Geografie Proiect+Tema Portf

7
Proiect de lecţie – model 1 Obiectul: Geografie Clasa: a IV-a Subiectul lecţiei: Apele curgătoare din România Tipul lecţiei: lecţie mixtă Obiective de referinţă: R1.1; R1.3; R2.3; R3.2 Obiective operaţionale:  La sfârşitul lec  ţ iei elevii vor fi capabili: O1 – s ă numească cel puţin 5 elemente ale unei ape curgătoare, pe baza desenului şi a planşei prezentate şi prin prelucrarea informaţiilor transmise; O2 – să localizeze pe hart ă cel puţin 10 râuri şi fluviul Dunărea; O3 – s ă enumere cel puţin patru caracteristici ale reţelei de ape curgătoare din ţara noastră, pe baza informaţiilor primite şi a imaginilor vizionate; O4 – s ă precizeze cel puţin patru aspecte care să demonstreze importanţa apelor curgătoare şi necesitatea ocrotirii lor, pe baza conţinutului informaţional şi după vizionarea unui film documentar. Argumentarea obiectivelor : A1- O1 - formarea deprinderii de interpretare a informa ţiilor primite; A2- O2 - formarea deprinderii de analiz ă şi interpretare corect ă a hărţii; A3- O3 - dezvoltarea capacit ăţii de analiză şi sinteză a elementelor geografice dintr-un sistem spaţial şi funcţional; A4- O4 - perceperea corela ţiilor dintre suportul fizic al elementelor studiate şi utilizarea sa sub aspect economic. Sarcini de lucru: S1/O1: Identificaţi pe planşa prezentată elementele unui râu, notându-le în caiet în timp de 3 minute. S2/O2: Identificaţi pe schiţa de hartă din manual 10 dintre cele mai mari râuri şi fluviul Dunărea. S3/O2: Localizaţi pe harta murală cele 10 râuri şi fluviul Dunarea. S4/O3: Citiţi cu atenţie fragmentele de lectur ă primite, precum şi pe cele din manual de la pagina ... şi scrieţi în caiete cel puţin două caracteristici specifice ale reţelei de ape curgătoare, în timp de 4 minute. S5/O3: Urmăriţi setul de imagini proiectate şi notaţi în caiete, concomitent cu vizionarea, două caracteristici ale fluviului Dunărea. S6/O4: Priviţi ilustraţiile din albumul  Delta Dunării şi specificaţi, oral, patru elemente ale importanţei apelor curgătoare. S7/O4: Explicaţi oral, f ăcând apel la toate materialele prezentate în lecţie, de ce este necesar ca acest ţinut să fie ocrotit. Strategii didactice: Metode: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu harta, lucrul cu manualul, comparaţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea, lectura Mijloace de învăţământ: harta fizică a României, atlase, manuale, dicţionar de termeni geografici, album Delta Dunării, set de planşe cu apele curgătoare, imagini, fragmente de lecturi, film video, dicţionar de termeni geografici, fi şa de evaluare Material bibliografic:

Transcript of Geografie Proiect+Tema Portf

7/28/2019 Geografie Proiect+Tema Portf

http://slidepdf.com/reader/full/geografie-proiecttema-portf 1/7

Proiect de lecţie – model 1

Obiectul: GeografieClasa: a IV-aSubiectul lecţiei: Apele curgătoare din RomâniaTipul lecţiei: lecţie mixtă Obiective de referinţă: R1.1; R1.3; R2.3; R3.2Obiective operaţionale: La sfârşitul lec ţ iei elevii vor fi capabili:

O1 – să numească cel puţin 5 elemente ale unei ape curgătoare, pe baza desenului şi a planşeiprezentate şi prin prelucrarea informaţiilor transmise;O2 – să localizeze pe hartă cel puţin 10 râuri şi fluviul Dunărea;O3 – să enumere cel puţin patru caracteristici ale reţelei de ape curgătoare din ţara noastră, pebaza informaţiilor primite şi a imaginilor vizionate;O4 – să precizeze cel puţin patru aspecte care să demonstreze importanţa apelor curgătoare şinecesitatea ocrotirii lor, pe baza conţinutului informaţional şi după vizionarea unui filmdocumentar.

Argumentarea obiectivelor:A1- O1 - formarea deprinderii de interpretare a informaţiilor primite;A2- O2 - formarea deprinderii de analiză şi interpretare corectă a hărţii;A3- O3 - dezvoltarea capacităţii de analiză şi sinteză a elementelor geografice dintr-un sistem

spaţial şi funcţional;A4- O4 - perceperea corelaţiilor dintre suportul fizic al elementelor studiate şi utilizarea sa subaspect economic. 

Sarcini de lucru:

S1/O1: Identificaţi pe planşa prezentată elementele unui râu, notându-le în caiet în timp de 3minute.S2/O2: Identificaţi pe schiţa de hartă din manual 10 dintre cele mai mari râuri şi fluviulDunărea.S3/O2: Localizaţi pe harta murală cele 10 râuri şi fluviul Dunarea.S4/O3: Citiţi cu atenţie fragmentele de lectură primite, precum şi pe cele din manual de la

pagina ... şi scrieţi în caiete cel puţin două caracteristici specifice ale reţelei de ape curgătoare, în timpde 4 minute.

S5/O3: Urmăriţi setul de imagini proiectate şi notaţi în caiete, concomitent cu vizionarea, două caracteristici ale fluviului Dunărea.S6/O4: Priviţi ilustraţiile din albumul  Delta Dunării şi specificaţi, oral, patru elemente ale

importanţei apelor curgătoare.S7/O4: Explicaţi oral, f ăcând apel la toate materialele prezentate în lecţie, de ce este necesar caacest ţinut să fie ocrotit.

Strategii didactice:Metode: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu harta, lucrul cu manualul, comparaţia, învăţarea

prin descoperire, problematizarea, lecturaMijloace de învăţământ: harta fizică a României, atlase, manuale, dicţionar de termeni geografici,album Delta Dunării, set de planşe cu apele curgătoare, imagini, fragmente de lecturi, film video,dicţionar de termeni geografici, fişa de evaluareMaterial bibliografic:

7/28/2019 Geografie Proiect+Tema Portf

http://slidepdf.com/reader/full/geografie-proiecttema-portf 2/7

  1. Mihăilescu C., Pi ţ il ă T., (2006), Geografie - manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis,Bucureşti.

 2. Dulamă M. E., (1996), Didactică geografică, Editura Clusium, Cluj-Napoca.

 3. Dincă C., (2007), Dic ţ ionar de termeni geografici, Editura Decesfera Media, Bucureşti.

Schema lecţiei se structurează pe următorul plan:C1 : Elementele unui râuC2 : Râurile României şi fluviul DunăreaC3 : Caracteristicile apelor curgătoareC4 : Importanţa râurilor şi a fluviului Dunărea

Corelaţia obiective-conţinuturi-sarcini de lucru:O1-C1-S1; O2-C2-S2+S3; O3-C3-S4+S5; O4-C4-S6+S7.

Informaţii suplimentare:

•  Mureşul. Afluent al Tisei. Mureșul este al doilea râu ca lungime din România, după Dunăre.Are 803 km, din care 761 km se află pe teritoriul României. Izvorăște din Munții Hășmaș (Carpații Orientali), trece prin depresiunea Giurgeu, traversează Munții Călimani și Gurghiu(prin defileul Toplița-Deda, lung de 50 de km), străbate partea centrală a Transilvaniei (trecândprin orașele Reghin, Târgu-Mureş, Iernut, Aiud şi pe lângă Alba Iulia), desparte MunţiiApuseni de Carpaţii Meridionali şi Poiana Ruscă, intră în Câmpia de Vest, trece prinmunicipiul Arad și, la vest de localitatea Nădlac, definește granița între România și Ungaria,după care intră în Ungaria și se varsă în Tisa. În Antichitate era numit Maris sau Marisia.

• •  Oltul. Afluent al Dunării, are o lungime de 615 km. Izvorăște din Mulţii Hăşmaş. traversează 

depresiunea Ciucului, partea de sud-est a Transilvaniei, Carpaţii Meridionali, prin defileul

Turnu Roşu-Cozia, Subcarpaţii, Podişul Getic şi Câmpia Română, formând limita întreMuntenia şi Oltenia. În vecinătatea Oltului sunt așezate orașele Miercurea Ciuc, SfântuGheorghe, Făgăraş, Râmnicu Vâlcea şi Slatina. Era denumit  ȋn Antichitate Alutus sau Aluta. 

•  Siretul. Izvorăște din Munţii Carpați, pe teritoriul Ucrainei. Parcurge 706 km și se varsă înDunăre, lângă Galați. Dintre afluenții Dunării pe teritoriul Romaniei, are cel mai mare bazinhidrografic din țară, fiind râul intern cu cel mai mare debit. Principalii afluenți ai Siretului sunt:pe partea dreaptă Suceava, Moldova, Bistrița, Trotuș, Putna și Buzău, iar pe partea stângă, râulBârlad. Pe cursul său, au fost realizate mai multe baraje și lacuri de acumulare, reducând,pericolul de inundații. Principalele orașe de pe Siret sau din apropierea cursului său sunt: Siret,Pașcani, Roman, Bacău, Adjud și Galați.

7/28/2019 Geografie Proiect+Tema Portf

http://slidepdf.com/reader/full/geografie-proiecttema-portf 3/7

DESFAŞ URAREA LEC Ţ IEI 

Evenimentele lec ţ iei 

Obiective Con ţ inutul informativ 

Nivelul ini ţ ial al cunoa şterii elevilor 

Sarcini de înv ăţ are 

Strategii didactice

Moment organizatoric 

Pregătirea elevilorpentru oră 

Se verifică materialul didactic, se notează absenţ ii2 min.

Verificarea cuno ştin ţ elor anterioare 

Lecţ ia de verificat: Clima RomânieiSe adresează întrebări. 5 min. 

Se solicită lucrul cu harta 

Metode: conversaţ ia, lucrMijloace: harta fizică a Ro

Preg ătirea aperceptiv ă 

Captarea atenţ ieipentru buna desfă-şurarea a lecţ iei

*Se prezintă un rebus care se completează  împreună cu elevii, pentru descoperirea titluluilecţ iei 3 min. 

Metode: jocul didacticMijloace: rebus, informaţsuplimentareForme de organizare: fr

Anun ţ area temei,obiectivelor 

Se anunţă titlul lecţ iei, obiectivele urmărite.1 min. 

Dirijarea pred ării- înv ăţării 

25 min.

O1. C1. recunosc semneleconvenţ ionale,pot citi planşa,definesc terminiinoi (din dicţ ionar)

S1. Metode: explicaţ ia, convecu harta, exerciţ iulMijloace: Harta fizicăplanşă, dicţ ionar de termeForme de organizarindividuală 

O2. C2. se orientează pehartă pot identifica şilocaliza râurile şifluviul Dunărea

S2, S3 Metode: conversaţ ia, luc

problematizareaMijloace: Harta fizicăatlasul, manualulForme de organ.: fronta

O3. C3. au deprinderea dea identifica pe

baza lecturii şi aimaginilor,caracteristici

S4, S5 Metode: conversaţ ia, luclectura

Mijloace: Harta fizicăimagini, lecturiForme de organizar

individuală, pe echipe

7/28/2019 Geografie Proiect+Tema Portf

http://slidepdf.com/reader/full/geografie-proiecttema-portf 4/7

O4, O5 C4. au deja informaţ iidespre importanţ afluviului Dunărea,vizionează imagini

S6, S7 Metode: lucrul cu hartazareaMijloace: Harta fizicăatlasul, album Delta Dun ă

Forme de organizare: fr

Atingerea 

feed-back- ului 

Prin întrebări care vizează gândirea 3 min. Ex.: Comparaţ i râurile din Carpaţ i cu cele din Câmpia Română şi indicaţ i2 asemănări şi 2 deosebiriNumiţ i două râuri care se îndreaptă spre V, două spre S, două spre E

Metode: lucrul cu harta, pzareaMijloace: Harta fizică a RForme de organizare: fr

Ob ţ inerea performan ţ ei 

- se distribuie fişele de evaluare; rezolvarea cerinţ elor 7 min. - după completarea lor, se face o verificare, prin sondaj, pentru a seidentifica răspunsurile corecte 1 min. 

Mijloace: fişa de evaluarForme de organizare: in

Anun ţ area temei pentru acas ă 

- învăţ area conţ inuturilor lecţ iei- găsirea unor imagini cu trei râuri din România care să reprezinte un curs din zona montană, unul dcâmpie

1 min.

Aprecierea activit ăţ ii 

Notarea 

- se fac observaţ ii generale asupra modului în care au răspuns elevii- se notează elevii care au fost foarte activi 2 min. 

7/28/2019 Geografie Proiect+Tema Portf

http://slidepdf.com/reader/full/geografie-proiecttema-portf 5/7

 Şcoala..………...............………  Nume…………..............………..Învăţăţor………….............….. Prenume………...............……....

Clasa …………...............…….....

FIŞA DE EVALUAREClasa a IV-a

Tema: Apele curgătoare din România 1. Realizează un desen pe care să notezi 4 elemente ale unui râu.

2. Numeşte patru râuri care se varsă în fluviul Dunărea pe teritoriulRomâniei.

..........................................................................................................................

3. Evidenţiază trei caracteristici ale apelor curgătoare din ţara noastră.

........................................................................................................................

.......................................................................................................................

........................................................................................................................

4.  Precizează trei elemente care să argumenteze importanţă economică afluviului Dunărea.

............................................................................................................................

............................................................................................................................

Timp de lucru: 7 minute 

S *B ** / ***FB *****

S *B ** / ***FB *****

S *B **FB ***

S *B **

FB ***

S * = un răspuns correctB **/*** = două /trei răspunsuri corecteFB **** = patru răspunsuri corecte 

7/28/2019 Geografie Proiect+Tema Portf

http://slidepdf.com/reader/full/geografie-proiecttema-portf 6/7

 

TEMATICA PENTRU PORTOFOLIU

I.  GEOGRAFIE•  1. REALIZAREA UNEI SCURTE MONOGRAFII A UNEI LOCALITĂTI DIN ROM NIA

sauREALIZAREA UNEI SCURTE PREZENTĂRI FIZICO-GEOGRAFICE A UNEI UNITĂŢIDE RELIEF DIN ROMÂNIA

•  2. SELECTAREA SI DEFINIREA A 20 DE TERMENI GEOGRAFICI CARE SĂ SEREFERE LA CELE PATRU TREPTE DE RELIEF (câmpie, deal, podiş, munte)

II.  METODICĂ 

•  1. UN PROIECT DIDACTIC PENTRU O LECTIE DE GEOGRAFIE / ORICE NIVEL DESTUDIU

•  2. UN REFERAT PE O TEMA LA ALEGERE DE METODICA / DIDACTICAGEOGRAFIEI

Exemple de teme :Valorificarea orizontului local în predarea geografiei ;Valente educative ale orelor de opţional din aria curriculara Matematica – Stiinte ;Abordarea excursiei scolare din perspectiva aplicatiilor practice ;Rolul excursiei scolare in predarea-invatarea geografiei la clasele primare ;Invatarea geografiei prin jocul didactic ;Metode si procedee de tip expozitiv-euristic si mijloace de invatamant informativ-demonstrative in predarea

geografiei ;Eficienta metodelor activ-participative in predarea-invatarea geografiei in ciclul primar ;Cresterea eficientei lectiilor de geografie prin utilizarea jocurilor didactice ;

 Necesitatea cresterii caracterului activ al lectiei de geografie in invatamantul primar ;Metode de exploare si descoperire a realitatii geografice.

Bibliografie:

C. Dincǎ - Dicţionar de termeni Geografici, 2007C. Dincǎ - Memorator de geografie - Romania, 2007C. Dincă – Metodica predării Geografiei, 2011

Dulama Maria Eliza – Strategii didactice, ed. Clusium, Cluj-Napoca 2000Dulama Maria Eliza – Modele, strategii si tehnici didactice activizante cu aplicati in geografie, ed.Clusium, Cluj-Napoca 2001Schoumaker Bernadette Merenne, Didactica Geografiei, Ed Nathan, Paris, 1994Tomescu Viorica, Popa Florentina, Metodica predarii geografiei si stiintelor naturii in ciclul primar, ed.

Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003 

7/28/2019 Geografie Proiect+Tema Portf

http://slidepdf.com/reader/full/geografie-proiecttema-portf 7/7

 

CERINTE PENTRU EVALUAREA PORTOFOLIILOR 

Grija manifestată pentru aspectul portofoliului: materiale ordonate, sugestive, cu exemplificări şiilustraţii adecvate etc.

a)  cu privire la subiectul 1.1 şi 2.2 (monografie şi eseu):

-  materialul trebuie realizat pe baza unor titluri bibliografice, care se menţionează la finalul

lucrării;

-  se pot accepta materiale bazate pe anumite modele, dar trebuie evidenţiată contribuţiapersonală a autorului;

-  materialele preluate ca atare din diferite surse nu pot fi luate în considerare;

b)  cu privire la subiectul 2.1 (proiectul didactic):

-  obiectivele operaţionale trebuie definite complet şi corect (trebuie respectată structura

impusă) ;

-  trebuie realizată corelaţia între obiectivele operaţionale, conţinuturi şi evaluare) ;-  este depăşit modelul de proiect didactic în care se prezintă activitatea cadrului didactic în

paralel cu cea a elevului;

- c)  cu privire la subiectul 1.2 (selectarea şi definirea termenilor geografici):

-  se impune atât selectarea, cât şi definirea termenilor geografici, câte 5 pentru fiecare treaptă de

relief.

Prof. dr. Cornelia Dincă