luni - activitate integrată
-
Upload
ioana-iuliana -
Category
Documents
-
view
29 -
download
3
Transcript of luni - activitate integrată
PROIECT DIDACTICpentru activitate integrată
Data: 14 noiembrie 2011
Propunător: Agarafinei Anca
Unitatea de învăţământ: G.P.P. „Sf Ioan cel Nou” Suceava
Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare „Steluţelor”
Tema anuală de învăţare: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: „Toamnă, toamnă harnică şi de toate darnică”
Tema activităţii: „Ghiduşiile toamnei”
Modelul integrării: În reţea
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Cum este afară?”
– discuţii libere
- Ne pregătim de activitate
Tranziţii: - pasul furnicuţei
-„Clinchetul clopoţelului”
- poezia „Legumele”
- plutind ca frunzele
- cântec „Vine toamna”
- pas numărătoare 1-2-3
- joc de mişcare cald-rece
Rutine: - „Apa fermecată” – exersarea unor deprinderi igienice
- „Sunt micuţ, dar hărnicuţ” – exersarea unor deprinderi de ordine şi curăţenie
- A.D.E. – D.Ş. – cunoaşterea mediului
- „Roata toamnei” – joc didactic
- D.P.M. - „Târârea ca şarpele pe antebraţe şi cu împingere din vârful
picioarelor”- predare – joc: „De-a buşilea”
- „Prinde mingea”- repetare
- A.L.A.2. – „Spune ce-ai gustat?” – joc senzorial
Scopul activităţii: evaluarea cunoştinţelor referitoare la anotimpul toamna şi aspectele
caracteristice ale acestui anotimp; formarea deprinderii de târâre pe antebraţe şi cu împingere din
vârful picioarelor;
Obiective operaţionale:
să identifice aspectele caracteristice ale anotimpului toamna
să recunoască fructele, legumele, florile, fenomenele anotimpului toamna
să realizeze corect exerciţiile de încălzire
să execute corect târârea pe antebraţe
să respecte regulile jocului
să identifice fructul, leguma după gust
să intoneze expresiv cântecul
să recite corect poezia
să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-
comun
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul
didctic, învăţarea prin descoperire;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea
c) Resurse materiale: - centrul Ştiinţă – Roata toamnei, coş cu fructe şi legume
- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii – plic cu o scrisoare,
ursuleţul Maretinel, plicuri cu cerinţe, minge, fluier, coşuri din carton, fructe şi legume din hârtie,
stimulente
d) Forme de organizare:frontal, individual
Durata: 1h 30min
Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi
adăugită, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar), Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006
- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora,
Ed. Diana, 2008, Piteşti
- Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, 2009
Scenariul activităţii:
Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde se va completa Calendarul Naturii, Catalogul
Zilei, apoi se va purta o conversaţie despre cum este vremea – realizându-se astfel Întâlnirea de
dimineaţă. Educatoarea le povesteşte copiilor că dimineaţă a găsit un plic în faţa căminului pe
care scria Grupa mare B „Prietenii lui Chiţ-Chiţ”la destinatar şi la expeditor scria Lenuţa Mantea.
La insistenţele copiilor educatoarea va deschide plicul şi va citi scrisoarea. Apoi în
pas numărătoare 1-2-3 (T) îl vor căuta pe Ursuleţul Martinel şi vor
afla ceea ce le-a trimis Zâna Toamna ca sarcini de lucru.
Educatoarea va deschide primul plic, îl va citi apoi împreună
cu copiii se vor aduna pe covor unde vor realiza exerciţiile de
încălzire a aparatului locomotor şi vor repeta jocul
„Prinde mingea”.
În pas de frunicuţă (T) educatoarea va îndrepta copiii spre ursuleţul Martinel
pentru a descoperi o altă cerinţă, pentru a se odihni puţin. Astefl se va lua al doilea plic pe care
educatoarea îl va deschide şi va citi ce scrie pe bileţel.
Mergând ca frunzele plutitoare (T) copiii se vor aduna la centrul Ştiinţă unde vor
descoperi Roata toamnei cu care se vor juca. În timp ce se vor juca la roată vor interpreta la
insistenţele educatoarei cântecul „Vine toamna”. La clinchetul clopoţelului (T) copiii se vor
îndrepta spre ieşire. (R) La revenirea în sala de grupă vor merge la ursuleţul Martinel pentru a lua
un alt plic pe care educatoarea îl va deschide şi va citi ce scrie pe bileţel.
Copiii se vor aduna pe covor unde vor executa jocul „De-a buşilea” prin intermediul
căruia vor avea de cules legume şi fructe într-un coşuleţ. La clinchetul clopoţelului (T)
educatoarea le propune copiilor să meargă şi să mai ia un plic din buzunarul ursuleţului. Astfel
copiii vor reveni la centrul ştiinţă, la roată, unde vor avea de recunoscut greselile spune de către
educatoare (complicarea jocului) şi vor recita expresiv poezia „Ardeiaşul”.
În pas de furnicuţă (T) copiii vor părăsi centrul Ştiinţă şi se vor aşeza pe covor.
Educatoarea le spune acestora că s-au teminat plicurile de la ursuleţ, însă unii vor descoperi că
mai sunt plicuri. În pas numărătoare 1-2-3 (T) un copil va merge şi va lua plicul în care scrie că
vor juca un joc senzorial „Spune ce ai gustat”.Activitatea se va încheia cu luarea ultimului plic
şi descoperirea surprizei prin jocul de mişcare cald-rece.
Nr. crt
Etapele activităţii
Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Tipul de inteligenţă
activatăMetode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Evaluare /Metode şi indicatori
1. Captarea atenţiei Se va completa Calendarul Naturii, Catalogul Zilei, apoi se va purta o conversaţie despre cum este vremea – realizându-se astfel Întâlnirea de dimineaţă. Educatoarea le povesteşte copiilor că dimineaţă a găsit un plic în faţa căminului pe care scria Grupa mare B „Prietenii lui Chiţ-Chiţ”la destinatar şi la expeditor scria Lenuţa Mantea. La insistenţele copiilor educatoarea va deschide plicul şi va citi scrisoarea.
- conversaţia - plic cu scrisoare
- probă orală- precizarea
scopului trimiterii scrisorii
- inteligenţă interpersonală
2. Enunţarea scopului şi a obiectivelor activităţii
Se vor enunţa scopul şi obiectivele activităţii trezindu-le interesul copiilor pentru activitate. Copiii sunt invitaţi să desfăşoare activitatea „Ghiduşiile toamnei”
- explicaţia, conversaţia
- ursuleţul Martinel cu materialele
- inteligente lingvistică
3. Prezentarea optimă a
conţinutului şi dirijarea învăţării
În pas numărătoare 1-2-3 (T) copiii îl vor căuta pe Ursuleţul Martinel şi vor afla ceea ce le-a trimis Zâna Toamna ca sarcini de lucru.Etapa I – Copiii se vor aduna pe covor unde vor realiza exerciţiile de încălzire a aparatului locomotor şi vor repeta jocul „Prinde mingea”.(A.D.E. – D.P.M.)Adunarea copiilor în pas de frunicuţă (T) la ursuleţ pentru a descoperi al doilea plic. Etapa a II-a – Mergând ca frunzele plutitoare (T) copiii se vor aduna la centrul Ştiinţă unde vor descoperi Roata toamnei cu care se vor juca. Astfel, educatoarea va învârti roata, iar acolo unde se va opri săgeata copiii vor descoperi o imagine, o planşă pe care trebuie să o descrie. La un moment dat ea le va cere copiilor să interpreteze cântecul „Vine toamna” (A.D.E. – D.Ş.)La clinchetul clopoţelului (T) copiii se vor
- învăţarea prin descoperire
- conversaţia, explicaţia, exerciţiul
- conversaţia, explicaţia,
demonstraţia, jocul didactic, învăţarea prin descoperire
- conversaţia
- ursuleţul Martinel, plicuri
- fluier, minge
- plic- roata toamnei
- clopoţel
- probă practică- descoperirea ursuleţului şi a
plicurilor- executarea
corectă a exerciţiilor şi a
jocului
- probă orală- înţelegerea
regulilor jocului didactic
- inteligenţă lingvistică, corporal-
kinestesică
- inteligenţă lingvistică,
spaţial-vizuală
- inteligenţă muzical-ritmică
4. Obţinerea performanţei
îndrepta spre ieşire. (R) La revenirea în sala de grupă vor merge la ursuleţul Martinel pentru a lua un alt plic pe care educatoarea îl va deschide şi va citi ce scrie pe bileţel. Etapa a III-a Copiii se vor aduna pe covor unde vor învăţa târârea ca şarpele pe antebraţe şi cu împingere din vârful picioarelor prin intermediul căruia vor avea de cules legume şi fructe într-un coşuleţ. Apoi vor juca jocul „De-a buşilea” – unde vor avea de mers târâş ca şarpele şi vor avea de strâns în coşuleţe legume şi fructe.(A.D.E.- D.P.M.)La clinchetul clopoţelului (T) educatoarea le propune copiilor să meargă şi să mai ia un plic din buzunarul ursuleţului. Etapa a IV-a Astfel copiii vor reveni la centrul ştiinţă, la roată, unde vor avea de recunoscut greselile spune de către educatoare (complicarea jocului). Astfel educataorea va învârti roata toamnei şi acolo unde se va opri aceasta va spune ce vede în imagine, iar copiii trebuie să corecteze greselile. În timpul jocului la iniţiativa educataorei vor recita expresiv poezia „Legumele”.(A.D.E. – D.Ş.)În pas de furnicuţă (T) copiii vor părăsi centrul Ştiinţă şi se vor aşeza pe covor
Educatoarea le spune acestora că s-au teminat plicurile de la ursuleţ, însă unii vor descoperi că mai sunt plicuri. În pas numărătoare 1-2-3 (T) un copil va merge şi va lua plicul în care scrie că vor juca un joc senzorial „Spune ce ai gustat”. Astfel vor închide ochii,educatoarea le va da câte o bucată de fruct sau legumă, iar ei trebuie să spună ce au gustat.(A.L.A.2)
- conversaţia, explicaţia,
demonstraţia, exerciţiul
- conversaţia, învăţarea prin descoperire
- conversaţia, explicaţia, jocul
didactic
- conversaţia
- conversaţia, exerciţiul,
învăţarea prin descoperire
- plic
- fluier, coşuri şi fructe de
hârtie
- clopoţel, plic
- roata toamnei
- plic- coş cu fructe şi legume de
toamnă
- probă practică- executarea
corectă a jocului
- probă orală- înţelegerea
regulilor jocului
- probă orală- descoperirea
greşelilor
- probă practică- recunoaşterea
fructului sau legumei după
gust
- inteligenţă intrapersonală
- inteligenţă lingvistică,
coporal kinestesică
- inteligenţă lingvistică,
spaţial-vizuală
- inteligenţă lingvistică,
interpersonală
5. Asigurarea retenţiei şi a
Activitatea se va încheia cu luarea ultimului plic şi descoperirea surprizei prin jocul de
- conversaţia, explicaţia
- stimulente - probă orală- conversaţie
- inteligenţă lingvistică,
transferului de cunoştinţe
mişcare cald-receSe va realiza prin reamintirea temelor.
examinatorie corporal-kinestesică
6. Evaluare Se vor face aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii.
- conversaţia
DRAGI COPII,
Încep această scrisoare prin a vă spune că sunt o fetiţă din clasa I de la şcoala numărul 10. V-am scris o scrisoare deoarece vreau să vă transmit ceva şi nu pot să ajung la voi pentru că am ore şi nu am cum să lipsesc. Vreau să ştiţi că a venit la noi Zâna Toamna şi a asistat la lecţii – care i-au plăcut foarte mult. La sfârşitul şederii ei, m-a rugat pe mine să vă transmit ceva. În această săptămână ea vrea să vadă cât de multe aţi învăţat despre anotimpul toamna. Ea mi-a povestit că acum, în anotimpul toamna animalele din pădure îşi pregătesc culcuşul pentru iarnă. Însă Ursuleţul Martinel a fugit din pădure şi s-a ascuns într-o sală de grupă la căldurică. Acel ursuleţ are în buzunarele lui câte un pliculeţ în care veţi găsi ceea ce Zâna Toamna vrea faceţi în această spătămâna pentru a vedea dacă ştiţi foarte multe.
La sfârşitul activităţii s-ar putea să primiţi şi o surpriză. Sper să îl găsiţi pe Ursuleţul Martinel la voi în grupă şi să descoperiţi ceea v-a trimis Zâna Toamna.
Spor la lucru.
Cu drag Lenuţa Mantes
Cu drag, Lenuţa Mantea
Repetă dacă mai ţii minte jocul „Prinde mingea”
Descoperă o Roata Toamnei şi descrie imaginile care le vezi pe ea.
Adună cât mai multe fructe sau legume târându-te ca şarpele.
Găseşte greşeala şi spune adevărul.
Descoperă coşul şi spune ce ai gustat
Dacă aţi ajuns până aici înseamnă că sunteţi foarte isteţi. Dacă vreţi să vedeţi ce surprză v-am pregătit caută în căsuţă şi vei descoperi ceva bun.