Inmultirea Cu 3xz

5
PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a III-a D Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „George Uscătescu” Tg-Cărbuneşti Propunător: Inst. IORDACHE ALINA VICTORIA Obiectul: Matematică Subiectul: Înmulţirea când unul din factori este 3 Tipul lecţiei: predare-învăţare Scopul lecţiei: - însuşirea înmulţirii cu 3; - consolidarea deprinderii de a rezolva probleme - dezvoltarea gândirii logice Obiective operaţionale: a)cognitive: O 1 – să definească corect noţiunea de deînmulţit, înmulţitor, produs şi înmulţirea cu 3; O 2 – să efectueze corect exerciţii de înmulţire, adunare, scădere; O 3 – să rezolve rapid şi corect exerciţii de calcul rapid; O 4 – să afle factorii când se cunoaşte produsul; O 5 – să înţeleagă şi să opereze corect cu noţiunea de „măriţi cu...”, „măriţi de ... ori”; O 6 – să efectueze proba înmulţirii prin înmulţire; O 7 – să rezolve exerciţii şi probleme cu adunări, scăderi, înmulţiri;

description

xz

Transcript of Inmultirea Cu 3xz

Page 1: Inmultirea Cu 3xz

PROIECT DIDACTICData: Clasa: a III-a DUnitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „George Uscătescu” Tg-CărbuneştiPropunător: Inst. IORDACHE ALINA VICTORIAObiectul: MatematicăSubiectul: Înmulţirea când unul din factori este 3Tipul lecţiei: predare-învăţareScopul lecţiei: - însuşirea înmulţirii cu 3;

- consolidarea deprinderii de a rezolva probleme - dezvoltarea gândirii logice

Obiective operaţionale: a) cognitive: O1 – să definească corect noţiunea de deînmulţit, înmulţitor,

produs şi înmulţirea cu 3;O2 – să efectueze corect exerciţii de înmulţire, adunare, scădere;O3 – să rezolve rapid şi corect exerciţii de calcul rapid;O4 – să afle factorii când se cunoaşte produsul;

O5 – să înţeleagă şi să opereze corect cu noţiunea de „măriţi cu...”, „măriţi de ... ori”;

O6 – să efectueze proba înmulţirii prin înmulţire;O7 – să rezolve exerciţii şi probleme cu adunări, scăderi,

înmulţiri;O8 – să-şi dezvolte spiritul de competiţie şi iniţiativă

b) afective: O9 – să participe cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei.Strategia didactică:

a) Mod de abordare a învăţării: algoritmicb) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea.c) Material didactic: manualul, culegerea „Să dezlegăm tainele textelor

literare”, „Basme” de Petre IspirescuDurata lecţiei: 45 minuteLocul desfăşurării lecţiei: sala de clasăMaterial bibliografic: - „Proiectare şi evaluare didactică în învăţământul primar” –

Editura Steaua Procion- „Să învăţăm matematica ... prin joc” – Editura Didactica Nova, Craiova 2003- Culegere de matematică - Mate 2000+5

Page 2: Inmultirea Cu 3xz

Secvenţele lecţiei

Ob. op Conţinut - strategii Evaluare

1. Moment

organizatoric

O9 Se pregătesc materialele necesare lecţiei. Se pregăteşte colectivul de elevi. Se asigură liniştea şi ordinea în clasă.

2. Verificarea

temei

O2 Se verifică tema scrisă. Se fac aprecieri. Se corectează eventualele greşeli.

3. Reactualizarea cunoştinţelor

dobândite anterior

O2

O3

O4

O5

O6

O7

Se adresează elevilor următoarele întrebări:- Cum se numesc numerele care se înmulţesc?- Ce este înmulţirea?- Cum se numeşte rezultatul înmulţirii/adunării/scăderii? Se fac exerciţii orale de înmulţire având unul din factori 2.1. Calculaţi:10 · 2 = 4 · 2 = 7 · 2 = 1 · 2 = 8 · 6 = 2 · 2 = 5 · 2 = 6 · 2 = 9 · 2 = 3 · 2 =2. Măriţi cu 2 numerele 3, 5, 7.3. măriţi de două ori numerele 1,8, 9,4 ? · 2 =10 ? · 2 = 18 ? · 2 =12 ? · 2 = 204. Pe un raft sunt 10 mere. Pe altul sunt de două ori mai multe. Câte mere sunt pe al doilea. Dar în total?

Elevii răspund la întrebări, dovedind că şi-au însuşit cunoştinţele.

4. Anunţarea subiectului

lecţiei

O9 Elevii sunt anunţaţi că vor învăţa pe parcursul orei „Înmulţirea când unul din factori este 3” Se scrie titlul lecţiei pe tablă. Elevii scriu titlul lecţiei pe caiete.

5. Dirijarea învăţării

O1 Se pleacă de la adevărul că înmulţirea este o adunare repetată a aceluiaşi termen. Elevii constată că 1 + 1 + 1 = 3 adică 1 · 3 = 32 + 2 + 2 = 6 2 · 3 = 6 3 · 2 = 63 + 3 + 3 = 9 3 · 3 = 9 3 · 3 = 94 + 4 + 4 =12 4 · 3 =12 3 · 4 = 125 + 5 + 5 =15 5 · 3 =15 3 · 5 = 156 + 6 + 6 =18 6 · 3 =18 3 · 6 = 187 + 7 + 7 =21 7 · 3 =21 3 · 7 = 21

Page 3: Inmultirea Cu 3xz

8 + 8 + 8 =24 8 · 3 =24 3 · 8 = 24Secvenţele

lecţieiOb. op Conţinut - strategii Evaluare

O2

O3

O4

O7

9 + 9 + 9 =27 9 · 3 =27 3 · 9 =2710+10+10=30 10 · 3=30 3 ·10=30 Se repetă tabla înmulţirii pe rând şi pe sărite. Se rezolvă exerciţii orale:3 · 3 = 5 · 3 = 10 · 3 = 0 · 3=7 · 3 = 6 · 3 = 4 · 3 = 9 · 3 = 2 · 3 = 1 · 3 = Măreşte cu 3 nr. 7,5,9,3. Măreşte de 3 ori numerele 4,9,2,6,7. Calculaţi:3 · 7 + 9 = 21 + 9 =8 · 3 – 15 =24 – 15 =

4 + 4 · 3 = 4 + 12 =30 + 10 · 3 = 30 + 30 =

70 – 9 · 3 = 70 – 27 =59 – 3 · 5 = 59 – 15 =

2 · 9 + 4 · 3 = 18 + 12 =3 · 9 – 3 · 8 = 27 – 24 = Rezolvaţi problema:Mihai are în acvariu 5 peştişori. Colegul lor are de 3 ori mai mulţi. Câţi peştişori are colegul?

La suma nr. 7 şi 3 adaugă produsul numerelor 9 şi 3.

Aflaţi diferenţa dintre produsul nr. 8 şi 3 şi produsul nr. 9 şi 2.

Evaluare frontală.

6.Încheierea

lecţiei

O9 Se notează tema.Se fac aprecieri.