drepteperpendiculare.drepteparalele

6
PROIECT DE LECŢIE Data : 22. 04. 2005 Clasa: a VI- a Propunător: POMIAN RALUCA ANAMARIA Şcoala cu clasele I-VIII „Nicolae Bălcescu” Tema: Drepte perpendiculare. Drepte paralele Tipul lecţiei: De dobândire de noi cunoştinţe Obiective operaţionale: cognitive: O1- să ştie să definească dreptele perpendiculare; O2-să ştie să definească dreptele paralele; O3-să cunoască construcţia unei drepte perpendiculare ce trece printr-un punct dat, pe o dreaptă dată; O4-să cunoască construcţia unei drepte paralele ce trece printr-un punct dat, cu o dreaptă dată; O5-să ştie să definească paralelogramul şi trapezul; O6-să ştie să rezolve probleme utilizând aceste noi noţiuni; afective: O1-să se conformeze cerinţelor profesorului îmbunătăţindu-şi continuu performanţele; O2-să accepte punctele de vedere ale colegilor, diferite metode de rezolvare a problemelor; O3-să argumenteze unele idei cu privire la rezolvarea unor probleme; O4-să manifeste interes pentru lecţie; psiho-motorii: O1-să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna

description

65

Transcript of drepteperpendiculare.drepteparalele

Page 1: drepteperpendiculare.drepteparalele

PROIECT DE LECŢIE

Data : 22. 04. 2005Clasa: a VI- aPropunător: POMIAN RALUCA ANAMARIA

Şcoala cu clasele I-VIII „Nicolae Bălcescu”Tema: Drepte perpendiculare. Drepte paraleleTipul lecţiei: De dobândire de noi cunoştinţeObiective operaţionale:

cognitive: O1-să ştie să definească dreptele perpendiculare;

O2-să ştie să definească dreptele paralele; O3-să cunoască construcţia unei drepte perpendiculare ce trece printr-un punct

dat, pe o dreaptă dată; O4-să cunoască construcţia unei drepte paralele ce trece printr-un punct

dat, cu o dreaptă dată; O5-să ştie să definească paralelogramul şi trapezul; O6-să ştie să rezolve probleme utilizând aceste noi noţiuni;

afective: O1-să se conformeze cerinţelor profesorului îmbunătăţindu-şi continuu performanţele;

O2-să accepte punctele de vedere ale colegilor, diferite metode de rezolvare a problemelor;

O3-să argumenteze unele idei cu privire la rezolvarea unor probleme; O4-să manifeste interes pentru lecţie;

psiho-motorii: O1-să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei; O2-să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse; O3-să realizeze corect şi frumos desenele propuse;

Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, instrumente de geometrie, planşă ilustrând drepte paralele respectiv drepte perpendiculareForme de evaluare: continua Bibliografie: Manualul de matematică pentru clasa a V-a şi Culegerea de probleme „Mate 2000+2”

Page 2: drepteperpendiculare.drepteparalele

Desfăşurarea lecţiei:

Evenimentelelecţiei

Activităţi din lecţie desfăşurate pentru realizareaObiectivelor

P-profesor , E-elev

StrategiaDidactică: Metode,Materiale,Mijloace

Captarea atenţiei tuturor elevilor Pregătirea pentru lecţie(2 min)

Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior(5 min)

Informarea elevului asupra obiectivelor urmărite

Dirijarea învăţării(22 min)

Profesorul pregăteşte clasa pentru lecţie.Verifică tema de casă (cantitativ).

P: Ce numim măsura unui unghi?E: Numărul de grade al acelui unghi.P: Care este instrumentul cu ajutorul căruia se măsoară unghiul?E: RaportorulP: Ce numim unghi drept?E: Unghiul cu măsura de 90º.Profesorul cere elevilor să deseneze un unghi drept şi să-l noteze AOB, apoi explică elevilor că au desenat două semidrepte perpendiculare OA şi OB.P: Azi vom arăta când două dreptele sunt paralele şi respectiv când sunt perpendiculare, apoi vom învăţa să construim 2 drepte perpendiculare utilizând rigla şi compasul, şi să construim 2 drepte paralele utilizând rigla şi echerul.Scrieţi titlul lecţiei.

Drepte perpendiculare. Drepte paralele.( Profesorul scrie pe tablă iar elevii în caiete titlul lecţiei)P: Profesorul prezintă clasei materialul nou:Definiţie: Două drepte se numesc drepte perpendiculare dacă determină un unghi drept.Notaţie: Dacă a şi b sunt două drepte perpendiculare notăm a b.Instrumente folosite pentru desenare:

echerul rigla gradată şi compasul

Construcţia perpendicularei b ce conţine punctul A pe o dreaptă a utilizând rigla negradată şi compasul:

construim dreapta a; construim un cerc de centru A şi rază r: C(A ; r) ce intersectează

dreapta a în punctele B şi C; cu o rază R > r, construim două cercuri cu centru în B şi de rază R,

respectiv cu centru în C şi de rază R: C(B ; R) şi C(C ; R) care se intersectează în D;

dreapta AD este dreapta b căutată;E: Vor construi cele două drepte perpendiculare după indicaţiile profesorului şi

Conversaţia frontalăCatehetică

Conversaţia euristică

Page 3: drepteperpendiculare.drepteparalele

vor obţine:

Definiţie: Două drepte se numesc drepte paralele dacă nu au nici un punct comunNotaţie: Dacă a şi b sunt două drepte paralele notăm a || bInstrumente folosite pentru desenare:

rigla echerul

Construcţia paralelei b ce conţine punctul A, cu o dreaptă a utilizând rigla negradată şi echerul:

plasăm echerul astfel încât latura care se opune unghiului drept să coincidă cu un segment al dreptei a;

aşezăm rigla lipită de o latură a echerului alăturată unghiului drept; facem echerul să alunece de-a lungul riglei, care rămâne fixă, până când

latura care se opune unghiului drept trece prin punctul A şi trasăm dreapta b;

E: Vor construi cele două drepte perpendiculare după indicaţiile profesorului şi vor obţine:

P: Ce este un patrulater?E: O figură geometrică, un poligon cu patru laturi.P: Enunţă definiţia paralelogramului şi trapezului:

paralelogramul – este un patrulater care are două laturi opuse paralele şi de lungimi egale

a

bD

A

B

C

a

A

a) b) c)

a a

A Ab

Page 4: drepteperpendiculare.drepteparalele

Obţinerea de performanţă, asigurarea feed-back-ului (15 min)

Retenţie, transfer(5 min)

ABCD este paralelogram deoarece: AD || BC şi AD = BC trapezul – este un patrulater care are două laturi opuse paralele şi de

lungimi neegale

ABCD este trapez deoarece: AD || BC şi AD BCProfesorul propune pentru consolidarea noilor cunoştinţe asimilate rezolvarea următoarele exerciţii aplicative:Exerciţiul1: Se dă o dreaptă a şi un punct B . Utilizând rigla negradată şi compasul să se deseneze o dreaptă b căreia să-i aparţină punctul B şi care să fie perpendiculară pe a, respectiv paralelă cu a.Un elev care doreşte să construiască aceste drepte va ieşi la tablă:E: Va desena cele două drepte perpendiculare, respectiv paralele respectând etapele de construcţie nou predate.P: Cum desenăm o semidreaptă şi cum se notează ea?E: Semidreapta de origine A şi care conţine punctul B, notată [AB, se desenează cu ajutorul riglei. Exerciţiul2: Desenaţi două semidrepte [AX şi [BY astfel încât AX || BY. Cu ajutorul compasului desenaţi punctele D şi C, D [AX şi C [BY astfel încât AD BC. Ce este patrulaterul ABCD?P: Numeşte un elev care a fost mai activ în cadrul lecţiei noi pentru rezolvarea problemei la tablăE: Va desena cele 2 semidrepte, punctele D şi C, şi va constata că patrulaterul ABCD obţinut este un trapez.P: Va înmâna fiecărui elev o fişă de lucru ce conţine următorul exerciţiu:Exerciţiul3: Desenaţi un cerc cu centrul în O şi două drepte a şi b care au comun punctul O. Dreapta a are comun cu cercul punctele A şi B, iar dreapta b punctele C şi D.

a) verificaţi cu rigla şi echerul că AD || BC, iar AC || BD.b) completaţi: A, B, C, D sunt vârfurile unui patrulater care este un ...

P: Cere elevilor să reamintească subiectul lecţiei:- Ce am învăţat azi?- Când spunem că două drepte sunt perpendiculare, respectiv

paralele?- Care sunt etapele construirii a două drepte perpendiculare

utilizând rigla şi compasul?- Care sunt etapele construirii a două drepte paralele utilizând

Exerciţiul frontal

Munca independentă pe fişă de lucru

Conversaţie euristică

B C

A D

D

C B

A

Page 5: drepteperpendiculare.drepteparalele

rigla şi echerul?E: Răspund la întrebările profesorului. Dialogul

euristic

Propunerea temei(1 min)

P: Tema pentru acasă: din culegerea „Mate 2000 + 2” de la pagina 66 ex. 1, 5, 8.E: Notează în caiete tema pentru acasă