laborator

3
Proiect didactic cl VII Lucrare de laborator: Gradarea dinamometrului Scopul lucrării: de a construi un dinamometru Timpul acordat :45 min Subcompetenţe: formarea deprinderilor de construire a unui dinamometru Obiective operaţionale: la sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil: 1. Să utilizeze materialele disponibile pentru a constri un dinamometru 2. Să identifice sursele de erori ale măsurărilor utilizate 3. Să utilizeze cunoştinţele şi abilităţile practice, formate în situaţii similare Strategii didactice: Metode:conversaţia, problematizarea, experimentul frontal, observaţia, analiza şi demonstraţia Resurse : un stativ, un dinamometru( a cărui scară gradată se acoperă cu o hîrtie), 3-5mase marcate a cîte 102 g fiecare, o riglă Forme de instrire: conversaţia frontală cu elemente de conspectare, brainstorming, activitate în grup, activitate în perechi, lucrul independent Desfăşurarea lecţiei : Etapele lecţiei Obi ect ive Durata Activitatea profesorului Activitatea elevului Obse rvaţ ii Evocare 2min Captarea atenţiei Notează în

Transcript of laborator

Page 1: laborator

Proiect didactic cl VII

Lucrare de laborator: Gradarea dinamometrului

Scopul lucrării: de a construi un dinamometru

Timpul acordat :45 min

Subcompetenţe: formarea deprinderilor de construire a unui dinamometru

Obiective operaţionale: la sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil:

1. Să utilizeze materialele disponibile pentru a constri un dinamometru2. Să identifice sursele de erori ale măsurărilor utilizate3. Să utilizeze cunoştinţele şi abilităţile practice, formate în situaţii similare

Strategii didactice:

Metode:conversaţia, problematizarea, experimentul frontal, observaţia, analiza şi demonstraţia

Resurse : un stativ, un dinamometru( a cărui scară gradată se acoperă cu o hîrtie), 3-5mase marcate a cîte 102 g fiecare, o riglă

Forme de instrire: conversaţia frontală cu elemente de conspectare, brainstorming, activitate în grup, activitate în perechi, lucrul independent

Desfăşurarea lecţiei :

Etapele lecţiei

Obiective

Durata Activitatea profesorului Activitatea elevului

Observaţii

Evocare 2min Captarea atenţieiAnunţă subiectul şi obiectivele lecţieiRepartizarea elevilor în perechi

Notează în caiet

Realizarea sensului

O 1, O 2

8min Profesorul organizează o analiză frontală a materalului teoretic(construcţia dinamometrului, folosirea lui în practică)Provoacă elevii la o discuţie, solicită idei trezind modul de utilizare a materialelor disponibile pentru construirea

Răspund la întrebări notînd în caietePropun idei de utilizare a materialelor de pe masă la realizarea experimentului, elaborează un plan după care vor realiza experimentul

Page 2: laborator

O1O2

20 min

dinamometruluiSolicită în comun sau independent elaborarea unui plan pentru realizarea experimentului

Prin cîteva indicaţii profesorul organizează , apoi supraveghează lucrul în perechi sau grup intervenind la necesitate

Elevii lucrează în perechi sau în grup după planul elaborat( fac măsurări, notări suspendînd pe rînd de cîrligul dinamometrului cîte o masă marcată , repetă măsurările de 2-3 ori)

Reflecţie O3 10 min Indică elevilor să compare dinamometrul construit cu cel iniţial, să facă concluzii, supraveghează lucrul independent

Compară dinamometrul construit cu cel iniţial, fac concluzii, prezintă dinamometrul construit

O2O3

3min Verifică realizarea obiectivelor propuse, afişează şi analizează rezultatele obţinute

Formulează concluzii

Tema pentru acasă

2min Propune : să repete experimentul în condiţii casnice cu alte utilajeSă formuleze unele probleme

Notează sarcina în caiet