Handbal Beach

12
HANDBAL BEACH 14.1. Terenul de joc 14.2. Timpul de joc 14.3. Mingea 14.4. Echipa 14.5. Portarul 14.6. Spaţiul de poartă 14.7. Jucarea mingii 14.8. Comportarea faţă de adversar 14.9. Marcarea unui gol 14.10. Angajamentul 14.11. Repunerea mingii în joc 14.12. Repunerea mingii în joc de către portar 14.13. Aruncarea liberă 14.14. Aruncarea de la 6 m 14.15. Mingea de arbitru 14.16. Executarea aruncărilor 14.17. Sancţiunile 14.18. Arbitrii În colaborare cu Confederaţia Europeană de Handbal, Federaţia Internaţională de Handbal a revizuit regulile de joc ale handbalului pe plaja care au fost făcute publice cu ocazia Congresului I.H.F. (Federaţia Internaţională de Handbal) în 1996 din Statele Unite ale Americii. Aceste reguli noi trebuie să fie aplicate în întreaga lume cu scopul de a verifica dacă sunt practicabile. Iată mai jos, regulile în vigoare în prezent: 14.1. TERENUL DE JOC

description

Transcript of Handbal Beach

Page 1: Handbal Beach

HANDBAL BEACH

14.1. Terenul de joc14.2. Timpul de joc14.3. Mingea 14.4. Echipa14.5. Portarul14.6. Spaţiul de poartă14.7. Jucarea mingii14.8. Comportarea faţă de adversar14.9. Marcarea unui gol14.10. Angajamentul14.11. Repunerea mingii în joc14.12. Repunerea mingii în joc de către portar14.13. Aruncarea liberă14.14. Aruncarea de la 6 m14.15. Mingea de arbitru14.16. Executarea aruncărilor14.17. Sancţiunile14.18. Arbitrii

În colaborare cu Confederaţia Europeană de Handbal, Federaţia Internaţională de Handbal a revizuit regulile de joc ale handbalului pe plaja care au fost făcute publice cu ocazia Congresului I.H.F. (Federaţia Internaţională de Handbal) în 1996 din Statele Unite ale Americii. Aceste reguli noi trebuie să fie aplicate în întreaga lume cu scopul de a verifica dacă sunt practicabile.

Iată mai jos, regulile în vigoare în prezent:

14.1. TERENUL DE JOC

1.1. Terenul de joc (figura 46) este un dreptunghi de 27 m lungime şi 12 m lăţime şi cuprinde o suprafaţă de joc şi două suprafeţe de poartă. Solul terenului de joc trebuie să fie compus dintr-un strat de nisip de aproximativ 40 cm grosime.

1.2. Părţile laterale mari ale terenului de joc sunt numite linii de tuşă, părţile laterale mici fiind numite linii de poartă. Poarta se află în mijlocul liniei de poartă, are o lăţime de 3 m şi o înălţime de 2 m. Linia cuprinsă între stâlpii porţii este numită linie de poartă şi este trasată în nisip.

1.3. Suprafaţa de poartă este creată trasând o linie paralelă cu linia porţii la o distanţă de 6 m.

Page 2: Handbal Beach

1.4. Suprafaţa de joc are o lungime de 15 m şi o lăţime de 12 m. Ea este delimitată printr-o bandă de aproximativ 8 cm fabricată dintr-un material elastic. Jumătatea suprafeţei poate fi indicată pe liniile de tuşă printr-o linie de 15 cm lungime de altă culoare.

Fig. 46

14.2. TIMPUL DE JOC

2.1. Jocul se compune din două reprize ale căror rezultate sunt contabilizate separat. Fiecare repriză durează 10 minute; cele două reprize sunt despărţite de o pauză de 5 minute.

2.2. Jocul începe în fiecare repriză printr-un angajament al arbitrului (regula 10;15). Alegerea suprafeţei de joc se face prin tragere la sorţi. Cealaltă echipă decide pe care linie laterală se găseşte zona sa de schimb. După pauză suprafeţele de joc şi zonele de schimb vor fi schimbate.

2.3. Fiecare echipă are dreptul să ceară un time-out de 1 minut pe repriză.

2.4. În caz de egalitate după o repriză, se joacă după principiul ,,morţii subite” (adică, următorul gol este decisiv). Această

Page 3: Handbal Beach

formulă începe printr-o ,,minge de arbitru” (regula 15). Învingătorul obţine un punct.

2.5. Atunci când cele două reprize au fost câştigate de aceeaşi echipă, aceasta din urmă este învingătoare cu 2 puncte la 0.

2.6. Dacă cealaltă echipă câştigă a două repriză, aceasta înseamnă că este meci nul, cu 1 punct de fiecare parte. De vreme ce trebuie desemnat un învingător, se va practica sistemul ,, un jucător contra portarului” (regula 9).

14.3. MINGEA

3.1. Se joacă cu o minge de cauciuc rotundă şi antiderapantă. Greutatea ei este de aproximativ 360 grame şi diametrul de aproximativ 17,5 cm pentru jocurile masculine, iar pentru cele feminine greutatea mingii este de aproximativ 290 grame şi diametrul de aproximativ 16,5 cm. Pentru copii se poate utiliza o minge de dimensiuni mai mici.

14.4. ECHIPA

4.1. O echipă este formată întotdeauna din maxim 8 jucători. La începutul jocului trebuie să fie prezenţi cel puţin 6 jucători. Dacă numărul jucătorilor unei echipe scade sub 4, trebuie să se întrerupă jocul. Această echipă a pierdut.

4.2. Maximum 4 jucători (3 jucători de câmp şi un portar) pot să se afle simultan pe terenul de joc. Ceilalţi jucători sunt rezerve care se află în spatele liniei de tuşă a suprafeţei de joc de o parte.

4.3. În caz de greşeală de schimb, jocul continuă cu o lovitură liberă (regula 13) sau lovitură de la 6 m (regula 14) în avantajul echipei adverse dacă jocul a trebuit să fie întrerupt din această cauză.

4.4. Toţi jucătorii joacă cu picioarele goale (desculţi). Dacă echipele se înţeleg asupra unui anume fel de încălţăminte, această convenţie nu este valabilă decât dacă ea este obligatorie pentru toţi jucătorii. Decizia finală privind acest lucru este lăsată la aprecierea arbitrilor conform regulii 18:3 a I.H.F.

14.5. PORTARUL

5.1. Portarului îi este permis să părăsească suprafaţa porţii fără minge şi să joace în suprafaţa de joc.

Page 4: Handbal Beach

5.2. Dacă un portar înscrie un gol în calitate de jucător de câmp, acest gol are valoare mai mare (regula 9:1).

5.3. După fiecare gol înscris, jocul se continuă printr-o repunere a portarului din suprafaţa de poartă (regula 10).

14.6. SPAŢIUL DE POARTĂ

6.1. O minge în mişcare sau imobilă pe sol poate întotdeauna să fie jucată chiar în suprafaţa porţii.

14.7. JUCAREA MINGII

7.1. Orice jucător poate ,,să se arunce asupra mingii” aflată în mişcare sau imobilă pe sol.

7.2. Mingea nu trebuie să rămână pe sol mai mult de 3 secunde şi nu poate fi reluată de acelaşi jucător care a atins-o ultimul (aruncare liberă).

14.8. COMPORTAMENTUL FAŢĂ DE ADVERSAR

8.1. În această privinţă regula 8-a I.H.F. rămâne aplicabilă fără modificare. Sancţiunile personale aplicate jucătorilor nu antrenează decât o reducere a echipei în apărare. Continuarea jocului nu este influenţată de o asemenea decizie.

14.9. MARCAREA UNUI GOL

9.1. Un gol este valabil atunci când mingea a depăşit în totalitate linia porţii. Orice gol marcat în suspensie (transmiterea mingii sau primirea şi lovitură fără contact cu solul) contează cât 2 goluri. Dacă portarul înscrie un gol în calitate de jucător de câmp, acest gol e considerat ca un gol suplimentar. De asemenea, o lovitură de la 6 m valorează 2 goluri.

9.2. Dacă cele două echipe au câştigat fiecare câte o repriză (1-1) se trece la sistemul ,,un jucător contra portarului”. Fiecare echipă desemnează pentru aceasta 5 jucători care vor efectua aruncările la poartă în alternanţă cu echipa adversă. Dacă un portar este desemnat să arunce la poartă , el este jucător de câmp şi un alt jucător îl înlocuieşte ca portar. Învingătoarea este echipa care a marcat cele mai multe goluri după 5 lovituri.

În acest sistem ,,un jucător contra portarului” cei doi portari se află într-o primă fază pe linia porţilor respective. Un coechipier începe prima

Page 5: Handbal Beach

serie. El se află intr-unul din cele două colţuri ale suprafeţei de joc de-a lungul propriei linii ale suprafeţei de poartă. Odată cu fluierul arbitrului, el trimite mingea portarului. În momentul în care mingea a părăsit mâna aruncătorului cei doi portari pot să se deplaseze înainte. Portarul care este în posesia mingiei trebuie să o arunce în 3 secunde fie trăgând spre poarta adversară, fie pasând mingea coechipierului său care se află în atac. Acesta din urmă trebuie să prindă mingea – care nu va fi atins în prealabil solul - şi să încerce să înscrie un gol conform regulilor. Mingea trimisă de către jucătorul de câmp poate să atingă solul. Portarul care efectuează aruncarea nu poate să părăsească propria suprafaţă de poartă. Dacă portarul înscrie un gol printr-o aruncare directă, acest gol se punctează dublu. Portarul care apără poate în orice moment să-şi recâştige suprafaţa de poartă fără minge.

9.3. În cazul în care portarul care apără ,,un jucător contra portarului” împiedică printr-o abatere de la regulă – atacul adversarilor de a înscrie un gol, arbitrul va hotărî să se procedeze la o aruncare de la 6 m. Dacă această aruncare se termină cu un gol, acesta se punctează dublu. Dacă arbitrul consideră că, comportamentul portarului trebuie să fie sancţionat progresiv sau este o neregularitate evidentă, această aruncare de la 6 m, transformată în gol, valorează 3 goluri.

9.4. Dacă nici o decizie nu a fost luată după prima serie, se va continua sistemul ,,un jucător contra portarului” fiind desemnaţi din nou 5 jucători pentru a doua serie. Decizia va fi luată în această serie – şi eventual în cele următoare – dacă o echipă câştigă cu un gol avans după o serie de aruncări.

9.5. Dacă numărul jucătorilor scade sub 5 în momentul executării unei serii, nici un jucător nu poate să tragă de două ori. Această echipă are în consecinţă mai puţine posibilităţi de aruncare.

9.6. În timpul desfăşurării sistemului ,,un jucător contra portarului”, toţi jucătorii de câmp participanţi rămân în spatele porţii unde începe prima serie. Cel care a tras va rămâne în spatele celeilalte porţi.

14.10. ANGAJAMENTUL

10.1. La începutul fiecărei reprize, jocul începe printr-o minge de arbitru (regula 15), executată ca o repunere a portarului din suprafaţa de poartă.

10.2. După fiecare gol înscris, jocul se continuă printr-o repunere a portarului din propria suprafaţă de poartă.

10.3. Jucătorii de câmp se poziţionează pe întreaga suprafaţă de joc.

Page 6: Handbal Beach

14.11. REPUNEREA MINGII ÎN JOC

11.1. Regula 11.1. a I.H.F. rămâne aplicabilă fără modificare.11.2. Dacă locul de execuţie a repunerii în joc se află în interiorul

liniei suprafeţei de poartă, această repunere în joc pe tuşă nu poate fi executată ca aruncare la poartă (repunere în joc către portar).

14.12. REPUNEREA MINGII ÎN JOC DE CĂTRE PORTAR

12.1. Regula 12 a I.H.F. rămâne aplicabilă fără modificare.

14.13. ARUNCAREA LIBERĂ

13.1. În caz de greşeală se decide să se procedeze la o aruncare liberă pentru cealaltă echipă (conform cu regula 13 a I.H.F.).

13.2. Aruncarea liberă trebuie executată din locul în care greşeala a fost comisă.

13.3. În momentul executării aruncării libere, jucătorii echipei atacante nu pot să se apropie la mai puţin de 1 m de linia suprafeţei de poartă.

13.4. Jucătorii echipei adverse trebuie să fie îndepărtaţi la cel puţin 1 m de cel care trage. Ei pot să se plaseze de-a lungul suprafeţei de poartă.

14.14. ARUNCAREA DE LA 6 M

14.1. Regula 14 a I.H. F. (ca şi aruncarea de la 7 m) rămâne aplicabilă fără modificări. Dacă în momentul executării unei aruncări de la 6 m este pronunţată o sancţiune personală, acel gol înscris valorează întotdeauna cel puţin 2 goluri.

14.2. În momentul executării aruncării de la 6 m, cel care aruncă nu poate nici să atingă, nici să calce pe linia suprafeţei de poartă înainte ca mingea să părăsească mâna sa de aruncare (aruncare liberă).

14.3. Portarul şi ceilalţi jucători ai echipei adverse nu pot să se apropie la mai puţin de 1 m de cel care aruncă.

14.15. MINGEA DE ARBITRU

15.1. Regula 15 a I.H.F. rămâne aplicabilă fără modificare, totuşi cele două reprize şi în cazul unui meci nul după prima repriză sunt începute printr-un angajament al arbitrului.

Page 7: Handbal Beach

15.2. Arbitrul de câmp fluieră şi lansează mingea vertical în aer în mijlocul terenului. Al doilea arbitru se plasează la exteriorul liniei de tuşă.

14.16. EXECUTAREA ARUNCĂRILOR

16.1. Regula 16 a I.H.F. rămâne aplicabilă fără modificări.

14.17. SANCŢIUNILE

17.1. Dacă se produce o abatere de la reguli sau o atitudine nesportivă care cere eliminarea obligatorie conform regulii 17.3. sau conform ultimei fraze a regulii 17.3. a I.H.F. trebuie să fie pronunţată dar nu limitată în timp. Aceasta se aplică de asemenea la o eventuală altă eliminare.

17.2. În caz de descalificare (regula 17.5. a I.H.F.) sau de expulzare (regula 17.7. a I.H.F.), jucătorul sau oficialul vinovat nu mai participă la joc. Jucătorul poate fi totuşi înlocuit pe terenul de joc dacă echipa sa este în posesia mingii.

17.3. Dacă după o sancţiune personală jocul continuă cu o aruncare de la 6 m, golul înscris valorează întotdeauna cel puţin două goluri.

14.18. ARBITRII

18.1. Regula 18 a I.H.F. rămâne aplicabilă fără modificări.

Semnalizările arbitrilor

1. Semnalizările I.H.F. ale arbitrilor 1-11, 13 si 16-18 rămân aplicabile fără modificare.

2. Semnul 12 este executat într-un mod asemănător. Dacă un gol se punctează dublu sau triplu (regula 9), arbitrul trebuie să arate în plus două sau trei degete.

3. Semnele 14 şi 15 sunt adaptate. Arbitrul indică greşeala şi arată cu degetul jucătorul vinovat. Un braţ întins cu degetul mare în jos înseamnă o eliminare conform regulii 17.1.; amândouă braţele cu degetul mare în jos înseamnă o descalificare conform regulii 17.2.

Page 8: Handbal Beach