Ed.limbaj Ectura Dp Imagini

10
Proiect didactic DATA: GRUPA: mare CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Activitate de educare a limbajului MIJLOC DE ORGANIZARE: Lectură după imagini TEMA: „Primăvara a sosit” SCOP: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre anotimpul primăvara; Exersarea capacităţii de observaţie, analiză, sinteză, comparaţie, generalizare, dezvoltarea gândirii divergente a atenţiei, a creativităţii, a limbajului; Dezvoltarea inteligenţelor multiple; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să sistematizeze şi să consolideze cunoştinţele despre anotimpul primăvara printr-o vorbire clară, corectă, coerentă; Să exerseze capacitatea de a alcătui propoziţii interogative pe baza conţinutului unui tablou; Să activizeze vocabularul şi capacitatea de a observa, a analiza, a compara, a generaliza, dezvoltând atenţia şi creativitatea STRATEGIA DIDACTICĂ: Metode şi procedee: conversaţia euristică, audiţia, descrierea, explicaţia, jocul, ghicitorile, explozia stelară, brainstormingul. Mijloace de învăţământ: steluţe, tablou cu început de primăvară, jetoane, simboluri de primăvară: ghiocei, rândunele, fluturi, flori, crenguţe înmugurite, CD.

description

proiect didactic

Transcript of Ed.limbaj Ectura Dp Imagini

Page 1: Ed.limbaj Ectura Dp Imagini

Proiect didactic

DATA:GRUPA: mareCATEGORIA ACTIVITĂŢII: Activitate de educare a limbajuluiMIJLOC DE ORGANIZARE: Lectură după imaginiTEMA: „Primăvara a sosit”SCOP:

Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre anotimpul primăvara; Exersarea capacităţii de observaţie, analiză, sinteză, comparaţie, generalizare,

dezvoltarea gândirii divergente a atenţiei, a creativităţii, a limbajului; Dezvoltarea inteligenţelor multiple;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să sistematizeze şi să consolideze cunoştinţele despre anotimpul primăvara printr-

o vorbire clară, corectă, coerentă; Să exerseze capacitatea de a alcătui propoziţii interogative pe baza conţinutului

unui tablou; Să activizeze vocabularul şi capacitatea de a observa, a analiza, a compara, a

generaliza, dezvoltând atenţia şi creativitatea

STRATEGIA DIDACTICĂ:Metode şi procedee: conversaţia euristică, audiţia, descrierea, explicaţia, jocul, ghicitorile, explozia stelară, brainstormingul.Mijloace de învăţământ: steluţe, tablou cu început de primăvară, jetoane, simboluri de primăvară: ghiocei, rândunele, fluturi, flori, crenguţe înmugurite, CD.Forma de organizare: frontal, în grupuriDurata: 35 minuteMaterial bibliografic:

1. „Activităţi bazate pe inteligenţe multiple” – S.Breben, E.Gongea2. „Metode interactive de grup” – Ghid metodic pentru învăţământul preşcolar

Editura Arves

Page 2: Ed.limbaj Ectura Dp Imagini

DEMERS DIDACTIC

Evenimentul didactic

Conţinutul ştiinţific

Strategii didactice Evaluare – instrumente şi indicatori

Moment organizatoric

-Aerisirea sălii de grupă-Aranjarea mobilierului pe grupuri-Aranjarea materialului necesar desfăşurării activităţii

Captarea atenţiei

Audiţie – Cântec „Primăvara a sosit”

Despre ce este vorba în cântecul audiat?Sunt enumerate caracteristicile primăverii

Copiii răspund prin deducţie: enumeră, denumesc toate caracteristicile anotimpului primăvara

Reactualizarea cunoştinţelor

Joc – exerciţiu „Simbolul primăverii”

Joc – „Ghici, cine este?”

Ca să vă amintiţi cât mai multe despre anotimpul primăvara, ne vom juca jocul „Simbolul primăverii”. Zâna primăverii v-a trimis un coş cu surprize (siluete: ghiocei, rândunele, flori, fluturi, crenguţe înmugurite). Copiii extrag din coşuleţ câte un simbol al primăverii pe care îl vom descrie. Educatoarea prezintă copiilor câteva ghicitori, la care ei trebuie să găsească răspunsuri.Exemplu:

1. Zăpada s-a topit Iarba a-nverzit Cine a venit?

2. „Este mic, are trei petale albe şi vesteşte primăvara.

- Ghici cine este?”3. „O săgeată de cărbune

Zboară iute peste lume

Se observă comportamentul copiilor, atenţia, limbajul în exprimare.Se apreciază atenţia de care dau dovadă copiii precum şi răspunsurile acestora.

Page 3: Ed.limbaj Ectura Dp Imagini

Ghici cine este?”Anunţarea temei şi a obiectivelor

Prezentarea tabloului „Primăvara a sosit”

Educatoarea anunţă copiii că a expus tabloul cu tema „Primăvara a sosit” pe care va trebui să-l analizeze bine, să descrie elementele componente şi tot ce ştiu despre anotimpul primăvara.

Se observă comportamentul copiilor.

Dirijarea învăţării

Organizarea colectivului de copii în grupuri

Copiii primesc steluţe cu cele cinci tipuri de întrebări: ce?, cine?, când?, unde?, de ce?.Fiecare copil din cei cinci îşi alege câte 3-4 colegi, organizându-se în cinci grupuri.Grupurile astfel organizate contemplă tabloul cu tema „Primăvara a sosit” şi formulează în grup cât mai multe întrebări, timp de 5 minute pe fond muzical în surdină.Întrebările:CINE?

1. Cine vesteşte începutul primăverii?

2. Cine transformă natura?

3. Cine sunt cei doi copii?

4. Cine aşteaptă primăvara?

CE?1. Ce vedeţi în acest

tablou?2. Ce elemente sunt

specifice primăverii?3. Ce se întâmplă cu

zăpada la începutul primăverii?

4. Ce fac cei doi copii? DE CE?

Page 4: Ed.limbaj Ectura Dp Imagini

1. De ce se topeşte zăpada?

2. De ce au plecat copiii la pădure?

3. De ce spunem că a venit primăvara?

UNDE?1. Unde se află (au

plecat) cei doi copii?2. Unde au răsărit

ghioceii? 3. Unde se duc păsările

călătoare?CÂND?

1. Când apar primii ghiocei?

2. Când se întorc păsările călătoare?

3. Când începe zăpada să se topească?

După expirarea timpului, copiii revin în semicerc în jurul tabloului iar liderul fiecărui grup comunică rezultatele – întrebările elaborate împreună.Pentru a obţine cât mai multe conexiuni între ideile descoperite, se stabileşte ordinea adresării întrebărilor (ce?, cine?, unde?, când?, de ce ?).Pe rând, fiecare grup adresează întrebările celorlalte grupuri. Se aleg cele mai interesante întrebări, evidenţiindu-se grupul care le-a elaborat.

Se apreciază şi se stimulează activitatea grupurilor, se evidenţiază întrebările elaborate, cele mai interesante fiind afişate la panoul – „dialog cu părinţii”

Obţinerea performanţei

Joc – Sunete, silabe, cuvinte.Organizarea colectivului în

Lucrul în grup:Denumiţi imaginile de pe jetoane, spuneţi cu ce sunet încep cuvintele. Găsiţi alte

Page 5: Ed.limbaj Ectura Dp Imagini

grupuri mici. cuvinte care încep cu sunetul respectiv.Completaţi tabloul cu alte caracteristici ale primăverii.Pe rând, fiecare grup este solicitat să răspundă. Se premiază grupul care a găsit caracteristici ce lipsesc din tabloul respectiv.

Se aplaudă şi se apreciază răspunsurile grupurilor

Evaluarea activităţii

Joc – „Iubim primăvara”

Joc de simulare:Sunteţi micii grădinară şi trebuie să lucraţi pământul, să sădiţi flori, să le îngrijiţi.Brainstormingul:Formulaţi cât mai multe propoziţii referitoare la caracteristicile primăverii

Să simuleze cel puţin trei acţiuni din care să arate: săpatul, săditul, îngrijirea florilor, se evidenţiază cele mai sugestive enunţuri.

Încheierea activităţii

-Fixarea temeiAprecierea comportamentului şi a modului cum au participat la activitate.-Joc cu text şi cânt„primăvara iarăşi a sosit”

Copiii interpretează jocul cu text şi cânt şi părăsesc sala de grupă – cântând.

Copiii sunt apreciaţi şi stimulaţi.

Page 6: Ed.limbaj Ectura Dp Imagini

Cine vesteşte începutul primăverii? Cine transformă natura? Cine sunt cei doi copii? Cine aşteaptă primăvara?

Ce vedeţi în acest tablou? CINE? Unde se află (au plecat) cei doi copii?Ce elemente sunt specifice primăverii? Unde au răsărit ghioceii? Ce se întâmplă cu zăpada la începutul Unde se duc păsările călătoare?primăverii?Ce fac cei doi copii?

CE? UNDE?

Lectură după imagini „Primăvara a sosit”

DE CE? CÂND?

De ce se topeşte zăpada? Când apar primii ghiocei?De ce au plecat copiii la pădure? Când se întorc păsările călătoare?De ce spunem că a venit primăvara? Când începe zăpada să se topească?