lectieevaluare

8
PROIECT DIDACTIC Prof. înv. preşcolar: ROGOZEA DANIELA Grăd.P.P.nr.1 OR. VICTORIA Nivel I- Grupa mijlocie Activitatea: Domeniul ştiinţă – Activitate matematică Tema activităţii: Drumul surprizelor. Tipul de activitate: Evaluare Forma da realizare: Joc didactic Forma de organizare:frontal, în grup, individual Forma de evaluare: orală, scrisă. SCOPUL: Verificarea cunoştinţelor matematice: - alcătuirea unor grupe de obiecte după criteriul dat; - identificarea şi numirea unor poziţii şi relaţii spaţiale relative; - compararea prin apreciere globală şi prin formare de perechi a două mulţimi (mai multe, mai puţine, tot atâtea) - asocierea numărului la cantitate şi a cantităţii la număr. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a.Cognitiv –informaţional: - sa formeze independent grupe de obiecte după criteriul dat: formă, culoare, mărime, sesizând apartenenţa obiectelor la o grupă - să să identifice şi să denumească poziţii şi relaţii spaţiale relative: deasupra, dedesubt, lângă, etc - să compare prin apreciere globală şi prin formare de perechi două mulţimi (mai multe, mai puţine, tot atâtea) - să numere conştient în limitele 1-3 , crescător şi descrescător; - să asocieze numărul la cantitate şi cantitatea la număr. - să verbalizeze corect acţiunea efectuată şi rezultatele obţinute.

description

lectie evaluare gradinita

Transcript of lectieevaluare

Page 1: lectieevaluare

PROIECT DIDACTIC

Prof. înv. preşcolar: ROGOZEA DANIELA Grăd.P.P.nr.1 OR. VICTORIA Nivel I- Grupa mijlocieActivitatea: Domeniul ştiinţă – Activitate matematicăTema activităţii: Drumul surprizelor.Tipul de activitate: EvaluareForma da realizare: Joc didacticForma de organizare:frontal, în grup, individual Forma de evaluare: orală, scrisă.

SCOPUL: Verificarea cunoştinţelor matematice:- alcătuirea unor grupe de obiecte după criteriul dat; - identificarea şi numirea unor poziţii şi relaţii spaţiale relative; - compararea prin apreciere globală şi prin formare de perechi a două mulţimi (mai multe, mai

puţine, tot atâtea)- asocierea numărului la cantitate şi a cantităţii la număr.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a.Cognitiv –informaţional: - sa formeze independent grupe de obiecte după criteriul dat: formă, culoare, mărime, sesizând

apartenenţa obiectelor la o grupă- să să identifice şi să denumească poziţii şi relaţii spaţiale relative: deasupra, dedesubt, lângă, etc- să compare prin apreciere globală şi prin formare de perechi două mulţimi (mai multe, mai puţine,

tot atâtea)- să numere conştient în limitele 1-3 , crescător şi descrescător;- să asocieze numărul la cantitate şi cantitatea la număr.- să verbalizeze corect acţiunea efectuată şi rezultatele obţinute.

b.Psiho – motor : - să scrie liniuţe, cerculeţe în spaţiul dat; - să sară, să bată din palme,să-ţi coordoneze mişcările în funcţie de cerinţele adresate; - să mânuiască corect materialul pus la dispoziţie.c.Afective: - să participe activ şi afectiv în scopul rezolvării sarcinilor jocului în mod corect; - să coopereze în cadrul grupului.SARCINA DIDACTICĂ:Verificarea cunoştinţelor matematice însuşite pe parcursul semestrului I.

REGULI DE JOC: Se va pleca pe un drum construit pe margini, pietre. În căsuţe, castele, în copaci, sub poduri, pe acoperişuri, se vor afla scrise , în plicuri, sarcinile jocului: să bată din palme de atâtea ori cât arată cifra; să aşeze pe panou toţi brăduleţii, să numere omuleţii de zăpadă; să aşeze cifra corespunzătoare numătrului de săniuţe; să sară într-un picior, să aşeze ojucărie dată în diverse locuri: pe măsuţă, sub măsuţă, deasupra, dedesubt, să spună care coleg are cele mai multe bulinuţe, să le numere ;etc.

Page 2: lectieevaluare

ELEMENTE DE JOC: surpriza,aplauze, atingerea cu o baghetă ,închiderea şi deschiderea ochilor, rostogolirea unui cubcu cifre, mişcarea, etc.

STRATEGIE DIDACTICĂ:Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia,exerciţiul, problematizarea, brainstorming, turul galeriei, analiza.Mijloace didactice: jetoane, jucării, Trusa logico-matematică, panoul cu fotografiile copiilor, cub cu cifre, panou pentru siluete şi cifre, puzle cu cifre, fişe de muncă individuală, creioane colorate, tablă, cretă, jucării: casă şi bloc din plastic, maşini, cuburi colorate, etc.

BIBLIOGRAFIE:1. Curriculumul în învăţământul preşcolar, 20082. Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura SITECH, Craiova, 20103. Laborator preşcolar – Ghid metodic, Editura V I Integral, Bucureşti, 20054. Teoria şi metodologia instruiri şi evaluării, Editura ,, Vasile Goldiş University Press, Arad, 2008

Forma de evaluare: orală, scrisă

DURATA: 20-25min

Page 3: lectieevaluare

SCENARIUL DIDACTICEVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFICSTRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. Organizarea grupei

Se vor asigura condiţii optime pentru desfăşurarea activităţii.

2.Captarea atenţiei

Se realizează printr-o scurtă conversaţie şi prezentarea unei cutii cu surprize: bulinuţe, bomboane.-Vă plac surprizele? De ce? Surprizele din această cutie sunt pregătite pentru voi şi le veţi primi în timpul acestei activităţi.

Conversaţiaaprecieri verbale

3.Anunţarea temei şi comunicarea obiectivelor

-Astăzi,vom încerca să arătăm părinţilor şi doamnelor educatoare ce am învăţat noi la activităţile matematice până acum.-Împreună vom pleca pe drumul acesta pe care vom găsi numeroase surprize şi ne vom juca jocul ,,Drumul surprizelor”. -Ce am învăţat la activităţile matematice?( să formăm grupe de obiecte, să formăm perechi, să numărăm).Când v-aţi aşezat voi în perechi ?( la dansul popular )- Haide-ţi repede şi vă aşezaţi în perechi! Ce înseamnă aşezarea în perechi? ( o fetiţă pereche cu un băiat, un om de zăpadă pereche cu o săniuţă)-Până la cât am învăţat să numărăm?- Cine ştie să numere până la 3 ? ( doi - trei copii vor număra crescător până la 3)

ConversaţiaExplicaţia Brainstorming

Frontal

Evaluare orală

Individual

4.Obţinerea performanţei

a. Explicarea regulilor jocului: - Iată cum ne vom juca ,,Drumul surprizelor”:Copilul care este atins pe cap cu bagheta magică va pleca pe acest drum construit din pietre.Veţi căuta şi veţi găsi ascunse plicuri, jetoane, jucării.Va trebui să rezolvaţi sarcinile care vi se cer: să bateţi din palme de atâtea ori cât arată cifra găsită., să aduceţi tot atâtea jucării, să aşezaţi la panou cifra care arată câte personaje sunt într-o poveste. Vei fi aplaudat dacă ai rezolvat corect şi vei aşeza lângă poza ta o bulină roşie. Se vor compara numărul de buline primite de copii şi vom vedea care copil a primit cele

ConversaţiaExplicaţia

Exerciţiul

Observarea şi aprecierea comportamentuluicopiilor

Individual

Page 4: lectieevaluare

mai multe buline, asesta fiind cel mai bun la matematică.

b. Desfăşurarea jocului de probă:Ca să vedem dacă aţi înţeles cum ne vom juca, haideţi să ne jucăm puţin.

c. Desfăşurarea jocului propriu-zis:Se va pleca pe drumul surprizelor după ce un copil a fost atins cu bagheta magică.-se deschide trăistuţa fermecată în care se află piesele logice;Se vor forma grupe de obiecte după criteriul culoare, formă, mărime;Se vor aşeza la panou atâţia brazi cât arată cifra;Se vor număra obiectele unei grupe şi se va aşeza cifra corespunzătoare;Se rostogoleşte cubul, se citeşte cifra care se află pe partea se deasupra;Se va bate din palme,vor sări pe două picioare de atâtea ori de câte ori li se cere de un coleg, etc;Se va aşeza o jucărie pe dulap, sub măsuţă, etc., se va verbaliza acţiunea efectuată.

d. Complicarea jocului:Se vor completa diagramele la tablă: să deseneze tot atâtea obiecte cât arată cifra;Să formeze perechi între elementele a două mulţimi şi să spună cum sunt ele din punct de vedere cantitativ.TranziţiiCântănd :,,Bat din palme: clap, clap.Din picioare: trap,trap,trap.Ne învârtim, ne răsucim Spre măsuţe noi pornim.Pe scăunele ne aşezămPiese de puzzle noi îmbinăm!Copiii se vor aşeza la cele trei grupuri de măsuţe în funcţie de cifra care o au în piept şi vor îmbina piesele unui puzzle cu cifre într-un timp dat .fiecare grup va spune ce cifră a rezultat în urma îmbinării pieselor de puzzle. Se trece pe la fiecare grup de măsuţe pentru a vizualiza cifrele obţinute.

Problematizarea

Explicaţia

Problematizarea

Conversaţia

Analiză

Turul galeriei

Conversaţia

ITEMI: formează grupe de

obiecte după criteriul dat: formă, culoare, mărime,

identifică şi denumeşte poziţii şi relaţii spaţiale relative: deasupra, dedesubt, lângă, etc

compare prin apreciere globală şi prin formare de perechi două mulţimi (mai multe, mai puţine, tot atâtea)

numără conştient în limitele 1-3 , crescător şi descrescător;

asociază numărul la cantitate şi invers- verbalizează corect acţiunea efectuată şi rezultatele obţinute

Evaluare individuală scrisă şi orală

Observarea şi aprecierea comportamentului copiilor

Evaluare pe grupuri

Page 5: lectieevaluare

5. EvaluareTranziţii:Se recită:,, Unu, doi, unu, doiHai veniţi cu noi!La măsuţe ne aşezăm, Fişele noi completăm Fiecare copil va primi o fişă de muncă independentă şi va rezolva sarcinile acesteia.

ExplicaţiaExerciţiulProblematizarea

Evaluare individuală scrisăITEMI:1.Formează grupe de obiecte după formă!2.Formează perechi între obiectele celor două grupe de obiecte!3.Desenează o steluţă deasupra grupei cu cele mai multe obiecte!4.Desenează în spaţiul dat tot atâtea cerculeţe cât îţi arată cifra din pătrăţel!

6. Încheierea activităţii

Fişele individuale vor fi aşezate pe panou pentru a putea fi vizualizate de copii şi de părinţi.Fiecare copil î-şi va număra bulinuţele de pe panou , va compara numărul lor cu cel al colegilor. Se vor face aprecieri asupra modului în care căpiii au participat la desfăşurare jocului.Pentru a încheia acest drum al surprizelorse va deschide cutia magică în care se află bombonele.

AnalizaConversaţiaExplicaţia

Aprecieri verbale