Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

15
Proiect didactic Disciplina: Informatica Clasa: a-IX-a Data: Durata: 45 min Profesor: Subiectul lecţiei: Instrucţiunea For. Rezolvare de probleme. Tipul lecţiei: lecţie de integrare a cunoştiinţelor’ Competente Specifice : Cs5-Aplicarea metodelor de algoritmizare ,de formalizare ,de analiza ,de sinteza si de programare pentru solutionarea problemelor legate de prelucrarea digitala a informatiei. Subcompetente: Sc1- descrierea algoritmilor cunoscuţi din cadrul disciplinelor de matematică, fizică, chimie, biologie ş.a. utilizând diferite metode de reprezentare a algoritmilor; La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil: Ob1.să utilizeze corect sintaxa instrucţiunei repetitive For fără a utiliza manualul; Ob2. să elaboreze corect programe utilizînd instrucţiunea repetitivă For , obiectivul va fi atins dacă vor fi elaborate 3 programe din cele 4 propuse în sarcina de lucru Ob3. să translateze corect programele elaborate în limbajul Pascal fără ajutorul profesorului,

description

proiect

Transcript of Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

Page 1: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

Proiect didacticDisciplina: Informatica

Clasa: a-IX-a

Data: Durata: 45 min

Profesor:

Subiectul lecţiei: Instrucţiunea  For. Rezolvare de probleme.

Tipul lecţiei: lecţie de integrare a cunoştiinţelor’

Competente Specifice   :

Cs5-Aplicarea metodelor de algoritmizare ,de formalizare ,de analiza ,de sinteza si de programare pentru solutionarea problemelor legate de prelucrarea digitala a informatiei.

Subcompetente:

Sc1- descrierea algoritmilor cunoscuţi din cadrul disciplinelor de matematică, fizică, chimie, biologie ş.a. utilizând diferite metode de reprezentare a algoritmilor;

La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil:        Ob1.să utilizeze corect sintaxa instrucţiunei repetitive For fără a utiliza manualul;       Ob2. să elaboreze corect programe utilizînd instrucţiunea repetitivă For , obiectivul va fi atins dacă vor fi elaborate 3 programe din cele 4 propuse în sarcina de lucru       Ob3. să translateze corect programele elaborate în limbajul Pascal fără ajutorul profesorului, obiectivul va fi atins dacă fi translate 3 progrme din cele 4 propuse în sarcina de lucru;       Ob4. să evalueze corect rezultatul  programului în  urma execuţiei lui , fără a utiliza calculatorul (efectuînd trasa ). 

Strategii didactice:         Metode si procedee: conversaţia, explicaţia,  problematizarea, trasa, lucru cu fişa.         Mijloace de învăţămînt: calculator, manual,   aplicaţia Turbo Pascal 

Bibliografie:1.     Anatol Gremalschi, Iurie Mocanu, Ion Spinei “Informatica”, Manual pentru clasa a IX-a, editura Ştiinţa2.     A.Cnut “Arta programări.

Page 2: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor
Page 3: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

Etapele lecţiei Obiective

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

Timp

1.     Momentul organizatoric

  Salut elevii.Verific prezenţa elevilor.

Elevii mă salută.Elevii se pregătesc pentru lecţie.

  3 min

2.     Verificarea temei pentru acasă

  Pentru acasă am avut:1.     De elaborat un program  care afişează tote numerele care se impart la 5 şi dau restul 3 din intervalul de la 1 la 100. Răspunsul aşteptat:Program P1;Var i:integer;begin For i:=1 to 100 doIf (i mod 5=3) thenWriteln (i);Readln;End. 2.     De elaborat un program  care afişează tote numerele care se divid la 3 din intervalul de la 1 la 100. Răspunsul aşteptat:Program P1;Var i:integer;begin For i:=1 to 100 do

Elevii îmi prezintă caietele. Conversaţia 2 min

Page 4: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

If (i mod 3=0) thenWriteln (i);Readln;End.

3.     Actualizarea cunoştiinţelor

  La lecţia trecută am studiat instrucţiunea repetitivă For. 1 . Care este sintaxa instrucţiunei For?Răspunsul aşteptat:  Sintaxa instrucţiunei For este:for <v>:=<exp1> to/downto <exp2> doCorpul ciclului<instr1>; …………;End. 2 . Care este principiul de lucru a instrucţiunei For? Răspunsul aşteptat:1 . se calculează valoarea expresiilor, prima expresie <exp1> indică valoarea iniţială, iar a doua variabilă <exp2> indică valoarea finală a variabilei contor;2 .instrucţiunea <instr1> situată după cuvîntul-chie do se execută pentru ficare valoare din domeniul determinat de valoarea iniţială şi de valoarea finală;

     Un elev trece la tablă şi scrie sintaxa instrucţiunei For.         Elevii răspund la întrebare.       

Conversaţia 5 min

Page 5: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

3 . dacă se utilizează pasul to, valorile variabilei contor sînt incrementate la fiecare repetiţie, adică se adună cu 1 sau în creştere, dacă valoarea iniţială este mai mare decît valoarea finală, instrucţiunea situată după cuvîntul-cheie do nu se execută niciodată;4 . dacă se utilizează pasul downto, valorile variabilei de contor sînt decrementate la fiecare repetiţie, adică se scad cu 1 sau în descreştere, dacă valoarea iniţială este mai mică decît valoarea finală, instrucţiunea  după cuvîntul-cheie do nu se execută niciodată. 

                    

4Realizarea Sensului

        

1.     Să se elaboreze un program care calculează suma primelor 5 numere, adică de la 1 la 5.Rezolv impreună cu elevii problema la tablă.Răspunsul aşteptat:Program P1;Var i:integer;       S: integer;

 Un elev trece la tablă şi scrie programul.     

Explicarea       

30 min

Page 6: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

  Ob1                         

begin S:=0;For i:=1 to 5 doS:=S+i;Writeln (‘S=’, S);Readln;End. Acum facem trasa, pentru a înţelege principiul de lucru a instrucţiunei For. i S i<=5 123456

01361015

 1<=5 true2<=5 true3<=5 true4<=5 true5<=5 true6<=5 false

 Acum toţi elevii îşi ocupă locurile la calculator. Fiecare lansăm aplicaţia TurboPascal:Start->Programs->Turbo Pascal Şi scriem programul anterior soluţionat şi analizăm rezultatul. 

                         Elevii lansează aplicaţia.  

                            

Page 7: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

   Ob2                        

2.     Acum modificăm acest program astfel încît el să calculeze produsul primelor 5 numere. Răspunsul aşteptat:Program P1;Var i:integer;       P: integer;begin P:=1;For i:=1 to 5 doP:=P*i;Writeln (‘P=’, P);Readln;End. 3.     Să se elaboreze un program care calculează produsul numerelor pare de la 1 la n, unde n se introduce de la tastatură.Răspunsul aşteptat:Program P1;Var i:integer;       P: integer;begin Write (‘n=’,n);Readln(n); P:=1;For i:=1 to n doIf (i mod 2=0) then

Elevii culeg programul şi analizează rezultatul.                     Elevii analizează programul.    

    Problematizarea                      

Page 8: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

    Ob3                       

P:=P*i;Writeln (‘P=’, P);Readln;End.4.     Să se elaboreze un program care afişează pe ecran codurile caracterelor ‘A’, ‘B’, …., ‘Z’.Răspunsul aşteptat:Program P1;Var i:char;begin For i:=’A’ to ‘Z’ doWriteln (I,’=’,ord(i));Readln;End.5.     Ce va afişa următorul program?Program P1;Var a,i:integer;begin a:=5;For i:=5 downto 1  doa:=a+3;Writeln (‘a=’, a);Readln;End. Facem trasa.Răspunsul aşteptat:

                        Un elev trece la tablă şi face trasa. Răspunsul aşteptat:

                            

Page 9: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

       Ob4

a=20     Acum fiecare elev va primi cite o fişă, în care va trebui să elaboraţi un program.(Fişele se anexează) Mă apropii de fiecare elev şi verific corectitudinea elaborării programului din fişă, şi-i notez.

 i a i>=1 543210

5811141720

 5>=1 true4>=1 true3>=1 true2>=1 true1>=1 true0>=1 false

   Elevii elaborează programul propus în fişă.    

     Trasa           Lucru cu fişa.     

5.     Evaluarea activităţii elevilor la lecţie

  Menţionez elevii activi şi-i notez. 

  

   2 min

6.     Formularea temei pentru

  Tema pentru acasă este:1.     Să se elaboreze un program care

Elevii vor nota tema pentru  acasa în caiet.

  3 min

Page 10: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

acasă. calculează x la puterea n, unde n şi x se introduc de la tastatură.2.      Să se elaboreze un program care calculează factorialul a n numere , unde n  se introduce de la tastatură.

 

Page 11: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

Fise de lucru

Numele, prenumele  _________________Fişa nr.1 De elaborat un program care calculează produsul numerelor impare de la 1 la n, unde n se introduce de la tastatură.  

Numele, prenumele  ________________Fişa nr.2 De elaborat un program care calculează următoarea sumă:3+6+9+12+15, din intervalul de la 1 la 15. 

Numele, prenumele  ______________Fişa nr.3 De elaborat un program care calculează suma numerelor impare din intervalul de la 1 la n, unde n se introduce de la tastatură. 

Numele, prenumele  _____________Fişa nr.4 De elaborat un program care calculează produsul numerelor care se divid la 5, din intervalul de la 1 la n, unde n se introduce de la tastatură.  

Numele, prenumele  _________________Fişa nr.1 De elaborat un program care calculează produsul numerelor impare de la 1 la n, unde n se introduce de la tastatură. Program P1;Var i:integer;       P: integer;begin Write (‘n=’,n);Readln(n); P:=1;For i:=1 to n doIf (i mod 2=1) thenP:=P*i;Writeln (‘P=’, P);Readln;End. 

Numele, prenumele  _______________Fişa nr.2  De elaborat un program care calculează următoarea sumă:3+6+9+12+15, din intervalul de la 1 la 15. Program P2;Var i:integer;       S: integer;begin S:=0;For i:=1 to 15 doIf (i mod 3=0) thenS:=S+i;Writeln (‘S=’, S);Readln;End. 

Numele, prenumele  ________________Fişa nr.3 De elaborat un program care calculează suma numerelor impare din intervalul de la 1 la n, unde n se introduce de la tastatură. Program P3;Var i:integer;       S: integer;begin Write (‘n=’,n);Readln(n); S:=0;For i:=1 to n doIf (i mod 2=1) thenS:=S+i;Writeln (‘S=’, S);Readln;End. 

Numele, prenumele  _______________Fişa nr.4 De elaborat un program care calculează produsul numerelor care se divid la 5, din intervalul de la 1 la n, unde n se introduce de la tastatură. Program P4;Var i:integer;       P: integer;begin Write (‘n=’,n);Readln(n); P:=1;For i:=1 to n doIf (i mod 5=0) thenP:=P*i;Writeln (‘P=’, P);Readln;

Page 12: Instructiunea For_rezolvarea Problemelor

End. 

Răspunsurile aşteptate