Iubire Si Dreptate

5
Proiect de lecţie Unitatea şcolară: Colegiul Al. I. Cuza Suceava Profesor: Hopulele Mihai-Bogdan Disciplina: Religie Clasa: a X-a A, B, C, E, F,G, H Unitatea de învăţare: Spiritualitate şi misiune Titlul lecţiei: Iubire şi dreptate în viaţa creştină Tipul lecţiei: mixtă Competenţe generale: Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii Competenţe specifice: Identificarea modalităţilor concrete de aplicare a virtuţilor creştine în diferite situaţii de viaţă Competenţe derivate: Conştientizarea rolului învăţăturilor Bisercii în viaţa personală şi a comunităţii Responsabilitate în exercitarea drepturilor şi a obligaţiilor ce decurg din apartenenţa la diferite identităţi (confesiune, naţiune, comunitate, profesie, cultură etc.) Resurse: - Programa şcolară pentru clasa a X-a - Manualul de religie pentru clasa a X-a (Editura Corint) Strategii didactice:

Transcript of Iubire Si Dreptate

Page 1: Iubire Si Dreptate

Proiect de lecţie

Unitatea şcolară: Colegiul Al. I. Cuza Suceava

Profesor: Hopulele Mihai-Bogdan

Disciplina: Religie

Clasa: a X-a A, B, C, E, F,G, H

Unitatea de învăţare: Spiritualitate şi misiune

Titlul lecţiei: Iubire şi dreptate în viaţa creştină

Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe generale:

Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii

Competenţe specifice:

Identificarea modalităţilor concrete de aplicare a virtuţilor creştine în diferite situaţii de

viaţă

Competenţe derivate:

Conştientizarea rolului învăţăturilor Bisercii în viaţa personală şi a comunităţii

Responsabilitate în exercitarea drepturilor şi a obligaţiilor ce decurg din apartenenţa la

diferite identităţi (confesiune, naţiune, comunitate, profesie, cultură etc.)

Resurse:

- Programa şcolară pentru clasa a X-a- Manualul de religie pentru clasa a X-a (Editura Corint)

Strategii didactice:

- Conversaţia- Explicaţia- Situaţia-problemă- Studiul de caz- Argumentarea- Analiza şi sinteza

Materiale:

- Tablă, cretă- Fişe de lucru, conţinând texte biblice şi patristice- Caietul

Bibliografice:

Page 2: Iubire Si Dreptate

- Biblia sau Sfânta Scriptură, EIBMBOR, Bucureşti, 1978- Vieţile sfinţilor de peste tot anul, Editura Biserica Ortodoxă, Alexandria, 2003- Sfântul Ioan Gură de Aur, Omilii la Matei, colecţia PSB vol. 32, EIBMBOR,

Bucureşti, 1987Scenariul didactic

Momentele lecţiei

Activitatea didactică Resurse/ Metode Timp

Momentul organizatoric

SalutulRostirea rugăciunii Împărate cerescRealizarea prezenţei

Rostirea rugăciunii

2’

Verificarea cunoştinţelor

Sunt verificate cunoştinţele pe care elevii şi le-au însuşit la ultima oră de curs (lecţia: Libertate şi responsabilitate în lumina credinţei creştine), având în vedere următoarele repere:

- Definirea libertăţii, cf. I Cor. 6, 12 („Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos”)- Care este fundamentul libertăţii?- Ce presupune responsabilitatea?- Când este omul liber?

Textul biblicTexte patristice

Conversaţia

6’

Pregătirea pentru lecţia

nouă

Profesorul le propune elevilor următoarea situaţie-problemă: în cazul în care un creştin împlineşte poruncile lui Dumnezeu din frică – mai este acesta liber?

Situaţia-problemă 5’

Anunţarea titlului lecţiei

noi

Profesorul anunţă elevii în legătură cu titlul noii lecţii şi competenţele propuse, după care notează titlul pe tablă.

Tabla şi cretaConversaţia

2’

Comunicarea noilor

cunoştinţe

Profesorul le propune elevilor interpretarea afirmaţiei Sfântului Evanghelist Ioan: „Dumnezeu este iubire” (I In. 4, 8). (3’)

Va urma o prezentare, realizată de profesor, care se va concentra pe problematica relaţiei dintre om şi Dumnezeu prin prisma faptului că omul este creat după chipul lui Dumnezeu şi consecinţele acestui fapt. Prezentarea va fi rezumată pe tablă sub forma unei scheme de forma:

Textul biblicTexte patristice

ConversaţiaExpunerea

ArgumentareaAnaliza şi sinteza

Tabla şi creta

20’

Page 3: Iubire Si Dreptate

(5’)După clarificarea acestui aspect, elevilor li se

propune spre lectură textul Fericirilor (Mt. V, 3 – 12). (2’)

Discuţiile se vor concentra pe semnificaţia fericirii a IV-a („Fericiţi cei ce flămânzesc şi însetează de dreptate, că aceia se vor sătura” – Mt. V, 6); întrebarea cheie: Este drept să îi iubim pe vrăjmaşi? (3’)

După răspunsurile iniţiale, profesorul propune lectura şi discutarea textului Sfântului Siluan Athonitul citat în manual (p. 57). (5’)

Elementul cheie al discuţiei: motivaţia datoriei de a-i ierta pe cei care greşesc.

În vederea identificării răspunsului adecvat, profesorul face trimitere la prezentarea susţinută mai devreme – relaţia dintre om şi Dumnezeu, bazată pe faptul că omul este constituit „după chipul lui Dumnezeu şi spre asemănarea cu El”.

După dezbaterea textului propus, profesorul împreună cu elevii vor formula concluziile care se desprind până la acest moment. (2’)

Fixarea noilor cunoştinţe

Profesorul propune un studiu de caz – pieirea Sodomei şi a Gomorei, cu următoarele etape:

- Lectura textului Facerea XVIII, 20 – 33- Identificarea evenimentelor descrise în textul citit- Aflarea răspunsului la întrebarea: Cum a manifestat Dumnezeu în această situaţie iubirea şi dreptatea?- Concluzii.

Textul biblic

Studiul de cazAnaliza şi sinteza

10’

Aprecierea, asocierea şi

generalizarea

Cea mai importantă cale de a practica dreptatea este împlinirea celei mai mari porunci pe care ne-a dat-o Dumnezeu - aceea a iubirii. Împlinind această poruncă, devenim din chip al lui Dumnezeu asemenea cu El.

2’

Page 4: Iubire Si Dreptate

EvaluareaProfesorul apreciază/notează elevii care s-au

remarcat pe parcursul orei.1’

Activitatea suplimentară

Elevii au drept sarcină de lucru pentru ora următoare să reactualizeze informaţiile despre faptele milei trupeşti şi cele ale milei sufleteşti.

1’

ÎncheiereaRostirea rugăciunii Tatăl nostru.Salutul.

1’