dorinta de a efectua miscari inutile in timpul activitatii;OM4: sa invete sa astepte intr-o sarcina ce implica asteptare.C. Afective:OC1: sa-si exprime impresiile si trairile proprii despre natura si protejarea acesteia prin intermediul cantecului, poeziei, desenului.

1

Page 2: proiect didactic vreau sa fiu sanatos

G1: - “CENTRUL DE CERCETARE A ALIMENTELOR”Resurse materiale: Conserve, sucuri, dulciuri, bani.G2: - “CENTRUL DE CERCETARE A NATURII – PLANTE”Resurse materiale: legume, fructe, zarzavaturi, flori, ciuperci, castane, conuri de brad, ghinda, bani.G3: “CENTRUL DE CERCETARE A NATURII – ANIMALE”Resurse materiale: animale domestice, salbatice, pasari, pesti, insecte, bani.G4: “CENTRUL DE CERCETARE A NATURII – FENOMENE METEOROLOGICE”Resurse materiale: imagini reprezentand fenomene ale naturii, termometru, umbrela, haina de ploaie.G5: “CENTRUL DE CERCETARE A VESTIMENTATIEI”Resurse materiale: haine groase si subtiri, palarie, sapca, ochelari de soare, ghete, sandale, slapi.G6: “CENTRUL DE CERCETARE A JUCARIILOR SI JOCURILOR”Resurse materiale: margele, foarfece, ace, cutite, chibrituri, detergenti, prelungitor, computer.G7: “CENTRUL DE CERCETARE A MEDICAMENTELOR”Resurse materiale: cutii cu medicamente, siringi, ceaiuri, soropuri, bani.G8: “CENTRUL DE CERCETARE A BAZELOR SPORTIVE”Resurse materiale:echipament sportive, patine, minge, role.STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee: conversatia, conversatia euristica, explicatia, demonstratia, brainstorming, ciochinele, problematizarea, jocul de rol.Elemente de joc: surpriza, aplauze, reguli de joc.Resurse temporale: 30-35 minute.Resurse bibliografice: “Metodica predarii mediului inconjurator”, “Instruire si educatie moderna in invatamantul prescolar contemporan” (G. Paslaru – Editura Grafit – Bacau), Aplicatii ale metodei proiectelor (Milena Ciubotaru), “Laborator prescolar”, Revista “Initial” – Editura Egal – Bacau.Organizarea activitatii: amenajarea centrelor de cercetare, pregatirea vestimentatiei adecvate vanzatorilor, inspectorilor pentru protectia consumatorilor, doctorului, instructorului sportive, vrajitoarelor “Fum” si “Foc”, paznicului de la ZOO.

2

Page 3: proiect didactic vreau sa fiu sanatos

EDUCATOAREI COPIILOR

1. Captarea atentiei

Prezint copiilor globul pamantesc, pun intrebari referitoare la semnificatia culorilor.

Iau act de artificial propus. Recunosc globul pamantesc, explica semnificatia culorilor.

ObservatiaConversatia

2. Actualizarea cunostintelor

Lansez o serie de intrebari referitoare la vietuitoarele care traiesc pe Pamant si la fenomenele care caracterizeaza clima terestra, la relatiile de interdependenta ce se stabilesc intre acestea.

Raspund solicitarilor. Brainstorming

3. Anuntarea temei si a

obiectivelor

Anunt tema activitatii si denumirea jocului didactic, subliniind rolul educativ pe care aceste activitati il au, importanta cunoasterii modului in care factorii de mediu influenteaza starea de sanatate a oamenilor.

Asculta explicatiile. Explicatia

4. Prezentarea continutului

Prezint „Centrele de cercetare”, explic regulile jocului, recomand aprecierea raspunsurilor corecte prin aplauze. Voi demonstra desfasurarea jocului. „inspectand” primul Centru, unde copiii fac cumparaturi, platesc, verifica termenele de garantie, primesc bonuri de casa.

Intuiesc materialul didactic, denumesc produsele, numara banii, platesc, iau bonuri. Asculta indicatiile inspectorilor de la Protectia Consumatorului.

DemonstratiaConversatia euristicaJocul de rol

5. Desfasurarea

activitatii

Numesc pe copiii care vor deveni pe rand vanzatori, cumparatori, inspectori. Acestia primesc indicatii privind:

modul de consum al produselor; modul de utilizare al jucariilor, modul in care fenomenele pot influenta starea de sanatate a organismului,conditiile in care pot avea un animal in casa, modul in care trebuie ingrijit, modul in care medicamentele pot deveni periculoase, pericolul reprezentat de apa, foc, electricitate.

Voi sublinia faptul ca daca vor sa fie sanatosi, trebuie sa deprinda aceste comportamente de protectie, de precautie.

Copiii interpreteaza roluri de cumparatori, vanzatori, inspectori, paznic ZOO, farmacist, doctor, instructor sportiv.

In functie de rolul primit:

- denumesc obiecte, recunosc imagini si le descriu, numara bani;

- stabilesc relatii de cauzalitate intre fenomene, obiecte, actiuni si persoane;

- indica modul corect de folosire al unor aparate, ustensile, obiecte, jucarii;

- indica modul adecvat de consum al unor produse alimentare, legume, fructe.

- Pornesc de la intuirea unei imagini pentru a discuta tot ce stiu in legatura cu

Conversatia

Jocul de rol

Problematizarea

Ciorchinele

3

Page 4: proiect didactic vreau sa fiu sanatos

Asez pe jos „balti”, pe care sunt lipite cifre de la 1-10, in timp ce copiii canta cantecul „A venit, iar, toamna!”

acest lucru.Recita poezia „Nu uitati” de S. Mihnea Recita poezia „Vreau sa cresc voinic” de Dan FaurInterpreteaza cantecele „Tot ce e pe lume” „A venit, iar, toamna!” – pretext pentru a enumera obiectele de vestimestatie potrivite unei zile ploioase.Recompenseaza raspunsurile cu aplauze.

6.Obtinerea

performantei

Propun ca varianta jocul „Descopera imaginea”:

1 2 3 4 56 7 8 9 10

Sub fiecare dintre aceste cifre, sunt desenate urmatoarele imagini:

O periuta de dinti; Apa si sapun; Un schior; Legume si fructe; Dulciuri; O imagine pe plaja; O imagine dintr-un parc de distractii; O imagine la ZOO; Un aragaz; O sursa de electricitate.Voi pune intrebari referitoare la:- importanta igienei dentare;- importanta igienei corporale;- importanta sportului pt. fortificarea

starii de sanatate;- necesitatea spalarii acestora

inainte de consum;- necesitatea cunoasterii termenului

de garantie inainte de consum;- pericolul care il pot constitui apa si

soarele;- importanta de a urma instructiunile

atunci cand folosesc un aparat;- pericolul care il pot reprezenta

animalele;- folosirea supravegheata a

aparaturii electrocasnice;- pericolul care il poate constitui

apropierea de surse de electricitate.

Copiii privesc cifra de pe paleta pe care le-o voi arata, sar balta cu aceeasi cifra scrisa pe ea, deschid fereastra, apoi raspund la intrebarile educatoarei.

Copiii executa jocul, raspund intrebarilor, inteleg ca exista diverse pericole la care se pot expune.

Pun intrebari care le pot satisface curiozitatea si primesc raspunsuri care le inlatura nelamuririle si eventual, teama nejustificata.

Explicatia

Problematizarea

Conversatia euristica

Evaluare de parcurs

7.Feed-back

Propun ca varianta jocul „Ghici – Ghici”. Pe jos, se afla broscute pe care sunt lipite cifre de la 1-10. Sub broscute, se afla plicuri in

Copiii numara in gand bataile din palme, alearga si aduc broscutele, asculta

4

Page 5: proiect didactic vreau sa fiu sanatos

care sunt ghicitori referitoare la continutul activitatii.Bat din palme de un numar de ori, copiii numara in gand, dau raspunsul, alearga si aduc broscuta cu acelasi numar.

ghicitorile, raspund, merg la loc.Aplauda.

8.Evaluarea activitatii

Intra in sala vrajitoarele FUM si FOC.Provoaca un scurt dialog cu copiii, ii intreba daca ar vrea sa se joace cu ele.

Copiii remarca provocarea vrajitoarelor, inteleg ca jocul cu ele este periculos.Motiveaza.Explica modul in care vor evita pericolele ce-i pot pune viata sau sanatatea in pericol.

Formarea gandirii critice

Evaluarea finala

9.Retentia

Voi cere copiilor sa numeasca titlul activitatii, al jocurilor varianta.

Raspund intrebarilor.

10.Transferul

Voi cere copiilor sa se gandeasca la alte cauze care pot afecta starea de sanatate a organismului.Pregatesc copiii pentru o proxima activitate si anume, importanta plantelor medicinale si efectele curative ale acestora.

Se capaciteaza pentru o proxima activitate

11.Incheierea activitatii

Propun copiilor sa paraseasca sala de grupa interpretand cantecul „Lumea copiilor”

Interpreteaza cantecul si parasesc sala de grupa.

5

Page 6: proiect didactic vreau sa fiu sanatos

“Nu uitati” – de S. Mihnea Zilnic cu o periuta,Dintii curata-i usor, Ca de n-o faci, ei se stricaSi te dor.

Fructe si legume multeSa mananci, iti folosesc, Caci sunt bune, sunt gustoaseSi hranesc.

Mainile de-ti sunt murdareCand mananci, te-mbolnavesti,Spala-te mai des pe eleSi-o sa-mi multumesti.

Ce voios esti cand faci baieSi curat esti, ca un crin,Fa in orice saptamana,Una... cel putin!

Fa gimnastica si jocuriSi alearga cat esti mic,Daca vrei ca sa cresti mareSi voinic.

“Vreau sa cresc voinic” - Dan Faur

Daca vreau sa cresc voinic,Fac gimnastica de mic.Trec in pas alergator,Voios sar intr-un picior,Ma opresc, respir usor,Intind bratele si zbor!

Toata lumea e a meaCand m-asez jos pe podea,Asta-i doar la inceput...Ia priviti cat am crescut!

6

Page 7: proiect didactic vreau sa fiu sanatos

Daca vrei sa cresti voinic,Fa gimnastica de mic!.

“Prietenii” – de Dan Faur

Dis-de-dimineataTrei prieteni ma rasfata:Apa, peria, sapunul,Mi-s prieteni toti ca unul.

Apa-mi zice: „Vin’ la mineSa te spal cum se cuvine,Sa te mangai pe-ndelete,Cu sapun si cu burete.”

Vine-apoi si periuta...Dar deodata si dispare.Unde-o fi? Pai, se da huta,Peste dinti, voioasa tare.

Cand vremea e frumoasa,Sta-n cuier, inchisa-n casa.Insa ploaia daca vine,O desfac si-o iau cu mine.

Boabele, niste margele,In ciorchini stau frumusele.Must gustos din ele fac,Copiii il beau cu drag.

E un mester iscusitCe cu iarna a venit.In fiecare dimineata,Pune-n geamuri flori de gheata.

( Gerul ) Prin vai, trece suierand,Frunze pan’ la cer urcand

7

Page 8: proiect didactic vreau sa fiu sanatos

Si cand pleaca la plimbare,Pomii i se-nchina-n cale.

( Vantul ) Dupa ploaie el apare,Ca un pod scaldat in soare.Culori vii el impleteste,Toata lumea il priveste.

( curcubeul )

Cand apare el pe cer,Stelele se sting si pier.

Are toarte, oala nu e,Are sa, dar nici cal nu e,Alearga fara benzinaDesi nu e nici masina.Si pe drum si pe carare,Doar pe sa te ia-n spinare!

Dupa ploaie, nu-i mirare,Stau umbrele mici la soare!

Face hamuri, totusi n-are,L-ati ghicit de-ndata oare?

Galbena sau alba,Pe o ata-ntinsa,E la gura-aprinsa.

8

Page 9: proiect didactic vreau sa fiu sanatos

9