Lb Romana Ora 1

13
PROIECT DIDACTIC Data: 12 octombrie 2011 Clasa: a II-a B Unitatea de învăţământ: Prof.înv.primar: Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: În familie Tema: Puişorii, de Grigore Vieru Tipul lecţiei: predare – învăţare Scopul lecţiei: Dezvoltarea deprinderilor de citire corectă, conştientă şi expresivă Exersarea şi îmbogăţirea exprimării orale Îmbogăţirea vocabularului cu expresii noi : „pui golaşi”, „ramura materna” Dezvoltarea sensibilităţii şi dragostei pentru păsări Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili : O 1 : Să citească corect, conştient şi expresiv poezia O 2 : Să precizeze autorul poeziei O 3 : Să redea în cuvinte proprii conţinutul poeziei O 4 : Să explice şi să folosească în structuri noi expresiile : „pui golaşi”, „ramura maternă” O 5 :Să cunoască şi să explice folosirea semnelor de punctuaţie din poezie Metode şi procedee : conversaţia, citirea explicativă, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, observaţia, munca independentă. Mijloace de învăţământ: planşe didactice, fişe de lucru

Transcript of Lb Romana Ora 1

Page 1: Lb Romana Ora 1

PROIECT DIDACTIC

Data: 12 octombrie 2011Clasa: a II-a BUnitatea de învăţământ:Prof.înv.primar: Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: În familieTema: Puişorii, de Grigore VieruTipul lecţiei: predare – învăţareScopul lecţiei:

Dezvoltarea deprinderilor de citire corectă, conştientă şi expresivă Exersarea şi îmbogăţirea exprimării orale Îmbogăţirea vocabularului cu expresii noi : „pui golaşi”, „ramura materna” Dezvoltarea sensibilităţii şi dragostei pentru păsări

Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :O1: Să citească corect, conştient şi expresiv poeziaO2: Să precizeze autorul poezieiO3: Să redea în cuvinte proprii conţinutul poezieiO4: Să explice şi să folosească în structuri noi expresiile : „pui golaşi”, „ramura maternă”O5 :Să cunoască şi să explice folosirea semnelor de punctuaţie din poezie

Metode şi procedee : conversaţia, citirea explicativă, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, observaţia, munca independentă.

Mijloace de învăţământ: planşe didactice, fişe de lucru

Material bibliografic : Corneliu Crăciun, Metodica predării limbii române în înv. primare, Ed. Emia, Deva. 2003Marcela Peneş - Limba şi literatura română, manual pentru clasa a II-a, Editura Marcela Peneş, 2006Viorica Pârâială – Limba şi literatura română, auxiliar pentru clasa a II-a, Euristica, IaşiMarcela Peneş – Să aprofundăm textele literare, clasa a II-a, Editura Ana, 2000Marcela Peneş,’’ Ortografie şi punctuaţie I-IV’’, Ed. Ana

Page 2: Lb Romana Ora 1

DESFĂŞURAREA LECŢIEIETAPELE LECŢIEI

CONŢINUTULINSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

Asigurarea climatului favorabil desfăşurării activităţii.- Pentru ce oră ne-am pregătit?

Conversaţia Frontal

2.Verificarea temei

Verificarea temei pentru acasă în mod cantitativ şi calitativ. Conversaţia Caiete Frontal

Capacitatea de a se

autocorecta

3. Captarea atenţiei

Se prezintă elevilor planşa cu un rebus, din care, după rezolvarea corectă, vor descoperi titlul lecţiei noi.

1. Cine pleacădin ţara noastră acum?2. Cum se numeşte „casa” păsărilor?3. De ce pleacă păsările călătoare din ţara noastră?

Cum este afară?4. Cine încălzeşte Pământul?5. In ce anotimp suntem acum?6. Care este prima lună a toamnei?7. Dar a doua lună? În ce lună suntem acum?8. Care este a treia lună a toamnei?

PASARILE CUIB FRIG SOARELE TOAMNA SEPTEMBRIE OCTOMBRIE NOIEMBRIE

Exerciţiul

Conversaţia

Planşă Frontal

Capacitatea de a răspunde

corect la întrebările

adresate şi de a descoperi titlul lecţiei

4. Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Astăzi, la ora de limbă şi literatură română vom vorbi despre poezia „Puişorii”, de Grigore Vieru. În această lecţie vom învăţa să citim şi mai bine corect, conştient şi expresiv o poezie, utilizând intonaţia

Explicaţia Frontal Capacitatea

de a recepţiona

mesajul

Page 3: Lb Romana Ora 1

specifică semnelor de punctuaţie întâlnite, vom preciza autorul poeziei, vom alcătui propoziţii cu ajutorul unor expresii noi şi vom explica folosirea liniei de dialog în poezie. Se notează titlul pe caiet.

referitor la tema lecţiei

5. Dirijarea învăţării

- Descoperirea imaginii din manual- Citirea poeziei model de către învăţător- Scurtă conversaţie în legătură cu autorul, titlul poeziei, despre ce se vorbeşte în poezie:

Care este titlul poeziei?Cine a scris această poezie?De ce credeţi ca are poezia acest titlu?Explicarea expresiilor: „pui golaşi”, „ramura maternă”De ce s-a folosit linia de dialog în poezie?Cine comunică ?

- Citirea poeziei de către elevi- Redarea în cuvinte proprii a conţinutului poeziei de către elevi- Alcătuirea unor propoziţii cu expresiile noi: „pui golaşi”, „ramura maternă” şi scrierea lor pe caietele elevilor.

Observaţia

Citirea explicativă

Conversaţia

Exerciţiul

Manual

Caiete

Frontal

Individual

Capacitatea de a citi corect şi expresiv

textul

Capacitatea de

concentrare a atenţiei

6. Atingerea performanţei

Se prezintă elevilor fişe de evaluare individuale (anexa 1) pe care le rezolvă.

ProblematizareaMunca

independentăFişe de

evaluareIndividual

Capacitatea de a rezolva

cerinţele fişei7. Încheierea

lecţiei Se fac aprecieri asupra modului în care au răspuns elevii la lecţie şi se notează elevii care s-au remarcat.

Explicaţia Frontal

Page 4: Lb Romana Ora 1

ANEXA 1

FIŞĂ DE LUCRU INDIVIDUALĂ

BIFEAZĂ VARIANTA CORECTĂ:

1. POEZIA PREZINTĂ:

Un dialog imaginar între autor şi puişori

Un moment din viaţa unor pui de pasăre

Asemănarea dintre copii şi puii de pasăre

2. “RAMURA MATERNĂ” SEMNIFICĂ:

Ramura din ţara noastră

Ramura care îi apăra în lipsa mamei

3. PUI GOLAŞI SEMNIFICĂ:

Pui rănit la picior

Pui pestriţi

Pui fără fulgi şi pene

4. “ PLOIŢA CERNE” ARE ÎNŢELESUL DE:

Ploaia cade măruntă şi deasă ca făina la cernut

Ploaia cerne făina

Page 5: Lb Romana Ora 1

PROIECT DIDACTIC

Data: 12 octombrie 2011Clasa: a II-a BUnitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII „Jean Bart” SuceavaProf.înv.primar: Macoviciuc Alina - ManuelaAria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: În familieTema: Puişorii, de Grigore VieruTipul lecţiei: consolidareScopul lecţiei:

Consolidarea unor noţiuni despre textul liric, a însuşirii mesajului poeziei, precum şi a semnelor de punctuaţie

Dezvoltarea capacităţilor de receptare a mesajului scris dintr-un text liric, de exprimare orală şi scrisă

Dezvoltarea gândirii logice cu operaţiile ei (analiză, sinteză, comparaţie, generalizare, abstractizare), a memoriei logice, a atenţiei voluntare, a spiritului de observaţie.

Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :O1: Să citească corect, conştient şi expresiv poezia;O2: Să atribuie însuşiri cuvintelor;O3: Să aleagă trăsăturile care se potrivesc puişorilor;O4: Să alcătuiască  propoziţii cu cuvinte noi din poezie;O5 :Să alcătuiască propoziţii legate prin înţeles ( un mic text);

Metode şi procedee : conversaţia, citirea explicativă, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, observaţia, munca independentă.

Mijloace de învăţământ: planşe didactice, fişe de lucru

Material bibliografic : Corneliu Crăciun, Metodica predării limbii române în înv. primare, Ed. Emia, Deva. 2003Marcela Peneş - Limba şi literatura română, manual pentru clasa a II-a, Editura Marcela Peneş, 2006Viorica Pârâială – Limba şi literatura română, auxiliar pentru clasa a II-a, Euristica, IaşiMarcela Peneş – Să aprofundăm textele literare, clasa a II-a, Editura Ana, 2000Marcela Peneş,’’ Ortografie şi punctuaţie I-IV’’, Ed. Ana

Page 6: Lb Romana Ora 1

DESFĂŞURAREA LECŢIEIETAPELE LECŢIEI

CONŢINUTULINSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

Asigurarea climatului favorabil desfăşurării activităţii. Conversaţia Frontal

2. Captarea atenţiei

Le propun elevilor un joc. La tablă vor fi afişate 3 planşe care conţin strofele poeziei. Elevii vor trebui să le citească cu atenţie şi să le ordoneze.

ConversaţiaExplicaţia

Jocul Planşe Frontal

Capacitatea de a se

concentra3. Dirijarea

învăţării Se reaminteşte oral care sunt semnele de punctuaţie învăţate. Se explică folosirea lor în poezie. Se citeşte poezia pe roluri. Se răspunde la întrebările din manual. Elevii primesc fişe de lucru.

1. Cum pot fi?pui __________________cuiburi________________plăpumioră ____________ploaie_________________aripioară_______________ramură_________________frunză_________________mama_________________2. Alege trăsăturile care se potrivesc puişorilor:●lipsiţi de apărare ●mici●neastâmpăraţi ● golaşi●curajoşi ● plăpânzi●ascultători ● timizi●drăgălaşi ● gălăgioşi

3. Alcătuieşte enunţuri cu ajutorul cuvintelor: pui, cuiburi, ploiţă, ramurile, mâncare, mama, aripioare,

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul Fişe de lucru

Frontal

Capacitatea de a citi corect şi expresiv

textul

Capacitatea de a răspunde

complet şi corect la

cerinţele fişei

Page 7: Lb Romana Ora 1

frunzele.4. Leagă corespunzător:

Puişorii sunt feriţi de:frig → hrana adusă cu grijă de mamă ploaie → grija mameifoame → frunzişul ocrotitor al copaculuipericole → aripile calde ale mamei

5. Alintă cuvintele!pui – puişoriplapumă- _________________aripă- ____________________ploaie -___________________frunză:____________________mamă -___________________pom - ____________________creangă -__________________ 6. Reţineţi! Poetul Grigore Vieru înfăţişează cu duioşie lumea micilor vieţuitoare. Puişorii, asemenea unor copilaşi, sunt înconjuraţi de grija şi dragostea mamei. În cuibul construit cu trudă de pasărea mamă, ei sunt ocrotiţi de aripa caldă a acesteia, iar frunzişul bogat al copacilor îi fereşte de ploaie. Mici şi plăpânzi, ei nu se pot descurca singuri şi nu pot să-şi imagineze viaţa fără prezenţa ocrotitoare a mamei. 7. Alcătuieşte propoziţii legate prin înţeles despre puişori. Citeşte cu atenţie şi dă un titlu potrivit textului realizat. 8. Desenează şi tu puişori în cuib.

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Fişe de lucru

Frontal

Capacitatea de a răspunde

complet şi corect la

cerinţele fişei

Capacitatea de a citi corect şi expresiv

4. Obţinerea performanţei

Elevii vor primi o fişă de evaluare pe care trebuie să completeze cuvintele care lipsesc.

1. Completaţi versurile:„- Pui golaşi, cum staţi în _______

Conversaţia

Explicaţia

Fişe de evaluare Individual

Capacitatea de a citi rezolva

Page 8: Lb Romana Ora 1

Fără ______________- Ne-nvelim cu ale mameiCalde ________________

- Dar când mama nu-i acasăŞi _____________ cerne?- Ne-nvelim atunci cu frunzaRamurii ________.

- Dacă n-o să vină mamaŞi-o să cadă ______?- Cum să nu mai vină______?Cum să cadă frunza?

Exerciţiul

sarcina primită

5. Încheierea lecţiei

Se fac aprecieri asupra modului în care au răspuns elevii la lecţie şi se notează tema pentru acasă: ex. 3, 4, 6, 7, 8.

Conversaţia Fişe Frontală Capacitatea de a rezolva sarcina dată