eusicolegiimei

9
Proiect didactic Data: 25.10.2010 Clasa: a VI-a A Şcoala Gimnazială Cosmeşti Profesor: Ciobotaru Dorina Obiectul: Consiliere şi orientare Subiectul: Eu şi colegii mei Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe Ob. de referinţă: 1.1 Sa exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine Obiective operaţionale: O1- să realizeze un scurt autoportret; O2 – să se caracterizeze prin adjective; O3 – să identifice trăsături pozitive de caracter ale colegilor. Strategie didactică: a) metode şi procedee: conversaţie euristică, explicaţia, exerciţiul, jocul. b) Mijloace: internetul, cursul de consiliere şi orientare, fişe. c) Forme de organizare: frontal, individual. Bibliografie: Dirigintele. Ora de dirigenţie, vol. II, Editor: S.C. Tribuna Învăţământului S.A., Bucureşti, 1999 Internet: www.didactic.ro Momentele lecţiei: 1. Moment organizatoric: salutul, absenţii, pregătirea celor necesare începerii lecţiei. – 1 min. 2. Capatarea atenţiei Salata de fructe – 5 min Copiii stau pe scaune într-un cerc mare. Fiecăruia i se dă o bucăţică de hârtie pe care este scris un fruct. Sunt cinci fructe diferite pe hârtie (de exemplu, măr, banană, portocală, prună şi cireaşă). Liderul grupului stă în mijlocul cercului şi el/ea nu are scaun. El/ea strigă numele unui fruct şi acei care au pe bileţel numele acelui fruct trebuie să-şi schimbe locul pe scaun cât mai repede posibil. Liderul face acelaşi lucru şi dacă el/ea reuşeşte să-şi găsească un loc , altcineva rămâne fără loc şi el/ea se află în mijlocul cercului şi jocul continuă. Uneori se poate spune „Salată de fructe” şi atunci toată lumea trebuie să-şi schimbe locul pe scaun. Nu este permis să te aşezi pe locul de lângă tine. Jocul se termină când toată lumea s-a încălzit şi e veselă. 3. Anunţarea titlului şi a obiectivelor operaţionale: Ob. op. sunt scrise pe tablă de profesor. 4.Desfăşurarea lecţiei: Activitatea 1 – 10 min. Autoportret “Cine sunt eu?”. Elevii scriu rãspunsul, îi îndemn sã se priveascã în oglindã altfel, cu o privire proaspãtã, cea cu care te-ai uita curios la un adolescent strãin, strãduindu-te sã-i gãseşti calitãţile şi defectele. Fiecare elev îşi prezintă propriul răspuns. Activitatea 2 - 13 min. Despre mine Toţi primesc cinci bucăţi de hârtie pe care sunt scrise diferite adjective. Ei trebuie să se plimbe prin clasă şi să vadă ce adjective au ceilalţi şi să încerce să-şi

description

proiect de lectie la dirigentie

Transcript of eusicolegiimei

Proiect didactic

Proiect didactic

Data: 25.10.2010Clasa: a VI-a Acoala Gimnazial Cosmeti

Profesor: Ciobotaru Dorina

Obiectul: Consiliere i orientare

Subiectul: Eu i colegii meiTipul leciei: nsuire de noi cunotine

Ob. de referin: 1.1 Sa exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine

Obiective operaionale:

O1- s realizeze un scurt autoportret;O2 s se caracterizeze prin adjective;O3 s identifice trsturi pozitive de caracter ale colegilor.

Strategie didactic:

a) metode i procedee: conversaie euristic, explicaia, exerciiul, jocul.b) Mijloace: internetul, cursul de consiliere i orientare, fie.c) Forme de organizare: frontal, individual.Bibliografie:

Dirigintele. Ora de dirigenie, vol. II, Editor: S.C. Tribuna nvmntului S.A., Bucureti, 1999

Internet: www.didactic.ro

Momentele leciei:

1. Moment organizatoric: salutul, absenii, pregtirea celor necesare nceperii leciei. 1 min.2. Capatarea ateniei Salata de fructe 5 minCopiii stau pe scaune ntr-un cerc mare. Fiecruia i se d o bucic de hrtie pe care este scris un fruct. Sunt cinci fructe diferite pe hrtie (de exemplu, mr, banan, portocal, prun i cirea). Liderul grupului st n mijlocul cercului i el/ea nu are scaun. El/ea strig numele unui fruct i acei care au pe bileel numele acelui fruct trebuie s-i schimbe locul pe scaun ct mai repede posibil. Liderul face acelai lucru i dac el/ea reuete s-i gseasc un loc , altcineva rmne fr loc i el/ea se afl n mijlocul cercului i jocul continu. Uneori se poate spune Salat de fructe i atunci toat lumea trebuie s-i schimbe locul pe scaun. Nu este permis s te aezi pe locul de lng tine. Jocul se termin cnd toat lumea s-a nclzit i e vesel.

3. Anunarea titlului i a obiectivelor operaionale: Ob. op. sunt scrise pe tabl de profesor.

4.Desfurarea leciei:

Activitatea 1 10 min. Autoportret Cine sunt eu?. Elevii scriu rspunsul, i ndemn s se priveasc n oglind altfel, cu o privire proaspt, cea cu care te-ai uita curios la un adolescent strin, strduindu-te s-i gseti calitile i defectele. Fiecare elev i prezint propriul rspuns.

Activitatea 2 - 13 min.Despre mine

Toi primesc cinci buci de hrtie pe care sunt scrise diferite adjective. Ei trebuie s se plimbe prin clas i s vad ce adjective au ceilali i s ncerce s-i schimbe adjectivele cu acelea care i descriu cel mai bine caracterul. Profesorul pune celelalte adjective pe o mas i le spune copiilor c n cazul n care nu pot schimba cu colegii lor, pot s aleag din cele de pe mas. Cnd toi au adjectivele pe care le consider potrivite, se aeaz i fiecare, pe rnd, citete adjectivele i explic ce fel de persoan este. De exemplu: Numele meu este Andreea i sunt: vesel, contiincioas, adormit, hotrt, nendemnatic.

Activitatea 3 15 min. PortretSe prinde pe spatele fiecrui elev o foaie de hrtie. Timp de 10 min fiecare elev va trece pe la ceilali i va nota pe spatele acestora o calitate pe care ei considera c posesorii hrtiei o au. Fiecare elev va avea o list cu aspecte pozitive surprinse de colegii lor, pe care le vor citi i vor reflecta asupra lor. (anexa 1)5. Evaluare formativ 5 min.Se va face o analiz despre cum sunt s-au descoperit ei nii; elevii sunt ncurajai s-i exprime punctul de vedere.6. Asigurarea reteniei i a transferului 1 min.Se fac aprecieri asupra participrii elevilor la lecie.

Se d tema pentru ora viitoare: Mod i personalitate.Fia nr. 1Mr

banan

portocal

prun

cireaMr

banan

portocal

prun

cirea

Mr

banan

portocal

prun

cirea

Mr

banan

portocal

prun

cirea

Mr

banan

portocal

prun

cirea

Fia nr. 2

Fericit Temtor Lent

Sntos Inteligent Bolnav

Bun Diferit Prost

Acceptat Simpatic Talentat

Timid Interesat Prietenos

Responsabil Elev bun Muncitor

Trist Prea gras Puternic

Slab Obinuit Lene

Calm De success Ratat

Curajos Singuratic Generos

Confortabil Vinovat Singur

Plcut Urt Artos

ngrijorat Frumos Drgu

Mnios Ru Sensibil

Bun vorbitor Bun scriitor Tcut

Iste Plictisit Nervos

Nendemnatic Prea slab EmotivOrdonat

dinamic

lent

Cuminte

curajos

politicos

ngrijit

neglijent

timid

Retras

dezordonat

obraznic

Sociabil

meticulos

silitor

Distrat

atent

activ

Contiincios

interesat

econom

Natural

vorbre

egoist

Btu

dumnos

ludros

BolnviciosRutcios cu colegiiModestsuprciosAsculttorVesel

Atenia pozitiv