Idealul Educațional În Școala Rom

14
Unitatea școlară: Liceul Pedagogic “Matei Basarab” Slobozia PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 7.05.2015 PROPUNATOR: Prof. consilier Ștefan Adrian Viorel DISCIPLINA: Pedagogie TEMA: Idealul educational în școala românească TIPUL LECȚIEI: Mixtă MODURI DE ORGANIZARE:frontal, individual, pe grupe MATERIALE: table, fișe de lucru, videoproiector METODE DIDACTICE: conversația, conversația euristică, explicația, exercițiul BIBLIOGRAFIE: “Tratat de pedagogie școlară” ( Ioan Nicola, Ed. Aramis, București, 2000)

description

Proiect de lectie

Transcript of Idealul Educațional În Școala Rom

Unitatea colar: Liceul Pedagogic Matei Basarab Slobozia

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Data:7.05.2015PROPUNATOR:Prof. consilier tefan Adrian ViorelDISCIPLINA:PedagogieTEMA:Idealul educational n coala romneascTIPUL LECIEI:MixtMODURI DE ORGANIZARE:frontal, individual, pe grupeMATERIALE:table, fie de lucru, videoproiectorMETODE DIDACTICE:conversaia, conversaia euristic, explicaia, exerciiulBIBLIOGRAFIE:Tratat de pedagogie colar ( Ioan Nicola, Ed. Aramis, Bucureti, 2000) Elemente de pedagogie general (Ilie, M, Ed. Mirton, Timioara, 2005)Legea educaiei naionale nr. 1/2011

Obiective operaionale:

La sfritul activitii, elevii vor fi capabili:O1: S defineasc finalitile educaionale;O2: S defineasc idealul educational al colii romneti ;O3: S prezinte componentele idealului educaional;O4: S precizeze corealaiile dintre component antropologic i componenta acional;

Obiective afectiv-volitive:

Manifestarea interesului pentru activitile colective i pe echip; Dezvoltarea participrii active prin gsirea de rspunsuri oportune.

Desfurarea lecieiNr. crt.SECVENELE ACTIVITIIOBOPCONINUTUL NVRIIMETODE DIDACTICEFORME DE ORGANIZAREOBS

12345FIG7

6

1.Organizarea activitiiSe pregatete clasa pentru activitate, asigurndu-se condiiile necesare unei bune desfurri a activitii.

2.Captarea atenieiSe realizeaz trezirea interesului elevilor pentru subiectul activitii ce urmeaz a se desfura.-conversaia:

3.Anuntarea obiectivelor si a subiectului activitatiiSe realizeaza informarea elevilor cu referire la sarcinile ce urmeaza a fi indeplinite pe parcursul activitatii de predare.Idealul educational din coala romneasc-anunarea obiectivelor

4.Reactualizarea cunostinelor de baz, anterioareO1

Se realizeaz prin punerea n aplicare a procesului de reactualizare, ca secvena major.

-conversaia:Ce este idealul educaional?La ce ne folosete el?ntrebri filozofice:Cine produce educaia?De ce avem nevoie de educaie?

5.

Predarea leciei

O2

O3

O4:

Societata se transform, nu me mai putem baza pe resursele material care sunt epuizabile, ci ne putem baza pe material cenuie, care este practice o resurs inepuizabil i care dispune i de o nsuire cu totul aparte: cu ct este utilizat mai mult cu att fora i valenelei ei se amplific.-Ce este materiea cenuie?(creier, inteligena uman)Ce produce aceast inteligen uman? (informaie, inteligen, creaie)Definitii:Idealul educaional al colii romneti const n dezvoltarea liber, integral i armonioas a individualitii umane, n formarea personalitii autonome i n asumarea unui sistem de valori care sunt necesare pentru mplinirea i dezvoltarea personal, pentru dezvoltarea spiritului antreprenorial, pentru participarea ceteneasc activ n societate, pentru incluziune social i pentru angajare pe piaa muncii.Fia de lucru:Idealul Educaional-OmulIdealul educational este un model dinamic, nu static, care sintetizeaz un ansamblu de nsuiri i determinri proprii omului societii noastre Stanga singuri, dreapta cte dou_Cele dou laturi ale Idealului educational, antropologic i acional formeaz un tot unitar. Cu ct dezvoltarea integral-vocaional este mai strns cu att aciunea este mai eficient i cu ct implicarea individului este mai puternic, cu att urmrile asupra dezvoltrii personalitii sunt mai profunde.Prelegerea

6.ncheierea activitii(Aprecieri)ntrebri la lecieTem pentru acas:Compararea idealului educativ atenian cu cel actual romnesc.

Fia de lucruOMUL- Idealul educaionalStnga Componente Dreapta

Modelul structural al idealului educational

Caliti acionale ale personalitiiManifestri ale calitilor poteniale n activitatea practic

Componenta profesionalCaliti poteniale ale personalitiiIntelectualeProfesionaleMoraleEsteticeFizice

Dezvoltare integralVocaieCreativitateComponenta acionalComponenta antropologicNucleul idealului