genitivul

3
PROIECT DIDACTIC TIPUL ACTIVITATII:Joc didactic DENUMIREA ACTIVITATII:Educarea limbajului-educarea comunicarii orale TEMA:”Acui este?” GRUPA:-mare-pregatitoare OBIECTIVE PRIORITARE:-formarea deprinderii de a alcatui propozitii in care sa existe substantive la cazul genitiv; -consolidarea continutului de idei al unor povesti prin folosirea elementelor din povesti in exemplele date; -activizarea vocabularului cu denumiri intalnite in povesti ca:vanator,pusca,bunica,ochelari,cenusareasa,pitici,et c. -dezvoltarea capacitatilor intelectuale :perceptie,memorie,gandire,spirit de observatie ,imaginatie. SARCINA DIDACTICA:-denumirea corecta a substantivelor in cazul genitive,recunoasterea personajelor din cartile illustrate primate si formularea propozitiilor cu substantive in cazul genitiv dupa modelul dat.

description

schita proiect

Transcript of genitivul

Page 1: genitivul

PROIECT DIDACTIC

TIPUL ACTIVITATII:Joc didactic

DENUMIREA ACTIVITATII:Educarea limbajului-educarea comunicarii

orale

TEMA:”Acui este?”

GRUPA:-mare-pregatitoare

OBIECTIVE PRIORITARE:-formarea deprinderii de a alcatui propozitii in

care sa existe substantive la cazul genitiv;

-consolidarea continutului de idei al unor povesti prin folosirea elementelor din

povesti in exemplele date;

-activizarea vocabularului cu denumiri intalnite in povesti

ca:vanator,pusca,bunica,ochelari,cenusareasa,pitici,etc.

-dezvoltarea capacitatilor intelectuale :perceptie,memorie,gandire,spirit de

observatie ,imaginatie.

SARCINA DIDACTICA:-denumirea corecta a substantivelor in cazul

genitive,recunoasterea personajelor din cartile illustrate primate si formularea

propozitiilor cu substantive in cazul genitiv dupa modelul dat.

REGULILE JOCULUI:sa se raspunda la intrebarea pusa,sa se dea exemple

numai din cartea aleasa.

ELEMENTE DE JOC:surpriza,

ghicire,

miscare,

aplauze.

MATERIAL DIDACTIC:jucarii,carti,ilustratii

Page 2: genitivul

DESFASURAREA ACTIVITATII:

In fata copiilor se deschide o cutie cu jucarii:ursulet,vulpe,catelus,pisicuta si

soricel.Se denumesc aceste jucarii cu ajutorul copiilor,apoi sunt chemati 5 copii

si se da in mana fiecaruia cate o jucarie,spunandu-li-se ca in joc sunt ale lor.

Astfel:Ursuletul este al Andreei.

Vulpea este a Cristinei.

Catelusul este al lui Stefan

Pisicuta este a Iuliei.

Soricelul este al lui Alex.

Copiii inchid ochii,timp in care se schimba jucariile intre copiii chemati.Dupa

ce deschid ochii,la semnalul educatoarei,raspund la intrebarile care le sunt

adresate:

Al cui este acum ursuletul? Al cui era?

A cui este acum vulpea? A cui era?

Al cui este acum catelusul? Al cui era?

A cui este acum pisicuta? A cui era?

Al cui este acum soricelul? Al cui era?

Se schimba jucariile de cateva ori si se aplauda raspunsurile corecte.

In continuare,se anunta copiii ca vor juca acest joc folosind povestile

cunoscute.

Ce povesti va amintiti cand vi se spune:Ochelarii sunt ai bunicii;Pusca este a

vanatorului;Casuta este a piticului;Oglinda este a imparatesei,etc.?

Dupa fiecare exemplu,copiii raspund ce poveste isi amintesc.

Din cartile pregatite pe masuta,se propune copiilor sa-si aleaga cate o carte

ilustrata.Li se cere sa priveasca ilustratele si sa formuleze cate un exemplu din

elementele povestirii respective,avand in vedere modelul educatoarei.Se asculta

exemplele date de copii,se aplauda raspunsurile corecte,se repeta raspunsurile.

Se corecteaza raspunsurile gresite.

In incheiere se fac aprecieri asupra participarii copiilor in joc.