Educatie Plastica Desen-gr mijlocie

4
PROIECT DIDACTIC DATA: 15.01.2014 PROPUNATOARE: Sandu Roxana EDUCATOARE: Radulescu Maria PROFESOR METODIST: Cantea Augustin UNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita Cu program normal “Micul Print” GRUPA: Mijlocie-mare TEMA ANUALA: ,,Cum este/a fost si va fi pe pamant?” TEMA SAPTAMANALA: Tinerete fara batranete si viata fara de moarte DOMENIUL DE CUNOASTERE: Estetic si creativ CATEGORIA DE ACVITATE: Desen TEMA ACTIVITATII: „Ceasul” TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa DURATA: 20-25 de minute OBIECTIV-CADRU: Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene,picturi,modelaje OBIECTIVE DE REFERINTA: -sa redea teme plastice specifice desenului -sa compuna in mod original si personal spatial plastic,utilizand material si tehnici diverse alese de el OBIECTIVE OPERATIONALE: A. COGNITIVE: -sa recunoasca elemente ale limbajului plastic si sa diferentieze forme si culori 1

description

Proiect didactic

Transcript of Educatie Plastica Desen-gr mijlocie

Page 1: Educatie Plastica Desen-gr mijlocie

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.01.2014PROPUNATOARE: Sandu RoxanaEDUCATOARE: Radulescu MariaPROFESOR METODIST: Cantea AugustinUNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita Cu program normal “Micul Print”GRUPA: Mijlocie-mareTEMA ANUALA: ,,Cum este/a fost si va fi pe pamant?”TEMA SAPTAMANALA: Tinerete fara batranete si viata fara de moarteDOMENIUL DE CUNOASTERE: Estetic si creativCATEGORIA DE ACVITATE: Desen TEMA ACTIVITATII: „Ceasul”TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderiLOCUL DESFASURARII: Sala de grupaDURATA: 20-25 de minuteOBIECTIV-CADRU: Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene,picturi,modelajeOBIECTIVE DE REFERINTA:-sa redea teme plastice specifice desenului-sa compuna in mod original si personal spatial plastic,utilizand material si tehnici diverse alese de el OBIECTIVE OPERATIONALE:A. COGNITIVE:-sa recunoasca elemente ale limbajului plastic si sa diferentieze forme si culori-sa utilizeze un limbaj adecvat cu privire la activitati plastic concreteB. AFECTIVE:-sa manifeste interes fata de oferta didactica;-sa se mobilizeze pentru realizarea sarcinilor date.C. PSIHOMOTORII:-sa-si reprime miscarile inutile in ora;-sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul sugerat .STRATEGII DIDACTICE:Conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, activitatea independentaMATERIALE DIDACTICE: Reproduceri dupa lucrari din sfera artelor plastice

1

Page 2: Educatie Plastica Desen-gr mijlocie

Fotografii reprezentand ceasul

Evenimentul didactic -timp-

CONTINUT STIINTIFIC Strategii didactice Evaluare

Moment organizatoric 1 minut

Aerisirea clasei;Pregatirea materialului didactic necesar;Asigurarea disciplinei;

Conversatia Frontala

Captarea atentiei 2 minute

Le prezint elevilor o ghicitoare prin care fac introducerea in noua activitate : desenul ceasului

,, De dis de dimineata,Atunci cand te trezestiAuzi cum bateSi nu mai lenevestiTic-tac, tic-tacTe indruma la tot pasulPrietenul tau ….(ceasul)”

Conversatia Frontala

Anuntarea temei 5 minute

Voi anunta elevilor noua tema.“Astazi o sa desenam ceasul”Le prezint elevilor imagini cu mai multe tipuri de ceas( ceasul de perete, ceasornicul, ceasul de mana)

ExplicatiaExemplulConversatia

Frontala si individuala

Dirijarea invatarii5 minute

Se va purta o discutie cu privire la necesitatea si scopul folosirii ceasului dupa care voi demonstra etapele realizarii lucrarii: tehnica, materialele si elementele de limbaj plastic utilizate.

ExplicatiaConversatia

Frontala si individuala

Obtinerea performantei 7 minute

Exercitii de incalzire a muschilor mici ai maini: cantam la pian,ploua,inchidem si deschidem pumnisorii.Se ureaza spor la lucru ,iar in timp ce copiii luceaza se dau indicatii individual si sunt ajutati daca este cazul.

Exercitiul Frontala si individuala

2

Page 3: Educatie Plastica Desen-gr mijlocie

3