edmuzinspectie

10

Click here to load reader

description

proiect

Transcript of edmuzinspectie

PROIECT DIDACTICDATA: 20 aprilie 2010

CLASA: I

UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I-IV Nr. 2 Dorneti

NVTOARE: SENIUC DORINA SIMIONELAARIA CURRICULAR: ARTEDISCIPLINA: EDUCAIE MUZICAL

UNITATEA DE NVARE: INTERPRETAREA

CONINUTURI: NUANE

ELEMENT DE CONINUT: ,,Copcelul

TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderiSCOP: dezvoltarea auzului muzical, formarea deprinderii de a cnta corect

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1- s cnte individual i n grup cntece nsuite anterior;

O2- s rein linia melodic i coninutul de idei al cntecului nou; O3- s redea linia melodic i textul cntecului nou, individual i n grup;

O4-s utilizeze nuanri adecvate n cntarea colectiv sau individual, potrivit coninutului de idei i caracterului melodiei; O5- s pstreze poziia i respiraia corect n timpul cntatului;

O6- s interpreteze refrenul cntecului cu bti din palme;

O7- s dovededeasc interes i plcere de a cnta.RESURSE: umane- 13 elevi temporale- 45 minute

STRATEGII DIDACTICE:Metode i procedee: demonstraia, explicaia, exerciiul, conversaia, observaia, problematizarea, demonstraia, jocul didactic.Mijloace didactice: plan cu anotimpul primvara,coule, fie cu versurile cntecelelor.

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.BIBLIOGRAFIE: Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti 1998; Stanciu Alexandru-Chiril; Stanciu Emilia, Abecedar muzical pentru cl.I, Craiova, Ed. Gh.Cru Alexandru, 1995

Motora-Ionescu Ana, ndrumtor pentru predarea muzicii la cl. I-IV; Bucureti, Ed. Didactic i Pedagogic Palade Marian, Hai s ne jucm, copii!, Suceava, Editura ,,Gheorghe Tofan, 2009Momentele lecieiConinutul activitiiStrategia didacticEvaluare

Metode i procedeeForme

de organizareMijloace de nvare

123456

1. Moment organizatoricSe asigur un climat de ordine i disciplin necesar desfurrii n bune condiii a leciei.

Se pregtesc materialele necesare desfurrii activitii.

Se stabilete inuta corporal la ora de educaie muzical.

conversaiafrontal

2. Activiti muzicale Exerciii prevocale:

Propun elevilor s-i imagineze c se afl ntr-o pdure, apoi vor executa cteva exerciii de respiraie. Recit versurile:

Spatele de scaun rezemm

Pieptul nainte l ndreptm

Trandafirul rou cu drag mirosim,

i rostim:

Ce frumos miroase floarea !

- Balonul mare acum l umplem

Deci cu toii aer n el s suflm!

Urmresc realizarea unei respiraii ample, lungi i bine dozate.Exerciii de dicie:

Exerciii de dicie i de respiraie prin jocul: Repet dup mine!

Trenul pleac de la gar

i strbate-ntreaga ar.

Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu,

Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu.

Toba bate: bum! bum! bum!

Hai copii cu toi la drum!

ntr-un lift, pe covora,

Un pui mic de iepura

Plnge c n-are curaj

S se urce la etaj.

Exerciii de nclzire vocal:

- vocalize cu ajutorul vocalelor a, e, i, o, u;

- vocalize pe sunetele arpegiului gamei Do

- explic, demonstrez, execut concomitent cu elevii i urmresc corectitudinea exerciiilor.

exerciiul

explicaia

observaia

exerciiul

explicaia

observaia

demonstraiafrontal

frontalcapacita

tea de a rezolva sarcinile datecapacita

tea de a rezolva sarcinile date

3. Reactualizarea cunotinelor Joc: ,,Ghicete cntecul

ntr-un coule se afl bileele cu versuri din cntecele nvate . Dup citirea biletului elevii ghicesc despre ce cntec este vorba, apoi l cnt. La refren toi bat din palme.

,,Rndunica aa zboar...-,,Bate vntul frunzele ,,Floricele pe cmpii,

Hai s le-adunm copii...-,,Vine, vine primvara

,,Lele vulpe, fii cuminte...-,,Vulpea

,,Dai ntr-unul, ip doi...-,,Ceata lui Piigoi ,,Un broscoi cnt la cobz-,,Broscuele

conversaia

exerciiul

jocul didacticfrontalcoule

bileele cu versuri

4. Captarea ateniei

Observnd plana ,,Primvara , discutm despre anotimpul n care ne aflm.conversaia

observaiafrontalplan

4. Anunarea temei i a obiectivelorAnun tema leciei i obiectivele operaionale propuse, pe nelesul elevilor. Scriu titlul leciei pe tabl.

Voi anuna titlul noului cntec pe care l vom nva n ora de azi: Copcelul.

conversaiafrontal

5. Executarea unor activiti de formare de priceperi i deprinderi

Cntarea model

Recit versurile cntecului apoi cnt model.

Copcelul1.Copcelul din grdin

Primvara a-nverzit

i cu-o raz de la soare

Alb ca neaua a-nflorit

Refren:

Copcel, copcel

Te iubesc de mititel

Copcel, copcel

Te iubesc de mititel.

2. Primvara copcelul

De omizi l-am curat

i la toamna ateptat

Rod bogat am adunat.

nvarea cntecului

Se nva cntecul cu ntreaga clas. Se cnt cu elevii primele dou versuri ale primei strofe, apoi urmtoarele dou versuri. Se cnt ntreaga strof. Se va proceda la fel i cu a doua strof, apoi se cnt mpreun tot cntecul.

Cntarea cu nuana potrivit

mpreun cu elevii, voi cnta meninnd ritmul.

Cntarea cu micare corporal

Elevii cnt cu text i utilizeaz aplaud la refren.

conversaia

explicaia

problematizarea

demonstra

iafrontal

capacita

tea de a cnta dup cerine

6. Obinerea performanei Interpretarea se realizeaz:

- pe grupe alternative de fete-biei;

- pe rnduri;

- ntreg colectivul.explicaia

exerciiulfrontalpe grupe

individu

al

capacita tea de a reproduce cntecul nvat

7. Activiti de ncheiere

Se fac aprecieri generale asupra participrii elevilor la activitate. conversaiafrontal

1