geometrie.doc

11
Proiect didactic Data: 28.03.2014 Şcoala Gimnaziala nr.1 Oltina Clasa: a III-a Propunator: inst. Closca Antoneta Aria curricularã: Matematica şi ştiinţe Disciplina: Matematica Unitatea de învãţare: Elemente intuitive de geometrie Tema: Dreptunghiul şi patratul Tipul lecţiei: Lectie de comunicare - insusire de noi cunostinte Obiective de referinţã: 2.1. - sa recunoasca si sa descrie forme plane si spatiale, sa clasifice obiecte si desene dupa criterii variate; 4.1. - sa manifeste initiativa in a transpune diferite situatii in context matematic, propunand modalitati diverse de abordare a unei probleme; Obiective operaţionale: a) cognitive: O.C.1: sa recunoasca figurile geometrice corespunzatoare noţiunilor geometrice învaţate anterior; O.C.2: sa identifice noţiunile în alte situaţii şi în situaţii corespunzatoare mediului înconjurator; O.C.3: sa defineasca noţiunile de poligon şi triunghi;

Transcript of geometrie.doc

Page 1: geometrie.doc

Proiect didactic

Data: 28.03.2014Şcoala Gimnaziala nr.1 OltinaClasa: a III-aPropunator: inst. Closca AntonetaAria curricularã: Matematica şi ştiinţeDisciplina: MatematicaUnitatea de învãţare: Elemente intuitive de geometrieTema: Dreptunghiul şi patratul Tipul lecţiei: Lectie de comunicare - insusire de noi cunostinte

Obiective de referinţã: 2.1. - sa recunoasca si sa descrie forme plane si spatiale, sa clasifice obiecte si desene dupa criterii variate;4.1. - sa manifeste initiativa in a transpune diferite situatii in context matematic, propunand modalitati diverse de abordare a unei probleme;

Obiective operaţionale:

a) cognitive: O.C.1: sa recunoasca figurile geometrice corespunzatoare noţiunilor geometrice învaţate anterior;

O.C.2: sa identifice noţiunile în alte situaţii şi în situaţiicorespunzatoare mediului înconjurator;

O.C.3: sa defineasca noţiunile de poligon şi triunghi;

O.C.4: sa identifice patratul şi dreptunghiul;

O.C.5: sa construiasca folosind beţişoare, pe banca şi apoi în caiete,dreptunghiuri şi patrate

b) afective: O.A.: manifestarea interesului pentru studiul matematicii;

Page 2: geometrie.doc

c) motrice: O.M.: sa foloseasca în mod corespunzator instrumentele de lucru;

Resurse procedurale:

Metode: conversatia euristica, explicatia, observatia dirijata, problematizarea;Resurse materiale: truse de geometrie, instrumente de geometrie, planse, bete de chibrit, fise de lucru.

Forme de organizare: frontala, individuala

Resurse umane: 17 elevi

Resurse temporale: 45 de minute

Bibliografie:a) oficiale: Curriculum national „Programa şcolara pentru clasele I – IV”;b) pedagogice: C.Lupu, D.Savulescu, „Metodica predarii matematicii

Manual pentru clasa a XI-a Licee pedagogice”, ed. Paralela 45, Piteşti, 2000 Ş. Pacearca, M.Mogoş, „Matematica – manual penru clasa a III-a”, ed.

Aramis, Bucureşti, 2005 Manolescu, Marin; Constantinescu, Maria Magdalena; Gorcinski,

Gabriela; Proiectare si evaluare didactica in invatamantul primar - matematica - Editura Steaua Procion, Bucuresti, 1997;

Arghirescu, Aurelia; Ancuta, Florica; Matematica, clasa a III-a, Editura Carminis, Pitesti, 2005.

Page 3: geometrie.doc

Momentele lectiei

Ob.Op.

Continutul informativ si aplicativ Strategii didacticeEvaluare

Metodedidactice

Mijloacedidactice

Forme deorg.

Preg. pt. activ. de invatare1 '

-Pregatesc materialele necesare pentru desfasurarea orei in conditii optime.

Conversatia Frontal

Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior5'

Captarea atentiei:-Indic elevilor sa priveasca cu atenţie imaginile de pe plansa ce reprezinta figuri geometrice: poligoane si triunghiuri.

Reactualizarea cunostintelor:-Solicit elevilor sã deseneze figurile geometrice şi sa denumeasca noţiunile de: dreapta, segment de dreapta, poligon, triunghi.Adevarat sau fals?

a) Dreapta este marginita.b) Punctul este urma lasata de vârful unui creion.c) Segmentul de dreapta este marginit la capete.

-Ce este poligonul?-Ce este triunghiul?-Se verifica tema pentru acasa, calitativ si cantitativ, facandu-se recomandarile cuvenite.

Conversatia Plansa Frontal

Dirijarea Invatarii

Anuntarea temei si a 5'

OC1

OC3

-Sugerez elevilor sa adauge reprezentarilor figurative cu 3 laturi (triunghiurilor) înca un beţisor, astfel încât sa formeze poligoane cu 4 laturi.-Ce figuri geometrice aţi realizat?

-Voi anunta tema" Dreptunghiul şi patratul" si voi scrie titlul pe tabla.-Elevii vor scrie in caiete.

Exercitiu Bete de chibrit

Frontal

Observareasistematica

Dobandirea cunostintelor7'

-Daţi exemple de obiecte din mediul înconjurator care au aceste 2 forme.-Se aseamana aceste 2 figuri geometrice?

Explicatia Frontal

Page 4: geometrie.doc

-Prin ce?-Prin ce se deosebesc ele?-Desenaţi un patrat cu latura de 1cm.-Desenaţi un dreptunghi cu latura mare de 2 cm şi latura mica de 1 cm.-Folosind 12 beţişoare / beţe de chibrit ( de lungimi egale), construiţi:

3 patrate; 2 dreptunghiuri; 1 patrat mare şi unul mic.

Bete de chibrit

Obtinerea performantei15'

OC2OC4

-Danuţ are 10 beţişoare de aceeaşi lungime. Care este numarul minim de beţişoare pe care trebuie sa le foloseasca pentru a construi un dreptunghi?

-Câte patrate sunt în imaginea alaturata? Dar dreptunghiuri?

-Citesc urmatoarele versuri şi se realizeaza desenul pe care il sugereaza:Când desenez o casăFac un pătrat mai mare,Latură cam de 7 centimetri are.Ferestrele sunt ochii,Dreptunghiuri către soare.Şi dacă urci pieptiş,Dai şi de-acoperiş:E un triunghi ce areUn vârf proptit în soare. Mai are casa darUn coş dreptunghiular

Problemati-zarea

Explicatia

Observatia dirijata

Frontal

Activitate individuala

Auto-evaluare

Page 5: geometrie.doc

Pe care ies acumSpirale lungi de fum.Copacii pare-mi-seCoroane deseneazăDin linii curbe-nchise,Doar gardul pe-ndelete,Îşi scrie mândru formaCu linii frânte, drepte.E-n jur, precum se ştie,ATÂTA GEOMETRIE

Retentia si transferul cunostintelor10'

OC4 -Elevii vor primi o fisa de evaluare (Anexa 1) pe care o vor rezolva individual.

Observatiasistematica

Fisa de lucru

Individual

Tema pentru acasa1'

OC2 -Recomand confecţionarea „a doua patrate si a doua dreptunghiuri".”

Aprecieri finale 1'

-Se fac aprecieri asupra modului in care elevii au participat la lectie si se acorda calificative.

Page 6: geometrie.doc

Fişa de lucru (Anexa1)1. Coloraţi figurile geometrice care nu sunt triunghiuri:

2. Uneşte cuvântul cu desenul corespunzãtor:

triunghi dreptunghi patrat

3. Deseneaza 2 patrate si 3 dreptunghiuri.

4. Completeaza figura astfel încât sã obţii un patrat un dreptunghi:

5. Completeaza un tabel cu numarul de figuri geometrice conţinute de desen:

Page 7: geometrie.doc

1. Coloraţi figurile geometrice care nu sunt triunghiuri:

Descriptori de performanţa: FB - coloreaza toate cele trei figuri geometrice; B - coloreaza doua figuri geometrice; S - coloreaza o figura geometrica;

2. Uneşte cuvântul cu desenul corespunzãtor:

triunghi dreptunghi pãtrat

Descriptori de performanţa: FB - uneste corect toate figurile geometrice; B - uneste cinci figuri geometrice; S - uneste patru figuri geometrice;

3. Deseneazã 2 pãtrate si 3 dreptunghiuri.

Descriptori de performanţa: FB - realizeaza corect cele cinci figuri geometrice; B - realizeaza corect patru figuri geometrice; S - realizeaza corect trei figuri geometrice;

4. Completeazã figura astfel încât sã obţii un pãtrat , un dreptunghi si un triunghi:

Descriptori de performanţa: FB - completeaza corect toate figurile geometrice; B - completeaza corect doua figuri geometrice; S - completeaza corect o figura geometrica;

Page 8: geometrie.doc

5. Completeaza un tabel cu numãrul de figuri geometrice conţinute de desen:

Descriptori de performanţa: FB - completeaza corect toate cele 8 figuri geometrice; B - completeaza corect sase figuri geometrice; S - completeaza corect patru figuri geometrice;