Imaginea de Sine Si Perceptia Ei Sociala

20
Proiect de lectie Imaginea de sine şi percepţia socială a imaginii de sine Data: 23.04.2015 Unitatea şcolară: Liceul Teoretic „Emil Racoviṭă” Techirghiol Clasa: a X-a A An şcolar: 2014-2015 Aria curriculară: Om şi societate Disciplina: Psihologie Unitatea de ínvăṭare: Conduita psihosocială Tema: Imaginea de sine şi percepţia socială a imaginii de sine Tipul lecṭiei: Transmitere şi însuşire de noi cunoştiinṭe Profesor psiholog: Matei Alexandra Obiective generale: 1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală 2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii – problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare Obiective spcifice: 1.1. Recunoaşterea unor tipuri de relaţii interpersonale, a unor comportamente şi atitudini sociale în situaţii date 1.2. Evaluarea unor tipuri de comportament psihosocial în contexte situaţionale date 1.3. Rezolvarea, prin cooperare cu ceilalţi a unor situaţii problemă cu ajutorul cunoştinţelor de psihologie 1.4. Adecvarea conduitei psiho-sociale la diferite situaţii 1

description

proiect de lectie

Transcript of Imaginea de Sine Si Perceptia Ei Sociala

Proiect de lectie

Proiect de lectieImaginea de sine i percepia social a imaginii de sineData: 23.04.2015Unitatea colar: Liceul Teoretic Emil Racovi TechirghiolClasa: a X-a AAn colar: 2014-2015Aria curricular: Om i societate

Disciplina: Psihologie

Unitatea de nvare: Conduita psihosocialTema: Imaginea de sine i percepia social a imaginii de sineTipul leciei: Transmitere i nsuire de noi cunotiine

Profesor psiholog: Matei Alexandra

Obiective generale:

1. Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoatere i explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaa real

2. Aplicarea cunotinelor specifice tiinelor sociale n rezolvarea unor situaii problem, precum i n analizarea posibilitilor personale de dezvoltare

Obiective spcifice:1.1. Recunoaterea unor tipuri de relaii interpersonale, a unor comportamente i atitudini sociale n situaii date1.2. Evaluarea unor tipuri de comportament psihosocial n contexte situaionale date

1.3. Rezolvarea, prin cooperare cu ceilali a unor situaii problem cu ajutorul cunotinelor de psihologie

1.4. Adecvarea conduitei psiho-sociale la diferite situaii

1.5. Manifestarea unor comportamente prosociale necesare participrii la rezolvarea problemelor comunitii

Obiective operaionale: la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

1. s defineasc imaginea de sine;

2. s disting ntre cele trei aspecte ale eului;

3. s analizeaz procesele de formare ale eului;4. s-i defineasc propria identitate;5. s evalueze atitudinea fa de sine;

6. s se autoevalueze corect prin minim 6 trsturi personale.Scop: Contientizarea i nelegerea rolului i importanei pe care l au imaginea de sine i stima de sineStrategii didactice:

1.Metode si procedee

m1- conversatia

m2- observatia

m3- dezbaterea

m4 -furtuna de idei

m5 -problematizarea m5- expunerea didactica

m6- explicatia

2.Mijloace de invatamant

M1- calculator

M2- videoproiector

M3 -fie de lucru

M4-creioane/pixuri

M5 cretaM6- tabla

M7- reviste, foarfece, lipici3.Forme de organizareAf-activitate frontala

Ai-activitate individualaBibliografie Psihologie cls. A X-a, Edit. Aramis 2005 Tinca, Creu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Aniei colab. Bban Adriana, Consiliere Educaional. Ghid metodologic pentru orele de dirigenie i consiliere, Cluj- Napoca, 2001; P. Popescu Neveanu Psihologie, EDP- Bucureti, 1995.

R. M. Niculescu Pedagogie general, Scorpion- Bucureti, 1996Nr. crtMomentele lecieiDuratActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

Strategia didacticMijloacele didactice

1.Moment organizatoric1 min.Solicit elevilor s pregateasca manualele i caietele, pregtete materialele pentru nceperea leciei Elevii se pregtesc pentru lecie

2. Captarea ateniei

5 min.Pentru a le capta atenia elevilor le vom citi o scurt povestire:Spargerea misterioas

ntr-o noapte, doi oameni au dat o spargere ntr-unul din cele mai mari magazine din ora. Rdeau rutcios cnd au intrat n magazin, iar peste vreo dou ore cnd au ieit, rdeau la fel - chiar dac nu furaser nimic. Ceea ce au fcut ei a fost mult mai subtil i ruvoitor, poate chiar mai pgubitor pentru magazin dect un furt obinuit.

Cei doi s-au dus prin magazin i au schimbat etichetele cu preuri. Au luat eticheta de pe o biciclet i au pus-o pe o rachet de tenis. S-au dus la etaj i au luat eticheta de pe o pereche de osete, apoi au cobort la parter i au lipit-o pe o cma. Au schimbat preul de pe o minge de plastic cu eticheta de pe o minge de piele. Aa au fcut cu fiecare etichet din magazin, apoi au plecat.

Ce credei c s-a ntmplat a doua zi cnd s-a deschis magazinul?

A doua zi de diminea magazinul s-a deschis ca de obicei. Casierii erau la locurile lor. Marfa era aezat ordonat pe rafturi. Clienii intrau i ieeau din magazin, cumprnd ce aveau nevoie. Gseau ce le trebuia, plteau i plecau. A fost nevoie de vreo dou ore timp destul de lung - ca s observe cineva c fuseser schimbate toate etichetele cu preuri. Civa cumprtori norocoi au fcut cea mai bun achiziie din viaa lor. Alii au pltit dublu sau triplu pentru marfa cumprat.

Urmeaz dezbaterea noiunii de valoare, se trag concluziile povestirii. Se ajunge la concluzia c sunt deosebii, chiar dac nu sunt perfeci i mai fac greeli din cnd n cnd.

Se dezbate noiunea de valoare, se trag concluziile povestirii.Expunerea

Prezentarea power point

BrainstormingCalculator

Videoproiector

3. Anunarea subiectului2 min.Vom vorbi astzi despre imaginea de sine. Pentru a deveni ceea ce dorim sau pentru a ne realiza posibilitile pe care le avem, trebuie s ne cunoatem, s ne explorm propriul eu i s dobndim o imagine de sine ct mai exact. La sfritul leciei vei ti ce este imaginea de sine, care sunt componentele eului i cele trei aspecte ale lui, precum i procesele prin care se formeaz eul.Noteaz titlul

leciei n caieteUrmresc prezentarea power point

Expunerea

Prezentarea power point

Calculator

Videoproiector

Caiete, tabla

4. Desfurarea leciei15 min. Imaginea de sine este reprezentarea mentala a propriei persoane, o structura organizata de cunostinte despre sine (cine sunt eu, ce pot face eu). Profesorul solicit elevii s rspunda la ntrebarea Cine sunt eu?. Pornind de la aceste rspunsuri, se vor delimita cele trei aspecte ale eului: eul material: constituit din corpul persoanei dar i din mbrcmintea, casa i celelalte posesiuni ale ei;

eul social: constituit din totalitatea impresiilor pe care individul le face asupra celorlali;

eul spiritual se refer la capacitatea noastr de auto-reflecie, la experienele nostre interioare, la valorile i idealurile care reprezint aspecte relativ stabile ale existenei noastre.Pornind de la aceste informaii elevii sunt rugai s-i exprime propria opinie cu privire la ce reprezint pentru ei imaginea de sine.

Apoi le sunt prezentate componentele eului dar i modalitile de formare a acestuia.

Componentele eului: Componenta cognitiv - conceptul de sine: reprezint totalitatea percepiilor i cunotinelor pe care oamenii le au despre calitile i caracteristicile lor;

Componenta evaluativ-motivaional stima de sine: autoevalurile pozitive sau negative ale persoanei;

Componenta comportamental auto-prezentarea: strategiile pe care le folosete individual

pentru a modela

impresiile celorlali despre el.

Formarea eului se realizeaz prin mai multe procese:

Socializarea este procesul prin care o persoan nva modul de via al societii n care triete i i dezvolt capacitile de a funciona ca un individ i ca membru al unor grupuri.

Compararea social eul nu este o realitate fizic, ci o realitate care se construiete n mintea fiecruia dintre noi.

Percepia de sine - pentru a ajunge la o bun cunoatere de sine trebuie s acionm, s ne implicm n evenimente i s ne observm comportamentul propriu.

Elevii emit idei cu privire la termenii prezentai pe baza imaginilor din power point.

Rspund la ntrebari

Iau notie

Expunere, explicatieBrainstorming

Conversaia

ExplicatiaExpunerea,

Explicaia,

Conversaia

Brainstorming

Conversaia

ExplicatiaExpunerea,

Explicaia,

Conversaia

Expunerea,

Explicaia,

Conversaia

Calculator

Videoproiector

Caiete

5. Fixarea 15 min.Elevilor li se cere s compun o poezie despre ei nii pe baza completrii Anexei1 dar i realizarea unui poster despre propria persoan care s reflecte propria imagine de sine ct i nivelul stimei de sine.

Elevii vor completa Anexa 1 i de asemenea vor realiza un poster reprezentativ pentru ei utiliznd imagini din reviste dar i cte un citat celebru care s i reprezinte (Anexa 2 - Fi citate celebre).ConversaiaLucru individual

Fie de lucru

Reviste

Lipici

Foarfece

Anexa 1 Poezie Eu sunt

Anexa 2 - Fi citate celebre

6.Evaluarea performanelor10 min.Se apreciaz modul n care

elevii s-au implicat pe parcursul activitatiiElevii care doresc isi prezinta posterul si explica alegerile facuteAutoprezentarea

Conversaia

Turul galeriei

7.Intensificarea reteniei i realizarea transferului 2 min.Se va realiza prin oferirea de rspunsuri la ntrebri adresate din lecia parcurs.Conversaie,

explicaie

Cine sunt eu? Eu. Lunca Natalia, 21 de ani. Ei i? Cine sunt eu? Sunt doar un punct minuscul n lumea asta ce ncearc s se fac simit i auzit. mi place cnd mi se spune c sunt sociabil, prietenoas, petrecrea, inteligent, vorbrea etc. Dar este oare aa? De ce mi se spune c sunt sociabil dac eu nu tiu s menin prieteniile de lung durat? M plictisesc ori mi dau seama c nu am nimic n comun cu acei oameni pe care i consideram amici. Sau de ce prietenoas dac deseori refuz s vorbesc cu cineva dac nu-mi place? i, lista continu. Dar oare sunt sigur c tiu ce am pe list? S m gndesc mai bine: Care este culoarea mea preferat? Nu tiu. Cred c mi plac toate. Care este mncarea mea preferat? tiu sigur c ursc carnea de vit i de iepura. n rest, m descurc cu toat. Sunt eu nervoas? Dac m gndesc bine, tot nu tiu s rspund pentru c am unele momente n care sunt cea mai calm persoan din lume i altele n care nu suport chiar i ciripitul psrelelor. Sunt eu oare talentat? La ce? Probabil eu fac parte din categoria eurilor lipicioi: m identific cu mai multe stri sufleteti. Totui, practica bate teoria. S vedem dac pot gsi ceva care m reprezint. Din punct de vedere fizic: gen feminin, brunet, ochi cprui, 56 kg, 1. 68 m nlime, buze crnoase, bla bla bla... Sunt oare unic? De multe ori mi se spune c semn la mimica feei i felul de a m exprima cu Andreea Marin, la aspectul buzelor cu Angelina Jolie sau la forma feei cu Natalie Portman. Rspunsul la ntrebarea mea: nu, nu sunt unic. Acum referitor la identitatea social din care fac parte: romnc nscut n stnga Prutului i student n dreapta rului. Am familie mare i cu nepoi muli. Este oare asta relevant? Poate nu. Doar sunt muli ca i mine. S trecem la o alt categorie de trsturi: identitatea personal. Aici ar fi potrivit s vorbesc despre abilitile mele de a spune poveti copiilor, de a nu fi niciodat n pan de idei; sau despre interesele mele: dragostea, cltoriile i politica. A analiza identitatea personal mi se pare cel mai dificil. S facem, totui, o ncercare. Mie chiar mi place c nu sunt unic. Spre asta i tind. Nu a vrea s fiu unic prin greelile mele, ci s devin la fel ca cei care au reuite n via, reuite de altruism care reprezint i pe mine. Ursc politica, dar nu pot s fiu indiferent cnd vd cum alii i devin sclavi. Politica face din om ppu, iar tata m-a nvat mereu: A fi domn e o-ntmplare. A fi om e un lucru mare! De ce s nu ncerc barem eu s fiu OM, dac toi ceilali tind spre a deveni DOMNI? i ar mai fi ceva: student n Romnia. Era un vis pentru mine s studiez aici. S aud n jurul meu doar limba romn vorbit sntos, i nu bolnav. Nu m intimidau cei care zmbeau ironic atunci cnd foloseam cte un arhaism sau puneam un accent pe o alt silab. mi plcea s i nfrunt i, totodat, s nv. La Iai am nvat c poi lega prietenii care nu se bazeaz doar pe o istorie personal comun. Povesteam entuziasmat celor de acas despre noii mei colegi. mi cretea inima n piept de bucurie cnd observam pe chipurile amicilor de acas o urm de invidie la pronunia unui nume romnesc. Oficial, intrarea mea n Romnia se produsese n momentul cnd am putut articula: Am prieteni romni. Prieteni foarte buni. Acum, dac mai urc ntr-un microbuz cu traseul Iai-Chiinu i stau pe un scaun strmb i unsuros 4-5 ore, o fac doar pentru acei oameni dragi sufletului pe care i-am lsat acas. tiu sigur c sunt sociabil, altminteri nu a avea att de muli prieteni n toate prile lumii. Alta e partea cu meninerea legturilor. Poate c pornim pe alte drumuri, ci ce nu se interesecteaz i astfel se produce ruptura, dar nu e tragic. E firesc! Mai tiu i nc ceva: am un ideal i lupt pentru el, iar cel mai important e c acest ideal mi este integrat n eul fundamental, nct nu am momente n care s spun: azi parc n-am fost eu, azi am luptat pentru limba romn, dar nu fac asta de obicei. Nu, eu tiu cine sunt i ce m reprezint. Nu att de important este culoarea sau mncarea preferat pentru a-mi cunoate propriul Eu, ci ceea ce se afl dup ele, n adncul sufletului: dragostea ce o port pentru tot ce m-nconjoar. EU tiu cine sunt.cine sunt eu?

Cred ca ar trebui sa fac o prezentare exterioara: fata, 1.77, 64 de kg, par saten, ochi verzi cu nuante de albastru si gri, constitutie atletica.dincolo insa de asptectul fizic, este celinterior.suntmandra de sufletul meu, dar si de personalitateamea.amun suflet mare, plin de iubire pentru toti cei din jurulmeu.deaici, rezultand atat o calitate, cat si un defect:ii pun pe ceilalti si problemele acestora pe primul loc.nu am incredere in cei din jurulmeu.suntfoarte incapatanata si mereu incerc sa ies la limanvictorioasa.pelanga faptul ca nu am incredere in nimeni, am si probleme cu increderea inmine.maastept sa gresesc macar intr-unul din lucrurile pe care le fac.sunt foarte critica atat cu mine, cat si cu cei din jur.insa sunt o visatoare si romantica, visez la o viata ideala si la fat-frumos desi constientizez ca este outopie.suntfoarte constienta de lacunele mele, de aceea incerc sa le inlocuiesc cu alte calitati, fizicul fiind una dintre acestea.sunt sociabila, ma indragostesc foarte usor, dar ajuns sa iubesc o singura data inviata.mavisez fericita, dar mereu prin fericirea celorlalti ca o conditie pentru mine.vreau sa se intample o minune in viata mea, o intamplare care sa ma faca mandra de mine, mai mult decat suntacum.amo calitate si anume cea de a citi prin persoane si de aceea am facut mereu ceea ce se asteptau ei de lamine.amjucat mereu un rol, alt rol:eleva constiincioasa, sora model, fiica perfecta, iubita iubitoare.aceste roluri m-au facut sa uit ca sunt o fiinta cu defecte, sensibila, care are nevoie de atentie siiubire.amuitat sa fiu o persoana in incercarea mea de a parea perfecta si de a-i multumi pe toti.sunt o prietena buna, dau sfaturi bune si intelepte, dar nu pot sa pastrez un secret daca imi dau seama ca nu ar face niciun rau nimanui.sunt constienta ca nu pot sa fac mereu ce vreau, ca lucrurile nu ies mereu cum vreau eu, dar as vrea ca macar pentru o zi sa nu ma gandesc la consecintele faptelor mele.cea mai de pret calitate a mea sunt ochii,ei reprezinta sufletul meu care pare deschis si usor de citit ca o carte, dar din nefericire,ceea ce vreau sa arat nu este adevarat.Echipa Primavara: Profilul elevului cu stima de sine pozitiva Echipa Vara: Profilul elevului cu stima de sine scazuta Echipa Toamna: Riscurile stimei de sine scazute Echipa Iarna: Modalitati de dezvoltare a stimei de sine

PAGE 10