Finalitățile educaționale

9
Unitatea școlară: Liceul Pedagogic “Matei Basarab” Slobozia PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 6.05.2015 PROPUNATOR: Prof. consilier Ștefan Adrian Viorel DISCIPLINA: Pedagogie TEMA: “Finalitățile educaționale” TIPUL LECȚIEI: Predare de noi informații MODURI DE ORGANIZARE:frontal, individual, pe grupe METODE DIDACTICE: conversatia, conversatia euristica, explicatia, exercitiul BIBLIOGRAFIE: “Tratat de pedagogie școlară” ( Ioan Nicola, Ed. Aramis, București, 2000) Elemente de pedagogie generală” (Ilie, M, Ed. Mirton, Timișoara, 2005)

description

Un proiect de lectie

Transcript of Finalitățile educaționale

Unitatea colar: Liceul Pedagogic Matei Basarab Slobozia

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Data:6.05.2015PROPUNATOR:Prof. consilier tefan Adrian ViorelDISCIPLINA:PedagogieTEMA:Finalitile educaionaleTIPUL LECIEI:Predare de noi informaiiMODURI DE ORGANIZARE:frontal, individual, pe grupeMETODE DIDACTICE:conversatia, conversatia euristica, explicatia, exercitiulBIBLIOGRAFIE:Tratat de pedagogie colar ( Ioan Nicola, Ed. Aramis, Bucureti, 2000) Elemente de pedagogie general (Ilie, M, Ed. Mirton, Timioara, 2005)

Obiective operaionale:

La sfritul activitii, elevii vor fi capabili:O1: S defineasc finalitile educaionale;O2: S defineasc ideal, scop i obiective educaionale ;O3: S prezinte dimensiunile social, psihologic i pedagogic ale idealului educaional;O4: S precizeze realiile dintre idealul educational, scopul educational i obiectivele educaionale.;

Obiective afectiv-volitive:

Manifestarea interesului pentru activitile colective i pe echip; Dezvoltarea participrii active prin gsirea de rspunsuri oportune.Desfurarea lecieiNr. crt.SECVENELE ACTIVITIIOBOPCONINUTUL NVRIIMETODE DIDACTICEFORME DE ORGANIZAREOBS

12345FIG7

6

1.Organizarea activitiiSe pregatete clasa pentru activitate, asigurndu-se condiiile necesare unei bune desfurri a activitii.

2.Captarea atenieiSe realizeaz trezirea interesului elevilor pentru subiectul activitii ce urmeaz a se desfura.-conversaia:

3.Anuntarea obiectivelor si a subiectului activitatiiSe realizeaza informarea elevilor cu referire la sarcinile ce urmeaza a fi indeplinite pe parcursul activitatii de predare.-anunarea obiectivelorAstzi v prezint Finalitile educaionale: Ideal, Scop i Obiective educaionale, dar i corelaiile dintre acestea.

4.Reactualizarea cunostinelor de baz, anterioare

O1O2Se realizeaz prin punerea n aplicare a procesului de reactualizare, ca secvena major.

-conversaia:Ai nvat despre orar?La ce ne folosete el?ntrebri filozofice:Cine produce educaia?De ce avem nevoie de educaie?

5.6.Predarea lecieincheierea activitii, aprecieriDefinitii:Finalitile aciunii educaionale mbrac forma idealului educational, scopurilor i obiectivelor educaionale.Idealul educaional este una din modalitile prin care se exprim corelaia dintre societate i aciunea educaional.Idealul educative are 3 dimensiuni:Dimensiunea social (dezvoltarea societii)Dimensiunea psihologic(tipul personalitii de baz)Dimensiunea pedagogic(posibilitile de a transpune n practic acest ideal.Exem. de idealuri edu:1. Grecia: Idea dezvoltrii armonioase kalokagatia2. Sparta spiritul mitar3.Evul mediu-idealul cavaleresci religios4.Renaterea-idealul umanist.Scopul educational-o anticipare pe plan mintal a desfurrii i rezultatelor ce urmeaz a fi dobndite.Obiectivul educational- este o reflectare anticipate a rezultatului nvrii ce se produce n cadrul unei secvene educaionale.SocietateIdeal socialIdeal educationalScopuri educaionaleObiective educaionale

Prelegerea

6.ncheierea activitii(Aprecieri)