Limba romana

download Limba romana

of 15

description

Comicul lui Caragiale

Transcript of Limba romana

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

TEMA DE STUDIAT: TEXTUL DRAMATIC. ARTA SPECTACOLULUISUBIECTUL: O SCRISOARE PIERDUTTIPUL LECIEI: mixt

SCOPUL LECIEI: consolidarea cunotinelor

COMPETENE GENERALE:

1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea

mesajelor, n diferite situaii de comunicare

2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea

diferitelor texte literare i nonliterare

3. Argumentarea scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare

COMPETENE SPECIFICE:

1.2. Receptarea adecvat a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise

1.3. Folosirea adecvat a strategiilor i a regulilor de exprimare oral n monolog i n dialog

1.5. Utilizarea, n exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaie, morfosintactice i folosirea adecvat a unitilor lexico-semantice,

compatibile cu situaia de comunicare

2.2. Identificarea i analiza principalelor componente de structur i de limbaj specifice textului dramatic

2.4. Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor

literare studiate

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili sa:

Identifice particularitatile genului dramatic;

Compare genul epic cu genul dramatic;

Defineasca conceptele operationale: comic, comedie, act, scena, replica si didascalii;

Prezinte tema si subiectul operei;

Recunoasca si sa exemplifice tipurile de comic.

RESURSE EDUCAIONALE:

a. textul literar O scrisoare pierdut, de I. L. Caragiale

b. capacitile receptive normale ale elevilor clasei a X-a;

c. timp de lucru: 50 de minute;

d. spaiul de lucru: sala de clasa.

STRATEGIA DIDACTIC:a. Metode i procedee:

Conversaia euristic;

Activitatea frontal, in perechi;

Rebus;

Diagrama Venn;

Explozia de stele;

Scaunul autorului;

Eseul de 5 minute.

b. Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal, individuala, alternativ cu activitatea pe grupe;

c. Modaliti de evaluare:

Evaluare prin calificative

Evaluare frontal

Evaluare formativ

d. Mijloace didactice:

Limba i literatura romn, manual pentru clasa a X-a, Ed. Corint, Bucureti, 2004;

Fie cu extrase din opera literar n dezbatere;

Scheme cu aspectele structurale ale textului comentat;

e. Material bibliografic: Clinescu, G Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent, Ed. Minerva, Bucureti, 1982

Vianu, T. Arta prozatorilor romni, Ed. Minerva, Bucureti, 1972 Vartic, I. Modelul i oglinda, Ed. Cartea Romneasc, Bucureti, 1982

Ibrileanu, G. Studii literare, Ed. Albatros, Bucureti, 1976

Constantinescu, P. I. L. Caragiale, Ed. Humanitas, Bucureti, 1984

SCENARIU DIDACTIC

Nr.crt

ETAPELE LECIEICONINUTUL NVRIIDOZAREFORME DE ORGANIZAREMIJLOACE DIDACTICE

ACTIVITATEA PROPUNTORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1234567

1.I. Momentul organizatoric- noteaz absenele, asigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic i stabilirea linitii.- se pregtesc pentru nceperea orei de limba romn

- se organizeaz n grupe

2-frontal-rechizitele, materialele pentru lecie

2.

II. Reactualizarea cunostintelor.- se reactualizeaza datele despre autor, operele literare ale acestuia si genurile literare.- se deseneaza pe tabla diagrama Venn, in care profesorul va completa impreuna cu elevii asemanarile si deosebirile dintre genul epic si dramatic.

- din diagrama vor rezulta conceptele operationale specifice genului dramatic:

Comedia, comical, actul, scena, didascalii si replica. - I. L. Caragiale a trait intre anii 1852-1912; a fost dramaturg si prozator, observatory lucid si ironis al societatii nromanesti din vremea lui;- exemple de opera

- genul liric, epic si dramatic.

-completeaza in caiete diagrama Venn

35-colectiv-frontal- colectivcaietele

3.III. Capterea ateniei- grupeaza elevii in perechi si imparte cate un rebus in care vor descoperii un concept operational, pe care vor trebui sa-l defineasca cu ajutorul cuvintelor descoperite.- prin metoda Rebusului elevii grupati in perechi vor definii conceptele operationale.

10-in perechi-fisa de lucru

4.

IV. Anunarea titlului leciei i a obiectivelor

Anun i scrie titlul leciei.

Enun competenele

- scriu titlul leciei n caiete

- ascult obiectivele leciei

1

-frontal-caietele

5.V.Dirijarea nvrii- cu ajutorul metodei Starbust se identifica tema, timpul, spatial, personajele si subiectul operei literare.- se discuta si se analizeaza actiunea/subiectul operei literare.

- imparte clasa in perechi si le imparte cate o fisa de lucru pentru a identifica tipurile de comic din opera literara.-noteaz n caiete

- rspund solicitrilor- descopera tipurile de comic si le completeaza cu alte exemple decat cele de pe fisa de lucru.10

-colectiv-in perechi-fisa de lucru

6.IV. Fixarea

cunotinelor- utilizand metoda scaunului autorului, profesorul le transmite elevilor sa-si desemneze cate un secretar si un lider al grupului deoarece acestia vor prezenta clasei rezultate muncii echipei: secretarul va nota pe tabla informatiile esentiale, iar liderul va tine un monolog pe care il va incepe cu o replica citata din opera pentru ca restul clasei sa identifice automat tipul de comic prezentat. Profesorul intervine discret prin ntrebri, oferind el nsui informaiile doar n cazul n care niciun elev al clasei nu cunoate rspunsul.Dup expirarea timpului de lucru este chemat pe rnd fiecare reprezentant al grupelor, pentru a prezenta schematic tipul de comic din fia de lucru corespunztoare. - elevii din fiecare echip i mpart rolurile n realizarea produsului comun

- formuleaz ntrebri, dau rspunsuri10-pe grupe

-fise de lucru-tabla

7.V. Asigurarea feed-back-ului

Se realizeaz de catre elevi un eseu de 5 minute in care sa cuprinda toate informatiile retinute in timpul orei.

Rezolv sarcina de lucru 5-individual-caiete

8.

VII. Asigurarea reteniei i a transferului

-Face aprecieri generale asupra leciei, Tema:Realizati un text argumentativ in care sa demonstrati ca O scrisoare pierduta de I. L. Caragiale este o comedie.

- Elevii i noteaz tema i fac aprecieri asupra impactului leciei. 1-frontal

-individual-caietele

S

S

M

G

D

S

R

1. Subdiviziune a genului.

2. Propriu societatii.3. Totalitatea obiceiurilor i deprinderilor unui popor. Comportamente.4. Diviziunile fundamentale n care se mpart operele literare.5. Gen literar destinat scenei.6. A batjocori, alua in deradere.7. Reactie umana la situatii hilare.T

I

U

A

R

1. Tris, cu final nefericit.

2. Persiflare, zeflemea.3. Simt care aduce zambetul pe buze.4. Fel de a fi sau de a se comporta.5. Situatie stanjenitoare.D

I

D

P

S

M

A

A

RI

GI

1. Gen literar destinat scenei.

2. Care este artat, desemnat, anunat, hotrt, menit.3. Aranjament scenic.4. Actorii unei opere literare.5. Care aparine scenei, privitor la scen.6. Ieire din starea de imobilitate, de stabilitate, schimbare a locului, a poziiei.7. Persoana care scrie opera literara.8. Tot unitar rezultat din unirea unor elemente (de acelai gen); totalitate.9. Raportari, relatari.10. Element nonverbal.

D

S

CT

DU

GL

1. Gen literar destinat scenei.

2. Subdiviziune a genului.3. Totalitatea elementelor care alctuiesc o unitate; structur, compunere, alctuire.4. Fagmentsauunitatecareseobineprintr-omprire.5. Diviziunile fundamentale n care se mpart operele literare.

R

P

P

L

I

S

DA

1. Ceea ce se spune, se scrie, se comunic celui care ntreb ceva;

2. Ceea ce se desprinde dintr-un tot, dintr-un ansamblu, dintr-un grup.3. Persoana care figureaz ntr-o oper literar.4. Indiciu al inceperii unei interventii verbale.5. Participare,intrarentr-oaciune.6. Care aparine scenei, privitor la scen.7. Convorbire ntre dou persoane.

P

C

I

PN

A

1. Proveliste, tablou de natura.

2. Perdea de stof sau de catifea care nchide i deschide scena ntr-o sal de spectacole.3. A prsi un loc, o ncpere, un spaiu nchis, limitat, plecnd afar; a trece din interior n exterior.4. Actorii unei opere literare.5. Diviziune a unei piese de teatru.

Fi de lucruGrupa nr.1: COMICUL DE SITUAIE

Citii fragmentele de mai jos:Actul IVTIPTESCU, TRAHANACHETRAHANACHE: Am citit-o de zece ori poate: o tiu pe din-afar! ascult: Scumpa mea Zoe, venerabilul (adic eu) merge desear la ntrunire (ntrunirea de alaltieri seara). Eu (adic tu) trebuie s stau acas, pentru c atept depei de la Bucureti, la care trebuie s rspunz pe dat; poate chiar s m cheme ministrul la telegraf. Nu m atepta, prin urmare, i vino tu (adic nevast-mea, Joiica), la cocoelul tu (adic tu) care te ador, ca totdeauna, i te srut de o mie de ori, Fnic..." (privete lung pe Tiptescu, care e n culmea agitaiei)

TIPTESCU (primblndu-se nfuriat): Nu se poate! O s-i rup oasele mizerabilului!... Nu se poate!

TRAHANACHE (placid): Firete c nu se poate; dar i-ai fi nchipuit aa mielie... (cu candoare) Bine frate, neleg plastografie, pn unde se poate, dar pn aci nu neleg... Ei, Fnic, s vezi imitaie de scrisoare! s zici i tu c e a ta, dar s juri, nu altceva, s juri! (oprindu-se i privind la Tiptescu, care se primbl cu pumnii ncletai; cu mirare i ciud) Uite-te la el cum se turbur! Las, omule, zi-i miel i pace! Ce te aprinzi aa? Aa e lumea, n-ai ce-i face, n-avem s-o schimbm noi. Cine-i poate nchipui pn unde poate merge mielia omului!

TIPTESCU (acelai joc): Mizerabilul!

TRAHANACHE: Mi omule, ai puintic rbdare, zi-i ce i-am zis eu: Eti tare, stimabile, la machiaverlicuri tare, n-am ce s zic; dar nu i-ai gsit omul..." Ei, dac a vzut c nu i se trece cu mine, tii la ce-a ajuns? Mi-a spus c, dac nu dau eu importan lucrului, o s-i dea publicul, pentru c scrisoarea o s se publice duminic la gazet i o s fie pus n cercevea, ca s-o vaz oricine-o pofti.

TIPTESCU (turbat): l mpuc! i dau foc! trebuie s mi-l aduc aici numaidect, viu ori mort, cu scrisoarea. (se rpede n fund) Ghi! Ghi! S vie poliaiul!

TRAHANACHE (dup el pn n fund): Ai puintic... (ntorcndu-se singur n scen) E iute! n-are cumpt. Aminteri bun biat, detept, cu carte, dar iute, nu face pentru un prefect. ntr-o soietate fr moral i fr prinip... trebuie s ai i puintic diplomaie!

TIPTESCU (ntorcndu-se din fund): Infamul! Canalia!

.

TRAHANACHE (mergnd spre ue, condus de Tiptescu): i nu te mai turbura, neic, pentru fitece mielie. Nu vezi tu cum e lumea noastr? ntr-o soietate fr moral i fr prinip, nu merge s-o iei cu iueal, trebuie s ai (cu fine) puintic rbdare... (iese n fund.)

1. Identificai tipul de comic predominant n acest fragment.

2. Dai exemple i de alte situaii care strnesc rsul.

Grupa nr.2: COMICUL DE CARACTER

1. Comentai urmtorul citat: ,, Caragiale este cel mai mare creator de via din ntreaga noastr literatur..., singurul care a fcut concuren strii civile. G. Ibrileanu 2. Raportai fiecare personaj la o tipologie uman creia i aparine, argumentndu-v prerea: Tiptescu *ncornoratul Trahanache *prostul fudul Dandanache *omul fr personalitate Pristanda *slugarnicul Caavencu *demagogul politic

Ceteanul turmentat *naivul Farfuridi * prostul iret i ticlos Brnzovescu *orgoliosulGrupa nr.3: COMICUL DE LIMBAJ

Identificai comicul de limbaj n replicile de mai jos:

SHAPE \* MERGEFORMAT

SHAPE \* MERGEFORMAT

SHAPE \* MERGEFORMAT

Grupa nr.4: COMICUL DE NUME

1. Cutai n dicionar termenul de la care este derivat numele lui Pristanda. Explicai, prin comportarea personajului, ambele sensuri ale noiunii. Dar prenumele Ghi ce v sugereaz?

2. Exist, n comedie, i un personaj care nu are nume propriu: Ceteanul turmentat. De ce credei c nu are nume? Pe cine reprezint el? Putei gsi i alt semnificaie pentru turmentat dect cea care sugereaz butura?

3. Etimologia numelui Zoe trimite la nelesul de via. Interpretai, n acest sens, firea, caracterul i atitudinea Zoei.

4. Ce personaje inseparabile, n comedie, poart nume derivate de la noiuni comune nrudite? Cum interpretai semnificaiile respective?

COMICUL DE MORAVURI

Pristanda: i la mine, coane Fnic, s trii! Greu de tot... Ce s zici? Famelie mare,renumeraie mic, dup buget, coane Fnic. nc d-aia nevast-mea zice: "Mai roag-te i tu de domnul prefectul s-i mai mreasc leafa, c te prpdeti de tot!..." Noucopii, coane Fnic, s trii! nu mai puin... Statul n-are idee de ce face omul acas,ne cere numai datoria; dar de! Nou copii i optzeci de lei pe lun: famelie mare,renumeraie mic, dup buget.

Tiptescu: (zmbind) Nu-i vorb, dup buget e mic, aa e... dect tu nu eti biat prost; o mai crpeti, de ici, de colo; dac nu curge, pic... Las' c tim noi!

Pristanda: tii! Cum s nu tii, coane Fnic, s trii! Tocma' dumneavoastr s nutii...Tiptescu: i nu-mi pare ru, dac tii s faci lucrurile cuminte: mie-mi place s mserveasc funcionarul cu tragere de inim... Cnd e om de credin...

Pristanda: De credin, coane Fnic, s trii!

Tiptescu: Nu m uit dac se folosete i el cu o para, dou... mai ales un om cu ofamilie grea.

Pristanda: Nou suflete, coane Fnic, nou, i renumeraie...Tiptescu: Dup buget!...Pristanda: Mic, srut mna, coane Fnic.

Tiptescu: Las, Ghi, cu steagurile de alaltieri i-a ieit bine; ai tras frumuelcondeiul.

Pristanda: (uitndu-se pe sine i rznd) Curat condei! (lundu-i numaidect seama,naiv.) Adicte, cum condei, coane Fnic?...

Tiptescu: Contul jidanului s-a pltit la Comitet pe patruzeci i patru de steaguri.

Pristanda: (naiv) Da.

Tiptescu: Ei?... s-a pus patruzeci i patru de steaguri?

Pristanda: (cu trie) S-a pus, coane Fnic, s-a pus... Poate unul-dou s le fi datvntul jos... da' s-a pus...

Tiptescu: Patruzeci i patru?Pristanda: Patruzeci i patru n cap, coane Fnic.

Tiptescu: (rznd) Nu umbla cu mofturi, Ghi. Nu m-am plimbat eu la luminaie ntrsur cu Zoe i cu nenea Zaharia n tot oraul? Tocmai ea, cum e glumea, zice: "Ias-i numrm steagurile lui Ghi"...

Pristanda: (mhnit) mi pare ru! Tocmai coane Joiica, tocmai dumneei, care de!...S ne ateptm de la dumneei la o protecie...

Tiptescu: Apoi, ea n-a zis-o cu rutate, a zis-o n glum. Nu tie i nenea Zaharia iea c eti omul nostru...

Pristanda: Al dumneavoastr, coane Fnic, i al coanii Joiichii, i al lui conulZaharia... Ei? i le-ai numrat, coane Fnic?... Ei? Aa e? Patruzeci i patru...

1. Identificati tipul de comic predominant in acest fragment.

2. Dati exemple si de alte situatii care starnesc rasul si in care se identifica acest tip de comic.Vreau ceea ce mi se cuvine in orasul sta de gogomani unde sunt cel dinti.

Trebuie s-o isclesti: o dam anonima!

Familia mea de la patuzopt in camera

Avei puintic rbdare!

PAGE