ds1_cun_med
-
Upload
delicious10 -
Category
Documents
-
view
3 -
download
0
description
Transcript of ds1_cun_med
PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 28.09.2015Grupa: Buburuzelor – combinata Tema anuala: “Cine sunt/suntem?”Proiect tematic: “Eu si lumea mea” Domeniul de activitate: Stiinte – cunoasterea mediuluiTema activitatii: “Asta-i gradinita mea!”Tipul activitatii: mixtaMijloc de realizare: observareMetode si procedee: observatia, conversatia, explicatiaForme de organizare: frontal, individualScopul lectiei: dezvoltarea capacitatii de relationare cu cei din jur, de a recunoaste, a observa obiectele care ii inconjoara si de a le descrie folosind un limbaj adecvat;Obiective operationale:
O1: să recunoască obiectele din grădiniță cu care intră în contact, denumind cel puțin trei dintre ele;O2: să descrie obiectele care se află în sala de grupă, precizând utilitatea lor;O3: să precizeze care sunt lucruruile care îi plac la grădiniță;O4: să participe cu interes la activitate și să răspundă numai dacă sunt solicitați.
Resurse umane: 13 prescolari;Resurse materiale: imagini in format electronic, laptopDurata: 25-30 minuteEducatoare: Lidia-Alexandra Popa
Scenariul lectiei
Evenimentele lectiei
Activitatea propunatoarei Activitatea prescolarilor Metode si procedee
Forme de organizare
Momentul organizatoric
Asigur conditiile necesare desfasurarii activitatii. Imi pregatesc materialul didactic. Asez scaunele si aerisesc sala de grupa. Asigur intrarea organizata a copiiilor in sala de grupa si asezarea lor cat mai conforabil.
Intra in sala de grupa in mod organizat si se aseaza pe scaunele. Conversatia Frontal
Captarea atentiei
Acest moment se realizeaza prin prezentarea unor imagini in format electronic. (imagini cu copii la gradinita, in diferite ipostaze)
Privesc imaginile Conversatia
Observatia
Frontal
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor
- Astazi vom vorbi despre gradinita, despre cum arata ea, ce gasim aici in sala de grupa si despre cum trebuie sa folosim fiecare obiect de aici.
Asculta . Conversatia Frontal
Dirijarea invatarii
Dirijarea invatarii incepe prin analizarea imaginilor prezentate la captarea atentiei. Se urmareste dezvoltarea capacitatii de comunicare si exprimare orala a prescolarilor dar si spiritul de observatie. Se continua cu observarea salii noastre de grupa, sub atenta indrumare a educatoarei.
Privesc imaginile si spun ceea ce vad.
Descriu ceea ce vad in jurul lor, in propria lor sala de grupa.
Conversatia
Observatia
Explicatia
Frontal
Individual
Obtinerea performantei
Acest moment consta intr-un joc didactic care se defasoara in urmatorul mod:
Prescolarii extrag dintr-un bol biletele pe carte sunt diferite imagini cu obiecte din gradinita;
Asociaza imaginea de pe biletel cu obiectul din sala de grupa;
Prescolarul care a ales numeste un alt prescolar care sa extraga la randul sau un biletel;
La final, dupa ce toate biletelele au fost extrase, prescolarii le vor colora;
Explica ce vad pe biletele
Coloreaza biletelele
Conversatia
Observatia
Explicatia
Individual
Incheierea activitatii
Se fac aprecieri colective si individuale