liniacuroldecorativ

4
PROIECT DE LECTIE Data: 28.11.2006 Clasa: a III-a A Disciplina: Educatie plastica Continutul invatarii: Linia cu rol decorativ Subiectul lectiei: Vaza cu flori Tipul lectiei: exersare de competente Obiective de referinta: ( 3.2) sa cunoasca linia ca element de limbaj plastic cu rol de constructie si cu rol decorativ; ( 2.1) sa recunoasca grupele de culori (primare, binare, calde, reci si a nonculorilor) si semnificatiile acestora; Obiective operationale: cognitive sa identifice diferite tipuri si expresivitati ale liniilor precum si tipuri de culori pe imagini si planse didactice ; sa foloseasca linia ca element de limbaj plastic pentru decorarea unei vaze cu flori; sa compuna un spatiu plastic cu subiectul ,, Vaza cu flori „ utilizand culorile cerute pentru trasarea liniilor; sa utilizeze corect instrumentele necesare pentru tehnica de lucru indicata; afectiv-atitudinale sa participe activ si afectiv la lectie; psiho-motorii sa-si coordoneze gesturile si miscarile in raport cu cerintele disciplinei educatie plastica Strategia didactica: Resurse procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia;

description

upload

Transcript of liniacuroldecorativ

PROIECT DE LECTIE

Data: 28.11.2006

Clasa: a III-a ADisciplina: Educatie plastica Continutul invatarii: Linia cu rol decorativ

Subiectul lectiei: Vaza cu flori

Tipul lectiei: exersare de competente

Obiective de referinta:

( 3.2) sa cunoasca linia ca element de limbaj plastic cu rol de constructie si cu rol decorativ;

( 2.1) sa recunoasca grupele de culori (primare, binare, calde, reci si a nonculorilor) si semnificatiile acestora;

Obiective operationale:

cognitive

sa identifice diferite tipuri si expresivitati ale liniilor precum si tipuri de culori pe imagini si planse didactice ;

sa foloseasca linia ca element de limbaj plastic pentru decorarea unei vaze cu flori;

sa compuna un spatiu plastic cu subiectul ,, Vaza cu flori utilizand culorile cerute pentru trasarea liniilor;

sa utilizeze corect instrumentele necesare pentru tehnica de lucru indicata;

afectiv-atitudinale

sa participe activ si afectiv la lectie;

psiho-motorii

sa-si coordoneze gesturile si miscarile in raport cu cerintele disciplinei educatie plastica

Strategia didactica:

Resurse procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia;

Resurse materiale: planse model, acuarele, pensule, hartie, sabloane

Forme de organizare: frontala,

Evaluare : formativa

Durata: 45 minute

Loc de desfasurare: sala de clasa

Bibliografie:

Maria Ilioaia - Metodica predarii desenului la clasele I-IV -. E.D.P., Bucuresti, 1981;

Maria Rotaru, Maria Dumbrava, -Educatia plastica in invatamantul primar- Ed. Gh.Alexandru, Craiova, 1996;

Ioan Cerghit, -Perfectionarea lectiei in scoala moderna-, E.D.P., Bucuresti, 1983.DESFASURAREA ACTIVITATIIEtapele

lectieiActiunile

invatatoruluiActiunile

elevilor

Organizarea clasei - amenajeaza spatiul pentru lucrul pe trei grupe ; - asigura ordinea si disciplina pentru inceperea activitatii; -participa la amenajarea spatiului de lucru; -se pregatesc pentru inceperea activitatii;

Captarea atentiei -va recita versurile:

,, Este ora cand copiii,

Lasand prad bucuriei

Gndul ca vor desena,

Se asaza-ncet la mas

i cu mna fermecat

Visul i-l realizeaz.

-poarta discutii referitoare la continutul si semnificatia versurilor ;

-prezinta plansele model;

-asculta

-participa la discutii;

Reactualizarea cunostintelor -se poarta discutii referitoare la cunostintele insusite in orele anterioare despre linii, tipuri de linii, culori si grupe de culori cu care se pot trasa liniile;

- solicita identificarea pe planse model a liniilor, a culorilor si precizare a semnificatiei fiecareia; -participa la discutii, raspund la intrebari;

- dau exemple pentru situatiile cerute;;

Anuntarea temei si a obiectivelor -anunta intr-o maniera simpla si clara tema si obiectivele activitatii;

-asculta discursul invatatorului;

Dirijarea exersarii -distribuie sabloanele pentru vaza si pentru flori, prezinta copiilor modul de lucru , cerand unei grupe sa decoreze vaza cu linii de toate felurile dar utilizand culori calde, o alta grupa utilizand culorile reci, iar cea de-a treia grupa utilizand culorile secundare, toate avand culoare de fond pentru vaza-culoarea galbena.

- reactualizeaza conditiile necesare pentru realizarea unei planse corecte ( directia de manuirae a pensulei, cantitatea de apa si culoare corespunzatoare, alegerea tipului de pensula in functie de tipul de linie dorit a fi trasat, locul de unde se incepe lucrul pentru a proteja plansa, modul de asezare pe banca a materialelor de lucru, etc.)

- dupa fiecare etapa, apreciaza modul de rezolvare a sarcinii, indruma elevii, corecteaza actiunile gresite;

-primesc materialele , traseaza contururile dupa sablon, coloreaza;

-asculta, cer informatii suplimentare; -lucreaza;

Evaluarea lucrarilor dupa terminarea realizarii lucrarilor, se realizeaza o expozitie cu acestea dupa care se face analiza si autoanaliza lor , astfel incat fiecare copil sa fie constient de cat a realizat din ceea ce trebuia;

-face aprecieri frontale si individuale asupra modului cum au participat elevii la lectie.

- analizeaza critic si autocritic lucrarile;