fiulrisipitor_comisie

9
Şcoala cu clasele I-VIII Vinatori- Popricani Disciplina: Religie Ortodoxă Profesor: Mihaela Ciomaga PROIECT DE LECŢIE Clasa: a VII-a Unitatea de învăţare: Noţiuni de Catehism Subiectul lecţiei: Pilda fiului risipitor – pocăinţă şi iertare Tipul lecţiei: verificarea cunoştinţelor dobândite anterior/însuşire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre învăţăturile Mântuitorului nostru Iisus Hristos, în vederea formării unui comportament moral-religios. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: O1- să rezume conţinutul pildei ; O2- să formuleze ideile principale din pildă; O3- să identifice simbolurile din pildă; O4- să conştientizeze importanţa pocăinţei şi a ascultării în viaţa noastră; O5- să formuleze învăţăturile morale din pildă. Strategia didactică: 1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, expunerea,problematizarea, observarea dirijată, lectura biblică, meditaţia religioasă 2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală. 3. Mijloace de învăţământ: fise de lucru, Biblia, planşe intuitive pe tema acestei pilde Resurse: 1.Oficiale: *Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VII-a; *Planificarea calendaristică orientativă;

Transcript of fiulrisipitor_comisie

Page 1: fiulrisipitor_comisie

Şcoala cu clasele I-VIII Vinatori- PopricaniDisciplina: Religie OrtodoxăProfesor: Mihaela Ciomaga PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a VII-aUnitatea de învăţare: Noţiuni de CatehismSubiectul lecţiei: Pilda fiului risipitor – pocăinţă şi iertareTipul lecţiei: verificarea cunoştinţelor dobândite anterior/însuşire de noi cunoştinţeScopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre învăţăturile Mântuitorului nostru Iisus Hristos, în vederea formării unui comportament moral-religios.

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: O1- să rezume conţinutul pildei ;

O2- să formuleze ideile principale din pildă; O3- să identifice simbolurile din pildă; O4- să conştientizeze importanţa pocăinţei şi a ascultării în viaţa noastră; O5- să formuleze învăţăturile morale din pildă.

Strategia didactică:1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, expunerea,problematizarea,

observarea dirijată, lectura biblică, meditaţia religioasă2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

3. Mijloace de învăţământ: fise de lucru, Biblia, planşe intuitive pe tema acestei pildeResurse:

1.Oficiale: *Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VII-a; *Planificarea calendaristică orientativă;

2.Bibliografice:*Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1982; *Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”,Iaşi,1999. *Cucoş, Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom”, Iaşi, 1998.

* Mocanu, Elena, Muha, Camelia, Ene, Ionela, Popescu, Daniela, Panoschi, Mihaela, Ghid de proiectare didactică disciplina Religie creştin-ortodoxă, clasele V-VIII, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2004. *Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, Caiet pentru cadre didactice şi părinţi, clasa a V-a, Editura „Sf.Mina”, Iaşi, 2001. *Rugăciuni şi poezii pentru copii, „Editura „Lumină din Lumină”, Bucureşti, 2006. *Şebu, Pr.Prof.Univ.Dr.Sebastian, Metodica predării Religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba-Iulia, 2001.

Page 2: fiulrisipitor_comisie

SCENARIUL DIDACTICNr.Crt.

Etapele lecţiei

ObOp

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee

Forme de organizare

Evaluare

1.Momentul organizatoric1’

* Salutul;* Rugăciunea;* Notarea absenţelor;* Pregătirea pentru începerea orei

* Salutul;* Rugăciunea;* Anunţarea absenţelor;* Pregătirea pentru începerea orei

conversaţiaActivitate frontală

2.

Verificarea cunoştinţelor dobândite anterior14’

*Se adreseaza elevilor întrebări:- Ce ati avut de pregatit pentru azi?- Ce este invierea lui Lazar?

- Puteti da exemple de alte minuni savarsite de Iisus?- Care a fost scopul acestei minuni??- Cine ne povesteste pe scurt aceasta minune?- Care era relatia dintre Iisus- Marta, Maria si Lazar?- De ce a intarziat Iisus venirea Sa in Betania?

- Care este invatatura crestin-ortodoxa ce se desprinde din convorbirea lui Iisus cu Marta?- Despre aceasta inviere vorbea Iisus?

- Ce atitudine a avut Iisus fata de moartea prietenului Sau?- Ce fire a Mantuitorului reiese din aceasta?- Dar prin savarsirea acestei minuni, ce fire a iesit in evidenta?

* Elevii răspund:- Invierea lui Lazar.- Este o minune savarsita de Domnul Iisus Hristos.- Elevii dau exemple.........- Pentru a arata slava lui Dumnezeu si puterea Sa dumnezeiasca.- Un elev povesteste minunea...

- Erau prieteni.

- Pentru a intari, prin invierea lui Lazar, credinta ucenicilor si a celor prezenti in puterea Sa divina.- Invatatura despre invierea cea de apoi.

- Nu, despre invierea imediata a lui Lazar.- A plans si S-a intristat.

- Firea umana.

- Firea divina.

Conversaţia euristică

Activitate frontală

Activitate individuală

Aprecieri verbale individua-le

3. Momentul aperceptiv1’

*Prin savarsirea minunilor, Iisus Si-a aratat lucrarea Sa ca Mantuitor, dar activitatea Sa a avut si o latura de Invatator.Aceste invataturi, Iisus ni le-a transmis prin pilde.

ExplicaţiaConversaţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Page 3: fiulrisipitor_comisie

Nr.Crt.

Etapele lecţiei

ObOp

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee

Forme de organizare

Evaluare

Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări:-Ce este o pildă?- Cu ce scop a rostit Hristos pildele?* Profesorul, ajutat de elevi face o scurtă incursiune prin pildele rostite de Mântuitorul Hristos.

*Elevii răspund:

- Pilda este o istorioară cu un conţinut moral.- Pentru a învăţa lumea.*Elevii răspund solicitărilor profesorului;

4.

Anunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei2’

* Astazi vom incerca sa cunoastem si sa intelegem o astfel de pilda rostita da Mantuitorul Iisus Hristos.* Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Pilda fiului risipitor –.................. * Se precizează obiectivele lecţiei;

* Elevii notează în caiete data şi titlul lecţiei şi ascultă cu atenţie explicaţiile profesorului;

Explicaţia

Activitate frontală

5. Comunicarea/ însuşirea noilor cunoştinţe24’ O1

O2

O3

* Se indica trimiterea biblica Luca 15, 11-32 si se noteaza pe tabla si pe caiete.* Un elev cauta in Biblie textul indicat.*Se citeşte elevilor pilda din Sfânta Scriptură de la Luca 15, 11-32;*Se cere elevilor să citească lecţia din fisele primite, pe fragmente.* Profesorul prezintă elevilor planşele cu imagini din pildă: cererea fiului mai mic de a i se da partea din avere, petrecerea fiului mic în desfătări şi cheltuirea averii, munca grea pe care o face fiul cel mic- paşterea turmei de porci, şi întoarcerea fiului acasă.* Se discută pe baza fiecărei planşe analizându-se ideile principale ale pildei. Se notează pe tablă ideile principale.* Se explică elevilor simbolurile din pildă şi se notează pe tablă;* Se cere elevilor să formuleze

* Elevii ascultă cu atenţie;

*Elevii răspund solicitărilor profesorului .

*Elevii notează în caiete.

Lectura biblică

Observaţia dirijatăDezbaterea

Conversaţia euristică

Explicaţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale frontale şi individua-le

Page 4: fiulrisipitor_comisie

Nr.Crt.

Etapele lecţiei

ObOp

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee

Forme de organizare

Evaluare

O5 învăţăturile morale desprinse din pildă.* Cum trebuie să fie copiii faţă de părinţii lor: respectuoşi şi ascultători.

6.

Fixarea şi sistemati-zarea cunoştinţelor6’

O3

O4

O1

*Profesorul adreseaza elevilor urmatoarele intrebari: - De ce credeti ca tatal nu l-a certat pe fiul cel mic, ci l-a iertat si s-a bucurat nespus pentru intoarcerea lui?- Deci fiul s-a pocait- adica si-a cerut iertare, iar tatal l-a iertat – iata finalul titlului lectiei noastre: pocainta si iertare.-Noi, crestinii daca gresim, cum putem sa ne cerem iertare Tatalui ceresc?* Se imparte elevilor o fisa de lucru pentru fixarea cunostintelor dobandite.

* Exercitiul nr. 4 este TEMA pentru acasa.

* Elevii răspund întrebărilor:

- Pentru ca si-a recunoscut greseala si si-a cerut iertare.

- prin Taina Spovedaniei.

- Elevii rezolva itemii din fisa de lucru.

Conversaţia euristică

Problemati-zarea

meditaţia religioasă

Activitate frontală

Aprecieri verbale

7.

Aprecierea activităţii elevilor1’

* Se fac aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.* Se notează elevii care au participat la lecţie.

* Elevii ascultă aprecierile profesorului

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Notarea elevilor

9.Încheierea activităţii1’

* Rugăciunea;* Salutul

* Rugăciunea * Salutul

Page 5: fiulrisipitor_comisie

OGLINDA TABLEI / CAIETULUI Data………..

Pilda fiului risipitor – pocăinţă şi iertare

1. Ideile pricipale: a. Tatal imparte averea celor doi fii ai sai. b. Fiul cel mic isi risipeste averea in pacate si ajunge pazitor la porci. c. Fiul cel mic constientizeaza ca a gresit si hotaraste sa se intoarca la tatal sau pentru a-i cere iertare. d. Tatal iarta pe fiul cel mic si se bucura nespus pentru intoarcerea lui. e. Tatal linisteste pe fiul cel mare care era suparat de primirea facuta fratelui risipitor.

1.Simbolurile din pildă Tatăl- Dumnezeu Fiul mic – oamenii păcătoşi care risipesc darurile de la Dumnezeu Fiul mare – oamenii credincioşi, care-L ascultă pe Dumnezeu Averea – darurile de la Dumnezeu Tara îndepărtată – păcatul Slugile – îngerii

2. Învăţături morale * Dumnezeu iarta pe cei pacatosi care se intorc la El.

* Să fiu ascultător faţă de Dumnezeu şi faţă de părinţi!* Să cer iertare celor pe care i-am supărat!* Să-mi mărturisesc păcatele!* Să nu fiu invidios!