Joc Logic Activitate Practica Bun

download Joc Logic Activitate Practica Bun

of 7

description

v

Transcript of Joc Logic Activitate Practica Bun

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATUnitatea de nvmnt: coala Gimnazial nr.27 TimioaraStructura: Grdinia PP. Nr3Grupa mare Data: 12.03.2013Educatoare: prof. MANUELA PLJOSKARActiviti de nvare: ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE: Domeniul tiin, Domeniul Om i Societate

Tema anual de studiu: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? Proiect tematic: Inimioare pentru mama

Tema zilei: Primvara printre flori

Forma de realizare: Activitate integrat(DS+DOS)Aciuni de nvare:

D: JOC LOGIC: Rondouri cu flori

DOS:APLICAIE: Tablou de primvar

Mijloc de realizare: ACTIVITATE MATEMATIC/ ACTIVITATE PRACTIC I ELEMENTE DE ACTIVITATE CASNICScopul activitii: Consolidarea cunotinelor privind denumirile formelor geometrice i a atributelor acestora, exersarea deprinderilor de munc n echip n aciuni de lipire.

Obiective operaionale:

s recunoasc formele geometrice: cerc, ptrat, triunghi, dreptunghi;

s compare figurile geometrice dup criteriul formei, mrimii, grosimii i al culorii;

s formeze mulimi cu figuri geometrice dupa acelasi criteriu;:forma, culoare, marime s ntind corect lipiciul pe o suprafa dat; s recunoasc materialele necesare activitilor practice; s organizeze n mod original spaiul plastic; s realizeze evaluri i autoevaluare pe baza criteriilor cerute.Strategii didactice:

( Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, munca pe echipe.

( Material didactic: trusa Logi, figuri geometrice decupate din hrtie colorat, cartoane A3, lipici, o floare artificial, un clopoel. Forma de organizare: frontal

Sarcina didactic:

Sortarea figurilor geometrice din trusa Logi dup anumite criterii .

Aplicarea formelor geometrice dup modelul dat.

Reguli de joc: Copii aleg din trus figurile geometrice i formeaz mulimi n funcie de cerina formulat de educatoare: dup form, dup culoare, etc. Elemente de joc: plimabarea florii, mnuirea materialului, micarea, aplauzele.Durata: 1 h.

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT (D+DOS)EVENIMENTUL

DIDACTICCONINUTUL TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Instrumente i indicatori de performan

Metode i procedeeMaterial didacticForma de organizare

Moment

organizatoric Se asigur condiiile unei bune desfurri a activitii prin pregtirea materialelor didactice, aranjarea scunelelor n semicerc i a msuelor pe grupe de lucru. instructajul verbal

Captarea ateniei

Se va realiza prin prezentarea unor ronduri de flori, sub form de surpriz. frontal

Anunarea temei

Astzi ne vom juca un joc logic care se numete Rondouri de flori, apoi vom lipi figurile geometrice pe care le cunoatei, astfel nct s obinem un Tablou de primvar.

explicaia

frontal

Reactualiarea cunostintelorEnumerarea culorilor si a formelor geometrice cunoscute.conversatiafrontalE:orala

Ip:enumerare culori si forme geometrice.

Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii prin abordarea integratJoc logic Educatoarea va explica regulile jocului. Vei primi o floare care va fi dat din mn n mn, la fiecare copil. Cnd voi suna din clopoel, copilul care are floarea n mn va veni s aleag o figur geometric din trusa Logi dup criteriul spus de mine pe care o va aeza n stratul corespunztor. Jocul va continua pn se termin piesele din trus, obinndu-se la final mai multe mulimi. Se va realiza apoi un joc de prob pentru a se asigura c toi precolarii au neles modul de desfurare.explicaia

demonstraiaTrusa Logi

Floarea artificial

Clopoel

frontal

Obinerea performanei

Joc logic n continuare se va executa jocul propriu-zis:Rondouri de flori. Copiii vor veni pe rnd i vor sorta figurile geometrice din trus. Mulimile vor fi marcate de un grdule confecionat din carton care reprezint marginea straturilor. Copiii i vor imagina c figurile geometrice sunt floricele. Se vor puncta rspunsurile corecte prin aplauze. Jocul se va continua pn cnd vor aezate toate formele geometrice dup criteriul solicitat de educatoare. exerciiul

Figurile geometrice din trusa LogifrontalIp: recunoate cele figurile geometrice- cerc, ptrat, triunghi, dreptunghi.Ip: respect criteriul dat

E: oral

Activitate practic

Obinerea performanei

Trecerea la activitatea practic se va face prin urmtoarea tranziie: Figuri geometrice am sortat,

Acum trecem la plantat,Flori frumoase, parfumate,

Cu petale colorate.

Se va intui materialul didactic de pe msue. Pe fiecare msu se afl coulee cu figuri geometrice, cartoane i lipici. Se va realiza mpreun cu copiii analiza modelului educatoarei. Straturile sunt alctuite din flori i iarb. Florile sunt de diferite culori i sunt realizate din cercuri, triunghiuri i ptrate. Iarba este realizat din dreptunghiuri mari i mici de culoare verde. Educatoare va explica i va demonstra modul de lucru. Prima dat vei lipi dreptunghiurile n partea de jos a tablourilor. Lipiciul se aplic pe partea alb a figurii geometrice pe care o vei aplica n poziie vertical. Apoi vei aplica celelalte forme geometrice n captul de sus al codielor, n aa fel nct s creai o floari ct mai diferite. Ele pot avea mijlocul dintr-un cerc i petale din triunghiuri sau mijlocul din ptrat i petalele din ceciri, etc. Se vor executa cteva exerciii de nclzire a musculaturii mici a minilor (Plou, cntm la pian, frmntm aluatul, nchidem i deschidem evantaiul).

Se mparte colectivul de elevi n trei echipe: echipa florilor roii, echipa florilor albastre i echipa florilor galbene.

Se va da semnalul de ncepere a lucrului. n prima parte a activitii practice copiii vor primi doar dreptunghiurile cu care s realizeze iarba din stratul de flori. Se vor da indicaii individuale i colective dac va fi cazul, de ctre educatoare. nainte de expirarea timpului alocat acestei pri a activitii de lipire voi atrage atenia copiilor s finalizeze lucrul. explicaia

observaia

explicaia demonstraia

exerciiul

-Modelul educatoarei

-Coulee -figuri geometrice de hrtie

-lipici

frontal

pe grupuri

munca pe echipeIP:Recunosc figurile geometrice din coulee Ip: execut corect aciunea de lipire

E: practic-aplicativ

Obinerea performanei

Joc logic

Obinerea performanei

Activitate practic

Copiii i vor relua locurile n semicerc.Tranziie: se realizeaz printr-o explicaie:Am lipit iarba din straturi i acum, trebuie s descoperim ct mai multe variante de realizare a florilor din figuri geometrice, de aceea vom ncerca acest lucru cu piesele trusei Logi.Se va trece la complicarea jocului.

Figurile geometrice sunt amestecate din nou i vor fi sortate dup alte criterii. Haidei s relum jocul i s formm de aceast dat din figuri geometrice flori.

Vor trebui s vin cte doi copii n faa clasei, s aleag figurile geometrice potrivite pentru a crea cte o floare, apoi, pe rnd fiecare copil va explica ce figuri geometrice a folosit pentru floarea lui.

Jocul se va repeta de dou-trei ori pentru a descoperi ct mai multe variante de a realiza flori din figuri geometrice.Tranziie: Am sortat, am aranjat, Flori frumoase am format

Continum i s lipim

Straturile s-ngrijim!Se va trece la plantarea florilor i n straturile din tablouri. Cnd s-a scurs timpul alocat activitii voi ateniona copiii s finalizeze lucrrile.ExplicaiaExerciiul

Exerciiul

figuri geometriceFiguri geometrice din hrtie colorat lipici

frontal

pe grupuriIp: realizeaz modelul propus i explic alegerea fcutE: oralIp.verbalizarea actiunilorE: practic-aplicativ

Asigurarea feed-back-uluiVoi relua temele activitilor desfurate adresnd ntrebri care s sintetizeze aciunile:

-Care a fost tema zilei de astzi?

-Ce activiti am desfurat?

-Ce materiale didactice am folosit?

-Care a fost rezultatul muncii noastre?Conversaia

E: oralIp:enumerarea materialelor folosite, a sarcinii didactice.

Evaluarea activitii

Se va face analiza lucrrilor practice. Cele trei tablouri au fost realizate corespunztor, cu piesele geometrice cunoscute: cerc, ptrat, triunghi, dreptunghi. S-au respectat indicaiile date, lucrrile sunt curate, florile sunt foarte original realizate. Voi face aprecieri colective i individuale referitoare la desfurarea ntregii activiti.Conversaia frontalE: oralIp. Analiza lucrarilor,a modului in care au fost indeplinite instructiunile.

ncheierea activitiiToi copiii particip la aciunea de curenie i ordine la locul de munc dup care vor primi recompense.recompense